1000Kitap Logosu
Dul

Dul

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!

Hakkında

116 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 3 sa. 17 dk.
Adı
Dul
Orijinal adı
Veuf
Çevirmen
Basım
Türkçe · Türkiye · Yapı Kredi Yayınları · Mart 2013 · Karton kapak · 9789750824760
"Artık dulum. 12 Kasım günü Sylvie öldü. Çok üzücü. Bu sene indirimli satışlara birlikte gidemeyeceğiz." Jean-Louis Fournier eşinden önce ölmek istiyordu. Ama eşi ondan önce davrandı. 40 yıllık evliliğin ardından dul kalan Fournier kendini teselli etmek, belki de intikam almak için karısından söz ediyor. Ama onu anlatırken aslında bize kendisini anlatıyor.
Fiyatlar
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!
İdefix
idefix.com

Okurlar

Kadın
% 83.5
Erkek
% 16.5
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Benzer Kitaplar

Tortu
Okuyacaklarıma Ekle
Bir Solgun Adam
Okuyacaklarıma Ekle
Emanet Çocuk
Okuyacaklarıma Ekle
Abelard ve Heloise
Okuyacaklarıma Ekle
Miras
Okuyacaklarıma Ekle
Bir Son Duygusu
Okuyacaklarıma Ekle
Ruhlar Evi
Okuyacaklarıma Ekle
De Profundis
Okuyacaklarıma Ekle
Okuyucu
Okuyacaklarıma Ekle
Iza'nın Şarkısı
Okuyacaklarıma Ekle
Tamirci
Okuyacaklarıma Ekle
Paul ile Virginie
Okuyacaklarıma Ekle
8.7
10 üzerinden
343 Puan · 70 İnceleme
116 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
"Artık dulum. 12 Kasım günü Sylvie öldü. Çok üzücü. Bu sene, indirimli satışlara birlikte gidemeyeceğiz." Jean Louis Fournier bu kez de 40 yıllık eşi Sylvie'nin ölümünün ardından yaşadıkları, hissettikleri, kurmaya çalıştığı yeni ve Sylviesiz hayatıyla huzurlarınızda. Dul, yazarın adeta bir iç döküşü, yas tutuşu belki de kendini teselli edişi. Bunu yaparken her zamanki muzip tavrını takınmaktan da geri durmamış tabii. Kitap boyunca hakim olan hüzün bulutlarını bazen bir anda dağıtıveren, tam siz ağlamaya koyulmuşken sizi gülümsetmeyi de beceren bir yazar Fournier. "Kırmızı manton uzun bir süre portmantoda durdu. Önünden her geçişimde burnumu gömüp kokunu almaya çalışırdım." İnsan sevdiklerini kaybedince en çok kokusunu mu özler acaba? Ya da ona ait bir eşya mıdır onu en çok hatırlatan. "Ne zaman sana ait bir şey görsem fena halde üzülüyorum, özellikle el çantanı gördüğümde. Eve her girdiğimde ve onu antredeki bir sandalyenin üstünde gördüğümde, senin evde olduğunu anlar, rahatlardım. Artık çantan hep orada ama sen yoksun." Dul benim Fournier'den okuduğum beşinci kitap oldu. Tek Yalnız Ben Değilim ile tesadüfen tanışmıştık sonra birbirimizi bırakamadık. 1938 doğumlu Fournier daha ne kadar yazar bilmem ama o yazdıkça ben okumaya devam ederim. Hâlâ bir Fournier kitabı okumamış olanlara da şiddetle tavsiye ederim. Kitabı okurken aklıma gelen şu Şükrü Erbaş dizelerini de yazmadan geçmeyeyim. "Ayrılık nasıl bir yalnızlık Hatice İnsan sevdiğinin ağlamasını özler mi?" "Yarımı benden aldılar, en güzel yarımı." diyor Jean Louis Fournier'de. İşte giden ister Sylvie ister Hatice olsun sevdiğini kaybetmek, yalnız kalmak bu hayatta yaşanacak en büyük zorluk galiba. Neyse bu kadar duygusallık yeter. Herkes sevdikleriyle uzun yıllar mutlu mesut yaşasın. Dul olmak da bir taraf için kaçınılmaz sonuçta :))
Dul
8.7/10 · 747 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
