Sofie'nin DünyasıJostein Gaarder

·
Okunma
·
Beğeni
·
46.026
Gösterim
Adı:
Sofie'nin Dünyası
Baskı tarihi:
Haziran 2002
Sayfa sayısı:
576
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758434572
Orijinal adı:
Sofies verden
Çeviri:
Sabir Yücesoy
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pan Yayıncılık
"Benzer insanların", yüzeysel bilgilerin geçerli olduğu çağımızda, "3000 yıllık geçmişinin hesabını yapamayan insan günübirlik yaşayan insandır" diyen Goethe'nin günübirlik insanlarından olmama yolunda ciddi bir adım.

15. yaşgününü kutlamaya hazırlanan Sofi, bir gün posta kutusunda "Kimsin" yazılı bir not bulur. Bu sorudan hareketle, bütün bir felsefe tarihinde sorulmuş soruları ve cevapları, sürükleyici bir roman kurgusu içinde anlatan Jostein Gaarder, Umberto Eco'nun "Gülün Adı"nda Ortaçağ teolojisini romanlaştırma gücünü bu kitabında felsefede gösteriyor.

Gaarder (1952) özellikle gençliğe yönelik kitaplarıyla tanınan Norveçli bir felsefe öğretmeni.

"Sofi'nin Dünyası" yayınlandığı 1991 yılından bu yana aralarında Korece, Rusça, Japonca, Arapça gibi diller de olmak üzere kırka yakın dile çevrilmiş ve yayınlandığı her ülkede en çok satan kitap olma başarısını elde etmiştir.
(Arka Kapak)
Felsefe tarihi okumak zor iş gerçekten. Filozofların görüşlerini okurken sabır göstermek cidden kolay değil. Sıkılıp kitabı bırakmak çok yüksek olasılıkta. İşte tam burada yazarın marifeti devreye giriyor. Akıcı ve dikkat çekici bir üslupla yazılmış bir felsefe tarihi okumak işi kolaylaştırıyor. Sofie'nin Dünyası tam da böyle bir kitap işte. Filozof Alberto Knox'un Sofie'ye felsefenin ilk tarihi ile başlayıp, günümüze kadar olan bütün filozofları ve onların felsefi görüşlerini öğretmesi sıkıcı olabiliyor. Ama Sofie ile Alberto'nun başına gelen olaylar ile kitabın sonunda ne olacağını çok merak ediyorsunuz ve kitabı elinizden bırakmıyorsunuz. Böylelikle felsefe tarihini sıkılmadan ve eğlenceli bir şekilde okuyabiliyorsunuz.
Her yaş grubunun rahatlıkla okuyabileceği bir kitap. En azından hayatını düşünmeye adayan insanların kimler olduğunu ve onların hayatın gündelik koşturmacasından kurtulup hayatın anlamı üzerine düşünmek konusunda ne kadar çaba sarf ettiklerini öğrenmek için okunmasını şiddetle tavsiye ederim
Dünyada satış rekorları kıran bir kitabın Türkiye de değerinin yeterince bilinmemiş olması ne kadar üzücü. Hele ki felsefe yapmaya bayılan bir milletken... Felsefeye ilgi duyan fakat nereden başlayacağını bilemeyenler için harika bir seçim.
Sofie gibi her sabah uyandığımızda posta kutusunda bulduğumuz notlarla kendimizi aramaya, gerçeği bulmaya çıktığımızda varacağımız nokta neresi olurdu ki acaba?
En başta söylemek istiyorum felsefeye ilgi duyan ve felsefeyi merak eden herkes mutlaka okusun, başkalarına okuttursun!! Felsefe hakkındaki tüm bilgilere bu kitap sayesinde ulaşabilirsiniz. Helenistik dönem, ilk çağ doğa filozofları, varoluşçuluk, materyalizm, Freud, Darwin, Karl Marx, Kierkegaard, Hegel, romantik çağ, Hume, Kant, Locke, Descartes ve daha niceleri... Bu saydığım kişiler ve terimler hakkında detaylı bilgiler bulunmakta kitapta. Kitabın kurgusuna yorum yapmıyorum bile. Kelimenin tam anlamıyla: MÜKEMMEL. Kısacası herkesin okumasını istediğim nadir kitaplardan. Bu arada kitabın sonunda çok şaşıracaksınız benden söylemesi.
