·
Okunma
·
Beğeni
·
117,5bin
Gösterim
Adı:
Sefiller
Baskı tarihi:
2014
Sayfa sayısı:
1760
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753298711
Kitabın türü:
Çeviri:
Birsel Uzma
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Oğlak Yayıncılık
İnsanlar hayaller uğruna feda eder kendini ve feda edenler aslında insanlığın kesin olarak katıldığı hayaller için feda etmiştir kendilerini. Ayaklanmacı ayaklanmayı şiirselleştirir, yüceltir. Yapılacak şey konusunda sarhoşluğa kapılınca trajik şeylerin içine atar insanlar kendini. Kimbilir? Başarırlar belki de. Sayıları azdır. Karşılarında koskoca bir ordu vardır. Fakat onlar hakkı, doğa kanununu, herkesin kendi egemenliğine sahip olduğunu, daha azının mümkün olmadığını, adaleti, gerçekliği ve gerekirse üç yüz Ispartalı gibi ölmeyi savunurlar. Don Quijote'yi değil Leondras'ı düşünürler. Bildikleri yolda ilerlerler ve bir kez öfkeye kapıldı mı, bir daha geri adım atmaz, başları önde, görülmemiş bir zafer hayaliyle, devrimin tamamlanmasına, ilerlemenin özgürleşmesine, insan türünün yüceltilmesine, evrensel kurtuluşa ve en kötü halde Thermopylai'ye umutla ilerlerler. İlerleme adına bu silaha sarılmalar sıklıkla başarısızlıkla sonuçlanır. Fransız edebiyatının "baba"sı Victor Hugo'nun yazdığı… Dünya edebiyatının en büyük başyapıtlarından biri olan Sefiller, tam metin ve Birsel Uzma'nın yepyeni çevirisiyle olması gereken yerde… "Oğlak Klasikleri" arasında.
192 syf.
·Beğendi·10/10 puan
İnanılmaz güzel kurgulanmış bir kitaptı.Ben kısaltılmış versiyonunu okudum,umarım büyüyünce normal cildini okurum :))
Okumak isteyenler için kesinlikle tavsiye ederim!
Müthiş ötesi ^^
512 syf.
·Puan vermedi
Hayata tutunmak, değişmek, kim bilir belki de içindeki seni keşfetmek. İnsanlar değişir ve bu kitap da bir kanıtı olabilir. Hangi başlığı ele alırsak alalım hepsine özel, ayrı birer roman yazılabilir. Sanırım ustalık da burada işte. Birkaç eser olabilecek konuları bir romanda toplamak ve hayran bıraktırmak. Mesela, adaletin olmadığı bir dünyaya sitem olarak yazılmış diyebiliriz ya da merhamet duygusunun varlığını hissettirmek için de olabilir veya ahlak yasası. Böyle fazlasıyla başlık oluşturabiliriz. Jean Valjean, merhamet timsali Fantine, küçük bir çocuk için yaşaması zor hayata ortak olan Cosette, Cosette'nin kalbinde tutsak olduğu Marius, Psikopos ve daha nice kahramanlarla tanışıyorsunuz. Olay örgüsü hayrete düşürüyor sizi. Hayran bıraktıran bir aşk hikayesi, ekonomik zorluk, sözde adalet, cehalet, devlet...
Aslında "Victor Hugo Sefiller'i 17 yılda yazdı." cümlesi bile yeterli bazı şeyler için.
Cehalet zulmü adalet gibi gösterir, dedi. Okumanın, öğrenmenin önemini bir kez daha anladım.
Mutluluğun olduğu yerde merhamet de vardır, dedi. Merhametin sevgiyi, iyiliği, adaleti de öngördüğünü fark ettim.
Bir somun ekmeği çalıp on dokuz sene ceza alarak bedava ekmek verildiğini anlattı. Adaleti, bozuk düzeni, doğru bildiğim yanlışı sorguladım.
Özgürlüğe hasret kaldım kimi zaman okurken. Sefaleti anlattı, zenginin hakkındaki yoksulu aradım.
