7,2/10  (16 Oy) · 
37 okunma  · 
6 beğeni  · 
968 gösterim
Ludvik, bir süredir uzak kaldığı kız arkadaşı Marketa'dan bir mektup alır. Marketa, hayatından memnun olduğunu ve Batı'da devrimin pek yakında gerçekleşeceğini yazmaktadır. Kendisini özlemediği için Marketa'ya kız Ludvik, bir kartpostalın arkasına,"İyimserlik, insanoğlunun afyonudur! Sağlıklı ruh, hıyarlıktan başka bir şey değil. Yaşasın Trokçi!" yazar ve kıza gönderir. Ludvik'in "şaka" olsun diye yazdığı bu üç cümle, hem Komünist Parti'den, hem de üniversiteden atılmasına, toplumdan dışlanmasına yol açacaktır.

Milan Kundera'nın 1967'de yayımlanan ilk romanı Şaka, sosyalist Çekoslovakya'nın alaycı bir eleştirisiydi. Bir süre sonra Kundera'nın tüm yapıtları yasaklanmış, kendisi de yurttaşlıktan çıkarılmıştı. Şaka'nın ilk yayınlanışından bu yana kırk yıl geçti. Zamanında politik göndermeleriyle öne çıkan bu çarpıcı aşk ve intikam romanı, bugün de, her kalıcı yapıt gibi, insan varoluşunun evrensel temalarına ışık tutmayı sürdürüyor.
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  352
 • ISBN:
  9789755101521
 • Orijinal Adı:
  La Plaisanterie
 • Çeviri:
  Zehra Gencosman
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
mısra 
10 Tem 2016 · Kitabı okudu · 9 günde

Şaka Milan Kundera’nın ilk romanıdır. 1965’te tamamlanmıştır. 1967’de basılabilmesinin nedenini Lois Aragon’un kitabın önsözünde yazdığı “Diktatörün hoşgörüsüne değil homurdanan Çekoslovakya kamuoyuna borçluyuz kitabı” cümlesi açıklamaktadır.

Ludvik’in kız arkadaşına gönderdiği karta şaka olsun diye yazdığı cümleler Fakülte Parti Örgütü tarafından suç olarak görülür, yalvarmayla karışık savunmasında bunun bir şaka olduğunu inandıramaz ve tüm öğretmen ve arkadaşlarından oluşan yüz kişinin tamamı onun fakülteden atılması yönünde oy kullanır. İnandığı hareketin dışına atılan Ludvik’in tüm hayatı bir anda değişir.

İntikam için gittiği doğduğu yer olan Moravya’da kendini oraya getiren geçmişini hatırlar, pek çok şeyi sorgular. İnandığı değerleri, arkadaşlarını, dünü, bugünü. Romandaki karakterlerin bazı bölümlerde anlatıcı konumunda olması okuyucuya farklı bakış açılarından olaylara bakmayı sağlamış, kişilerin iç dünyalarının anlatımı, olaylar gerçekçi, sade, akıcı bir dille anlatılmıştır. Olayların iç içe geçtiği durumlarda bazen tekrar okuduğum bölümler oldu.

Milan Kundera kendi yaşamından izleri romanlarına yansıtmıştır. Nitekim ilk romanı Şaka’da 1948’de Komünist Parti’den çıkarılma sürecine yer vermiştir. Bu arada romanın kahramanın adının babasının adı olduğunu, müzikle ilgilendiğini ve ilk müzik derslerini babasından aldığını öğrendim. Müzik Kundera’nın ilk okuduğum kitabı Var Olmanın Dayanılmaz Hafifliği ve bu kitabında da önemli bir yer tutuyor. Bunlar gibi hayatından birçok unsura romanında yer vermesi o dönem Çekoslovakya’sının siyasi ve toplumsal yapısını anlamamıza yardımcı olmaktadır.

İlk okuduğum kitabından daha çok beğendim. İyi okumalar…

Zeynelabiddin BAYRAKDAR 
27 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 6/10 puan

'İyimserlik, insanoğlunun afyonudur! Sağlıklı ruh, hıyarlıktan başka bir şey değil. Yaşasın Trokçi!' işte bu sözler Ludvik'in hayatını değiştirdi. Marketa'ya yazmıştı şaka olsun diye, ama parti bunu yakalamıştı. Zamanek onu okuldan attırmıştı ve intikam hırsıyla doluydu. Bu yüzden geldiği doğduğu şehre Jaraslav'ını kaybederek büyük bir hayal kırıklığına uğradı.

*İnsanları yalnızlığa mahkûm eden, düşmanları değil dostlarıdır.

eren bağlar 
16 Kas 2017 · Kitabı okudu · 30 günde · 1/10 puan

Romanın bazı bölümlerinin güzel olmasının kitabın geneline yayılmayışı beni okuduğum diğer Kundera romanlarına göre çok üzdü. Sadece melankoli satmaya çalışan basit bir yazar sandım okurken -ki sanırım ilk romanı olmasından sadece- ve çok sıkıldım. 300 sayfalık kitabı gerçekten o kadar uzun sürede okudum ki bu kitabı seven insanların belirli bir derinliğe sahip çukura terk edilmesi gerektiğini düşündüm.