Harika bir başyapıt.
Muhteşem bir üslup, süper bir kurgu...
*
Jostein Gaarder, felsefe tarihini ve belli başlı akımları, filozofları, fikirleri dört başı mamur bir şekilde tatlı bir kurguyla anlatıyor.
*
Meraklandırıyor, heyecanlandırıyor, öğretiyor.
Sürüklüyor....
Felsefeyi hayatın içine sokuyor, yaşama dahil ediyor.
Sıkıcı, aptal bir ders olmaktan kurtarıyor onu.
Çünkü felsefe zaten hayatın kendisi, yaşamın temeli.
Bilincin kendi bilincinin farkına varması.
Kendini sorgulaması, düşünmesi, hissetmesi...
*
Ben kimim?
Dünya nasıl var oldu?
Madde nedir?
Ruh nedir?
Bütün bilimler bundan sonra var.
Felsefeden sonra....
*
Felsefe öğrenmek istiyorum diyenler, bu kitaptan başlayın.
Hemen başlayın.
Rengarenk masal dünyasına, ironi alemine, uzay boşluğuna, fevkalede gerçekliğe.., ilk gençliğe adım atan kızın yüreğinden koşun.
*
Gaarder'a hürmetlerimle...
"Felsefe hayatın ta kendisidir."
Nasıl ki hayatımız ilk dönemlerinden bu yana giderek karmaşık hale geldiyse felsefe tarihi de aynı süreci yaşadı fikri sabitlenir. Her yeni gelen zaat fikir üstüne fikir üretir, fikirleri değiştirir, düşünceler üzerinde toplama çıkarma yapar... Neticede düşünme eylemi durmaksızın devam ettirilir ki bu akıl sahibi canlılar için bir zorunluluktur.
Kitabı bitirebilecek miyim acaba? düşüncesiyle zaman zaman karamsarlığa kapılsam da bir şekilde kitap bitiverdi. Bittiğinde ise fark ettiğim şey odanın zeminini inceliyor olduğum. Pek çok bilgi aklınızda gelip gider, düşünecek çok şeyiniz olduğunu anlayıp yeniden ve yeniden sorgulama işine girersiniz
küçük Sofie' miz gibi.
Kılıktan kılığa bürünen Sayın Filozof' tan gelmiş birçok felsefe dersi mektubuyla yolunu bulmaya çalışır Sofie. Olaylar olayları, düşünceler düşünceleri izler. Öğrencimizin hayatı da giderek gerçek anlamını bulmaya başlar.
# Biz de yıldız tozuyuz. Tekrar boşluğa karışmadan yaşamımızın amacını ve ne kadar anlamlı olduğunu bilme umuduyla...
Okuduğum en güzel kitaplardan birisiydi diyebilirim.
Kitabın iki güzel tarafı var. Birincisi Felsefe gibi zor bir alanı insanlara yalin ve anlaşılır bir dil ile anlatması...
Yani kitapta felsefenin doğduğu yillardan gunumuze kadarki tarihsel gelişimi anlatılıyor ama hiç de sıkıcı ve yorucu değil.
İkincisi de kitap felsefeyi anlatırken Sofie adlı genç bir kizin hikayesini de anlatıyor. Felsefeyi anlatırken bu kadar güzel bir de olay örgüsü oluşturmak yazarın kalitesini ortaya koymuş.
Çok güzel bir kitapti
Kitap için söylemek istediğim son şey de
Kesinlikle HERKES OKUMALI!
Herkese iyi okumalar dilerim :)
Kitabımız, felsefenin başlangıcından günümüze kadar olan tüm tarihçesini konu alan bir romandır. Uzun, ağır, karmaşık felsefi konuları roman türüne uyarlamayı ustaca başarmış olan yazar, bu uzun ve çetrefilli konuları okurun merakını had safhaya çıkaran kurgusal olaylarla, daha kolay anlaşılmasını sağlayacak ikili diyaloglarla ve betimlemelerle satırlara dökmüştür.

Sofie Amundsen bir gün posta kutusunda kendi adına gönderilmiş gizemli bir zarf bulur. Zarfın içerisinde yalnızca tek bir soru yazılıdır: "Kimsin sen?" Ve bundan sonra, tüm varlığı, görünen yüzünden daha farklı algılamasını sağlayacak olan mektuplarla uzun bir "felsefe kursu"na başlayacaktır. Sofie artık evreni kendi dünyasından, bilinciyle ve düşüncesiyle seyredecektir.


