The Awakening

·
Okunma
·
Beğeni
·
7,8bin
Gösterim
Adı:
The Awakening
Baskı tarihi:
2020
Sayfa sayısı:
188
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786257775168
Kitabın türü:
Dil:
English
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Karbon Kitaplar
When first published in 1899, The Awakening shocked readers with its honest treatment of female marital infidelity. Audiences accustomed to the pieties of late Victorian romantic fiction were taken aback by Chopin's daring portrayal of a woman trapped in a stifling marriage, who seeks and finds passionate physical love outside the confines of her domestic situation.
200 syf.
·Puan vermedi
Edna'nın bütün bu macerasının tekdüze hayattan sıkılmış olmasına bağlıyorum.Kocası o kadar gaddar birisi olarak tasvir edilmiyor ama edna'cım aşk arıyor,aşkına da buluyor ama kavuşamıyor.Zevkli kitapdı doğrusu 1 gün de bitirebileceğiniz kitap ama ben 3 gün de bitirdim .d neden diye sormayın iyi seyirlerrrr
200 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Gayet akıcı, güzel bir kitaptı benim için. Kitabın isminden de anlaşılacağı gibi bir kadının uyanışıni , kendi özgürlüğünü bulmasını anlatıyor. Kitabın bazı kısımlarında Edna yi haklı bulsam da elestirdigim kısımları da oldu. Benim için keyifli bir kitaptı:))
200 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10 puan
Dönemin sosyal ve ahlaki kuralları olarak görünen bir kadının kendini evine, kocasına, çocuklarına adaması,yine dönemin sosyal ve ahlaki kurallarının belirlediği sosyal çevreye karşı nasıl bir tutum sergilenmesi gerektiği gibi konular üzerinden karakterimiz Mrs. Pontellier'in nasıl kendini bulmaya, tanımaya başlamasını, dönemin tüm sosyal ve ahlaki kurallarını yok sayarak nasıl uyanışa geçtiğini tüm içsel, düşünsel ve çevresel açılardan detaylarıyla görüyoruz. Hem o dönemin yaşam standartlarını, kadının hayattaki yerini görebilmek açısından hem de bir kadının her şeye rağmen yapabileceklerini görmek açısından su gibi akıp giden harika bir eser.
197 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10 puan
Uyanış ilk olarak ayıplandı ve öfkeyle karşılandı, yazarını mali bir krize soktu ve edebi olarak belirsizliğe sürükledi. Açıkça doğduğu anda ölen bu roman daha sonra kök salarak ve pervasızca yaşamaya devam etti. Şimdi geniş bir okuyucu kitlesi tarafından okunan Uyanış, eleştirmenler tarafından Madame Bovary'nin Amerikan versiyonu olarak ilan edildi. Edna Pontellier, genç bir kadın ve anne olarak kendisini New York'da boğucu bir durumda bulurken, yasalara ve toplumun ahlak kurallarına uymayı reddetmesi onun, Creole toplumunda annelik ve evliliğe yönelik tahrik edici ve genellikle ilerici eleştirisiyle verdiği mücadeleyi hem onaylamayan hem de tuhaf biçimde önceden kabul eden bir dünyayla karşı karşıya kalmasına yol açar. Chopin, kişinin içinde bulunduğu durumunu daha iyi anlaması anlamında 'uyanmak' kavramına dair çarpıcı bir açıklama yapar. Roman, farklı "üretim" ve "yıkım" türlerinin birbirinin içine geçtiği karmaşık yöntemlerle uğraşırken, aynı zamanda bizi, yaşam boyu "uyumaya" devam etmenin daha iyi olup olmadığını merak etmeye davet eder. Chopin'in ele aldığı konu ve gözlemleri ilgi çekici, ve bir çok yönden zamanının ilerisindedir. Fakat Uyanış'ın en ilginç tarafı, bizi zaman kavramı hakkında, kişinin kendi zamanının ya da okuma eylemini gerçekleştirdiği zamanın ilerisinde ya da dışında olması hakkında düşünmeye zorlamasıdır. Okumak da, tıpkı uyanış gibi, tuhaf bir şimdiki zaman ile tanımlanır; uyanış halihazırda yaşanıyor mu yoksa henüz başlamadı mı? Biz okurlar burada ikilemde kalabiliyoruz. İlk fırsatta okumanız dileğiyle...
200 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
"Karnı şişti dünyanın. İçini boşaltsa ne çok insan dökülürdü içinden. Belki en pisi, belki en iğrenci o değildi ama o, yine de kendini işe yaramaz hissediyordu." Bu romanın sonuna bir cümle yazabilsem bunu yazardım. Özgürlüğün tanımını hayatı boyunca arayanlardan biri de benim. Çok geniş, çok ferah ve çok ufukta bir kelime özgürlük." Anlatılmaz, yaşanır. "diyorlar ya, işte tam öyle. Kitapta ruhunu keşfetmeye çalışan evli bir kadının mücadelesi var. Rahatsız eden bir akış yok. Kurgu da sağlam. Sonu da güzel bitmiş. İyi bir kitaptı. Tavsiye ediyorum.
197 syf.
·12 günde·Beğendi·9/10 puan
Kitap evet anlatımı vs olarak güzel ancak bir kadın olarak kadınların bu kadar düşüncesizce tasvir ediliyor olması beni üzüyor açıkçası...
Ana karakterin aşık olup kendini bulma çabalarının anlatıldığı romanda viktorya döneminin sosyal yapısını görmek mümkün...
176 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Bir gün içinde başlayıp bitirdiğim bu harika kitap hakkında yazmak istediklerim çok ama nasıl ifade edebilirim bilmiyorum. Bir kadının ruhunun uyanışına tanık oldum ve aynı zamanda dar görüşlü kalıplardan, çevrenin bakış açılarından, aynı şekilde tekrarlayan gelişmelerden sıkılan, kendini keşfetmek isteyen evli ve iki çocuklu bir kadın bu.