Melankolinin tek başına bir duygu olmayışını tekrar keşfettim. Eğer bu olmasa pembe kapaklı aşk romanları okumaya bile başlayabilirdim. Eğer Milan Kundera 'dan (veya edebiyattan?) zevk almak istiyorsanız sakın okumayın.

Kitaptan 33 Alıntı

mısra 
04 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi

Halk şarkılarını dinlediğimizde varlığımızın temelinde nelerin yattığını anlıyorduk.

Şaka, Milan Kundera (Sayfa 134)Şaka, Milan Kundera (Sayfa 134)
mısra 
04 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi

Utangaç değildim bu konularda; ama birden söyleyecek şey bulamadım. Yüreğim çeşitli duygularla ağız ağızaydı ama kafamda tek hece yoktu.

Şaka, Milan Kundera (Sayfa 74)Şaka, Milan Kundera (Sayfa 74)

Ludvik
Yaşadığımız öykülerin aynı zamanda yaşamımızın mitosunu oluşturduklarına ve bu mitosun , gerçeğin ve gizemin anahtarı olduguna inanıyorum.

Şaka, Milan Kundera (Sayfa 193 - Can Yayınları)Şaka, Milan Kundera (Sayfa 193 - Can Yayınları)
Gözde Özdemir 
06 Şub 17:03 · Kitabı okudu · 9/10 puan

... insanı yalnızlığa mahkum eden, düşmanları değil dostlarıdır.

Şaka, Milan Kundera (Sayfa 189 - Can Yayınları)Şaka, Milan Kundera (Sayfa 189 - Can Yayınları)
mısra 
04 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi

Özellikle ilk yıllarda komünist öğrenciler aşağı yukarı tek başlarına fakülteyi yönetiyor, profesörlerin atanmasına karar veriyor, öğretim ve ders programlarında değişiklikler yapabiliyordu. Tattığımız sarhoşluk, genellikle ‘iktidar sarhoşluğu’ denen şeydi.

Şaka, Milan Kundera (Sayfa 78)Şaka, Milan Kundera (Sayfa 78)
Gözde Özdemir 
08 Şub 21:16 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Dürüst ve katıksız. Ama bu ne demek oluyor? Önemli olan, insanın olduğu gibi olması, istediklerinden dolayı utanç duymaması, neyi istiyorsa onu yaşaması. İnsanlar, ilkelerin tutsağıdırlar. Biri onlara, böyle ya da şöyle olmak gerekir demiş, onlar da öyle olmaya çabalıyorlar, bu yüzden de, hiçbir zaman, ne daha önce ne de şimdi kim olduklarını öğrenebiliyorlar. Birden kimliklerini yitiriyorlar. İnsan her şeyden önce, kendi olma cesaretini göstermeli.

Şaka, Milan Kundera (Sayfa 214 - Can Yayınları)Şaka, Milan Kundera (Sayfa 214 - Can Yayınları)
Gözde Özdemir 
06 Şub 17:08 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bir hayal dünyasında huzura kavuşmak ne kolay olurdu! Ama ben sürekli olarak her iki dünyada birden yaşamayı denedim, birini öbürü adına terk etmeksizin. Gerçek dünyadan vazgeçmeye hakkım yok, orada her şeyimi yitirsem bile. Belki en sonunda, tek bir şeyi başarmış olmam yeterli olacak. O da şu: yaşamımı açık seçik ve anlaşılır bir mesaj olarak onu anlayacak ve uzaklara götürecek tek ve biricik insana emanet etmek.

Şaka, Milan Kundera (Sayfa 190 - Can Yayınları)Şaka, Milan Kundera (Sayfa 190 - Can Yayınları)
Gözde Özdemir 
17 Şub 19:48 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İnsanlık aşkıyla yanıp tutuşan insanlar olduğu gibi, buna karşı çıkanlarda vardır; aslında, insan ancak tekil olarak, bireyleri teker teker sevebilir; ben bu kanıdayım ve şunu da belirteyim ki aşk için geçerli olan, nefret için de geçerlidir. İnsan denen her şeyde denge arayan bu yaratık, sırtına yüklenen kötülük yükünü, ancak nefretinin yüküyle denkleştirebilir.

Şaka, Milan Kundera (Sayfa 304 - Can Yayınları)Şaka, Milan Kundera (Sayfa 304 - Can Yayınları)

Halas
Güzellikten ve her şeyden daha çok inanıyorum sessizliğe .

Şaka, Milan Kundera (Sayfa 93 - Can Yayınları)Şaka, Milan Kundera (Sayfa 93 - Can Yayınları)
mısra 
04 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi

…………….. sigara ve içki içmez ama yaşa varol’suz yaşayamaz, onun alkolü ve nikotinidir alkış. Öyle ki, kanun namına işlenen cinayetler üzerine büyük bir coşkunlukla konuşurken dinleyicilerin yüreğini titrettikçe kendinden geçiyordu, biraz daha ileri gitse herkes hıçkırarak ağlamaya başlayacaktı, o kızgınlığıyla nasıl da mutlu olduğunu hissediyor, Pavel’den nefret ediyordum.

Şaka, Milan Kundera (Sayfa 29)Şaka, Milan Kundera (Sayfa 29)
4 /