116 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Jean-Louis Fournier ne kadar güzel sevilebileceğini hatırlatıyor bize. Birini tüm hayatınla sevmenin inceliklerini, ardında bıraktığı her şeyi sevmeyi ve her şeyde onu aramayı. Karısı kendinden erken ölen bir adamı anlatan otobiyografi, aşkın zoraki ve doğal ayrılık tarafını, ölümün ardında bıraktıklarını ve acaba önce hangimiz ölecek korkusunu yansıtan tüm duyguları barındırıyor. Kitap hakkında söylenecek çok söz varken insan kendini, sade bir gülümsemenin içinde buluyor. Hem çok üzüyor aslında hem de bir yanınızdaki boşluğu dolduruyor. Çiçeklerin kokusunu burnunuzda hissediyorsunuz, şapkalarını kurcalarken kendini arayışına denk gelip özlemenin ve özlediğini söyleyebilmenin ne kadar kıymetli olduğunu hatırlıyorsunuz. Jean Louis Fournier ile tanıştığıma çok memnun oldum, kendi çapımda. :)
Dul
8.7/10 · 747 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
116 syf.
Eşinden önce ölmek isteyen bir adam.. Fakat bir gün 40 yıllık karısını kaybediyor .. İşte bu kitap bir iç döküş, bir teselli belki bir hesaplaşma.. Karısının arkasından hayata devam etmek zorunda kalan bir adamın ve karısının hikayesi… Cümleler o kadar naif o kadar kırılgan o kadar hassas ki.. Sık sık duygusal terazimi dengelemek zorunda hissettim .. Yazdıklarını sanki ben yaşamışım gibi hissetmek… Çok sevdım kısacık guzel akan bir o kadar da dolu.. Tavsiye ederim.. Beni “ şeylerin güzelliği içinde “ bıraktın, şairin dediği gibi .. Ayakta kalmayı başarmalıyım.
Dul
8.7/10 · 747 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
116 syf.
"Neden gittin? Saçma bir soru. Sen seçmedin. Sana seçme hakkı verilseydi, eminim kaldırdın." diyor Jean-Louis Fournier. Bu soruyu, yaşadıkları her anı her hatırlayışında kafasından geçiriyor muhtemelen. Kırk koca yıl birlikte ömür geçirdiği eşi Slyvie'nin kaybını dupduru cümlelerle anlatıyor Fournier. Cümlelerin sadeliğine bakmayın, aynı acıyı hissesiyorsunuz okurken. Bahçelerinde geçirdikleri vakitler, arkadaş toplantıları, minik atışmalar, harika geçen yaz tatilleri,... Hepsi geride kalan acıtan ama güzel anılar. Son sayfayı çevirdiğinizde aklınızda şu soru oluyor: "Hayat zaten bu değil mi, gittiğinizde güzel hatırlanmak?" Fournier'e anlatımıyla hayran kalmamak elde değil. Yalınlığın içinde yaşattığı duygular, okuyucuya bu kadar işleyişi muazzam. Bu yıl 'Asla Kimseyi Öldürmedi Benim Babam' kitabı ile tanışmıştım Fournier ile. 'Dul' ile zirve yaptık. Elimde olan diğer kitabı 'Tek Yalnız Ben Değilim' ile devam edeceğim yazara.
Dul
8.7/10 · 747 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
116 syf.
Jean Louis Fournier, Dul kitabında 40 yıl boyunca evli kaldığı eşinin ölümünün ardından hissettiklerini anlatıyor. Ölümün ardından yas tutmuyor, hayatına devam ediyor. Fakat, her an onu özleyerek ve anarak; ektiği çiçeklerle, kurduğu sofralarla, kutlamalarıyla, yolculuklarıyla, aralarındaki küçük sürtüşmelerle, şapkasına, çantasına bakarak, sıklıkla da neden erkenden bırakıp gittin beni diye sitem ederek. Bana da, sevdiklerimiz hayatımızdan çıktıktan sonra onları en çok, hayatın o küçük sıradan anlarında özlediğimizi hatırlatarak. O anlatırken, geçen o 40 koca yılı yeniden yorumluyor ve sizin de kendinize soru sormanızı sağlıyor. Evli değilseniz, "evlilik benim için ne ifade ediyor?" evliyseniz "ben bu evlilikte mutlu muyum?" diye sorabilirsiniz kitabı okurken kendinize. Bunlar çok kritik sorular, hele evliyseniz bu sorunun cevabından kaçmamanız gerekiyor. Kendinizi geçiştirmeden "evet ben mutluyum" diyebiliyorsanız şanslısınız! Zoru başardınız :) Jean Louis Fournier ve Sylvie da zoru başaranlardan, mutlu bir hayat yaşamışlar birlikte. Hikayelerini dinleme fırsatı bulduğum için ben de şanslı sayıyorum kendimi. Jean Louis Fournier ile tanışma kitabımdı, çok memnun oldum. Yazarın, acısını yaşayış ve anlatış biçimini çok içten buldum. Diğer kitaplarını da mutlaka okumaya devam edeceğim.
Dul
8.7/10 · 747 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.