Alman şair Goethe: "Üç bin yıllık geçmişinin hesabını yapamayan insan, günü birlik yaşayan insandır." der

Evet, bin yıllardır süre gelen, sistematik bir şekilde işleyip günümüze değin uzanan, insanoğlunun düşünsel çabasını konu alan böyle değerli ve eşine az rastlanır türde, ve aslında Sofie aracılığıyla "bilgiyi seven" herkes  için yazılan bu "mektup" posta kutunuzda sizi bekliyor. Vakit kaybetmeden size kendinizi, varlığınızı ve en önemlisi "var olan"ın ne olduğunu sorgulatacak mektuplarınızı size en yakın posta kutunuzdan (kitapçınızdan) hemencecik temin etmenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

kesinlikle çok seveceksiniz...
Seneler önce okuduğum bir kitap...İnsan bu kitabı okuduktan sonra daha derin düşünüyor ve kim olduğunu sorguluyor... Belki de sandığımız kişi değiliz...:)
Bu kitap benim hemen hemen 6 ayım..
Şimdi nasıl ve neden diye soruyorsunuz. Bu kitabı ben daha lise 3. Sınıfta iken felsefe öğretmenimiz tarafından öğrencilere zorunlu olarak okutulmuştu. Ancak bilirsiniz sorularla, sorgularla dolu bir kitap. İnsan meraklı bir yapıya sahiptir evet ancak konu bu kitap olunca çoğu kişi ön yargılıydı. Ateizim kitabı falan diyorlardı :) tabi o zaman anlamıyoruz kitabı okumak bile istemiyoruz. Kitabı okumaya başladıktan sonra kitaptaki soruları aileme sordum. Cevap veremeyince ise.. Okuma dediler. Hatta gelip hocanla konuşalım bu nasıl kitap okutmayın diyen ailelerde varmış. Okuma zorunluluğumuz ise şu kitaptaki en ince ayrıntıya kadar bilmekti.. Ahh o ayrıntılar.

Sofie'nin kedisinin ismi, Albertonun şapkasının rengi, kilisede üstüne giydiği hırkaya verilen isim, Sofiye gelen ilk postanın kartının ne renk olduğu ve posta kutusunun ne renk olduğu, gelen kartların 3.sünde hangi sorunun yazdığı, felsefecilerin düşünce yapıları ve daha bunlara dair birçok soru okumak istemiyordum..

Ancak bitirdikten sonra iyi ki dedim iyi ki okumuşum, evet okumak istemiyordum. Ve bitirmem 6 ayımı almış. Ancak ben sorgulamayı öğrendim. Araştırdım iyi ki araştırmışım dinimi savunmak için pek bilgiye sahip değilmişim bunu gördüm. Sorulan sorulara cevap vermeyi öğrendim. Bu kitabı çok inceledim. Ancak en kötü kısım ise öğretmenimiz söylediği gibi hiç bir soru sormamıştı. Ne kitapta sorgulanması gereken soruları nede ayrıntıları ve özeti bazen olmadık anda aklıma albertonun şapkasının rengi gelmiyor değil...

