Adı:
Sisli Hatıralar Rıhtımı
Baskı tarihi:
Ocak 2018
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051882468
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Girl Who Came Home
Çeviri:
Filiz Çakır
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Arkadya Yayınları
En büyük hikâyeleri zaman anlatır, kaybolan hayallerinizi ise kalbiniz…


İrlanda 1912… Küçük bir köyün on dört sakini, Amerika’da daha iyi bir hayat kurma umuduyla rüyalar gemisi Titanic ile denize açılır. Ancak bu yolculuk, on yedi yaşındaki Maggie Murphy için acıdan ibarettir. Geleceği, bilinmeyenlerin ülkesine bağlıyken kalbi İrlanda’da, ardında bıraktığı sevdiğindedir. Batmaz denilen gemi okyanusun serin sularına gömüldüğünde, Maggie çok az sayıda kurtulan yolculardan sadece biridir. Amerika’da bir hastanede tek başına gözlerini açtığında hatırladığı şey, gemi batarken ortalığı kaplayan o korkunç gıcırtı sesi ve buz gibi suda donarak hayatını kaybeden masum insanların çığlıklarıdır… Hayatta artık tek başına yaşam mücadelesi verecek olan Maggie, bir daha o korkunç olaydan bahsetmemeye kararlıdır.


Chicago 1982… Babasının acı kaybıyla yasa boğulan Grace Butler, artık hayatına yön vermek zorunda olduğunun farkındadır. Çok sevdiği büyük büyükannesi Maggie, tüm hayatı boyunca kalbinde taşıdığı Titanic hakkındaki içini sızlatan acıyı onunla paylaştığında, Grace artık nasıl bir yol izlemesi gerektiğini biliyordur. Belki de artık hayaletlerden kaçmak yerine onlarla yüzleşmesi gerekiyordur…


Menekşeler Fısıldarken’in yazarı Hazel Gaynor’ın kaleminden dökülen Sisli Hatıralar Rıhtımı, gerçek hikâyeleri kapsamasıyla birlikte Titanic felaketinin kurtulanları ve sonraki nesli nasıl etkilediğini muhteşem bir dille anlatıyor. Kitabı okurken okyanusun serinliğini yüreğinizin derinliklerinde hissedeceksiniz…


“Tarihi olaylarla yoğrulmuş, zengin içerikli bir roman. Titanic felaketini derinlemesine işleyen bu kitabı elinizden düşüremeyeceksiniz.”


Booklist
Hüzünlü bir Titanik hikayesi ki Titanik ile ilgili olan olaylar hep trajik oluyor malumunuz. Kitaptaki karakterler gerçek hayatta Titanik ile yolculuk yapan “addergoole 14” diye bilinen kişilerden esinlenilmiş. Geriye kalan hikayeler ise yazarım kurgusu ancak olay örüntülerini birbirine kusursuz bir şekilde bağladığı için eseri başarılı buldum. Kitapta beni en çok etkileyen karakter kamarot Harry oldu. Onun sevgi anlayışı ve yıllarca sahibine ulaştırılmak üzere taşıdığı emanet derinden etkiledi. Okuması kolay, etkileyici bir ara kitap okumak isterseniz “Sisli Hatıralar Rıhtımı” nı tavsiye edebilirim.
Irlanda 1912... Küçük bir köyün on dört sakini, Amerika'da daha iyi bir hayat kurma umuduyla rüyalar gemisi Titanic ile denize açılır. Ancak bu yolculuk, on yedi yaşındaki Maggie Murphy için acıdan ibarettir.

Gerçek hikayeleri barındırmasıyla birlikte Titanic felaketinin kurtulanları ve sonraki nesli nasıl etkilediğini muhteşem bir dille anlatmış yazar. Tarihi olaylarla yoğrulmuş, Titanic felaketini derinlemesine işlemiş bu kitabı elinizden bırakmak istemeyeceksiniz.