Başkalarının ayıbını araştıracağınıza, kendi günahlarınızı hatırlayınız, dedi. Düşüncelerimden utandım.
Sözleri ayna oldu bana. Sayfaların birikmişliği zihnimin kör düğümlerini çözdü.
Marius, çılgın gibi aşıktı, dedi. Şahane bir aşk hikayesi okudum. Aynı kitapta başka başka olaylar ama tek hayat. Takdire şayan bir kalem.
Sanki kelimelerin ruhu vardı yoksa böyle bana vicdanımı sorgulatır, düşüncelerimi değiştirebilir miydi?
Pekala, sefiller kimdir?
Sadece yoksul olanlar mı?
Hayır, asıl sefiller vicdanını merhametten yoksun bırakanlar, insanlarla şans vermeyenler, adaleti sadece kağıt üzerinde yazılı maddeler sananlar, rahatı için başkasına acı çektirenler...
Sefalet, vicdanı yaşamdan, kararlardan, seçimlerden uzak tutunca, yoksun bırakınca oluyormuş. Öğrettiğin her şey için, cümlelerinle kalbim ve aklım arasındaki uçuruma köprü olduğun için teşekkür ederim Victor Hugo.
190 syf.
·5/10 puan
Herkesin bildiği, okuduğu bir kitabı okudum. Uzun zaman önce, hesabımı açmamıştım daha okuduğumda. Doğruyu söylemek gerekirse kitabı unutmuşum. Tekrar okudum ve gerçekten güzel bir kitap. Uzun uzun anlatmaya gerek yok. Kitap okumayı sevenler zaten okumak isteyeceklerdir veya okumuştur. Okumayanlar için kitabı öneriyorum. Hoşçakalın.
190 syf.
·10/10 puan
bir insan ne yaparsa yapsın içinde iyi niyet olduktan sonra her şeyin üstesinden gelebildiğini anlatıyor tam olarak sefilliğin bir insana neler yaptırabileceği ve bunun sonucunda başına neler gelebilir ya da kötü diye düşündüğümüz olayların aslında iyi sonuçlarıda olabildiğini gösterdi kitap bana tavsiye ederim!
512 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Her sayfasında yeni bir şey öğrendiğim hem sonunu merak ederek hızlıca bitirmek istediğim ama bitirmekten de korktuğum, bitmesin istediğim bir kitaptı. Kitap değil bir başyapıttı. Yeri geldi Cosette ile Fantine ile, Gavroche ve Eponine ile Hatta Javertle bile oturup ağladığım, güldüğüm zamanlar oldu. Jean Valjean'la her sayfada heyecanın dorukta olması nefesimi tutarak okuttu bana kitabı. Nerede bir açlık, nerede bir çıplak, nerede bir ihtiyaç sahibi olsa orada olan bu adam gerçekten günümüzde görüp şahit olduğum birçok algının da bana yanlış olduğunu gösterdi. Gerçek zenginliğin gönül ve ruh zenginliği olduğunu ve ne olursa olsun iyilikten vazgeçmemek gerektiğini, iyi ve doğru bir insanın er ya da geç kazanacağını her sayfada görüyorsunuz. Sefil ve alçak bir insanın da neler yapabileceğini, bir insanın ne kadar alçalabileceğini de görüyorsunuz elbette. Görmekle kalmayıp bunu anlıyor, hissediyorsunuz. İnsanın içinde hem iyiliğin hemde kötülüğün bir yol tuttuğuna ancak hangi yoldan gideceğine yine kendisinin karar verebileceğine şahitlik ediyorsunuz her karakterde. 3 günde bitirdiğim bu kitap beni çok etkiledi. Kesinlikle okunması gereken bir efsane.
Son olarak kitaptan bir alıntı:
"Cosette! Bütün fedakarlıklar, bütün kahramanlıklar, bütün kutsiyetler bu adamdadır! Bu adam bir melektir!"
461 syf.
·9 günde·8/10 puan
Çok güzel bir kitaptı kötülüğe karşı iyiliğin ne kadar güzel şeylere kapı açtığına dair çok güzel bir hikaye.Son zamanlarda okuduğum akıcı kitaplardan birisi sonu ise çok duygu dolu bitmesi kitabın ne kadar unutulmaz olduğunu kanıtlıyor.
