·
Okunma
·
Beğeni
·
3551
Gösterim
Adı:
The Wayward Bus
Baskı tarihi:
Mart 2006
Sayfa sayısı:
304
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780142437872
Kitabın türü:
Çeviri:
İngilizce
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Penguin Classics
Baskılar:
Aşk Otobüsü
Tutku Otobüsü
Asiler Otobüsü
The Wayward Bus
In his first novel to follow the publication of his enormous success, The Grapes of Wrath, Steinbeck’s vision comes wonderfully to life in this imaginative and unsentimental chronicle of a bus traveling California’s back roads, transporting the lost and the lonely, the good and the greedy, the stupid and the scheming, the beautiful and the vicious away from their shattered dreams and, possibly, toward the promise of the future. This edition features an introduction by Gary Scharnhorst.

For more than seventy years, Penguin has been the leading publisher of classic literature in the English-speaking world. With more than 1,700 titles, Penguin Classics represents a global bookshelf of the best works throughout history and across genres and disciplines. Readers trust the series to provide authoritative texts enhanced by introductions and notes by distinguished scholars and contemporary authors, as well as up-to-date translations by award-winning translators.
304 syf.
·2 günde·7/10
Bir çok steinbeck kitabı okudum, bu kitap alışılmışın dışında bir romandı benim için.

Birbirinden tamamen farklı kişiliklerde, farklı yaşam tarzına sahip insanların bir otobüste dağ başında mahsur kalışını, daha doğrusu kaldırılışını konu alan eser. Çok severek okudum diyemeyeceğim maalesef.
314 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Birbirlerinden tamamen farklı karakterlere, farklı ideallere ve farklı yaşam tarzlarına sahip bir avuç insan, bir otobüsün içinde, ıssız bir dağ başında kalırsa ne olur?
Farklı koşullar altında insanlar görünen karakterlerinden ne kadar farklı olabilirler?
İnsan kendini başına kötü bir olay gelmeden tanıdığını iddia edebilir mi?
Binlerce soruyu barındıran, cevaplamaya, yol bulmaya çalışan akıcı bir roman.
İnsanın doğal dürtülerinin, bastırılmış duygularının üzerine gidiyor, satırlardan taşırıp size ulaştırıyor yazar. Uzun insan tasvirleri, psikolojik betimlemeleri ile film şeridini andırır bir anlatım şekliyle kafamızın içinde bir tablo çizmekte hiç zorlanmıyor.
Ve kitabın sonuna gelirken kaçınılmaz soruyu sormadan edemiyor insan; "Normal koşullar altında görünen mi insanın gerçek yüzüdür, yoksa şartlar değişip, alışkın olduğu ortamından ayrıldığı zaman mı gerçek kişilik ortaya çıkar?"
304 syf.
·97 günde·Beğendi·8/10
J. Steinbeck'in bu kitabı sitede ve bazı yayınların baskısında her ne kadar Aşk Otobüsü olarak geçse de, benim elimdeki Remzi Kitap evinin Seda Çıngay çevirisiyle basılan kitap," Tutku Otobüsü" olarak adlandırılmış.
Gerçi aynı anlam ve kapıya çıkıyor. Netice de bizi içeriği bizi ilgilendirir. Dikkatimi çeken böyle usta ve büyük kalemin kitaplarına ilginin zayıflığı, nedenini içimden belki anlamlandırabiliyorum ancak ifade etmekten imtina ediyorum.
Bunca güçlü kalemin, diğer eserlerinde olduğu gibi bu yapıtında da hayal dünyasının gerçek yaşamın içerisine mükemmeliyetle, muhteşem bir kurgu ile oturtuluşuna, yazarın her satırın da onunla birlikte onun hayal dünyasında birlikte seyahat etmiş oluyorsunuz.
Zevkle okunacak aşkın, özlemin, komplekslerin , hırsın romanı. tavsiye ederim.
304 syf.
·9 günde·8/10
Kitabın genel konusundan bahsedilmesi gerekirse ;
Farklı yaşam tarzı ve farklı sosyo-ekonomik standartları olan bir takım insanların , bir otobüs yolculuğunda bir araya gelerek, yaşadıkları macera ve olayların anlatımı olarak özetleyebiliriz.
Daha önce John Steinbeck in Bitmeyen Kavga ve Gazap Üzümleri adlı eserlerini gerçekten çok severek okumuştum. Bu iki eserde beni şaşırtan sonlar olmuştu ve aynı şeyi Asiler Otobüsü’nde de (önceki basımlarında Aşıklar Otobüsü diye geçiyor ) bekledim ancak öyle olmadı, beni şaşırtmadığını söylemek istiyorum.
Bunun dışında John Steinbeck eserlerinin kendini çok güzel bir şekilde okuttuğunu düşünüyorum. Gerek dili gerek yer verdiği betimlemeleri gerçekten muazzam. Bundan dolayıdır ki okumuş olduğum bu eseri de sevdim.. Sanırım Steinbeck in diğer eserlerini de okumaya devam edeceğim .
Herkese keyifli okumalar diliyorum :)
304 syf.
·2 günde·10/10
Çok keyif alarak okuduğum Ve bolca kafamda soru işaretleri oluşturup cevap aradığım bir kitap oldu.Bir ritimden farklı hayat tarzları Ve idealleri olan insanların bir otobüse doluşması ve hayatlarının kesişmesi ile yaşadıklarını ele alan bir kitap.Tavsiye ederim.Keyifli okumalar.Ayrıca Blogumdan da yorumumu okuyabilirsiniz.(https://sadeceyagmurr.blogspot.com/...ler-otobusu.html?m=1)
274 syf.
·2/10
John Steinbeck ne yazarsa yazsın keyifle okutturur diye düşünüyordum önceden ama bu kitabında hayal kırıklığına uğradım. Bir grup insanın otobüs ile gerçekleştirdiği yolculuğu konu alıyor roman. Karakterler iyi işlenmiş, hepsi kendince özel ve değişik ama hepsi bu kadar. Bu adam bu kadar insanı bir otobüse koyup neyi anlatmaya çalışmış açıkçası ben çözemedim. Kitapta olay denilecek türden bir şeyler de yoktu, bir avuç yolcunun monoton hikayesi sadece. Sözde hepsi aynı şehre varmak istiyor ama varmasalar da umurlarında değil. Benim elimde çok süründü bu roman, sıkılarak okudum, belki de ben anlayamadım konusunu. Yazarın okura vermeye çalıştığı bir mesaj var ise eğer ben alamadım onu. Özetle ben bu kitabı tavsiye etmiyorum.
304 syf.
·2 günde·7/10
Basımı pek olmayan, tanınmış bir yazara ait olmasına rağmen pek bilinmeyen bir eser Aşk Otobüsü. John Steinbeck'a ait olduğunu hemen belli eden bir eser: Kusursuz doğa ve mekan tasvirleri, alışılmış, sıradan, günlük hareketleri inanılmaz betimleme yeteneği, eserin yazarını ele veriyor.

