Sofie'nin Dünyası

8,3/10  (864 Oy) · 
3.127 okunma  · 
830 beğeni  · 
23.942 gösterim
"Benzer insanların", yüzeysel bilgilerin geçerli olduğu çağımızda, "3000 yıllık geçmişinin hesabını yapamayan insan günübirlik yaşayan insandır" diyen Goethe'nin günübirlik insanlarından olmama yolunda ciddi bir adım.

15. yaşgününü kutlamaya hazırlanan Sofi, bir gün posta kutusunda "Kimsin" yazılı bir not bulur. Bu sorudan hareketle, bütün bir felsefe tarihinde sorulmuş soruları ve cevapları, sürükleyici bir roman kurgusu içinde anlatan Jostein Gaarder, Umberto Eco'nun "Gülün Adı"nda Ortaçağ teolojisini romanlaştırma gücünü bu kitabında felsefede gösteriyor.

Gaarder (1952) özellikle gençliğe yönelik kitaplarıyla tanınan Norveçli bir felsefe öğretmeni.

"Sofi'nin Dünyası" yayınlandığı 1991 yılından bu yana aralarında Korece, Rusça, Japonca, Arapça gibi diller de olmak üzere kırka yakın dile çevrilmiş ve yayınlandığı her ülkede en çok satan kitap olma başarısını elde etmiştir.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  576
 • ISBN:
  9789758434572
 • Orijinal Adı:
  Sofies verden
 • Çeviri:
  Sabir Yücesoy
 • Yayınevi:
  Pan Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Ferah 
29 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sofie gibi her sabah uyandığımızda posta kutusunda bulduğumuz notlarla kendimizi aramaya, gerçeği bulmaya çıktığımızda varacağımız nokta neresi olurdu ki acaba?

Yaren Sıla Koç 
 23 Ara 2016 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 10/10 puan

En başta söylemek istiyorum felsefeye ilgi duyan ve felsefeyi merak eden herkes mutlaka okusun, başkalarına okuttursun!! Felsefe hakkındaki tüm bilgilere bu kitap sayesinde ulaşabilirsiniz. Helenistik dönem, ilk çağ doğa filozofları, varoluşçuluk, materyalizm, Freud, Darwin, Karl Marx, Kierkegaard, Hegel, romantik çağ, Hume, Kant, Locke, Descartes ve daha niceleri... Bu saydığım kişiler ve terimler hakkında detaylı bilgiler bulunmakta kitapta. Kitabın kurgusuna yorum yapmıyorum bile. Kelimenin tam anlamıyla: MÜKEMMEL. Kısacası herkesin okumasını istediğim nadir kitaplardan. Bu arada kitabın sonunda çok şaşıracaksınız benden söylemesi.

Simge 
14 Şub 01:03 · Kitabı okudu · 9 günde

"Felsefe hayatın ta kendisidir."
Nasıl ki hayatımız ilk dönemlerinden bu yana giderek karmaşık hale geldiyse felsefe tarihi de aynı süreci yaşadı fikri sabitlenir. Her yeni gelen zaat fikir üstüne fikir üretir, fikirleri değiştirir, düşünceler üzerinde toplama çıkarma yapar... Neticede düşünme eylemi durmaksızın devam ettirilir ki bu akıl sahibi canlılar için bir zorunluluktur.
Kitabı bitirebilecek miyim acaba? düşüncesiyle zaman zaman karamsarlığa kapılsam da bir şekilde kitap bitiverdi. Bittiğinde ise fark ettiğim şey odanın zeminini inceliyor olduğum. Pek çok bilgi aklınızda gelip gider, düşünecek çok şeyiniz olduğunu anlayıp yeniden ve yeniden sorgulama işine girersiniz
küçük Sofie' miz gibi.
Kılıktan kılığa bürünen Sayın Filozof' tan gelmiş birçok felsefe dersi mektubuyla yolunu bulmaya çalışır Sofie. Olaylar olayları, düşünceler düşünceleri izler. Öğrencimizin hayatı da giderek gerçek anlamını bulmaya başlar.
# Biz de yıldız tozuyuz. Tekrar boşluğa karışmadan yaşamımızın amacını ve ne kadar anlamlı olduğunu bilme umuduyla...

