Adı:
Tek Yalnız Ben Değilim
Baskı tarihi:
Ocak 2021
Sayfa sayısı:
152
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750848834
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Je ne Suis pas Seul à Être Seul
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
“Tek Yalnız Ben Değilim” Jean-Louis Fournier’nin en melankolik, en hüzünlü ve belki de en vurucu anlatılarından biri.

“Yalnız olmaktan bıktım artık, bıktım her geçen gün daha yalnız, daha yaşlı, daha çirkin olmaktan. Bunların başıma geleceğini bilseydim hiç yaşlanmazdım.

Yazın en sıcak günleri, boğuluyorum sıcaktan, hükümetin yaptığı sert uyarılara rağmen yakınlarım –artık yakınım değil de uzaktan tanıdıklarım oldular– arayıp yeterli miktarda su içip içmediğimi sormuyorlar.

Herkes beni terk etti, on yıl önce karım Sylvie, kısa bir süre önce de küçük kedim Salomé, bir başka deyişle hayatımı sürdürmeme yardımcı olan herkes beni terk etti.

Evim artık benim için fazla büyük ve karşı komşularımın panjurları da sürekli kapalı.”

Fournier, kara mizahı kaleminden eksik etmeden, mağazada unutulup annesini bekleyen bir çocuğun huzursuz masumiyetiyle anlatıyor yalnızlığını.
250 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
‘Üzerinde kırmızı bir kazak olan, saçları kısacık kesilmiş, isminin ‘bilili’ olduğunu söyleyen oğlan, mağazanın girişimde annesini yanına çağırıyor.
Yetmiş yıl sonra seksenli yaşlarını sürmeye başlamış hayat dolu Jean Louis, tüm panjurları kapalı olan komşusunun evinin kapısında öfke içinde tepinip söyleniyor.
Yanında biri olsun istiyor. Acı veren yalnızlığına daha fazla katlanamıyor.’
.
Biz seksenli yaşlarını sürmeye başlayan adamı dinliyoruz. Alabildiğine yalnız olan o adamı. Eşini kaybettikten sonra içinde oluşan o koskoca oyukla birlikte.
Öyle alışmış ki ‘yalnız olmamaya’. Bisikleti bile çift kişilik örneğin.. Baktığı tabloyu beğenip beğenmediğini söyleyecek kimse yok yanında.
Ama en nihayetinde kim yalnız değil ki? Peki ya buna rağmen neden bu kadar çok insan var? Ve neden giderek çoğalıyor yalnızlar?
.
Jean Louis Fournier okumak (ki sıradaki videomda kendisinden bahsediyorum) bana çok dokunuyor. Bu kitapta da kendimi olduğumdan yalnız hissettim. Onun hisleriyle dolup taştım.
Sayfaları hem yorgunluk hem de iştahla çevirdim. Bir deftere alınan notlar gibi yazıyor olması, yazarken yazdıklarıyla tamamlanması da bana çok özel geliyor. Kendinden yola çıkıp, bir başka yola sapmayıp karşısındakine varmasında sadelik saklı.
Süslemeden, taşmadan, tam kararında…
Velhasıl baskısı tükenmeden (ki diğer kitaplarında var bu sorun) almanızı tavsiye ederim!
.
Ayşe Ece çevirisi ve Nahide Dikel kapak tasarımıyla-
250 syf.
·8/10 puan
Yalnızlık nedir?

Tamamıyla kendinize ait olmak mı?
İnsan sıcaklığına sahip olmamak mı?
Özgürlük için ödediğimiz bedel midir?
Hatırlama işini yalnız yapmaya mahkum olmak mı?
Aynada kendinize içinizden gülümsemenin gelmemesi mi?
Biri size “nasılsınız” dediğini duymak için dünyadaki bütün altınları verebilmek mi?
Yüzmekten bitkin düştüğünüzde geri dönüp sudan çıkınca plajda sizi bekleyen kimsenin olmaması mı?
Sizi seven birinin ölümünün, artık hayatınızda daha az sevgi olacağı anlamına gelmesi mi?
Sizi sevenlerin çoğunun artık bu dünyada olmadığı için daha az sevildiğinizi düşünmek mi?
Yalnız başınıza ölecek olmanız mı? Sizi rahatlatacak, elinizi tutacak, gözlerinizi kapamak için yanınızda birinin olmaması mı?
Yoksa ölümünüzün en çok acı vereceği kişinin bu dünyayı sizden önce terk etmesi mi?

