The Magician’s Nephew (The Chronicles of Narnia #6)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.839
Gösterim
Adı:
The Magician’s Nephew
Alt başlık:
The Chronicles of Narnia #6
Baskı tarihi:
Mayıs 2005
Sayfa sayısı:
221
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780060764906
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Chronicles of Narnia: The Magician's Nephew
Çeviri:
İngilizce
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
HarperCollins Publishers
Baskılar:
Büyücünün Yeğeni
The Magician’s Nephew
When Digory and Polly are tricked by Digory's peculiar Uncle Andrew into becoming part of an experiment, they set off on the adventure of a lifetime. What happens to the children when they touch Uncle Andrew's magic rings is far beyond anything even the old magician could have imagined.
Hurtled into the Wood between the Worlds, the children soon find that they can enter many worlds through the mysterious pools there. In one world they encounter the evil Queen Jadis, who wreaks havoc in the streets of London when she is accidentally brought back with them. When they finally manage to pull her out of London, unintentionally taking along Uncle Andrew and a coachman with his horse, they find themselves in what will come to be known as the land of Narnia.
207 syf.
NARNİA, NARNIA UYAN!
SEV, DÜŞÜN, KONUŞ. YÜRÜYEN AĞAÇ OL


7 kitaplık bir serinin sonuna geldim ve bu macera da her kitabı benimle aynı anda bitirip başlayan Saf papatya ya benim nadide çiçeğime teşekkür ederim. Şimdi sıra yaşadığımız maceralarımıza geçelim ne dersiniz :)

Büyümek..insanoğlunun en büyük merakı. İyi ki içimdeki o küçük çocuğu kaybetmedim. :) Bunun için kendimi kitabı okuduğum sürece daha şanslı hissettim zira büyümek gibi bir derdi olanlar hikâyemizi anlayamacaklar.

Narnia ihtişamlı aslanımızın bir şarkısı ile oluşan Narnia. C.Lewis önerdiği şekilde serinin okunma sıralaması şöyle;

1) Büyücünün Yiğeni
2) Aslan, Cadı Ve Dolap
3)At Ve Çocuk
4)Prens Caspian
5)Şafak Yıldızının Yolculuğu
6)Gümüş Sandalye
7) Son Savaş

Yolculuk sıralamamız böyleydi peki neler yaşadık burada hepsinden bir kuble anlatayım o halde.

Polly ve Digory adlı iki çocuğun ingilterenin bir kentinde evlerinin altında bir geçit bulması ile olaylar başlar. Digorynin amcasının gizli odasına açılan bir kapıdır.

Büyücü olan bu amca yeğeninin arkadaşını sihirli yüzüklerle farkli bir ülkeye gönderme deneyini yapar. Amcasının bu tutumu onu kızdırır ve arkadaşını kurtarmak için maceraya atılır.
Gelişen olaylarda maceranin baş karekteri olan Aslanın dünyalar arasından geçiş yapıp Narnianın nasil kurulduğuna şahit olurlar.

Ilerleyen kitaplarda Lucy, Edmund, Peter ve Susan isimli dört kardeş maceraya eklenir. Onların narniaya gittiği dönemde büyücünün yiğeni olan Digory adlı dostumuz yaşlı bir profesördür.

At ve çocuk kitabımızda bu kahramanlarımızin adını duyacağız.
Ve bu da serinin en sevdiğim kitaplarından biri oldu. Lewis ilk iki kitabında çocuksu bir yapı ile dünyayı anlatsa da 3. kitaptan sonra olaylar müthiş bir şekilde gelişiyor. Kraliyetler, Faunlar, Satirler, Su perileri ,cüceler, konuşan hayvanlar ve daha niceleri ile bezenmiş bir dünya sunuyor.

Prens Caspian da ise tahtı elinden alınan Caspiana 4 kardeş yardım ederler. Tabi bu 4 kardeş narnianin kral ve kraliçesi olarak tarihe geçmiş kişiler ki dünyalar arası zaman farkından dolayı narniaya ilk adım attıkları yaşlarındadır.

Şafak yıldızının yolculuğunda ise dünyaya sadece Lucy , Edmund ve onların kuzenleri gelir. Peter ve Susan gelemedi çünkü onlar büyümüşlerdi.

Gümüş sandalyede ise kuzenleri ve onun arkadaşı yer alıyor. Son Savaş kitabında da serinin başından sonuna kadar gördüğümüz kahramanlarımıza tekrar merhaba diyoruz.

