Savaş Sanatı

·
Okunma
·
Beğeni
·
83,8bin
Gösterim
Adı:
Savaş Sanatı
Yazar:
Baskı tarihi:
Şubat 2017
Sayfa sayısı:
164
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059372107
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Yayınevi:
Maviçatı Yayınları
Büyük Çinli yazar Tao-te Chingin felsefi ve siyasal düşüncelerini aktardığı Savaş Sanatı genellikle gölgede kalmış, yarı- efsanevi bir yazara yakıştırılan bir aforizmalar topluluğu olması ile büyük bir Taocu klasiktir. Bu durum Savaş Sanatı için de geçerli olabilir. Her iki klasik eserde eserin bütünü içerisinde farklı şekillerde tekrar tekrar ele alınan temaların genel örneğini paylaşırlar.

Sun Tzu nun Savaş Sanatı adlı ilk kitabı, stratejinin önemine ayrılmıştır. Önderler birşeyler yapmaya kalkıştıklarında öncelikle planlama yaparlar. Askeri harekatlar bakımından Savaş Sanatı her türlü eyleme girişmeden önce değerlendirilmesi gereken beş noktaya dikkat çeker: Yol, hava koşulları, arazi, askeri önderlik ve disiplin.

Bu anlamda Yol (Tao) sivil önderliğe, daha doğrusu politik önderlikle halk arasındaki ilişkilere ilişkindir. Savaş kuramcısı Sun Tzu da Yolun halkı önderlerle aynı hedefleri paylaşmaya yönelttiğini söyler...
80 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Kitabın isminden dolayı birçok kişide ''bu tarz kitaplar okumuyorum'' gibi ön yargılı yaklaşımlara bizzat şahit biri olarak eseri bir çırpıda okudum.(''Zaten kaç sayfa ki'' diyenler olacak fakat bazen bir çırpıda; ara vermeden,''keşke bitmese'' dediğin tarzda kitaplar olabiliyor,'Savaş Sanatı' gibi). M.Ö bir komutanın o zamanki savaş durumlarını göz önüne alarak bir savaşın kazanılması için askeri kuvveten çok akıl savaşında üstün olanın savaşı kazanabileceğini anlatmaya çalışmış.Peki bizleri bu eserde etkileyen savaş ortamlarının yaratılması veya savaşların çıkması mı ? Tabiki hayır.Eserde Sun Tzu'nun savaş durumlarında yürüttüğü akıl yürütmelerini okuyunca 'Savaş Sanatı'nı 'Hayat Sanatı'na yorabiliriz diye düşünüyorum.Eseri okuduktan sonra bu eseri kimlerin okuması gerektiği ile ilgili klişe önerileri yapmaya gerek yok bence.Eserde her kesim insanına lazım olan anektotlar mevcut.Mesela ..''Bu nedenle ''karşısındakini ve kendini bilen hiçbir savaşta tehlikeye düşmez; karşısındakini bilmeyen ,sadece kendini bilen bir kazanır,bir kaybeder; karşısındakini de ,kendini de bilmeyen her savaşta mutlaka tehlikeye düşer'' denir (S.8-9).İki bin yıl öncesinde bile savaş, kargaşa ve kaosların egemen olduğu, çağımızda bile hala devam ettiği göz önüne alınırsa 'akıl' yürütmenin savaşlardan uzak durmamızda işe yarayabileceğini düşünüyorum.Savaşsız,barış dolu bir dünya olması dileğiyle...
~İyi Okumalar~
80 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Sizce savaşmak nedir?

İki farklı milletin toprak, hammadde gibi şeyler yüzünden askerlerle bir meydana gelip birbirlerine bilimum silahlar ile saldırması mıdır?

Ya da
İki devlet başkanının, yöneticisinin birbirlerine sözlü hakaretler, tehditler savurması mıdır?

Ya da
İkinci Dünya Savaşı'nda ABD'nin Japon sivillerinin üzerine iki tane nükleer bomba atması mıdır?

Ya da
İki zıt görüşte olan insanların yoğun bir şekilde tartışması da savaşmaya girmez mi?

Bu "ya da" ları daha da çoğaltabiliriz. Çünkü birçok biçimde savaş var.