Jean-Louis Fournier için yalnızlık bunlardan çok daha öte bir şey. Yazarın dilimize çevrilen son kitabı yine diğer kitapları kadar duygu yüklü ve okuyucuda derin izler bırakıyor. Bu yazarla daha önce hiç tanışmadıysanız çok şanslısınız çünkü önünüzde okuyacağınız çok güzel kitaplar sizi bekliyor. Yazarın tüm kitapları anlatı ve anı şeklinde. Zaten kitapları 100-150 sayfa arası değiştiğinden bir oturuşta kolayca okunabilecek bir formata sahip. Ben size özellikle Dul ve Nereye Gidiyoruz Baba? kitaplarını öneriyorum. Eminim bu kitapları okuduktan sonra diğer kitaplarını da merak edeceksiniz. Yazarla ilgili söylemem gereken bir şey de yazar tüm kitaplarında kendi yaşamından bir kesit sunuyor, kitapları kurgu değil. Yaşanmış olaylar olduğundan gerçeği tüm çıplaklığıyla görmek okuyucuda derin duyguların oluşmasına yol açıyor.

Yazar şu ana kadar kitaplarında ölen eşini, sakat iki çocuğunu, annesini, babasını, kendi ölümünü anlatmıştı. Şimdi de bu kitabında hayatından tüm sevdikleri gittiğinde geriye kalan yalnızlığını anlatıyor. Yalnız bir adamın hayatından çok düşüncelerine şahitlik ediyoruz. Yalnızlığını biraz olsun bu sayede paylaşmış da oluyoruz. Yalnızlık ve umutsuzluk üzerine yazılmış oldukça güzel ve etkileyici bir kitap. Son olarak yukarıda sorduğum sorunun cevabını yazarın ağızından cevaplayalım.

Yalnızlığın ağırlığı ne kadardır?
Yalnızlık her şeyden daha ağırdır bu hayatta, üstelik insan bu yükü tek başına taşımak zorundadır.
152 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
yine çok sevdim. kısa ama duygu yüklü... süslü cümlelere, boğucu anlatımlara ihtiyaç duymadan çok güzel anlatıyor fournier anlatmak istediğini. okuyunuz. :)
152 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Merhabalar fournier in bu kitabında yalnızlık çok güzel anlatılmış . insan acaba yalnızken mi yalnızdır yoksa yanında insanlar varken mi yalnızdır bunu harika vurgulamış .

Fournier kendi hayatının çocukluk evlilik dönemini ve yaşlılık dönemini kendi kaleminden çok kısa bölümler ama net yazılarla çok güzel aktarmış bu anltı kitabı 145 sayfa olsada sanki aklına geldikçe yazan fournier kısa kısa bölümlerle okuyucuyu düşündürüyor kendi içinde sorgulatıyor. benim için gerçekten su gibi okunan bir anlatı kitabı oldu yazarı ve anlatı kitaplarını sevenlerine tavsiyemdir
152 syf.
·1 günde·9/10 puan
Kalabalıklaşan kentler, yalnızlaşan insanlar...
Çağımızın vebası, daha doğrusu her şeyi maddiyatta arayan modern toplumların çıkmazı...
Jean-Louis Fournier de "Tek Yalnız Ben Değilim" adlı anlatıda kendi yaşam tecrübesinden yola çıkarak Fransa'daki, aslında tüm modern dünyadaki, yalnızlaşmayı gözler önüne seriyor.
Her şeyin menfaat üzerine kurulu olduğu toplumlarda; güçlü olduğunuzda, muhatabınızın işine yaradığınızda sürekli aranır, rahatsız edilirsiniz; gücünüzü kaybedip artık insanların beklentilerine cevap veremediğizde ise hiç aranıp sorulmazsınız; bu sefer rahatsızlık veren şey, hiç aranıp sorulmamaktır.
Yalnızlık Çağı'nda, anneniz, eşiniz gibi sizi beklentisizce seven birkaç kişiyi de kaybettiğinizde hayat tamamen çekilmez olacaktır.
Acı olan, toplumun insafa gelmesini beklemenin beyhude bir uğraş olduğunu bilmenize rağmen komşunuzun evinin panjurunun açık olmasında teselli aramanızdır. Daha acı olan ise, durumun farkına varan komşularınızın, yalnızlığınızı bir nebze de olsa hafifleten açık panjurları artık açmamaya başlamasıdır.
Muhabbet etmek için dışarı çıktığınızda ise sizi karşılayanlar Bayan Kahve Makinesi, otomatik benzin pompası olacaktır. Elinizdeki akıllı telefon da yalnızlığınızı gidermeye yetmeyince, yalnızlığınızı giderecek birini ücret karşılığı tutmak belki son çare olacaktır. Ne yazık ki merhametine sığındığınız bu kişi de yaranıza merhem olamayacaktır.
Yalnız kalmak ve yalnız ölmek: Modern dünyanın en büyük kâbusu. Sizi rahatlatacak bir şey varsa o da, yalnız olan tek kişinin siz olmadığız gerçeği.