Yazıldığı dönemlerde eleştiri bombardımanına uğrayan bir kitap olmasına rağmen edebiyat dünyasında tutunmayı başarabilmiş. Bir birey olarak kendini tanımaya çalışan kadının, toplum içindeki konumunu, evliliğini ve anne olmayı sorgulamasını çarpıcı ve akıcı bir dille okudum ve çok etkilendim. Özgür ve özgün bulduğum Chopin olağanüstü bir eser ortaya çıkarmış bence. 171 sayfalık okuma yolculuğumdan fazlasıyla keyif aldım. Edna Pontellier para içinde yüzen asabi kocasıyla mutluluğu ve sevilmeyi göremedi ama kendini keşfederken nerelerde tökezleyecek? Bastırılmış bir kadın kimliğiyle yaşarken kendini yeniden bulan Edna ile bazen aydınlanacağız bazen de karanlığa gömüleceğiz. Edna Pontellier’in Bihter Ziyagil’le olan bazı benzerlikleri, Aşk-ı Memnu’yu tekrar okuyup izlemeyi düşündürdü bana :D
Okumanızı içten bir şekilde tavsiye ederim.
200 syf.
·119 günde·4/10 puan
Kitabı şu an okuyorum. Eğer başına oturursanız 1 günde bitecek sizi zorlamayacak bir kitaptır. Kitabı okumaya başladığımdan beri değişmeyen fikrim bana bir şey katmayacak olmasıdır. Güzel zaman geçirmek için okuyabilirsiniz. Bir kadının değişimini görebilirsiniz. Hayatındaki değişim evrelerini zamanında yaşayamayan bir kadının aşık olması ile ergenliğini yaşamaya başlaması olarak düşünüyorum. Tavsiye edeceğim bir kitap değil maalesef. Arka kapağı okuduğum zaman beklentim vardı ama karşılayamadı.
200 syf.
·6 günde·9/10 puan
Oldukça etkileyen ve okurken de durup kendi yaşamımı düşündüren bir kitaptı, yalnız sonu beklediğim gibi olmadı. Yine de kitabı beğendiğimi ve "başkalarının fikirleriyle" yaşamanın nasıl bir his olduğunu hatırlattığı için beğendim.
197 syf.
·10 günde·Beğendi·8/10 puan
1890ların sonu.Karakterimiz Edna Pontellier. Evli, eşi sadık bir dost-iyi bir baba,çocukları çok sevimli, büyük bir evde yardımcılarıyla yaşıyor o.Dışarıdan özenilesi bir yaşam pek çokları için.Ama o eşinin parasını kullanmaktan,tüm benliğini ailesine adaması gerektiği fikrinden,geç kalmış olabileceğinden rahatsız.
Aşık oluyor. Bu aşk içinde uyuyan derin bir ormanı uyandırıyor. Ormanın içi karanlık, gömülü olan arzuları ve hayalleri var Edna’nın.
Aslında öyle basit istekler ki..
Örneğin yürüyebilmek istiyor Edna..Sorumluluklarından sıyrılıp, teninde rüzgarı duyumsamak..
Aldığı kararların ona ait olmasını istiyor.İyi veya kötü önemli değil~
Edna sadece Edna olmak istiyor.
Bir kadın,bir anne,bir aşık,bir evlat..evet hepsi olabilir o.
İstediği müddetçe.. Ama önce o kendi varlığını kutlamalı,tuvaline istediği yüzleri resmetmeli,çocuklarıyla gülmeli,aşkı bahar gibi kucaklamalı..
.
Kate Chopin susmadı. Yazdı. Bir kadının, ruhundan vazgeçmemesini anlattı. İçine doğduğu dönemin kemikleşmiş düzenine ayrık otu misali~ Uyanış’taki sade dili, katmanlı olmayan hikaye örgüsüyle bile~
.
Necla Aytür’ün aydınlatıcı önsözü,akıcı çevirisiyle..
Eserin ellerinden tutan kapak resmi ise Igor Morski’ye ait~
200 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10 puan
Orijinal adı "The Awakening" olan bu eser, yazarımızın Türkçeye çevrilmiş tek kitabı. İlk başta bu bilgi beni rahatsız etmemişti fakat kitabı bitirdikten sonra elimizde sadece tek bir kitabının olması sinirlerimi bozdu. Yazar, ana karakter olan Edna'nın gelişimini çok sade ve güzel bir dille anlatmış bize. Madam Bovary esintileri var diye söylenilse de, Flaubert'in yer yer sıkan kalemi burada yok. Bir kadının uyanışını, feminizm duygusunu 19.yüzyılda yaşamış bir yazarın gözünden görmek isterseniz kesinlikle okumanız gereken bir eser.
200 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Hiçbir ön araştırmam olmadan alıp okudum ve beğendim de. Oldukça akıcı, gerçekçi ve etkileyiciydi. Kitabı okumayı düşünenler için biraz daha detaylı olarak inceleyelim.