Aliye Arslan 
 21 Eyl 2012 · Kitabı okumadı · 9/10 puan

Dünyada satış rekorları kıran bir kitabın Türkiye de değerinin yeterince bilinmemiş olması ne kadar üzücü. Hele ki felsefe yapmaya bayılan bir milletken... Felsefeye ilgi duyan fakat nereden başlayacağını bilemeyenler için harika bir seçim.

Zühal Uğur 
11 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Seneler önce okuduğum bir kitap...İnsan bu kitabı okuduktan sonra daha derin düşünüyor ve kim olduğunu sorguluyor... Belki de sandığımız kişi değiliz...:)

TARDİS 
 14 Tem 20:12 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Bu kitap benim hemen hemen 6 ayım..
Şimdi nasıl ve neden diye soruyorsunuz. Bu kitabı ben daha lise 3. Sınıfta iken felsefe öğretmenimiz tarafından öğrencilere zorunlu olarak okutulmuştu. Ancak bilirsiniz sorularla, sorgularla dolu bir kitap. İnsan meraklı bir yapıya sahiptir evet ancak konu bu kitap olunca çoğu kişi ön yargılıydı. Ateizim kitabı falan diyorlardı :) tabi o zaman anlamıyoruz kitabı okumak bile istemiyoruz. Kitabı okumaya başladıktan sonra kitaptaki soruları aileme sordum. Cevap veremeyince ise.. Okuma dediler. Hatta gelip hocanla konuşalım bu nasıl kitap okutmayın diyen ailelerde varmış. Okuma zorunluluğumuz ise şu kitaptaki en ince ayrıntıya kadar bilmekti.. Ahh o ayrıntılar.

Sofie'nin kedisinin ismi, Albertonun şapkasının rengi, kilisede üstüne giydiği hırkaya verilen isim, Sofiye gelen ilk postanın kartının ne renk olduğu ve posta kutusunun ne renk olduğu, gelen kartların 3.sünde hangi sorunun yazdığı, felsefecilerin düşünce yapıları ve daha bunlara dair birçok soru okumak istemiyordum..

Ancak bitirdikten sonra iyi ki dedim iyi ki okumuşum, evet okumak istemiyordum. Ve bitirmem 6 ayımı almış. Ancak ben sorgulamayı öğrendim. Araştırdım iyi ki araştırmışım dinimi savunmak için pek bilgiye sahip değilmişim bunu gördüm. Sorulan sorulara cevap vermeyi öğrendim. Bu kitabı çok inceledim. Ancak en kötü kısım ise öğretmenimiz söylediği gibi hiç bir soru sormamıştı. Ne kitapta sorgulanması gereken soruları nede ayrıntıları ve özeti bazen olmadık anda aklıma albertonun şapkasının rengi gelmiyor değil...

Buda böyle bir anımdır.Okumaya değer gördüyseniz ne âlâ zamanınız için teşekkürlerimi sunarım.