Tek Yalnız Ben Değilim
Jean-Louis Fournier
250 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Yazarla tanışma kitabım, son kitabı oldu. Bence kısa ve öz metinlerde oldukça derin manalar yüklüyor.

Melankolinin soğuk sularında cebelleşiyorsunuz okur olarak, otobiyografik ögeleri ile araya muzip anlatımı ince esprileri de ekleyince tadından yenmez bir okuma oluyor.


Soğuk bir haftasonu günü, güzel bir fincan kahve eşliğinde okuyun, yazarın kısa anlatımının altında sayfalardaki boşluklara içinizden bişeler karalamak isteyecek belki kitabınıza kıyamayıp yapmayacak belki de elinizde kalem sürekli notlar düşeceksiniz kitaba, son tahlilde seveceksiniz bence.


"Başkaları olmadan yaşamak zor,başkalarıyla birlikte yaşamak da zor. Yaşamak hep zor."

#readingismycardio #aslihanneokudu #okudumbitti #bookstagram #okumakiptiladır #kimneokudu #okugönder #okuryorumu #çevirikitaplar #yazarlarkitaplar #kitaptavsiyesi #jeanlouisfornier #tekyalnızbendeğilim #dünyaedebiyatı #yazarperest #yapıkrediyayınları #yky
145 syf.
·Puan vermedi
Tanıştığıma aşırı memnun olduğum bi yazar. Kesinlikle her kitabını alıp okuyacağım. Hissettiklerini hissediyor gibi oluyorum bu normal mi ?
Yazdıkları o kadar etkiliyor ki beni sanki onunla bende yaşıyorum, görüyorum. Bu kitaba kadar hiç düşünmemiştim ölürken biri benim yanımda olacak mı ? Elimi tutacak mı ?
Onun hissettiği yalnızlığı bende hissedecek miyim ?
.
Yazar ile tanışmadıysanız tanışmanızı tavsiye ederim.
Herkese iyi okumalar
152 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Jean-Louis Fournier’in ‘Tek Yalnız Ben Değilim’i, çok sevdiği eşini yaklaşık 10 yıl önce kaybetmiş bir adamın, kendi yalnızlığına yaktığı zekice ağıtların toplamı... Kışkırtıcı, zeki gözlemlerle dolu, bir o kadar da hüzünlü bir hayat muhasebesi aynı zamanda.
Yalnızlık ve yaşlılık... İlk elde iki verimsiz santrfor gibiler ve böylesi bir hücum hattına sahip olan bir takım için lig yarışı her daim zor görünür. Son derece kıvrak bir kaleme sahip olan Jean-Louis Fournier, son kitabı ‘Tek Yalnız Ben Değilim’e (‘Je ne suis pas seul a etre seul’), girişteki iki cümle eşliğinde başlıyor ve kendi öz yaşam serüveninden pasajlarla süslediği harika anlatısında işte bu iki tartışmalı santrforun adeta sahada yaşadıklarını naklediyor...
152 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
genç bir insanın yalnızlığı ile karşılaştırıldığında daha keskin ve acı yanları bulunan yaşlı insan yalnızlığının ne demek olduğunu harika anlatmış yazar. hiçbir ajitasyon yok buna rağmen okurken bir ince sızı ufaktan yokluyor.
yalnızlığın ne olduğu, olmadığı, insanın insana neden ihtiyaç duyduğu üzerine de çok hoş tespitleri var.
yazarın üslubu, ince göndermeleri, samimi bir şekilde kendini açması çok hoşuma gitti, hem etkilenerek hem keyif alarak okudum.