Yazarın Gazap Üzümleri adlı kitabını okuyanlar, bu kitabın, sanki Gazap Üzümleri'nin giriş kısmının farklı bir devamı olduğunu göreceklerdir. En azından ben öyle gördüm. Mesela Gazap Üzümleri'nin Al'ı, Aşk Otobüsü'nün Ergenlikli'sidir. 16-17 yaşlarında ustasına bağlı, saygı duyduğu kişinin sadece ustası olması, paralel olarak Gazap Üzümleri'nde Al'ın abisine olan düşüncelerine ve saygısına denk gelir. Mesela bu kitaptaki Alice'nin kocası Juan'a olan bilinçli bağlılığı, Gazap Üzümleri'nin anaya olan bilinçsiz bağlılığını anımsattı. Yine Gazap Üzümleri'nde kurulan radyocu olma hayali burada da geçerli.

Kitap isminin hakkını fazlasıyla veriyor:) Aşk tabiri, biraz hafif kalır hatta. Erkek karakterlerin aklında varsa yoksa seks olması - 17 yaşından tutun 50 yaşındakine kadar- kitabı hayli ilginç kılıyor. Özellikle bu ilgilerini tek bir dişiye odaklayınca çok daha ilginç bir manzara çıkıyor karşımıza.

John Steinbeck, iş hayatını, insanı köle eden düzeni inceden inceye eleştiriyor. Tüccarları sevmediğini bu eserde de belirtiyor.