Mehmet Aldemir 
11 Mar 23:47 · Kitabı okudu · 28 günde · Beğendi · 10/10 puan

Amacımın sadece yorum ve görüşlerimi bildirmek olduğunu belirterek başlamak istiyorum yazacaklarıma. Yani bu (veya bunun gibi birçok) değerli eseri "incelemek" gibi bir haddim olamaz. Kitabı okudum, beğendim ve bende yarattığı duygu ila düşünceleri aktarmak istedim.
Eğer bu kitabı incelemek gibi bir yeteneğim olsa diyelim; kitabın türünü belirterek incelememe başlamam gerekir. Ama kitabın türü felsefe mi, tarih mi, coğrafya mı, çocuk edebiyatı mı, felsefe tarihi mi, felsefe edebiyatı mı, çağdaş edebiyat mı, psikoloji mi, sosyoloji mi, yoksa sadece basit bir çocuk romanı mı? Ya da bu türlerin hepsini barındıran ayrıca bir kitap türü var da benim bilgim mi yok, bilemem. Dolayısıyla ben inceleme yapmaya çalışmak yerine sadece görüşlerimi dile getireyim.
Sofie'nin Dünyası başka bir kitap gerçekten. Bitmemesi için özellikle yavaş okudum kitabı. Alberto ile Sofie'nin ve diğer kahramanların hikayesini okumak ayrı bir keyif verirken; kitabın türüyle ilgili bahsettiğim alanlarla alakalı gerçek bilgileri öğrenmek ayrı bir haz verdi. Belki de çoğu bilgi lise müfredatıydı; ama bu tarzda bu bilgileri okumak ve tekrar etmek, keyifliydi gerçekten. Felsefe öğrenen birisi, bütün dersleri başarabilme yetisini kazanır, düşüncesini hem kitabın içindeki öyküde, hem de kendimizde görüyoruz.
Yalnızca felsefe üzerine düşünemeyeceğimiz bir roman. Sadece edebiyatla ilgili bile kendinizi başka başka dünyalarda buluyorsunuz. “Kibritçi Kız”dan Genç “Werther’in Acıları”na, “Disney Kahramanları”ndan “Suç Ve Ceza”ya, “Kırmızı Başlıklı Kız”dan “Hamlet”e, “Alice”den de tabi son olarak “Sofie’nin Dünyası”na uzanan bir edebiyat yolculuğu da bekliyor bizi bu eserde.
Ağır ve sıkıcı bir kitap okuma endişesiyle uzun yıllar okumayı ertelediğim, ama elime geçince keyifle okuduğum ve elimden bırakamadığım bir kitap oldu. Kitabı temin etmemde vesile olan "Kitap Kardeşliği" etkinliğine ve kitap kardeşlerimden Hanife Hanım'a da teşekkür ederek tüm kitapseverlere keyifli okumalar diliyorum...

Onur Akköse 
16 May 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · Puan vermedi

Siyah şapkadan çıkan beyaz tavşanın tüylerine tırmanabilmemiz için bize bir şans sunuyor yazar...Bize nasıl düşünebileceğimizi öğretemese de neden düşünmemiz gerektiğini öğretebilir. Aynı zamanda yazar, felsefenin ortaya çıkışını ön sıralardan bize izletmiş oldu.

"Nedir yaşam? Bir delilik! Nedir yaşam? Bir yanılsama! Bir gölge! Bir masal! En önemli şeyin bile bir önemi yok, çünkü bir rüyadır bütün yaşam..." İspanyol şair Calderon

İnsan nedir? Neden vardır? Neden yaşar? Nerede yaşar? Hayat, doğa, evren nedir ve en önemlisi Tanrı var mıdır? sorularını soruyorsanız kendinize ve felsefik bir temel arıyorsanız cevaplarınıza; Sofie'nin Dünyasını tavsiye ederim. Hauati anlatmaya önce mitlerle (hayatın neden ve nasıl böyle olduğunu anlatan Tanrısal öyküler) başlayan daha sonra da Demokritos, Sokrates,Platon, Descartes,Locke, Marx, Darwin ve Freud gibi düşünürler ile devam eden muazzam bir roman. Okurken elinizden kalemler ve postitler eksik olmasın.

"Çinli bilge Chuang-Tzu kendini kelebek olarak görmüş rüyasında ve uyanınca sormuş kendi kendine: "acaba ben rüyasında kelebek olan bir insan mıyım yoksa şimdi rüya görüp kendini insan sanan bir kelebek mi?""

Sahi six kimsiniz?

