1000Kitap Logosu
Otoyol Uykusu
Otoyol Uykusu
Otoyol Uykusu

Otoyol Uykusu

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.3
87 Kişi
391
Okunma
98
Beğeni
3.533
Gösterim
96 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 2 sa. 43 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Timaş Yayınları · Ekim 2012 · Karton kapak · 9786051140674
Diğer baskılar
Otoyol Uykusu
Otoyol Uykusu
Kemal Sayar'dan bu defa bir öyküler demeti. Sağlam bir kurgu, ironik bir dil ve hayatın girdabında bocalayan insanlar... Rüyalar, gerçekler, tasavvufi göndermeler, psikanaliz, ironinin arasından yüzünü gösteren hikmetli sözler, ince bir duyuş gücü, çocukluk yaraları, yalnızlık, kalbe dönüş, aşk, postmodern savrulmalar eşliğinde yer yer fantastik öykülerle Otoyol Uykusu... Her dakika koşuşturma. Bitmeyen telaşe. Baş döndüren teknoloji.  Gazeteler. Ritmik yaz şarkıları. Gece. Gündüz.  Ve uzakta belli belirsiz, tenha bir yol.  Tüm gördüklerimiz bir rüya olmasın sakın? Baş döndürücü hız ve ego çağında ruhumuza birden batan iğnelerin bir sebebi olmalı. Kemal Sayar o sebebi bilgelikle yakalıyor, şair titizliğiyle işlediği kelimelerle tarif ediyor. (Tanıtım Bülteninden)
5 mağazanın 5 ürününün ortalama fiyatı: ₺9,68
8.3
10 üzerinden
87 Puan · 22 İnceleme
Şamil Taşcı شامل
Otoyol Uykusu'yu inceledi.
121 syf.
·
2 günde
·
Puan vermedi
"Yürüdüğüm yollar hep çıkmaz sokaklara varıyor, elime tutuşturulan adresler yaralanmış bir geçmişe götürüyordu.Kendimi anlatmaya yetecek sözcükler verilmemişti bana..." syf:89 Kemal Sayar kendi karışık iç dünyasını gerçek ve kurgu hikayeler ile karıştırarak başarılı bir şekilde aktarmış.Okurken yazarın iç dünyasına girmeyi başararak Ruknettinin Kalbi için Kehanetler şiiri geliyor hemen aklınıza (şiiri kitabı okuduktan sonra bir kez daha okumanızı tavsiye ediyorum) "Aslında aşktır en çetin meydan muharebesi" Bu kitabı sadece Sonsuza Dek Sophie isimli şiirsel mektubu için dahi okumalısınız ..
Otoyol Uykusu
8.3/10
· 391 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
30
Hûdayinabit
Otoyol Uykusu'yu inceledi.
121 syf.
·
Puan vermedi
Kemal Sayar'ın öykü kitabıyla geldim bu kez. Tek öykü kitabıymış zaten.. Kitap ismini içerisinde yer alan bir hikayeden almış. ''Otoyol Uykusu " Öykü daha açık daha kolay okunan tür gibi geliyordu bana.. Ama Mustafa Kutlu' nun kitabından da anladım ki öyle değilmiş. Yeri geldiğinde öykü de yorarmış. Düşündürür, ötelere götürürmüş... Çocukluğa değinen hikayeleri çok sevdim. Yazar psikiyatrist olduğu için öykülerde derin anlamlarla dolu..  Tabi çıkarabilene...Anlamadığım da oldu. Psikiyatri, din, edebiyat üçlemesini mükemmel şekilde birleştirebilenlerden Kemal Sayar hocamız. Saadettin Ökten Hocayla birlikte sundukları programı dinliyorum ve yakından da takıp ediyorum. "Bir Uykuyu Cânanla" ve "Tamirci Çırağı" en sevdiklerim oldu. Yazarı da kitabı da tavsiye ederim. "Her şey bir güz yağmurunun beklenmedik bir anda yağmasıyla başladı. Yürüdüğüm yollar hep çıkmaz sokaklara varıyor, elime tutuşturulan adresler yaralanmış bir geçmişe götürüyordu. Kendimi anlatmaya yetecek sözcükler verilmemişti bana, sesimi yükseltmeyi ise hiç becerememiştim. Daralır ve genleşirdim, ağlar ve gülerdim, kimse görmezdi. Hayatımın iç burkan bir yanı olduğunu herkes kabul ederdi. Bense nahif bir duyarlıkla o herkesten uzak dururdum. İnsanların hile ve desiselerinden emin olabilmek için başka çarem yoktu. Kötü bir dünyada yaşadığımızı söylüyorlardı ama obur kahkahalarıyla hayatla olan alışverişlerini azdıranlar onlardı. Bu sözcüğü seviyordum, onu yerli yersiz kullanmak bana korkuyla dokunmuş bir hoşnutluk tadı veriyordu. Bulduğum her kağıt parçasına yazıyordum: Hayat. Oysa bu sözcüğün cismini taşıyacak gücüm kalmamıştı." Syf. 89
Otoyol Uykusu
8.3/10
· 391 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
13
96 syf.
Kısa kısa hikâyelerden oluşuyor, bu kitap. Ferit Edgü hikâyelerini andırıyor. Kısa ve net mesaj. Laf kalabalığına girmeden nahif bir edayla, hisli ifadelerle yaşatmak istediği duyguyu, vermek istediği mesajı vermiş yazar. Psikiyatri alanında uzman olup edebiyattan da anlıyor oluşu kitabın alelade değil gayet anlamlı olduğunu da kanıtlıyor. Bunu diğer eserlerinde de görmekteyiz. Bu kitabı 2018'de yıl başı gecesi Aksaray'dan Erzurum'a seyahat ederken okumuştum. İsmine uygun, şekil bakımından ismine yakışır biçimde. Şöyle cama başını dayayıp okumalık bir eser. Keyifli okumalar..
Otoyol Uykusu
8.3/10
· 391 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
32