Sonuç itibariyle, John Steinback severlerin pas geçmemesi gereken bir eser. Büyük bir eser olmasa da hoş bir eser.
274 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Açık ve net ifade etmem gerekirse bu kitapla büyük bir hüsrana uğradım. Beklediğim John Steinbeck yoktu satırlarda. Günlerde elimde dolandı ilk elli sayfada bıraktım kitabı. bir başka kitabı okuyup bitirdim. Ancak inatla tekrar elime aldım zorlanarak bitirdim. Kitabın yarısına kadar nereye varmak istediği anlaşılmıyor, gerçi yarıdan sonra bir nebze bir sürükleyicilik varda yok gibi. ilginç, çarpıcı bir yorum yok. Herhangi bir mesaj alamadım, zaman zaman anlatımda bir nefaset olsa da kitabı tamamlamaya yetmiyor .Başka John Steinbeck kitaplarında görüşmek dileğimle.
304 syf.
·8 günde·4/10
J.Steinbeck’ e ait okuduğum ilk kitaptı. Açıkçası kitabı okurken çok zorlandım. Çok büyük beklenti ile başlamamdan mı ,çeviriden mi kaynaklandı bilmiyorum ama kitap bir türlü ilerlemiyordu konu olarak. Birbirinden farklı karakterlere sahip insanlar, bir otobüsün içinde mahsur kalırsa ne olur? Açıkçası ben de merak ettim ama inanılmaz bir şey olmadı. Sadece herkesin acıları, arzuları, kişilikleri daha belirginleşti bana göre.
O kadar çok betimleme, okadar çok tasvir vardı ki ilk başlarda kim kimdi çok karıştırdım.
Derin ve yoğun çözümlemelere girmiş yazar, belkide amacı buydu bilmiyorum siz okuyunca karar verin.
Bir ara yarım bırakıp başka bir kitaba geçmeyi bile düşündüm ama kitap yarım bırakmayı sevmediğim için kendimi zorlayarak devam ettim ,bu sebeple uzun sürdü bitmesi.
Sonlara doğru biraz merak uyandırdı ancak yine de beni tatmin etmedi umarım diğer kitapları böyle değildir
304 syf.
·4 günde·7/10
#kitapyorum
#asilerotobüsü
#johnsteinbeck
#2019
-84.kitap
#berrakgöçer çevirmen
#sayfasayısı 304
Yazarımız yine kitabın sonunu bize bıraktı.Diğer okuduğum 11 kitabında olduğu gibi.Hayal dünyamızın çarklarını çevirme vaktidir şimdi.XX.Yüzyılın daha başlarındasınız.Bir otobüsle yolculuk yapıyorsunuz ve o kadar zıt kişilikler biraraya geldiği yetmezmiş gibi birde dağbaşı diyebileceğimiz bir yerde mahsur kalsanız ne yaparsınız.Yazarimızın devreye girmesiyle bu kişilerin hayallerini ,duygularını ,tutkularını öğrenmek isterseniz buyurun kitaba derim.Yazarın kalemi ile daha once tanışmamış olanlar için iyi bir yolculuk olmayabilir.Ama ben seviyorum bu yazarı.Otobüse tasvirleri ile bizde dahil olmuş durumdayız.Sıradışı bir seyahat bazan iyi gelebilir.kitapla ve esen kalınız
304 syf.
·14 günde·4/10
Kitap boyunca ilerde bir şeyler olacak galiba diye bekledim ama hiçbir şey olmadı. Bence kitabın vermek istediği bir mesaj bile yok. Başından itibaren bu olayları bir yere bağlayacak diye bekledim ve hiçbir şey olmadan kitap bitti. Malesef hayal kırıklığı :(
“ Babası alemlerde çıplak dans eden genç kadınları ahlaksız bulurdu ama kızları seyreder, alkışlar ve paraya boğarken kendisinin de bu ahlaksızlığa katıldığı aklının ucundan bile geçmezdi.”
Ama insan zamanla her şeye alışır. Uzun zaman sarayda bile kalsan bıkar, başka yerlere gitmek istersin.
John Steinbeck
Sayfa 79 - Bilgi yayınevi
"Yolcularla sürtüşmemenin bir yolu daha var."
"Nedir o?"
"Bırak kendileri karar versinler. Demokrasi bu değil mi?"
"Bak görürsün kavga etmeye başlayacaklardır."
"Kendi aralarında kavga edenlerse, bir şey olmaz."
John Steinbeck
Sayfa 166 - Bilgi yayınevi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
The Wayward Bus
Baskı tarihi:
Mart 2006
Sayfa sayısı:
304
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780142437872
Kitabın türü:
Çeviri:
İngilizce
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Penguin Classics
Baskılar:
Aşk Otobüsü
Tutku Otobüsü
Asiler Otobüsü
The Wayward Bus
In his first novel to follow the publication of his enormous success, The Grapes of Wrath, Steinbeck’s vision comes wonderfully to life in this imaginative and unsentimental chronicle of a bus traveling California’s back roads, transporting the lost and the lonely, the good and the greedy, the stupid and the scheming, the beautiful and the vicious away from their shattered dreams and, possibly, toward the promise of the future. This edition features an introduction by Gary Scharnhorst.

For more than seventy years, Penguin has been the leading publisher of classic literature in the English-speaking world. With more than 1,700 titles, Penguin Classics represents a global bookshelf of the best works throughout history and across genres and disciplines. Readers trust the series to provide authoritative texts enhanced by introductions and notes by distinguished scholars and contemporary authors, as well as up-to-date translations by award-winning translators.

Kitabı okuyanlar 91 okur

  • Dr.Okur

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0