Sofie'nin Dünyası

8,3/10  (553 Oy) · 
2.174 okunma  · 
478 beğeni  · 
19.749 gösterim
"Benzer insanların", yüzeysel bilgilerin geçerli olduğu çağımızda, "3000 yıllık geçmişinin hesabını yapamayan insan günübirlik yaşayan insandır" diyen Goethe'nin günübirlik insanlarından olmama yolunda ciddi bir adım.

15. yaşgününü kutlamaya hazırlanan Sofi, bir gün posta kutusunda "Kimsin" yazılı bir not bulur. Bu sorudan hareketle, bütün bir felsefe tarihinde sorulmuş soruları ve cevapları, sürükleyici bir roman kurgusu içinde anlatan Jostein Gaarder, Umberto Eco'nun "Gülün Adı"nda Ortaçağ teolojisini romanlaştırma gücünü bu kitabında felsefede gösteriyor.

Gaarder (1952) özellikle gençliğe yönelik kitaplarıyla tanınan Norveçli bir felsefe öğretmeni.

"Sofi'nin Dünyası" yayınlandığı 1991 yılından bu yana aralarında Korece, Rusça, Japonca, Arapça gibi diller de olmak üzere kırka yakın dile çevrilmiş ve yayınlandığı her ülkede en çok satan kitap olma başarısını elde etmiştir.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  576
 • ISBN:
  9789758434572
 • Orijinal Adı:
  Sofies verden
 • Çeviri:
  Sabir Yücesoy
 • Yayınevi:
  Pan Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

"Felsefe hayatın ta kendisidir."
Nasıl ki hayatımız ilk dönemlerinden bu yana giderek karmaşık hale geldiyse felsefe tarihi de aynı süreci yaşadı fikri sabitlenir. Her yeni gelen zaat fikir üstüne fikir üretir, fikirleri değiştirir, düşünceler üzerinde toplama çıkarma yapar... Neticede düşünme eylemi durmaksızın devam ettirilir ki bu akıl sahibi canlılar için bir zorunluluktur.
Kitabı bitirebilecek miyim acaba? düşüncesiyle zaman zaman karamsarlığa kapılsam da bir şekilde kitap bitiverdi. Bittiğinde ise fark ettiğim şey odanın zeminini inceliyor olduğum. Pek çok bilgi aklınızda gelip gider, düşünecek çok şeyiniz olduğunu anlayıp yeniden ve yeniden sorgulama işine girersiniz
küçük Sofie' miz gibi.
Kılıktan kılığa bürünen Sayın Filozof' tan gelmiş birçok felsefe dersi mektubuyla yolunu bulmaya çalışır Sofie. Olaylar olayları, düşünceler düşünceleri izler. Öğrencimizin hayatı da giderek gerçek anlamını bulmaya başlar.
# Biz de yıldız tozuyuz. Tekrar boşluğa karışmadan yaşamımızın amacını ve ne kadar anlamlı olduğunu bilme umuduyla...

Ferah 
29 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sofie gibi her sabah uyandığımızda posta kutusunda bulduğumuz notlarla kendimizi aramaya, gerçeği bulmaya çıktığımızda varacağımız nokta neresi olurdu ki acaba?

Yaren Sıla Koç 
 23 Ara 2016 · Kitabı okudu · 16 günde · 10/10 puan

En başta söylemek istiyorum felsefeye ilgi duyan ve felsefeyi merak eden herkes mutlaka okusun, başkalarına okuttursun!! Felsefe hakkındaki tüm bilgilere bu kitap sayesinde ulaşabilirsiniz. Helenistik dönem, ilk çağ doğa filozofları, varoluşçuluk, materyalizm, Freud, Darwin, Karl Marx, Kierkegaard, Hegel, romantik çağ, Hume, Kant, Locke, Descartes ve daha niceleri... Bu saydığım kişiler ve terimler hakkında detaylı bilgiler bulunmakta kitapta. Kitabın kurgusuna yorum yapmıyorum bile. Kelimenin tam anlamıyla: MÜKEMMEL. Kısacası herkesin okumasını istediğim nadir kitaplardan. Bu arada kitabın sonunda çok şaşıracaksınız benden söylemesii.

Zühal Uğur 
11 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Seneler önce okuduğum bir kitap...İnsan bu kitabı okuduktan sonra daha derin düşünüyor ve kim olduğunu sorguluyor... Belki de sandığımız kişi değiliz...:)

ANIL AKCAN 
20 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hani bazı kanunlar vardır evrenseldir, yerçekimi kanunu gibi...
İşte bu kitap insanlık adına ortaya konmuş bir eserdir. Bu kitabı okumadan ölmemeli insan...

Mehmet uğur G. 
14 Eki 2016 · Kitabı okudu · 27 günde · 9/10 puan

Öncelikle basit bir dille anlatılmış ders niteliğinde olan bu kitapla beni tanıştıran 1000kitap ailesine teşekkür ediyorum.

Evren ya her zaman vardı ya da bir zamanlar boşluktan ve hiçlikten çıktı .