Kitabın sonunda ters köşe olsam da, bu ters köşe beni gayet mutlu etti. Keyifli okumalar dilerim.
Bir insan sonunu bile bile nasıl merakla bir kitabı okur demeyin, gerçekten okutuyor kendini. Bazı yerlerinde tüylerim diken diken oldu diyebilirim. Çoğu şey en ince ayrıntısına kadar araştırılıp biraz da kurgu eklenerek yazılmış. İrlanda’dan yola çıkan ‘Addergoole On Dörtlüsü’ diye tarihe geçen 14 kişinin hayatı, sadece isimleri değiştirilmiş olarak anlatılıyor. Ve hala İrlanda’da onların anılarına, Titanic heykeli ile birlikte onların da heykelleri duruyormuş. İnanılmaz etkilendim. Bazı kısımlarda bulunan Titanic’ten gönderilen telsiz mesajları da gerçek. Bir kez daha kanım dondu. Çok acı çok. Bu arada bölümlerin üstlerinde basılı olan,Titanic’in gerçek bileti. Okurken film bile canlandı gözümde.
Yaşanmış olayları okumak her zaman beni etkilemiştir. Ama Titanic yıllar yıllar yıllar geçse de beni etkilediği gibi eminim herkesi etkileyecektir ve hiç bir zaman unutulmayacaktır. Romanı okuduğunuzda kendinizi o anlara tanık olmuş gibi hissedebiliyorsunuz. Yazarın anlatımı harika. Yaşanılan gerçek hayatları okumanız ayrı bir güzellikte.
Titanic faciasını bilmeyen yoktur. İnanılmaz üzücü bir olay. Üzerinden 100 yıldan fazla zaman geçmiş olsa da unutulmayan olaylar arasında yer alıyor. Yazar, Sisli Hatıralar Rıhtımı'ı gerçek olaylardan yola çıkarak yazmış. Hatta kitabın sonunda hangi gerçek kişilerden esinlendiğini de tek tek açıklamış. Her ne kadar bazı kısımlar kurgu olsa da gerçekten o olayın yaşandığını bilerek okumak zaman zaman beni zorladı.Kitabın bazı bölümlerinin başında gerçekten Titanic'ten gönderilen telgraf mesajları yer alıyordu. Hiç sıkılmadan okudum. Hele Grace'in makalesinin yayınlanmasıyla ortaya çıkanlar çok daha güzeldi. Sanırım en favori sahnem de Titanic'in batığının bulunduğu sahneydi. Tadını kaçırmamak adına detaya girmemeye çalıştım ama fazlaca etkilendiğim için çok kısa yazmak istemedim. Daha fazla uzatırsam da olayları açıklamaya başlayacağımı biliyorum :D O yüzden burada yorumumu sonlandırıyorum. Etkileyici ve gerçekleri barındıran romanlar seviyorsanız Sisli Hatıralar Rıhtımı'nı kesinlikle öneririm.
Yaklaşık 20 kusur gün süren tembel Yagmur'un elinde sürünen mükemmel kitap ... Aslında bitmesin diye yavaş yavas okuduğumu itiraf etmeliyim içime sinerek her duygusunu yaşayarak her heyecanını her üzüntüsünü duyumsadigim bı kitap bu .. Kitap o kadar güzel TİTANiC teki hayatını kaybeden insanlara saygılı bı şekilde yazılmış ki insan her duyguyu hissediyor
Şöyle de söyleyebilirim TİTANİC filmini ben bir çok kez izledim hiç sıkılmadan aynı heyecanı hissederek ve defalarca yine yeniden izlerim ..
İşte bu kitapta tıpkı filmi gibi defalarca okunmayi hak ediyor 🤩
En az Rose ve Jack in hikayesi kadar etkileyici
İrlanda'dan Titanic ile Amerika'ya giden 14 kişinin gerçek hikayesi çok güzel bir kurguyla kaleme alınmış. Çok fazla karakter olması sebebiyle kitaba alışmam biraz zaman aldı ancak özellikle buz dağına çarpma sonrası kitap çok güzelleşti. Akıcı ve okunası bir kitaptı...
Titanic faciasını hepimiz filmi aracılığıyla biliyoruz. Bunu bir de kitaptan okumak daha dokunaklı oldu.
15 Nisan 1912!
İrlanda'dan Titanicle yola çıkan 14 kişi... Geride bıraktıkları evleri, aileleri, sevdikleri... Ve o facia...
Kesinlikle çok hüzünlü.

1980'lerde, bu faciadan sağ kurtulan Maggie'nin, torununun çocuğu olan Grace'e Titanic'te yaşadıklarını anlatmasıyla olaylar yeniden gündeme geliyor.
Kitapta sadece Grace ve ailesiyle olan kısımlar kurgusal. Diğer yaşananlar, ne yazık ki gerçek.

Ama güzel şeyler de olmuyor değil. Ah Maggie! Sen ve aşkın ne güzeldiniz. Hele o son bölümlere doğru yaşadığım duygu patlaması... Hem sevindim hem hüzünlendim. Karmakarışık bir ruh haline soktu beni. Ah canım Maggie...