Kitabımızın karakteri Edna. Gayet normal yaşam süren bir hanım kendisi. O yaz kaldıkları yerde tanıştığı bir adamdan sonra Edna'nın varoluş düşünceleri yavaştan ortaya çıkmaya başlıyor. Başka bir deyişle ''Edna'nın Uyanış'ı" başlıyor.

Yaz bitip de eve döndükten sonraysa benliği kendini daha da göstermeye başlıyor. Bu değişimleri fark eden insanların düşünceleri, tepkileri; Edna'nın kendi tepkileri, düşünceleri çok gerçekçi ve mantığa yatkın şekilde yansıtılmıştı. Okurken o dönemde kadının yerini biraz düşününce kitap daha da anlamlı oluyor kanımca.

Kitabın sonlarına doğru aldığım tat biraz daha arttı açıkçası. Kitabın finaliyse beni çok tatmin etti ve bir miktar da içimi acıttı. "Doktorla konuşsaydı her şey daha farklı olur muydu?" diye düşünmedim değil. Ancak elimizden bir şey gelmez tabi.

İş bankasının sayfa dizimi de insanı yormuyor hatta daha da okumak istedim sayfaları çevirirken. Kitap da konusundan dolayı sıkmıyor insanı. Sayfa sayısı sizi korkutmasın, çabucak ve severek bitireceğinize eminim. Şimdiden iyi okumalar.
"Belki de, ömür boyu hayallerle yaşayan bir budala olarak kalmaktansa uyanmak daha iyidir, acı çekecek olsak bile."
Düşlere , dalıp gitmelere , kendini gözyaşlarına bıraktığı gece yarısı üstüne çöken o belli belirsiz kedere sürüklüyordu.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
The Awakening
Baskı tarihi:
2020
Sayfa sayısı:
188
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786257775168
Kitabın türü:
Dil:
English
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Karbon Kitaplar
When first published in 1899, The Awakening shocked readers with its honest treatment of female marital infidelity. Audiences accustomed to the pieties of late Victorian romantic fiction were taken aback by Chopin's daring portrayal of a woman trapped in a stifling marriage, who seeks and finds passionate physical love outside the confines of her domestic situation.

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0