Verdiği mesajlar açısından çocuk kitabı demek çok yanlış olur. Çünkü beni sarsan şu iki söz seriye farkli bir açıdan baktırıyor.

"Ya bir gün dünyamızdaki, yurdumuzdaki insanlar, insan görünümü altında, aynı buradaki hayvanlar gibi için için vahşileşirse, kimin ne olduğu anlaşılmazsa ne olacak? Korkunç değil
mi?"

"Sen Âdem ve Havva’dan geliyorsun” dedi Aslan. “Bu, en fakir dilencinin bile başını dik tutmasını sağlayacak bir şeref"

Evet kısaca yolculuğumuz böyleydi her sey bir şarkı ile başladı. Serinin başından sonuna kadar ara ara ama istisnasiz her kitapta gördüğümüz aslanın mucizeleri ile mutlu bir sonla bitti.

Büyümeyin..Aslanı görmek ve o güzel diyara gitmek için içinizdeki güzel çocuğu kaybetmeyin. Kim bilir sizde bir kıyafet dolabı ile Narniaya geçiş yapıp kendinizi Lamba çoraklarından Narnia topraklarına adım atarken bulacaksınız.
207 syf.
·3 günde·6/10
Narnia Günlükleri serisinin ilk kitabı Büyücünün Yeğeni. Büyücünün Yeğeni yayınlanma yılı açısından yedi kitap arasında sondan bir önceki kitap olsa da hikaye olarak olayların başlangıç noktasını, Narnia ülkesinin kuruluşunu konu aldığı için serinin birinci kitabı olarak geçiyor ki serinin yazarı C.S Lewis de zaten bu sırayla okunmasını öneriyor. Bazı seriler vardır, örneğin Percy Jackson serisi. Bu seriler genel olarak çocuklara hitap eden seriler olarak bilinirler. Narnia Günlükleri de öyle bir seri. Ancak şöyle bir şey var ki ben Percy Jackson serisini de yakın zamanda okuyup bitirdim ve o serinin de çocuklara hitap ettiği söylense de ben okurken bir hayli keyif aldım hatta o serinin çocuk kitabı olarak anılmasını eleştirdim. Narnia Günlükleri ise (henüz birinci kitabını bitirdiğimi de göz önünde bulundurursak) gerçekten bilindiği gibi çocuk kitabı olarak geldi bana da.

Fantastik edebiyatı çok sevdiğim ve bu alandaki hemen her şeye el atmak istediğim için Narnia Günlükleri serisine de başlamak istedim .Çünkü bilindiği üzere bu alanda klasik hale gelmiş bir seri diyebiliriz Narnia Günlükleri için. Serinin ilk kitabı olan Büyücünün Yeğeni'nin ilk çeyreğinde inanılmaz sıkıldım. Başlarda bir türlü ısınamadım kitaba neyse ki sonlara doğru daha iyi bir hale geldi kitap. Çocukların okusalar belki çok sevecekleri bir kitapken ben belki de bu nedenle aradığımı bulamadım Büyücünün Yeğeni'nde. Belki serinin devam kitaplarını okudukça bu hissiyatım biraz körelir ve seriye daha çok ısınabilirim diye düşünüyorum.
Narnia Günlükleri serisi sanırım daha çok peri masalı tadında bir seri. Daha önce çok fantastik kitap okusam da masal tadında olanların sayısı pek azdır. Kitapta sevdiğim şeyler kitabın sonlarına doğru Narnia ülkesinin kurulduğu kısımlar, kitapta yer verilen çizimler oldu diyebilirim. Ama dediğim gibi tek bir kitap özelinde değil de seri bittikten sonra bir bütün halinde değerlendirmek daha doğru olabilir bu seriyi çünkü zaten olaylar göz açıp kapayıncaya kadar oldu bitti kitapta. Narnia Günlükleri serisinin filmleri de var. Seriye dair ilk film 2005 yılında vizyona giren Aslan, Cadı ve Dolap. Seriyi beyaz perdeye uyarlamaya karar verenler serinin ikinci kitabından itibaren filmleştirmeye başlamışlar. Yani Büyücünün Yeğeni'nin filmi yok. Ben de ikinci kitap olan Aslan, Cadı ve Dolap'ı okuduktan sonra filmini de izlemeyi planlıyorum. Narnia Günlükleri'nin ilk kitabı olan Büyücünün Yeğeni'ne pek fazla ısınamadım maalesef. Tabii devam kitaplarını okuduktan sonra daha iyi bir fikre sahip olurum seriyle ilgili. Yine de bu ilk kitabı ilköğretim çağındaki çocuklar okusa çok seveceklerine eminim. Kim bilir belki ben de serinin tamamını okuduktan sonra seriyi çok sever hale gelirim.
207 syf.
·10/10
Filmlerinde atlanılarak geçilen bu ilk kitap Narnia'ya daha yokken ayak basan insanları ve Aslanın nasıl üfleyip püfleyerek Narniayı oluşturduğunu anlatır.
İlk kitapta adı geçen kişileri bir daha son kitaba kadar görmediğimiz için adlarını hatırlayamıyorum.
Filmini zaten izledim bu seriyi okumama gerek yok diyenler için boşlukları doldurabilecek nitelikte.. Evrenler arası seyahatin diğer kitaplardaki gibi kapılarla değil yüzüklerde yapıldığı bu kitapta, Narnia dışındaki paralel dünyalarıda keşfedeceksiniz.

