Sisli Hatıralar Rıhtımı

8,4/10  (7 Oy) · 
10 okunma  · 
7 beğeni  · 
507 gösterim
En büyük hikâyeleri zaman anlatır, kaybolan hayallerinizi ise kalbiniz…


İrlanda 1912… Küçük bir köyün on dört sakini, Amerika’da daha iyi bir hayat kurma umuduyla rüyalar gemisi Titanic ile denize açılır. Ancak bu yolculuk, on yedi yaşındaki Maggie Murphy için acıdan ibarettir. Geleceği, bilinmeyenlerin ülkesine bağlıyken kalbi İrlanda’da, ardında bıraktığı sevdiğindedir. Batmaz denilen gemi okyanusun serin sularına gömüldüğünde, Maggie çok az sayıda kurtulan yolculardan sadece biridir. Amerika’da bir hastanede tek başına gözlerini açtığında hatırladığı şey, gemi batarken ortalığı kaplayan o korkunç gıcırtı sesi ve buz gibi suda donarak hayatını kaybeden masum insanların çığlıklarıdır… Hayatta artık tek başına yaşam mücadelesi verecek olan Maggie, bir daha o korkunç olaydan bahsetmemeye kararlıdır.


Chicago 1982… Babasının acı kaybıyla yasa boğulan Grace Butler, artık hayatına yön vermek zorunda olduğunun farkındadır. Çok sevdiği büyük büyükannesi Maggie, tüm hayatı boyunca kalbinde taşıdığı Titanic hakkındaki içini sızlatan acıyı onunla paylaştığında, Grace artık nasıl bir yol izlemesi gerektiğini biliyordur. Belki de artık hayaletlerden kaçmak yerine onlarla yüzleşmesi gerekiyordur…


Menekşeler Fısıldarken’in yazarı Hazel Gaynor’ın kaleminden dökülen Sisli Hatıralar Rıhtımı, gerçek hikâyeleri kapsamasıyla birlikte Titanic felaketinin kurtulanları ve sonraki nesli nasıl etkilediğini muhteşem bir dille anlatıyor. Kitabı okurken okyanusun serinliğini yüreğinizin derinliklerinde hissedeceksiniz…


“Tarihi olaylarla yoğrulmuş, zengin içerikli bir roman. Titanic felaketini derinlemesine işleyen bu kitabı elinizden düşüremeyeceksiniz.”


Booklist
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2018
 • Sayfa Sayısı:
  400
 • ISBN:
  9786051882468
 • Orijinal Adı:
  The Girl Who Came Home
 • Çeviri:
  Filiz Çakır
 • Yayınevi:
  Arkadya Yayınları
 • Kitabın Türü:
Selenay Afşar 
06 Şub 08:23 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · Puan vermedi

Irlanda 1912... Küçük bir kotun on dört sakini, Amerika'da daha iyi bir hayat kırma ukidiyla rüyalar gemisi Titanic ile denize açılır. Ancak bu yolculuk, on yedi yaşındaki Maggie Murphy için acıdan ibarettir.

Gerçek hikayeleri barındırmasıyla birlikte Titanic felaketinin kurtulanları ve sonraki nesli nasıl etkilediğini muhteşem bir dille anlatmış yazar. Tarihi olaylarla yoğrulmuş, Titanic felaketini derinlemesine işlemiş bu kitabı elinizden bırakmak istemeyeceksiniz.

Kitabın sonunda ters köşe olsam da, bi ters köşe beni gayet mutlu etti. Keyifli okumalar dilerim.

Erdal Hellaçoğlu 
08 Oca 01:50 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

İrlanda'dan Titanic ile Amerika'ya giden 14 kişinin gerçek hikayesi çok güzel bir kurguyla kaleme alınmış. Çok fazla karakter olması sebebiyle kitaba alışmam biraz zaman aldı ancak özellikle buz dağına çarpma sonrası kitap çok güzelleşti. Akıcı ve okunası bir kitaptı...