Yazarın notunda da yazdığı gibi karakterler ve olaylar gerçek. İsimler ve şehir ismi değiştirilmiş olsa da yaşananlar gerçeklerden ilham alınmış. Maggie (gerçek adı Annie) yaşadıklarını torununun çocuğuna anlatmış; aynı kitaptaki gibi. Gerçek yaşanmış bir kitap okumak her zaman çok daha etkileyici oluyor.
Hele bir de bölüm geçişlerindeki telsiz telgraf mesajları... Titanic'ten ve kurtarma gemisi Carpathia'dan gönderilmiş gerçek mesajlarmış.
İrlanda'dan Titanicle yola çıkan 14 kişinin adı Addergoole On Dörtlüsü olarak geçiyormuş, hatta Mayo şehrindeki Lahardane köyüne gidersek bu 14'lünün harabe evlerini görebilirmişiz. Neden bilmiyorum ama yazarın notunu okuyunca kitap beni çok daha fazla etkiledi.
1912 yılın da İrlanda da küçük bir köyün 14 sakini için de bu geçerliydi.Teyzesinden başka hiç kimsesi kalmamış Maggie Murphy ardında sevgilisini bırakıp birkaç arkadaşı,teyzesi ve köyünden tanıdıklarıyla bu gemiye binerken aklın da sadece daha iyi daha mutlu bir yaşam vardı.
15 Nisan 1912 gecesi “Okyanus’un İncisi” denilen bu gemi batarken Maggie için de geri de sadece ömrü boyunca unutamayacağı gemi de bıraktığı arkadaşları, kurtulamayıp boğulan ya da soğuktan donan insanların görüntüleri kalmıştı. Son filikada ki son yere oturduğun da aklında ilk önce kurtulabilecek miyim sonra da neden hayattayım soruları vardı…
Amerika da bir hastane de tek başına uyandığın da ise hayatta tek başınaydı ve bundan sonra sadece mücadele etmek zorundaydı.
Zamanın en büyük en ihtişamlı gemisi ilk seferini yapmaya hazırlanıyordu. Titanik isminin verildiği bu gemi kimileri için sadece lüks bir gemi de seyahat anlamına gelse de birçok kişi gibi bana da umut anlamına geliyor. Başka bir ülke de yeniden hayata tutunma yeni belki daha da güzel bir hayat hayali 1500 den fazla insan için imkansız haline geldi…
Kitap başlarda cok karışık bir şekilde her bölümde ayrı kişilerden bahsediyordu ve buda benim kafami karıstıyordu. Sonraki bölümlerde birbirine bağlayınca anlam kazanmıştı. Gemi battıktan sonraki bölümlerde cok daha heyecanlı oldu ve hemen bitiriverdim. Kitap genel olarak güzeldi. Okumanızı tavsiye ederim
Küçük bir köyün on dört sakini, Amerika’da daha iyi bir hayat kurma umuduyla rüyalar gemisi Titanic ile denize açılır. Ancak bu yolculuk, on yedi yaşındaki Maggie Murphy için acıdan ibarettir. Maggie'nin aklı Irlanda'da ardında bıraktığı sevdiğindedir.

   Batmaz denilen o muhteşem gemi daha ilk yolculuğunda, okyanusun derin sularına gömüldüğünde Maggie, az sayıda kurtulan yolculardan sadece biridir.

   Amerika’da bir hastanede tek başına gözlerini açtığında hatırladığı şey, gemi batarken ortalığı kaplayan o korkunç gıcırtı sesi ve buz gibi suda donarak hayatını kaybeden masum insanların çığlıklarıdır… Hayatta artık tek başına yaşam mücadelesi verecek olan Maggie, bir daha o korkunç olaydan bahsetmemeye kararlıdır.

   Ta ki o güne kadar...