Resimli kitaplardan resimsizlere geçiş kitabı olarak, çocuklar için göz korkutmayan güzel bir hikayesi var. Çocukları için bu tür bir arayışta olanlara öneririm
207 syf.
·70 günde·10/10
Andrew dayısının yaptığı büyülü yüzükler aracılığıyla farklı evrenlere geçişin mümkün olduğu ormana ulaşan Digory ve Polly yanlışlıkla Jadis'i uyandırınca başlarına gelenleri anlatan serinin bu ilk kitabında Narnia'nın nasıl var olduğunu öğreniyoruz aslında. Serinin filmi de var fakat filmde bu ilk kitabı değil de direk ikinci kitabından itibaren hikayeyi öğreniyoruz. O yüzden filmi izledim diye okuyamam diyorsanız merak etmeyin kitapta daha öncesini göreceksiniz. :)
207 syf.
·Beğendi·8/10
Narnia Günlükleri serisinin ilk ve oldukça güzel bir romanı. Polly adında bir kız komşu evinde Digory ile tanışır. Andrew adında bir adamın yeğeni olan Digory ile Polly bir gün dayısının odasına gizlice girer ve dayısının sarı ve yeşil yüzüklerini görürler. Bu yüzükler sihirlidir ve onları başka dünyalara götürmektedir. Diğer dünyalardan birinde cadı kraliçe Jadis'i uyandırırlar ve o da onlarla diğer dünyalara gitmeye başlarlar. Bir gün hep birlikte bir dünyaya giderler ve orada bir aslanın konuştuğunu görürler. Bu dünya Narnia'dır ve artık Arabacı ile eşi bu dünyanın kral ve kraliçesidir. Bu dünyadaki meyve ile annesini iyileştiren Digory meyvenin geri kalanını eker ve güzel bir elma ağacı olur. Bu ağaç yıkıldığında parçalarından bir dolap yapar. Bu dolap acaba ne şekilde kullanılacaktır. Keyifle okunan bir roman.
207 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Narnia filmleri her zaman çok sevdiğim filmlerden olmuştur. Kitaplarını uzun zamandır okumak istiyordum ama baktığım yerlerde genelde basımı bitmiş oluyordu. Kitaba okul kütüphanesinde rastladığımda çok şaşırmış ve çok mutlu olmuştum.
Kitabın konusundan bahsetmek gerekirse Diggory adındaki bir çocuk annesinin hastalığı nediyle annesiyle birlikte dayısının yanına tanışır. Daha sonra Polly adında bir kızla tanışır. Polly ve Diggory iyi arkadaş olurlar.
Bir gün mahallelerindeki boş evin neden boş olduğunu araştırmaya karar verirler fakat hiç akıllarına gelmeyen bir durumla karşı karşıya kalırlar.
Öncelikle kitap çok çok çok ama çok akıcı. C. S. Lewis, kitabı zaten küçük çocuklar için yazmış bu yüzden pek takıldığım bir yerde yok. Filmleri izlemiş olanlar bilirler ki profesör daha önce Narnia'ya gitmişti. Bu kitapta onu anlatıyor zaten. Profesör, Narnia hiçlikten kurulurken oradaymış.
Kitap hakkında ne söylemeliyim cidden bilmiyorum. Keşke daha önce okusaymışım.
Bu arada unutmadan ilk filmdeki lamba direğini hatırlıyor musunuz? İşte, Büyücünün Yeğeni'nde o direğin nasıl Narnia'ya geldiğimden de bahsediliyor.
207 syf.
·6 günde
Polly ve Digory, bambaşka dünyaları keşfetmek amacıyla bir yolculuğa çıkarlar, ama bu merak onları tehlikleli bir maceraya çeker.