Kitabı okumam çok uzun sürdü diyebilirim hatta öyle bile . Ama her elime alışımda şaşkınlıkla okudum . Bildiğim şeyler olduğu kadar bilmediğim şeylerde öğrendim . Belki felsefe konusunda ilk kitabım olabilir . Daha önce kulaktan dolma hikayelerle karşıma çıkan filazoflar bu kitapta kahramanım oldular . Düşünüyorum da hayatı bu kadar merak edip araştırmasaydılar bügünlere geleceğimize inanmazdım . Ve şuan gözümde tek gerçek oluştu biz geleceğe geçmişlerimizle devam ediyoruz .

Felsefenin temel kitabı diyebilirim . Belki daha sonra da bu kitap üzerinden bir çok felsefe kitabı ile tanışabilirim .
Herkesin okuması dileyimle...

Taner Ataman 
07 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Geçen ilkbahar okuma fırsatı buldugum şahene bir kitap.Burada güzel olan şeyse fesefeye olan.ilgimin bir bahar ayına rast gelmesi ve sevgimin bu mevsemle filizlenmesiydi. Kitabın kritigini yapacak olursak ,bu kitap genel anlamda yalin bir anlatimla felsefe tarihini kronolojik olarak ele alan ve bunu belli bir kurguya yedirerek yapan ender güzellikte bir şaheser.Şayet felsefeye ufak bir ilgisi olan bir birey için başlangiç adına bundan güzel bir esere rast gelmeleri mümkün degil. . . Okuyucu dostlarıma şimdiden iyi okumalar.

mustafa adak (aktivist) 
 18 Oca 16:53 · Kitabı okudu · 13 günde · 5/10 puan

Uyan. Rüyadasın! Böyle başlamak istedim final haftasında okuduğum kitabın incelemesine. Şunu da belirtmek isterim: Kitapta anlayacağınız ve varacağınız iki adres var: Hayret ve Şüphe.. Kitap okurken alttan verilen mesaja dikkat ederim eksik ve artılarına da ayrıca. Kitap Birleşmiş Milletleri Mesih olarak görüyor(Yazar, bana göre burada kendini evrenselliğe kabul ettirmeye çalışıyor). Dünyayı kurtaracak olan tek güç. Ama görüyoruz ki dünyayı yıkan tek güce dönmüş. Eksik yönü ise asla Oryantalizme rastlamadım. Şark diyarında bilgiyle donanmış filozof ve düşünürlere tek bir cümlede dahi rastlamadım. Felsefe kaynağından konuşan bir yazar için bu utanç kaynağı. Kitabın artısı filozofların hayatına değinerek Antik Yunandan Günümüze bir sıralama ile ulaşmaktır ama sadece batıdan.. Örnek verdiğinde batı dışında sadece Hint inanışlarına değiniyor. Tek düşüncenin yankısını duyacaksınız.

Şimdi de psikanalizine değinmek istiyorum. Şüphe, hayret, gerçek, yanılsama, ruh, tanrı, doğa ve insan.. Bütün bunlar filozofların sözleri ile sizi çapraz sorgulamaya götürüyor. Her şeyi sıfırdan sorgulamaya başladığını fark edeceksin. Ama ama ama felsefi sorular üzerine kafa yormadıysan sorulardan anlayacağın ve duyacağın tek şey kelimelerin sesli yankısı olacaktır. Varlık ve yokluk üzerine.. Varlık gördüğümüz şeyler mi? Ya da sadece gördüklerimizden mi ibaret? Ya varlık dediğimiz şey yokluğun kendisi ise? Ya varlık rüya içinde rüya ise?
Romanımızın kahramanı Sofie. Sofie'nin Öğretmeni Albert. Mekanımız dünya ve uzay. Ruhsal mekan, her yer ya da hiçbir yer. Kitap yazan birisi olan Binbaşı Knag kendi dünyasında Tanrı. O zaman kainatı yazan bir Tanrı var mı? Sofie, kitapta biz insanları mı temsil ediyor? O zaman Hilde kimi temsil ediyor? Okuduktan sonra size bırakıyorum. Dünyaya göre yorum yapacaksak kukla. Biz insanlar kainatın neresindeyiz? Albert, kitapta bir peygamber. Şüphe ve Hayret. Filozofça düşünmenin tek yolu. İhtişamlı iki kelimeye verilen ihtişamlı bir öykü.