190 syf.
·3 günde
Jan Valjan ekmek çaldığı için beş yıl kürek cezası ile cezalandırılır. Birkaç kere kaçmaya kalkıştığı için cezası ağırlaştırılır ve 19 yıl hapiste kalır. Çok güçlü bir insan olan Jan Valjan, hapiste iyi duygularını kaybetmiş gibidir. Hapisten çıktıktan sonra, mahkum olduğunu gösteren belge yüzünden herkes ona kötü davranır. Rahip onu evine alır. O ise evden gümüş takımları çalar. Fakat yakalanır. Rahip ondan şikayetçi olmaz.Bu Jan Valjan için bir dönüm noktası olur.
Bay Madlen olarak iş hayatına atılır ve zengin olur. Sonra Cosette adlı annesi ölmüş bir kıza yardım eder onu yanına alır.
Daha sonra devrim hareketlerinin anlatıldığı bir sahne yer alıyor.
Kitap mutlu sonla bitiyor. Ders alınması ve üstünde düşünülmesi gereken bir çok yer bu eserin klasikler arasında yer almasını sağlamış.
512 syf.
·8/10 puan
Tersane mahkumluğumdan. Belediye başkanlığına fabrika kuruculuğundan tekrar Paris’in sefil sokaklarına. Ne diyelim ? Madeleıne Baba yada jean valjean.
190 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Bu kitap merak ettiğim bir romandı. Okuduğumda gerçekten de merak ettiğime değmişti. Sefiller kitabı Jean Valjean adındaki bir kasabalının hayatını anlatıyor. Valjean ailesini geçindirmek için bir ekmek çalar ve bu suçundan ötürü 19 yıl hapiste kalmıştır. Bu yaşantısından dolayı topluma karşı bir nefret duyar. Perişan bir halde kasabaya döner. Artık iyi biri olmaya başlamıştır. Hatta kimliğini gizleyerek oranın belediye başkanı olmuştur. Ancak Javert Valjean' dan şüphelenmiştir. Onun hakkında araştırma yapmıştır. Ama isim benzerliğinden dolayı başka biri cezalandırılmıştır. Valjean bu durumdan dolayı kendini suçlu hissetmiştir ve suçunu itiraf etmiştir. Yine kürek cezasına devam eder. Birkaç sene sonra kaçar ve Fantin' in kızı olan Cosette'i arar ve bulur. Daha sonra bahçıvanlık yapmaya başlar. Ama hayatına kara leke olan bu takip son bulmayacaktır...
512 syf.
·13 günde·10/10 puan
Sefiller, bugüne kadar neden okumayıp kendimi bu mükemmel eserden mahrum bırakmışım diye kendime kızdığım bir kitap. Kitabı okurken sürekli durup kendimi sorguladım. Ben olsam karşılığında nasıl davranırdım, nasıl cevap verirdim ? Sahi biz günümüzde kaç kişinin kalbine dokunabildik. Gerçekten hiçbir karşılık beklemeden insanlara yardım edip kalplerine dokunarak bir insanın hayatının nasıl değiştiğini iliklerimize kadar hissettirerek gösteriyor. Tek kelimeyle mükemmel bir eser. Benim bakış açımı fazlasıyla genişletti. Herkesin okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Sevgilerle...
304 syf.