Aslanın şarkısıyla kurulan güzel bir dünya, Narnia ve peşlerinde kötülük getiren iki çocuk. Cadı nasıl geldi? Narnia nasıl kuruldu? Dolap nasıl büyülü? gibi sorulara yanıt aldığımız bir kitap :) iyi okumalar.
207 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Mükemmel bir hikayeydi.. Eskiden çocuk kitabı olduğunu düşünmüştüm ama Andrew Amca'nın kurnazlıkları, Polly'nin tatlı korkaklığı, Digory'nin maceralara atılma isteği, Cadı'nın zalimliği ve Narnia'nın huzuru bir çocuk kitabında geçmeyecek kadar büyük anlamlara sahip. Okurken o kadar keyif aldım ve o kadar eğlendim ki anlatamam..
207 syf.
·Puan vermedi
Kaç yıl oldu okuyacağım okuyacağım diye kitaplıkta bekletiyorum. Geçende bir iş için dışarı çıktım ama bir kaç saat sonraya ertelendi. Dedim şu kitabı indireyim de okuyayım. Zamanı geldi artık. Zaten kısacık.
Velhasılıkelam kitabı okudum. Öyle 'ne muhteşem bir kitaptı ya' diyemedim, belki de artık fantastik-macera türünde kitaplara doyduğum için, daha iyilerini okuduğum için bilemiyorum ama Narnia'ın kuruluşu çok da etkilemedi beni. Yazıldığı dönem için elbette çok farklı ve heyecanlı bir kitap ama kitabı bitirdikten sonra bir yükten daha kurtulmuş gibi hissettim ben. Bir de ben eğer bir kitabı pdf okumuşsam belli bir zaman sonra normal kitap hâliyle okurum ki altı çizilecek yerleri çizeyim. Ama bu kitabı bir daha okumayı düşünmüyorum. Kuzenim asıl olay serinin diğer kitaplarında başlıyor deyip beni onları da okumaya iteledi. Bakalım, belki okurum bir gün.
207 syf.
·Beğendi·10/10
Şimdiye kadar benzerini pek rastlamadığım olaylar dizisini başlatacak olan hikaye. Tüm serinin başlangıcı ve ne şekilde nasıl oluştuğunu anlatan kitap. Ayrıca bunları anlatırken ki yaşanılan olaylardan asla sıkmıyor, aksine su gibi akıp gidiyor.
207 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Mükemmel bir kitaptı.
Keşke film yapmaya bu kitaptan başlasalardı. Çünkü kitapta Aslan Cadı ve Dolap filmindeki dolabında nasıl ortaya çıktığı anlatılıyor aslında kitap Narnia'nın oluşumunu anlatıyor ve bence kesinlikle film olarak çevrilmeli okurken bile o kadar güzel sahneler canlandıki gözümde kitaba hayran kaldım...
207 syf.
·Puan vermedi
Yazarın Bi dinbilimci olması ve kitapta Türk ezgilerinin bulunması beni en etkileyen şey oldu. Bu da yazarın ikinci dünya savasında Türk kültürü ile tanışmasının sonucu. Umarım o zamanlar için zengin tatlısı olan Türk lokumunu bol bol tatma fırsatı bulmuştur. Türk kahvesi ve Afyon lokumu eşliğinde okunması tavsiye olunur
İşittikleriniz ve duyduklarınız, nerede durduğunuza bağlı olduğu kadar, nasıl bir insan olduğunuza da bağlıdır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
The Magician’s Nephew
Alt başlık:
The Chronicles of Narnia #6
Baskı tarihi:
Mayıs 2005
Sayfa sayısı:
221
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780060764906
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Chronicles of Narnia: The Magician's Nephew
Çeviri:
İngilizce
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
HarperCollins Publishers
Baskılar:
Büyücünün Yeğeni
The Magician’s Nephew
When Digory and Polly are tricked by Digory's peculiar Uncle Andrew into becoming part of an experiment, they set off on the adventure of a lifetime. What happens to the children when they touch Uncle Andrew's magic rings is far beyond anything even the old magician could have imagined.
Hurtled into the Wood between the Worlds, the children soon find that they can enter many worlds through the mysterious pools there. In one world they encounter the evil Queen Jadis, who wreaks havoc in the streets of London when she is accidentally brought back with them. When they finally manage to pull her out of London, unintentionally taking along Uncle Andrew and a coachman with his horse, they find themselves in what will come to be known as the land of Narnia.

Kitabı okuyanlar 400 okur

  • Aytuğ Selçuk
  • PA
  • Nur-AL

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0.7 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0