Şimdi de kitap nelerden bahsediyor? Cennet Bahçesi, Silindir şapka. Silindir Şapka, sana şunu öğretir filozoflar çocuktur. Filozof olmanın yolu çocuk kalmaktır. Sonra Mitlerden dem vuruyor. Mitleri biliyorsunuz. Sonra doğa filozoflarına geçiyor. Burada anlayacağınız tek şey: Doğayı seven filozoflar kendilerine doğayı anlamlandırmak istiyorlar. Gerçek mi, yanılsama mı? Biz kimiz, doğa karşısında? Demokritos değil önce Kader gelecekti. Kitapta da zaten Kader önce geliyor. Devamını sonra yazarım yorgunum. Uykusuzum. :)

Şirin Keyfci 
02 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bu öyle bir kitap ki kafanızda bir deprem yaratıyor, her şey alt üst oluyor çoğu zaman kitabı raftaki yerine koyup tekrar elinize almak istemiyorsunuz, daha sonra kafanızı karıştıran bu kitaba kızıyor merak ediyor okumaya devam ediyorsunuz düşünmenizi isteyen satırları dinliyorsunuz ve kitabın son sayfasını okuyup kapağı kapatınca evet şimdi her şey daha farklı diyorsunuz. Sofie'nin dünyasına hoşgeldiniz kitabın ilk sayfasını okuyan okur artık o kişi siz değilsiniz.

Fatma Altunbaş 
09 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Lise son sınıfta okuduğum bir kitap.Felsefe tariihini filozofları anlatırken aynı zamanda derin mesajlar vermeye çalışmış yazar. Felsefi sorulara ve sorgulamaya meraklıysanız kesinlikle okumalısınz. Altını çizecek çok yer var hayatı sorgulamaya dair bazı sorular sormuş özellikle sonu beni çok etkiledi bu zamana kadar okuduğum ve etkisinde kaldığım en güzel kitap diyebilirim. Hakikati arama yoluna bu kitapla adım attım teşekkürler Jostein Gaarder :))

Kitaptan 196 Alıntı

Aysel 
15 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"...Çünkü yalnızca erkek değildi kadını ezen. Kadın kendi hayatından sorumlu olmaktan vazgeçerek kendi kendini de eziyordu..."

Sofie'nin Dünyası, Jostein GaarderSofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder
Aysel 
12 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Her zaman en korkulan kişiler soru soran kişilerdir. Sorulara cevap vermek o kadar sakıncalı değildir. Tek bir soru bin cevaptan daha güçlü olabilir..."

Sofie'nin Dünyası, Jostein GaarderSofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder
Aysel 
11 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Rus bir beyin cerrahıyla yine Rus bir astronot din konusunda tartışıyorlardı. Beyin cerrahı dindar, astronotsa dindar bir kişi değildi. “Uzayda çok dolaştım” diye övünerek konuştu astronot, “ama ne Tanrı’yı gördüm ne de meleklerini!” Cerrah cevap verdi: “Ben de çok zeki beyinler ameliyat ettim, ama tek bir düşünce görmedim!”

Sofie'nin Dünyası, Jostein GaarderSofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder
Murat Sezgin 
 24 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Platon kadınları eğitmeyen bir devletin sadece sağ kolunu kullanan bir insana benzeyeceğini söyler.

Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder (Sayfa 107)Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder (Sayfa 107)
Murat Sezgin 
 17 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Felsefe
Bir şeyi bilmemek aslında yeni bir bilgi edinme yolunda bir aşamadır.

Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder (Sayfa 277)Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder (Sayfa 277)
Murat Sezgin 
25 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"...İnsan düşünen bir varlıktır. Eğer düşünmüyorsan, demek ki insan değilsin."

Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder (Sayfa 137)Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder (Sayfa 137)
Murat Sezgin 
18 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sırf bir yasaya uyuyoruz diye özgür mü oluyoruz yani? Biraz tuhaf değil mi bu?

Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder (Sayfa 381)Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder (Sayfa 381)
Murat Sezgin 
18 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kendi çıkarlarına zarar vermek pahasına bile olsa kötülük etmemeye karar verdiğinde özgür bir şekilde davranıyorsun.

Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder (Sayfa 382)Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder (Sayfa 382)
Ayşe 
03 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Evet, sevgili insan, sen kimsin ki Tanrı'yla çekişmeye kalkışıyorsun. Hiç eser kendisini yapan ustayla beni niçin yapıyorsun diye konuşur mu? Aynı topraktan bir çanağı güzel, bir diğerini değersiz yapmak çömlekçinin elinde değil midir?

Sofie'nin Dünyası, Jostein GaarderSofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder
20 /

Kitapla ilgili 4 Haber

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Öğretmen Adaylarına Önerdiği 32 Kitap
Milli Eğitim Bakanlığı'nın Öğretmen Adaylarına Önerdiği 32 Kitap MEB'in bu sene ilk defa uyguladığı aday öğretmen yetiştirme süreci kapsamında aday öğretmenlerin okuyacağı kitaplar ve aday öğretmenlerin izleyeceği filmler belli oldu. Stajyer öğretmenler 24 haftalık stajyerlik sürecinde bu kitapları okuyacak, filmleri izleyecek ve bir değerlendirme formu hazırlayacak.
Dünya Çapında En Çok Okunan Kitaplar
Dünya Çapında En Çok Okunan Kitaplar Dünyada bugüne kadar birçok kitap yayımlandı. Bunlardan birçoğu filme uyarlandı, tiyatro oyunu olarak sahnelendi ya da çeşitli ürünlere çevrilerek edebiyatseverlere sunuldu. Bizde en çok tercih edilen 20 kitaptan oluşan bir liste hazırladık…