Yalnız kalmak, terk edilmek, unutulmak... Bunların hangisinden daha çok korkuyorum?
Belki de unutulmak en kötüsü.
Yalnız kaldığımda bir yerlerde birinin beni düşündüğünü hayal edebilirim hep.
Terk edildiğimde özlendiğimi, o kişinin yaptığından pişman olduğunu hayal edebilirim.
Unutulduğumda ise hayal edecek hiçbir şey bulamam.
Sanki bu dünyada hiç var olmamışım gibi...
Jean-Louis Fournier
Sayfa 133 - Yapı Kredi Yayınları
"Edebiyat olmasaydı, yalnız kaldığında bir insanın neler düşündüğünü hiçbir zaman öğrenemeyecektik."
Jean-Louis Fournier
Sayfa 11 - Yapı Kredi Yayınları
Bizi dinleyecek kimse olmadığı için yazı yazıyoruz. Edebiyat olmasaydı, yalnız kaldığında bir insanın neler düşündüğünü hiçbir zaman öğrenemeyecektik.
Jean-Louis Fournier
Sayfa 11 - Yapı Kredi Yayınları
İnsanlar genelde yalnızlardan uzak durmaya çalışıyor, yalnız olmalarının bir nedeni olduğunu düşünüyor, yalnızların birlikte yaşaması zor insanlar olduklarına karar veriyor ya da daha da kötüsünü akıllarına getiriyorlar: Belki de bu yalnız insanlar kuduz olmuşlardır.
Jean-Louis Fournier
Sayfa 40 - Yapı Kredi Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tek Yalnız Ben Değilim
Baskı tarihi:
Ocak 2021
Sayfa sayısı:
152
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750848834
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Je ne Suis pas Seul à Être Seul
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
“Tek Yalnız Ben Değilim” Jean-Louis Fournier’nin en melankolik, en hüzünlü ve belki de en vurucu anlatılarından biri.

“Yalnız olmaktan bıktım artık, bıktım her geçen gün daha yalnız, daha yaşlı, daha çirkin olmaktan. Bunların başıma geleceğini bilseydim hiç yaşlanmazdım.

Yazın en sıcak günleri, boğuluyorum sıcaktan, hükümetin yaptığı sert uyarılara rağmen yakınlarım –artık yakınım değil de uzaktan tanıdıklarım oldular– arayıp yeterli miktarda su içip içmediğimi sormuyorlar.

Herkes beni terk etti, on yıl önce karım Sylvie, kısa bir süre önce de küçük kedim Salomé, bir başka deyişle hayatımı sürdürmeme yardımcı olan herkes beni terk etti.

Evim artık benim için fazla büyük ve karşı komşularımın panjurları da sürekli kapalı.”

Fournier, kara mizahı kaleminden eksik etmeden, mağazada unutulup annesini bekleyen bir çocuğun huzursuz masumiyetiyle anlatıyor yalnızlığını.

Kitabı okuyanlar 51 okur

  • Samet Taşdemir
  • Begüm Şahbaz
  • Emrullah ışık...Ay Bahcesi
  • Barbaros
  • Okuyan Hülya
  • Ebru G.
  • Ecem İspir
  • Şule
  • Nurettin Dayan
  • Kitaplara tutkun muallime

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%26.1 (6)
9
%21.7 (5)
8
%30.4 (7)
7
%13 (3)
6
%8.7 (2)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0