Milattan Önce 6. Yüzyılda yazılmış olan bu eser öncelikle o dönemdeki savaşları incelemiş olan Sun Zi'nin, savaşlarla ilgili stratejik olarak öneriler veren bir eseridir.

Şimdi diyenler olacak;
"Yahu tamam, taa o dönemde yazmış etmiş ama bizim dönemimizde ne etkisi olacak ki ve hem savaş kötü bir şey değil mi, bir de onun sanatı mı olacak?"

Öncelikle şunu söyleyeyim insanoğlu varolduğundan beri bir şeyler için savaşmaktadır ve bu biçim değiştirerek insanoğlu yok olana kadar devam edecektir. Bundan kaçış yok! Tabi bu savaşlar eskisi gibi; "Hurraaa! diye saldırmak" gibi değil. Ateşli ve kimyasal silahlar bulunduğundan beri savaşın biçimi epey değişti. "Nerede o eski savaşlar" dedirtmedi değil. Sadece meydan savaşları değil, bir cahille tartışmak bile bir tür savaşa girer.

İkinci olarak;
Evet, savaş kötü bir şey. Günümüzde masum insanlar katlediliyor, din mezhep savaşları halen oluyor bu örnekler de arttırılabilir. Ancak bunlar savaş değil düpedüz katliama girer. Ama bu eserde düşüne düşüne okursanız birçok sosyal ve iş alanında işinize çok yarayacak...

Öncelikle böyle bir strateji (belki kişisel gelişim) kitabını kimler okumalı?
İş hayatında olan herkes, yöneticiler, tarihe ilgi duyanlar, felsefeye ilgi duyanlar, sosyal hayattan vazgeçemeyenler ve daha fazlası rahat rahat ve irdeleye irdeleye okumasını tavsiye ediyorum.

Şu söze de değinmeden geçemeyeceğim.
Her ne kadar fizikî savaşlar olsa da en önemlisi cehaletle olan savaştır...

