Sofie'nin Dünyası

8,4/10  (1.329 Oy) · 
4.565 okunma  · 
1.340 beğeni  · 
38.737 gösterim
"Benzer insanların", yüzeysel bilgilerin geçerli olduğu çağımızda, "3000 yıllık geçmişinin hesabını yapamayan insan günübirlik yaşayan insandır" diyen Goethe'nin günübirlik insanlarından olmama yolunda ciddi bir adım.

15. yaşgününü kutlamaya hazırlanan Sofi, bir gün posta kutusunda "Kimsin" yazılı bir not bulur. Bu sorudan hareketle, bütün bir felsefe tarihinde sorulmuş soruları ve cevapları, sürükleyici bir roman kurgusu içinde anlatan Jostein Gaarder, Umberto Eco'nun "Gülün Adı"nda Ortaçağ teolojisini romanlaştırma gücünü bu kitabında felsefede gösteriyor.

Gaarder (1952) özellikle gençliğe yönelik kitaplarıyla tanınan Norveçli bir felsefe öğretmeni.

"Sofi'nin Dünyası" yayınlandığı 1991 yılından bu yana aralarında Korece, Rusça, Japonca, Arapça gibi diller de olmak üzere kırka yakın dile çevrilmiş ve yayınlandığı her ülkede en çok satan kitap olma başarısını elde etmiştir.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2002
 • Sayfa Sayısı:
  576
 • ISBN:
  9789758434572
 • Orijinal Adı:
  Sofies verden
 • Çeviri:
  Sabir Yücesoy
 • Yayınevi:
  Pan Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Felsefe tarihi okumak zor iş gerçekten. Filozofların görüşlerini okurken sabır göstermek cidden kolay değil. Sıkılıp kitabı bırakmak çok yüksek olasılıkta. İşte tam burada yazarın marifeti devreye giriyor. Akıcı ve dikkat çekici bir üslupla yazılmış bir felsefe tarihi okumak işi kolaylaştırıyor. Sofie'nin Dünyası tam da böyle bir kitap işte. Filozof Alberto Knox'un Sofie'ye felsefenin ilk tarihi ile başlayıp, günümüze kadar olan bütün filozofları ve onların felsefi görüşlerini öğretmesi sıkıcı olabiliyor. Ama Sofie ile Alberto'nun başına gelen olaylar ile kitabın sonunda ne olacağını çok merak ediyorsunuz ve kitabı elinizden bırakmıyorsunuz. Böylelikle felsefe tarihini sıkılmadan ve eğlenceli bir şekilde okuyabiliyorsunuz.
Her yaş grubunun rahatlıkla okuyabileceği bir kitap. En azından hayatını düşünmeye adayan insanların kimler olduğunu ve onların hayatın gündelik koşturmacasından kurtulup hayatın anlamı üzerine düşünmek konusunda ne kadar çaba sarf ettiklerini öğrenmek için okunmasını şiddetle tavsiye ederim