Ebru 
15 Ağu 16:10 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Var olan felsefe bilgilerimle bu kitabı okumaya başladım ve okuduğum her cümlenin tanıdık olması beni okumaya daha çok heveslendirdi.. Sofienin yaşadıklarıni yaşmak istermiydim bilmiyorum ama okuması cok zevkli oldu. Felsefe tarihi üzerine yazılmış çok güzel bir kitapti okumanızı tavsiye ederim.

Kitaptan 612 Alıntı

Aysel 
15 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"...Çünkü yalnızca erkek değildi kadını ezen. Kadın kendi hayatından sorumlu olmaktan vazgeçerek kendi kendini de eziyordu..."

Sofie'nin Dünyası, Jostein GaarderSofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder
Aysel 
12 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Her zaman en korkulan kişiler soru soran kişilerdir. Sorulara cevap vermek o kadar sakıncalı değildir. Tek bir soru bin cevaptan daha güçlü olabilir..."

Sofie'nin Dünyası, Jostein GaarderSofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder
Aysel 
11 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Rus bir beyin cerrahıyla yine Rus bir astronot din konusunda tartışıyorlardı. Beyin cerrahı dindar, astronotsa dindar bir kişi değildi. “Uzayda çok dolaştım” diye övünerek konuştu astronot, “ama ne Tanrı’yı gördüm ne de meleklerini!” Cerrah cevap verdi: “Ben de çok zeki beyinler ameliyat ettim, ama tek bir düşünce görmedim!”

Sofie'nin Dünyası, Jostein GaarderSofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder
Murat Sezgin 
 24 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Platon kadınları eğitmeyen bir devletin sadece sağ kolunu kullanan bir insana benzeyeceğini söyler.

Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder (Sayfa 107)Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder (Sayfa 107)
Murat Sezgin 
 17 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Felsefe
Bir şeyi bilmemek aslında yeni bir bilgi edinme yolunda bir aşamadır.

Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder (Sayfa 277)Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder (Sayfa 277)
Murat Sezgin 
25 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"...İnsan düşünen bir varlıktır. Eğer düşünmüyorsan, demek ki insan değilsin."

Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder (Sayfa 137)Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder (Sayfa 137)
Murat Sezgin 
18 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sırf bir yasaya uyuyoruz diye özgür mü oluyoruz yani? Biraz tuhaf değil mi bu?

Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder (Sayfa 381)Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder (Sayfa 381)
Ayşe 
03 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Evet, sevgili insan, sen kimsin ki Tanrı'yla çekişmeye kalkışıyorsun. Hiç eser kendisini yapan ustayla beni niçin yapıyorsun diye konuşur mu? Aynı topraktan bir çanağı güzel, bir diğerini değersiz yapmak çömlekçinin elinde değil midir?

Sofie'nin Dünyası, Jostein GaarderSofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder
Murat Sezgin 
18 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kendi çıkarlarına zarar vermek pahasına bile olsa kötülük etmemeye karar verdiğinde özgür bir şekilde davranıyorsun.

Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder (Sayfa 382)Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder (Sayfa 382)
62 /

Kitapla ilgili 4 Haber

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Öğretmen Adaylarına Önerdiği 32 Kitap
Milli Eğitim Bakanlığı'nın Öğretmen Adaylarına Önerdiği 32 Kitap MEB'in bu sene ilk defa uyguladığı aday öğretmen yetiştirme süreci kapsamında aday öğretmenlerin okuyacağı kitaplar ve aday öğretmenlerin izleyeceği filmler belli oldu. Stajyer öğretmenler 24 haftalık stajyerlik sürecinde bu kitapları okuyacak, filmleri izleyecek ve bir değerlendirme formu hazırlayacak.
Dünya Çapında En Çok Okunan Kitaplar
Dünya Çapında En Çok Okunan Kitaplar Dünyada bugüne kadar birçok kitap yayımlandı. Bunlardan birçoğu filme uyarlandı, tiyatro oyunu olarak sahnelendi ya da çeşitli ürünlere çevrilerek edebiyatseverlere sunuldu. Bizde en çok tercih edilen 20 kitaptan oluşan bir liste hazırladık…