Son olarak da şunu söylemek isterim.
Savaşlarda kesin bir kazanan yoktur, çünkü her iki taraf da ekonomik yönden olsun, verdiği kayıplar olsun ikisi de kaybeder.
 • Beyaz Zambaklar Ülkesi
  8.8/10 (15,1bin Oy)14,8bin beğeni51,6bin okunma50,6bin alıntı315,9bin gösterim
 • Sokrates'in Savunması
  8.6/10 (6,9bin Oy)6,9bin beğeni27,9bin okunma27,6bin alıntı440,8bin gösterim
 • Palto
  8.5/10 (5,6bin Oy)4.829 beğeni19,8bin okunma6,4bin alıntı91,8bin gösterim
 • Utopia
  8.3/10 (3.034 Oy)3.016 beğeni11,6bin okunma15,6bin alıntı63bin gösterim
 • Vahşetin Çağrısı
  8.3/10 (4.777 Oy)4.015 beğeni15,4bin okunma7,7bin alıntı74,2bin gösterim
 • Aforizmalar
  7.7/10 (3.577 Oy)3.318 beğeni15,5bin okunma30,6bin alıntı94,4bin gösterim
 • Babaya Mektup
  7.8/10 (4.990 Oy)4.342 beğeni18,6bin okunma20,6bin alıntı80bin gösterim
 • Böyle Söyledi Zerdüşt
  8.4/10 (4.892 Oy)6,1bin beğeni20,4bin okunma95bin alıntı215,8bin gösterim
 • Ermiş
  8.3/10 (11,4bin Oy)9,9bin beğeni38,8bin okunma88,9bin alıntı165,8bin gösterim
 • Bir İdam Mahkumunun Son Günü
  8.5/10 (15,5bin Oy)13,9bin beğeni53,1bin okunma60,1bin alıntı218,8bin gösterim
Harekete geçmeden önce hesabını iyi yap. Dolambaçlı ve düz yolu önceden bilip planlama yapan kazanır, bu askeri harekâtın kuralıdır. Sesli komutlar duyulmaz...
80 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Tıpkı bizim gibi insan olan canlıları öldürmenin bir sanat haline dahi dönüştürülebileceğini anlamak için okunmalı. İnsan yönetimi konusunda da değerli bilgiler sunmaktadır..
80 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Çin kökenli kitaplara pek alışık bir millet değiliz. Ama hatrı sayılır kitapları olduğu aşikar. Bu kitap 2500 yıl kadar önce yazılmış olmasına rağmen, günümüzde askeri okullarda okutulması zorunlu. Sadece askeri alandan ziyade kitabı anlarsanız her yaşam tarzına uyarlanabilir. Mutlak baş ucundan bulunması gereken bir eser
80 syf.
·6 günde·Beğendi·7/10 puan
Kitap M.Ö 400 'lü yıllarda yazılmış. İlgi çekici. Sun Tzu tarafından savaş taktiklerinin bulunduğu bir eser. Günümüzde bu taktikler savaş meydanında ne kadar uygulanır tartışılır, ama kitap kişisel gelişim için, hayata dair aksiyonlar almak için okunabilir. 80 sayfalık bir kitap yazım dilinden de anlayacaksınız basit yazılmış. Yinede okunması gereken bir eser.
80 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Prof. Dr. Bülent Okay'ın çevirisiyle okuduğum Savaş Sanat'ı çok önemli bir klasik eser. Bu kitap özellikle yazıldığı dönem göz önünde bulundurulduğunda, yazarının dehasını yansıtan değerli bir kaynak olduğu görülecektir. Sun Zi(Sun Tzu) özelikle günümüzde artiş eğiliminde olan sıcak çatışmaları yorumlarken bizlere referans olacak temel ilkeleri M.Ö 500'lü yıllarda aktarmış. Şu an yaşanmakta olan ve yaşanması muhtemel olan savaşları ve bunun türlerini ( terör, soğuk savaş, vekalet savaşı, düşük yoğunluklu savaş) Sun Zi'nin ortaya koyduğu temel ilkeler ışığında zamanın konjonktürüyle değerlendirildiğinde doğru çözümlenmesi muhtemel olgular haline gelecektir. Savaş Sanat'ı bu yönüyle bile değişen parametrelere ve ulaşılan bilgi seviyesine rağmen hala neden harp akademilerinde okutulduğuna dair bize güçlü bir cevap vermektedir.
80 syf.
·9/10 puan
Harika stratejiler içeren bu kitap Sun Tzu' nun zekasını ve tecrübelerini bizimle paylaşıyor. Yüz savaşı savaşarak kazanmak zafer değil düşmanla savaşmadan boyun eğdirmek bir zaferdir. eğer karşınızdakinin isteklerini ele geçirirseniz o zaman o da sizin isteklerinizi dinlemek zorunda kalır. harekatın zorluğu dolambaçlı olanı düze, dezavantajlı olanı avantaja çevirmektir savaş sanatı demiş yazar Sun Tzu. Tabi bir de başarıya ulaşmak için 5 yolu var ki bence onu da kitabı okuyarak öğrenin:)
http://expectokitabum.blogspot.com.tr/...vas-sanati.html#more
80 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Yaklaşık 2000 yıl önce yazıldığı tahmin edilen, savaş tekniklerini anlatan bir kitap. Sun Tzu ile birlikte aynı konuyla ilgili pek çok komutanın fikirlerine de yer verilmektedir.
80 syf.
·Puan vermedi
Savaş nedir? en az iki tarafın karşı karşıya gelip, birinin diğerini dize getirme ve söylediklerini kabul ettirmesi çabasıdır *. bu yüzden savaş sadece meydanda topla tüfekle olmaz; insan ilişkilerinde, trafikte, işte, okulda, telefonda hatta kaldırımda yürürken bile biri veya birileriyle, açıkça veya üstü kapalı bir savaş içinde olabilirsiniz. benim düşünceme göre kitabı bu denli ünlü yapan, günümüzde hala okunmasını sağlayan sebep de tam olarak bu durumdan kaynaklanıyor: sürekli, bireysel veya grup olarak bir savaş halindeyiz. kitaptaki tavsiyeler de girdiğimiz veya gireceğimiz onca savaşta uygulanabilecek, yeri geldiğinde savaşa girmemeyi veya geri çekilmeyi öğütleyen, gayet akılcı ve uygulanabilirliği olan tavsiyeler.
Dünya üzerinde en az 2 insan olduğu sürece hep bir savaş olacak. bu kitabı okuyanlar, okuduğu için her savaşı kazanamayacak ama içindekileri anlamaya çabaladığı ölçüde savaşta söz sahibi olacaktır.
80 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Sadece ülkeler arası savaşlar için değil, kendi hayatınıza da uygulayabileceğiniz psikolojik tespitler barındıran bir kitap. Ki günümüzde de hala okunuyor olması insanın doğasına yönelik bu tespitlerin gerçek ile uyumundan kaynaklanıyor olsa gerek.
80 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Strateji kitaplarının babası sayılan bir eser. Ana fikir: ''Öldürmeden kazan; Savaşmadan kazan.'' Günümüz liderlerinin ve toplum mühendislerinin okuması gerekenlerden bir kitap. Değerini hiç yitirmemiş ve yitireceğe de benzemiyor.
Zafer esnasında uyguladığım taktikleri herkes görebilir, ancak kimsenin göremediği, zafer yolunu açan stratejilerimdir.
Kurnazlık ve gizlilik denilen kutsal sanat! Senin sayende görünmez olmayı; senin sayende duyulmaz olmayı öğrenip, düşmanın kaderini elimizde tutuyoruz.
Akıllı savaşçı, birleşik enerjinin etkisine inanır; bireysel bazda, savaşçılarından aşırı beklentide bulunmaz. Becerisini doğru adamları seçip, yan yana getirerek birleşik enerjiyi üretip, kullanmakta gösterir.
Beceriyle uygulanan dolaylı taktikler hava ya da yeryüzü gibi tükenmez; nehir ya da ırmakların akışı gibi durmaz; güneş ya da ay gibi yeniden doğmak için batar; dört mevsim gibi geri gelmek üzere gider.
Çalışılmış düzensizlik, disiplinin; çalışılmış korku, cesaretin; çalışılmış zayıflık, güçlülüğün hazırlayıcısıdır.
Askeri konularda sayısal üstünlük her zaman yararlı olmayabilir, önemli olan aşırı saldırganlıktan arınarak, gücünü konsantre etmek düşmanın gücünü tam kestirerek, halkı yanına çekmeyi başarmaktır.
Yalnız, sonunda sana yararı olacağını görüyorsan harekete geç, aksi takdirde hareketten vazgeç. Öfke neşeye, gazap sevince dönüşebilir, ancak yok olmuş bir ülke varlığına bir daha asla kavuşamaz, ölüler yeniden canlanamaz.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Savaş Sanatı
Yazar:
Baskı tarihi:
Şubat 2017
Sayfa sayısı:
164
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059372107
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Yayınevi:
Maviçatı Yayınları
Büyük Çinli yazar Tao-te Chingin felsefi ve siyasal düşüncelerini aktardığı Savaş Sanatı genellikle gölgede kalmış, yarı- efsanevi bir yazara yakıştırılan bir aforizmalar topluluğu olması ile büyük bir Taocu klasiktir. Bu durum Savaş Sanatı için de geçerli olabilir. Her iki klasik eserde eserin bütünü içerisinde farklı şekillerde tekrar tekrar ele alınan temaların genel örneğini paylaşırlar.