Buda böyle bir anımdır.Okumaya değer gördüyseniz ne âlâ zamanınız için teşekkürlerimi sunarım.
Siyah şapkadan çıkan beyaz tavşanın tüylerine tırmanabilmemiz için bize bir şans sunuyor yazar...Bize nasıl düşünebileceğimizi öğretemese de neden düşünmemiz gerektiğini öğretebilir. Aynı zamanda yazar, felsefenin ortaya çıkışını ön sıralardan bize izletmiş oldu.
Amacımın sadece yorum ve görüşlerimi bildirmek olduğunu belirterek başlamak istiyorum yazacaklarıma. Yani bu (veya bunun gibi birçok) değerli eseri "incelemek" gibi bir haddim olamaz. Kitabı okudum, beğendim ve bende yarattığı duygu ila düşünceleri aktarmak istedim.
Eğer bu kitabı incelemek gibi bir yeteneğim olsa diyelim; kitabın türünü belirterek incelememe başlamam gerekir. Ama kitabın türü felsefe mi, tarih mi, coğrafya mı, çocuk edebiyatı mı, felsefe tarihi mi, felsefe edebiyatı mı, çağdaş edebiyat mı, psikoloji mi, sosyoloji mi, yoksa sadece basit bir çocuk romanı mı? Ya da bu türlerin hepsini barındıran ayrıca bir kitap türü var da benim bilgim mi yok, bilemem. Dolayısıyla ben inceleme yapmaya çalışmak yerine sadece görüşlerimi dile getireyim.
Sofie'nin Dünyası başka bir kitap gerçekten. Bitmemesi için özellikle yavaş okudum kitabı. Alberto ile Sofie'nin ve diğer kahramanların hikayesini okumak ayrı bir keyif verirken; kitabın türüyle ilgili bahsettiğim alanlarla alakalı gerçek bilgileri öğrenmek ayrı bir haz verdi. Belki de çoğu bilgi lise müfredatıydı; ama bu tarzda bu bilgileri okumak ve tekrar etmek, keyifliydi gerçekten. Felsefe öğrenen birisi, bütün dersleri başarabilme yetisini kazanır, düşüncesini hem kitabın içindeki öyküde, hem de kendimizde görüyoruz.
Yalnızca felsefe üzerine düşünemeyeceğimiz bir roman. Sadece edebiyatla ilgili bile kendinizi başka başka dünyalarda buluyorsunuz. “Kibritçi Kız”dan Genç “Werther’in Acıları”na, “Disney Kahramanları”ndan “Suç Ve Ceza”ya, “Kırmızı Başlıklı Kız”dan “Hamlet”e, “Alice”den de tabi son olarak “Sofie’nin Dünyası”na uzanan bir edebiyat yolculuğu da bekliyor bizi bu eserde.
Ağır ve sıkıcı bir kitap okuma endişesiyle uzun yıllar okumayı ertelediğim, ama elime geçince keyifle okuduğum ve elimden bırakamadığım bir kitap oldu. Kitabı temin etmemde vesile olan "Kitap Kardeşliği" etkinliğine ve kitap kardeşlerimden Hanife Hanım'a da teşekkür ederek tüm kitapseverlere keyifli okumalar diliyorum...
"...Çünkü yalnızca erkek değildi kadını ezen. Kadın kendi hayatından sorumlu olmaktan vazgeçerek kendi kendini de eziyordu..."
"Her zaman en korkulan kişiler soru soran kişilerdir. Sorulara cevap vermek o kadar sakıncalı değildir. Tek bir soru bin cevaptan daha güçlü olabilir..."
Rus bir beyin cerrahıyla yine Rus bir astronot din konusunda tartışıyorlardı. Beyin cerrahı dindar, astronotsa dindar bir kişi değildi. “Uzayda çok dolaştım” diye övünerek konuştu astronot, “ama ne Tanrı’yı gördüm ne de meleklerini!” Cerrah cevap verdi: “Ben de çok zeki beyinler ameliyat ettim, ama tek bir düşünce görmedim!”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sofie'nin Dünyası
Baskı tarihi:
Haziran 2002
Sayfa sayısı:
576
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758434572
Orijinal adı:
Sofies verden
Çeviri:
Sabir Yücesoy
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pan Yayıncılık
"Benzer insanların", yüzeysel bilgilerin geçerli olduğu çağımızda, "3000 yıllık geçmişinin hesabını yapamayan insan günübirlik yaşayan insandır" diyen Goethe'nin günübirlik insanlarından olmama yolunda ciddi bir adım.

15. yaşgününü kutlamaya hazırlanan Sofi, bir gün posta kutusunda "Kimsin" yazılı bir not bulur. Bu sorudan hareketle, bütün bir felsefe tarihinde sorulmuş soruları ve cevapları, sürükleyici bir roman kurgusu içinde anlatan Jostein Gaarder, Umberto Eco'nun "Gülün Adı"nda Ortaçağ teolojisini romanlaştırma gücünü bu kitabında felsefede gösteriyor.

Gaarder (1952) özellikle gençliğe yönelik kitaplarıyla tanınan Norveçli bir felsefe öğretmeni.

"Sofi'nin Dünyası" yayınlandığı 1991 yılından bu yana aralarında Korece, Rusça, Japonca, Arapça gibi diller de olmak üzere kırka yakın dile çevrilmiş ve yayınlandığı her ülkede en çok satan kitap olma başarısını elde etmiştir.
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 5.393 okur

  • İlahə
  • Coşkun Erdem
  • Kübra A.
  • Mustafa Ay
  • Nada güneş
  • Mehmet İNNAN
  • Meryem Koca
  • Esra Tarım
  • Nurten Kara
  • Fatma Akbulut

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%9.3
14-17 Yaş
%8
18-24 Yaş
%24.8
25-34 Yaş
%23.5
35-44 Yaş
%25
45-54 Yaş
%6.6
55-64 Yaş
%0.8
65+ Yaş
%1.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%63.8
Erkek
%36.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%31.7 (497)
9
%22.9 (359)
8
%22.8 (357)
7
%12.6 (198)
6
%4.5 (71)
5
%2.4 (38)
4
%1 (15)
3
%0.6 (10)
2
%0.8 (13)
1
%0.6 (10)

Kitabın sıralamaları