   Kitabın sonunda ters köşe olsam da, bu ters köşe beni hem hüzünlendirdi hem de çok mutlu etti.
Okyanusun kraliçesi Titanic, su üzerindeki en iyi buharlı gemi; altmış dört bin metrekare genişliğinde, bin iki yüz metre derinliğinde, 45.000 tondan fazla çelikten yapılmış. İnsanların imrenerek ve heyecanla beklediği Titanic yolculuğu. Daha başından beni içine alan yolculuk. 1912’de İrlanda’nın bir kasabasından büyük hayallerle Amerika’ya yolculuğa çıkan 14 kişi ve geride kalanlar. Hayatlarında bir değişikliğe adım atarken yaşadıkları umutlar ve heyecanlar anlatılmış. Titanic ile ilgili büyük bir beklenti ve gurur var. Bazı insanlar duyarsız ve ihmalkar. Gemi batarken insanların yaşadığı çaresizliği üzülerek okudum. Filmi izlerken de çok etkilenmiştim. Okurken ister istemez filmden kesitler gözümün önüne geldi. Yine de severek okudum. Yazar ne yazsa okurum.
Eğer bir şey yapacaksan, o zaman düzgün bir şekilde yapacaksın. Yaptığın yalnızca bir fincan çayla bisküvi sunmak olsa bile.
Hazel Gaynor
Sayfa 335 - Arkadya Yayınları
Bir Ağustos akşamında çiftliğin eski kapısının üzerine oturup , olgun mısırları göz kamaştırıcı sıvı altın rengine dönüştüren muhteşem bir gün batımını izlerken babası " hasattan önce son bir dans " demişti . Son bir dans ..
Acı çekmeye, her şeyin farklı olmasını dilemeye veya hayatın çok zalim olduğunu söylemeye değmezdi. Hayat böyleydi ve her zaman olması gerektiği gibi olurdu.
" Bugun günlerden ne , biliyor musun Grace ? "
- Benim doğum günüm . On beş Nisan .
" Tamam ama bugün başka ne olduğunu biliyor musun ? Çok uzun zaman önce ? "
- Bilmiyorum . Ne olmuştu ?
" Titanic'i hiç duydun mu Grace ? "
- Elbette duydum . Titanic'i herkes duymuştur . Neden ?
" Biliyorsun , yetmiş yıl önce bugün battı . "
- Gerçekten mı ? Nasıl yani , tam olarak bugün mu ? 15 Nisan da ? Demek Titanic'in batisinin yıl dönümünde doğmuşum .
" Bu tarihi nasıl bu kadar net bir şekilde hatırladığımi biliyor musun Grace ? "
- Nasıl ?
"Ben de oradaydım . Titanic'teydim ."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sisli Hatıralar Rıhtımı
Baskı tarihi:
Ocak 2018
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051882468
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Girl Who Came Home
Çeviri:
Filiz Çakır
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Arkadya Yayınları
En büyük hikâyeleri zaman anlatır, kaybolan hayallerinizi ise kalbiniz…


İrlanda 1912… Küçük bir köyün on dört sakini, Amerika’da daha iyi bir hayat kurma umuduyla rüyalar gemisi Titanic ile denize açılır. Ancak bu yolculuk, on yedi yaşındaki Maggie Murphy için acıdan ibarettir. Geleceği, bilinmeyenlerin ülkesine bağlıyken kalbi İrlanda’da, ardında bıraktığı sevdiğindedir. Batmaz denilen gemi okyanusun serin sularına gömüldüğünde, Maggie çok az sayıda kurtulan yolculardan sadece biridir. Amerika’da bir hastanede tek başına gözlerini açtığında hatırladığı şey, gemi batarken ortalığı kaplayan o korkunç gıcırtı sesi ve buz gibi suda donarak hayatını kaybeden masum insanların çığlıklarıdır… Hayatta artık tek başına yaşam mücadelesi verecek olan Maggie, bir daha o korkunç olaydan bahsetmemeye kararlıdır.


Chicago 1982… Babasının acı kaybıyla yasa boğulan Grace Butler, artık hayatına yön vermek zorunda olduğunun farkındadır. Çok sevdiği büyük büyükannesi Maggie, tüm hayatı boyunca kalbinde taşıdığı Titanic hakkındaki içini sızlatan acıyı onunla paylaştığında, Grace artık nasıl bir yol izlemesi gerektiğini biliyordur. Belki de artık hayaletlerden kaçmak yerine onlarla yüzleşmesi gerekiyordur…


Menekşeler Fısıldarken’in yazarı Hazel Gaynor’ın kaleminden dökülen Sisli Hatıralar Rıhtımı, gerçek hikâyeleri kapsamasıyla birlikte Titanic felaketinin kurtulanları ve sonraki nesli nasıl etkilediğini muhteşem bir dille anlatıyor. Kitabı okurken okyanusun serinliğini yüreğinizin derinliklerinde hissedeceksiniz…


“Tarihi olaylarla yoğrulmuş, zengin içerikli bir roman. Titanic felaketini derinlemesine işleyen bu kitabı elinizden düşüremeyeceksiniz.”


Booklist

Kitabı okuyanlar 57 okur

  • Suna Kılıç
  • Gülşen Süzen
  • cennet Bayram
  • Radiye
  • İrem Kaya
  • mesude sert
  • Nurhan ŞENGÜL KILINÇ
  • Gülsema Ozan
  • Selen Y
  • Sultan Ceylan

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%16.7 (5)
9
%33.3 (10)
8
%36.7 (11)
7
%6.7 (2)
6
%6.7 (2)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0