·27 günde·Puan vermedi
Bir arkadaşımla kitaplar ve diğer entelektüel aktiviteler üzerine sohbet ederken -ki o zamanlar henüz Sefiller’i okumadığım kadim zamanlara kadar uzanıyor- bana en sevdiği kitabın bu olduğunu, en sevdiği karakterin Jean Valjean olduğunu anlatmış ve hatta ondan bir süper kahramanmış gibi bahsetmiş, övmeye doyamamıştı. Bu aşırı övgü dolu konuşmanın üzerine benim kitabı edinip okumaya başlamam için bir miktar daha zaman geçmesi gerekiyormuş, böyle de gamsız bir insan olup çıkmışım meğer zaman içinde. Her neyse. Arkadaşımın övgülerinde haklı olduğunu ancak yer yer kitabın akıcılığına kendini kaptırıp övgünün vanasını da biraz fazlaca açtığını gözden kaçırmadığımı belirterek başlamak istiyorum. Evet hem Jean Valjean bir süper kahraman edasıyla, bir azizmişçesine iyiliklere, kötülüğe iyilikle cevap vermelere doyamıyor, bir yandan salt iyiler iyilik yapmaya, salt kötüler kötülük yapmaya son vermemekte inat ediyorlardı. Hatta o kadar ki başta bu iyi ve kötü kavramlarının klişe olduğunu düşünsem de sonra bu düşüncemin hatalı olabileceğini, hatta bu iyi-kötü ayrımını ilk dillendiren ve okurun gözüne sokan eserlerden birinin elimdeki olabileceğini ve klişe olarak okuduğum cümlelerin aslında bu klişe olma yolunda ilk mihenk taşlarından biri olduğunu fark edip hatamdan dönmem uzun sürmedi. Böyleyken böyle. Klasik. Yayınevi ve basım kalitesi hakkında da 1-2 kelam etmek isterdim ama üşendim.
En büyük hırsızlar batıl inanışlardır ki dağda gezen hırsızlar malınızı çalarken onlar imanınızı çalar. En büyük katiller de günahlar ve kötü ahlaktır!
Sadece bedenleri, şekilleri, görüntüleri sevenlere ne yazık! Ölüm her şeyi yok edecek. Ruhları sevmeyi deneyin, onlara yeniden kavuşursunuz.
Victor Hugo
Sayfa 241 - Cilt 2

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sefiller
Baskı tarihi:
2014
Sayfa sayısı:
1760
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753298711
Kitabın türü:
Çeviri:
Birsel Uzma
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Oğlak Yayıncılık
İnsanlar hayaller uğruna feda eder kendini ve feda edenler aslında insanlığın kesin olarak katıldığı hayaller için feda etmiştir kendilerini. Ayaklanmacı ayaklanmayı şiirselleştirir, yüceltir. Yapılacak şey konusunda sarhoşluğa kapılınca trajik şeylerin içine atar insanlar kendini. Kimbilir? Başarırlar belki de. Sayıları azdır. Karşılarında koskoca bir ordu vardır. Fakat onlar hakkı, doğa kanununu, herkesin kendi egemenliğine sahip olduğunu, daha azının mümkün olmadığını, adaleti, gerçekliği ve gerekirse üç yüz Ispartalı gibi ölmeyi savunurlar. Don Quijote'yi değil Leondras'ı düşünürler. Bildikleri yolda ilerlerler ve bir kez öfkeye kapıldı mı, bir daha geri adım atmaz, başları önde, görülmemiş bir zafer hayaliyle, devrimin tamamlanmasına, ilerlemenin özgürleşmesine, insan türünün yüceltilmesine, evrensel kurtuluşa ve en kötü halde Thermopylai'ye umutla ilerlerler. İlerleme adına bu silaha sarılmalar sıklıkla başarısızlıkla sonuçlanır. Fransız edebiyatının "baba"sı Victor Hugo'nun yazdığı… Dünya edebiyatının en büyük başyapıtlarından biri olan Sefiller, tam metin ve Birsel Uzma'nın yepyeni çevirisiyle olması gereken yerde… "Oğlak Klasikleri" arasında.

Kitabı okuyanlar 23,6bin okur

  • volkan mazman
  • Pınar Ömer
  • Melis Kütük
  • Azra Ekşioğlu
  • Abrek
  • Ahmet Gökalp Yonca
  • Kadir Şeker
  • Hasan Tombak
  • Jean Morgan
  • Mihrab Kurt

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%8.3
13-17 Yaş
%8.3
18-24 Yaş
%8.3
25-34 Yaş
%25
35-44 Yaş
%16.7
45-54 Yaş
%16.7
55-64 Yaş
%16.7
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%56.8
Erkek
%43.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.2 (11)
9
%0 (2)
8
%0 (2)
7
%0 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları