Adı:
Tortilla Flat
Baskı tarihi:
2001
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780553069693
Kitabın türü:
Çeviri:
İngilizce
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
A Pearson Education Company
Baskılar:
Yukarı Mahalle
Kenar Mahalle
Tortilla Flat
"Steinbeck is an artist; and he tells the stories of these lovable thieves and adulterers with a gentle and poetic purity of heart and of prose." -- New York Herald Tribune

Adopting the structure and themes of the Arthurian legend, Steinbeck created a "Camelot" on a shabby hillside above the town of Monterey,California and peopled it with a colorful band of knights. At the center of the tale is Danny, whose house, like Arthur's castle, becomes a gathering place for men looking for adventure, camaraderie, and a sense of belonging. These "knights" are paisanos, men of mixed heritage, whose ancestors settled California hundreds of years before. Free of ties to jobs and other complications of the American way of life, they fiercely resist the corrupting tide of honest toil in the surrounding ocean of civil rectitude.

As Steinbeck chronicles their deeds--their multiple loves, their wonderful brawls, their Rabelaisian wine-drinking--he spins a tale as compelling and ultimately as touched by sorrow as the famous legends of the Round Table, which inspired him.
Anneannem 70 yaşında ve alzheimer hastası. Kendinden küçük 2 kardeşi ve kendisinden büyük abisi de alzheimer hastası. En büyük ablaları 87 yaşında ve cin gibi bilge bir kadın.

Bayram ziyaretinde bu büyük teyzemdeyiz. Mecburi gittiğim ortamlarda can sıkıntıma ilaç olsun diye hep kitap taşırım. O gün çantamda kitabımı gördü.
''Ben yaşayan tarih kitabıyım. Her şey aklımda. Anneannen adını bile hatırlamıyor. Çünkü ben çok kitap okurdum zihnimi hep çalıştırdım pas tutmadı'' dedi ve bana 1968 basımlı bu kitabı hediye etti. Kitabı seyretmenin, sararmış yapraklarını okşamanın henüz tadına doyamadım. Sıkıcı gelen bayram ziyaretleri artık büyük teyzeme giderken bir zevke dönüşecek. Belki birkaç kitap daha verir.

Bu da böyle nasihatli bir inceleme olsun. Büyük teyzemin sözlerine kulak verin ilerde alzheimer olmayın.
Kütüphanede gezinirken şans eseri denk geldin.. Steinbeck'i seven biri olarak ilk yayımlanan kitabı olduğunu söylemek isterim arkasını okuduğumda da güncel hayattan bir ses gibi geldi. Ayrıca "komedi" kelimesini görünce de bunu okumalıyım dedim. Insan arada gülmek istiyor zira. Ki öyle de oldu kahkahalar attığım gulumsedigim ve içten bulduğum bir yandan da hüzne boğulduğum zamanlar oldu. Akıcı hızla okuyabileceginiz bi kitap zira dili zorlamıyor sizi fazla edebi diyemem bundan ötürü lakin gerçekten halkın içinden insanları görüyor ve izliyorsunuz bundan ötürü beni çok mutlu etti. Onların arasında sofrasında gibiydim. Sanki sobanın kenarında testilerden beraber şarap içiyor şarkı söylüyorduk. Arkadaşlığın doğuşunu izledim ve de kederlendim. Çünkü minik ayrıntılar aslında çok güzel dokunuyor kalbinize. Keşke böyle dostlarım olsa diyeceksiniz sonunda.. Beklenmedik bi sondu ve içim buruk diyebilirim no spoilers sustum:) OKUYUN pişman olmazsınız cidden.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.734 Oy)18.330 beğeni41.509 okunma2.727 alıntı174.624 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.232 Oy)8.551 beğeni27.442 okunma787 alıntı133.705 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.892 Oy)8.839 beğeni24.288 okunma1.649 alıntı112.624 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.269 Oy)7.617 beğeni20.606 okunma3.724 alıntı123.334 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.372 Oy)12.954 beğeni33.162 okunma3.145 alıntı139.424 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.569 Oy)8.526 beğeni25.180 okunma2.306 alıntı108.813 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.147 Oy)7.720 beğeni21.711 okunma783 alıntı84.868 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.283 Oy)8.726 beğeni24.292 okunma1.305 alıntı119.652 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (5.785 Oy)6.098 beğeni16.060 okunma2.713 alıntı82.860 gösterim
 • Yabancı
  8.3/10 (4.213 Oy)3.729 beğeni12.365 okunma1.111 alıntı50.179 gösterim
Düşünün yoksulsunuz ve hiç birseyiniz yok çoğunlukla hırsızlık yaparak hayatınızı devam ettiriyorsunuz ve bir sabah uyandiginizda artık zenginsiniz (bu kitap okunur iyi okumalar)
Hayatımda okuduğum nadir kitaplardandır.. uzaktan bakıp eleştirdiğiniz bazı insanların iç dünyasını bu kdr güzel aktaran başka bir kitap hatırlamıyorum.. herşeyden öte yaptıkları her kötü şeye vicdanlarını rahatlatacak onurlu bir gerekçe bulmaları bambaşka bir bakış açısı kazanmanızı sağlıyor..
Tam bir kenar mahalle romani. Merak etmediğiniz insanların duymak istemeyeceğiniz hikayeleri. Yoksaydiklariniz ve serin bir akşam üzeri tesadüfen karsilastiginizda yolunuzu degistirdiklerinizin öyküsü. Yalin duru ve carpici. Yukarı Mahallede yaşanılanlar bambaşka hayatların acı gercekleri. Dokunmak görmek ve orada olduğunu bilmek istemediklerinizin sessiz cigligi... Steinbeck yine dislanmislarin tutunamayanlarin ve talihsizlerin sesini duyurmus...Keyifli okumalar.
17 bölümle, birbirine bağıntılı, harikulade bir anlatımla hikayelendirilmiş bu kitapta bence en dikkat çeken konu; Maddi dünyadan nimetlerinden ziyade arkadaşlık, gönül zenginliğinin getirisi dostluğun vurgulanması oldu.
Ne diyordu yazar, kitabının ön sözünde:
"Danny'nin evi dediğinizde, çevresini iyilik ve neşe, sevgi ve sonunda da derin bir keder veren bir takım adamların oluşturduğu bir guruptan söz ettiğiniz düşünülür. Zira Danny'nin evinin kral Arthur' un Yuvarlak Masasından aşağı kalır yanı yoktur; Danny'in dostları da kral Arthur'un şövalyelerinden pek farklı değildirler. İşte bu kitap, bu adamların nasıl bir araya geldiğini, bu gurubun nasıl gelişip güzel ve bilge bir topluluğa dönüştüğünü anlatır.
Sonra devam eder Steinbeck, "Ne Danny diye bir adam, ne Danny' nin dostları ne de öyle bir ev vardı. Danny bir doğa tanrısıydı, dostlarıysa rüzgarı, göğü ve güneşi temsil eden ilkel simgelerdir." demesinler diye, olan biteni kağıda dökmekte fayda var. Bu kitap hem bugün, hem de gelecekte böyle sözde düşünürlerin bu öyküye dudak büküp ahkam kesmelerini önlemek için yazılmış bir tarihçedir. Diyor.
Evet yazarımız bunlar not düşerken ben haddim olmasa da Bazı noktaları deşelemem gerektiğine inanıyorum...
Kitabın giriş bölümünde karakter belirleme aşamasında;
Candanlık, yakınlık,dostluğu, maddi dünyayı boş vermişlikle, Özgürlüğü , sadece boş hayaller kurmak, işsiz, güçsüz, avare günler içinde debelenmek, serseri bir ruh haliyle lümpen bir yaşam yolu çizmek, şarabın dibini bulup karın doyurmayı çalıp, çırpmak yöntemiyle aramak gibi sunulması "doğru mu?" ya da "var olan gerçek mi ?" diye duygu karmaşası içinde kaldım ve beni bu dürtü kitabın sonuna dek bırakmadı.
Sadece bu değil di. Bir başka dürtü de; Tam bir dalavere, yalanlar yumağı, kurnazlıklar çemberinden geldi. Hikayenin kahramanları yine kendileri gibi yoksul, derbeder arkadaşları "Korsan" lakaplı olanların elde avuçta ki varidatını elde etme çaba ve planlarındaki gibi. Ya da 200 doları var diye yaşca kendinden çok daha büyük bir bayanla "Madam Moleres" gibi.beraber olmayı meziyet, başarı, yada hayatın galibiyet zevki gibi sunulması...Bana " bu olumsuzluklar neyin nesi " dedirtti.
Ama yinede akıcı bir tarafı var kitabın...
İyi okumalar dileğimle...
John Steinbeck'in kalemi gayet sürükleyici ve yalın. Ancak bu yalinligin içinde toplumsal tespitleri gayet yerinde. Bu kitabında Abd'de Paisonalar'ın yaşadığı 'Yukarı Mahalle'deki insanların hayatıni anlatıyor. Bir gün zengin akrabasindan kendisine kalan ev ile eski konumuna göre zengin sayılacak Danny, zamanla Pilon, Pablo ve diğer iki arkadaşını da kendi evine alır. Bu olaylar safhasında insanı tebessüm ettiren diyaloglar oldukça fazla. Arkadaşlar sürekli kendilerine bir uğraş buluyorlar ve her defasında başlarına açılan ufak tefek belalardan siyrilmayi basariyorlar.

Kitapta, arkadaşlığı en derin şekilde hissediyor insan. Şehrin görünmeyen kenarında yaşayan insanların günübirlik hayatlarına konuk oluyoruz gibi hissediyoruz. Bu hayat uzaktan insana hoş gelen ancak içinde bulunduğun zaman insanı bunaltan bir hayattır. Bunu kitabın sonunda Danny'in cenazesine, uygun elbiseleri olmadığı için katilmak istemeyen arkadaşlarının davranislarinda görüyoruz.

Kitabı okumaya yeni basladigimda biri 'Cennet Mahallesi' diye yorum yapmıştı. Neden bu yorumu yaptığını kitabı bitirdigimde anladım. Çünkü benim de aklıma kitabı okurken Cennet Mahallesi dizisi geldi. :)
İlk defa John Steinbeck okuyayım dedim. Aldım kitabı elime hep aynı hikaye başa sarıp duruyor bir 15 liralık kira için ev otele döndü. Yaptıkları kötülükleri kendi kafalarında uydurdukları sözde iyilikle kapatmaya çalışmaları baydı da baydı. Daha fazla okumaya devam etmeyip yarım bırakıyorum. Bayağı bir sıkıcı bir hikayesi var .
Eşsiz bir anlatım var kitapta, okumaktan büyük zevk aldım. Betimlemeler, diyaloglar, karakterler, hikayenin gelişimi her şeyi müthiş. Bundan 2,3 önce John Steinbeck'in Fareler ve İnsanlar kitabını okumuştum ve o kitabın etkisi hala üzeeimde. Bu kitapta aynı şekilde etki yaptı. Hikaye daha uzun olsaydı Martin Eden gibi, o zaman tadına doyum olmazdı.
Yukarı Mahalle, tam bir kenar mahalle romanı. Günübirlik işlerde çalışan insanlar, çingeneler, ellerine geçen üç kuruş parayı içkiye yatıranlar, evde aç bekleyen çocuklar, yaşı geçkin ama parası olan kadınları mutlu eden parasız erkekler, kendilerine mutluluk aramak için gelen erkeklerden şarap ya da başka hediyeler talep eden kenar mahalle dilberleri, kendilerine bile bakamayacak durumdalarken hayvan sevgisinden vazgeçemeyip pek çok köpek besleyen zavallılar... Her insan ayrı bir hikayedir ya tam da öyle işte.
Steinbeck romanlarını seviyorum, anlattığı hikayeler sıradan insanlar üzerine olsa da güzel yollardan vuruyor insanı. Şu sıra araya farklı bir yazar almadan bir solukta kitaplarını okumaya çalışıyorum fakat bu kitap beni biraz yordu. Tadı alıştığımın dışında biraz yavan geldi diyebilirim.
Danny ve arkadaşlarının inanılmaz ama çok heyecanlı , eğlenceli hikayesini anlatıyor Yukarı Mahalle. Kitabın sonunda üzücü bir sahneyle son buluyor . Fareler ve insanların yazarından yine muhteşem bi kitap.
İlk baskısından okumak çok daha keyifliydi. Bu mahalle de iyi insan olmak zor. Ortaklaşılan yaşamlarda dostluğun ortaya çıkış biçemi şaşırtıcı, heyecanlı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tortilla Flat
Baskı tarihi:
2001
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780553069693
Kitabın türü:
Çeviri:
İngilizce
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
A Pearson Education Company
Baskılar:
Yukarı Mahalle
Kenar Mahalle
Tortilla Flat
"Steinbeck is an artist; and he tells the stories of these lovable thieves and adulterers with a gentle and poetic purity of heart and of prose." -- New York Herald Tribune

Adopting the structure and themes of the Arthurian legend, Steinbeck created a "Camelot" on a shabby hillside above the town of Monterey,California and peopled it with a colorful band of knights. At the center of the tale is Danny, whose house, like Arthur's castle, becomes a gathering place for men looking for adventure, camaraderie, and a sense of belonging. These "knights" are paisanos, men of mixed heritage, whose ancestors settled California hundreds of years before. Free of ties to jobs and other complications of the American way of life, they fiercely resist the corrupting tide of honest toil in the surrounding ocean of civil rectitude.

As Steinbeck chronicles their deeds--their multiple loves, their wonderful brawls, their Rabelaisian wine-drinking--he spins a tale as compelling and ultimately as touched by sorrow as the famous legends of the Round Table, which inspired him.

Kitabı okuyanlar 199 okur

 • Dr.Okur

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0