@kitaplahayat 
10 Şub 21:24 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Okyanusun kraliçesi Titanic, su üzerindeki en iyi buharlı gemi; altmış dört bin metrekare genişliğinde, bin iki yüz metre derinliğinde, 45.000 tondan fazla çelikten yapılmış. İnsanların imrenerek ve heyecanla beklediği Titanic yolculuğu. Daha başından beni içine alan yolculuk. 1912’de İrlanda’nın bir kasabasından büyük hayallerle Amerika’ya yolculuğa çıkan 14 kişi ve geride kalanlar. Hayatlarında bir değişikliğe adım atarken yaşadıkları umutlar ve heyecanlar anlatılmış. Titanic ile ilgili büyük bir beklenti ve gurur var. Bazı insanlar duyarsız ve ihmalkar. Gemi batarken insanların yaşadığı çaresizliği üzülerek okudum. Filmi izlerken de çok etkilenmiştim. Okurken ister istemez filmden kesitler gözümün önüne geldi. Yine de severek okudum. Yazar ne yazsa okurum.

Kitaptan 6 Alıntı

Selenay Afşar 
06 Şub 07:20 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Eğer bir şey yapacaksan, o zaman düzgün bir şekilde yapacaksın. Yaptığın yalnızca bir fincan çayla bisküvi sunmak olsa bile.

Sisli Hatıralar Rıhtımı, Hazel Gaynor (Sayfa 335 - Arkadya Yayınları)Sisli Hatıralar Rıhtımı, Hazel Gaynor (Sayfa 335 - Arkadya Yayınları)
Selenay Afşar 
06 Şub 05:43 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

...Hemşirelerin inanılmaz derecede cesur ve özel insanlar olması gerektiğini söyledi.

Sisli Hatıralar Rıhtımı, Hazel Gaynor (Sayfa 305 - Arkadya Yayınları)Sisli Hatıralar Rıhtımı, Hazel Gaynor (Sayfa 305 - Arkadya Yayınları)
Selenay Afşar 
06 Şub 03:43 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Yaşam kırılgan bir şeydir. Kiraz çiçeğinin yaprağından farklı değildir.

Sisli Hatıralar Rıhtımı, Hazel Gaynor (Sayfa 228 - Arkadya Yayınları)Sisli Hatıralar Rıhtımı, Hazel Gaynor (Sayfa 228 - Arkadya Yayınları)
Selenay Afşar 
 05 Şub 21:51 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Ama ben geminin su aldığını duydum efendim." Dedi Harry çekinerek. Paniğe sebep olmak istemiyordu ama bu adama meselenin aslını söylemeden de yapamayacaktı.
"Öyle mı? Yani, birazcık su böyle bir gemiye zarar vermez. Suyu dışarı atarlar, biz de yolumuza devam ederiz. Bu sözümü bir kenara yaz."

Sisli Hatıralar Rıhtımı, Hazel Gaynor (Sayfa 194 - undefined)Sisli Hatıralar Rıhtımı, Hazel Gaynor (Sayfa 194 - undefined)
Seda Özdemir 
 13 Şub 15:25 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Titanic'te sevdiği adamı bırakan çoğu kadının yaşadıkları...
Erkekler, kadınların kendileri olmadan filikalara binmeleri için bağırarak cesaret verici sözler söylüyorlardı. Bir adam Maggie'nin karısı olduğunu düşündüğü bir kadına, " Cesur ol! Ne olursa olsun, cesur ol ve ellerini cebinde tut. Hava çok soğuk." diyordu. Başka bir kadın filikanın içine alınırken tekmeler ve çığlıklar atıyordu. "Git Lottie!" diye seslendi bir adam arkasından. " Tanrı aşkına, cesur ol ve git!"

Sisli Hatıralar Rıhtımı, Hazel GaynorSisli Hatıralar Rıhtımı, Hazel Gaynor
Mine Alşan 
05 Şub 18:53 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"O birkaç hafta boyunca yağmur kasabanın üzerine aralıksız olarak yağdı. Sanki gökyüzü de aşağıdaki kalbi kırık insanlar için yas tutuyordu."

Sisli Hatıralar Rıhtımı, Hazel Gaynor (Sayfa 319 - Arkadya Yayınları)Sisli Hatıralar Rıhtımı, Hazel Gaynor (Sayfa 319 - Arkadya Yayınları)