Sun Tzu nun Savaş Sanatı adlı ilk kitabı, stratejinin önemine ayrılmıştır. Önderler birşeyler yapmaya kalkıştıklarında öncelikle planlama yaparlar. Askeri harekatlar bakımından Savaş Sanatı her türlü eyleme girişmeden önce değerlendirilmesi gereken beş noktaya dikkat çeker: Yol, hava koşulları, arazi, askeri önderlik ve disiplin.

Bu anlamda Yol (Tao) sivil önderliğe, daha doğrusu politik önderlikle halk arasındaki ilişkilere ilişkindir. Savaş kuramcısı Sun Tzu da Yolun halkı önderlerle aynı hedefleri paylaşmaya yönelttiğini söyler...

Kitabı okuyanlar 18,2bin okur

 • Ali
 • Hasan Karaman
 • Cihan Adalı
 • Mathilda
 • Abdullahyayla
 • Hatice Sevmez
 • anesta
 • Çağdaş Çağlı
 • Ayşegül AKTAŞ
 • Ahmet Humanist

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0 (1)
9
%0 (2)
8
%0.1 (5)
7
%0 (2)
6
%0.1 (3)
5
%0 (2)
4
%0
3
%0
2
%0 (2)
1
%0 (1)

Kitabın sıralamaları