·
Okunma
·
Beğeni
·
5484
Gösterim
Adı:
Tortilla Flat
Baskı tarihi:
2001
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780553069693
Kitabın türü:
Çeviri:
İngilizce
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
A Pearson Education Company
"Steinbeck is an artist; and he tells the stories of these lovable thieves and adulterers with a gentle and poetic purity of heart and of prose." -- New York Herald Tribune

Adopting the structure and themes of the Arthurian legend, Steinbeck created a "Camelot" on a shabby hillside above the town of Monterey,California and peopled it with a colorful band of knights. At the center of the tale is Danny, whose house, like Arthur's castle, becomes a gathering place for men looking for adventure, camaraderie, and a sense of belonging. These "knights" are paisanos, men of mixed heritage, whose ancestors settled California hundreds of years before. Free of ties to jobs and other complications of the American way of life, they fiercely resist the corrupting tide of honest toil in the surrounding ocean of civil rectitude.

As Steinbeck chronicles their deeds--their multiple loves, their wonderful brawls, their Rabelaisian wine-drinking--he spins a tale as compelling and ultimately as touched by sorrow as the famous legends of the Round Table, which inspired him.
228 syf.
·10/10
Anneannem 70 yaşında ve alzheimer hastası. Kendinden küçük 2 kardeşi ve kendisinden büyük abisi de alzheimer hastası. En büyük ablaları 87 yaşında ve cin gibi bilge bir kadın.

Bayram ziyaretinde bu büyük teyzemdeyiz. Mecburi gittiğim ortamlarda can sıkıntıma ilaç olsun diye hep kitap taşırım. O gün çantamda kitabımı gördü.
''Ben yaşayan tarih kitabıyım. Her şey aklımda. Anneannen adını bile hatırlamıyor. Çünkü ben çok kitap okurdum zihnimi hep çalıştırdım pas tutmadı'' dedi ve bana 1968 basımlı bu kitabı hediye etti. Kitabı seyretmenin, sararmış yapraklarını okşamanın henüz tadına doyamadım. Sıkıcı gelen bayram ziyaretleri artık büyük teyzeme giderken bir zevke dönüşecek. Belki birkaç kitap daha verir.

Bu da böyle nasihatli bir inceleme olsun. Büyük teyzemin sözlerine kulak verin ilerde alzheimer olmayın.
192 syf.
Merhabalar John Steinbeck klasiklerinden olan Yukarı Mahalle kitabı incelemesine başlamadan önce bir kaç alıntıyla başlamak isterim :
“Temiz bir vicdandan daha rahat bir yastık vardır?”
“...herkes verdiği sözü tutsaydı, dünya cennet olurdu.”
“Hayat böyledir işte,senin planlarına asla uymaz,kendi bildiğini okur.”
Bu eseri diğer eserlerinde olduğu gibi gelecek kaygısı olan insanlar yerine gelecek kaygısı olmayan ve bugünü kurtardı mı yarının yarında olduğunu düşünen karakterlere yer verilmiştir.Yaşamımızda olduğu gibi kitapta acı tatlı yerler vardır.Bu kitapta Danny ve dostlarının sıcacık öyküsü yer almaktadır.Bu kadar yoksulluk ve işsizlik içindeki insanların kendilerine nasıl bir renkli dünya kurup o dünyanın içinde dostluklarını,fedakarlıklarını,hırsızlık veya kötü bir şeyler yaptıklarında ders çıkarabilen ve her şeyden mutlu olabilen küçük insanların yaşam öyküsüdür.Diğer eserleri kadar başarılı olmasına rağmen neden bilinmediğini anlayamadım.Kitaptaki şu alıntı : “En kötü, en kara şeylerin altında bile bembeyaz, kar gibi yerler vardır.” oldu gibi umutsuzluğa kapılmadan umut edip her şeyin güzel olacağını düşünmeliyiz.
Keyifli Okumalar Dilerim
192 syf.
·8/10
Kütüphanede gezinirken şans eseri denk geldin.. Steinbeck'i seven biri olarak ilk yayımlanan kitabı olduğunu söylemek isterim arkasını okuduğumda da güncel hayattan bir ses gibi geldi. Ayrıca "komedi" kelimesini görünce de bunu okumalıyım dedim. Insan arada gülmek istiyor zira. Ki öyle de oldu kahkahalar attığım gulumsedigim ve içten bulduğum bir yandan da hüzne boğulduğum zamanlar oldu. Akıcı hızla okuyabileceginiz bi kitap zira dili zorlamıyor sizi fazla edebi diyemem bundan ötürü lakin gerçekten halkın içinden insanları görüyor ve izliyorsunuz bundan ötürü beni çok mutlu etti. Onların arasında sofrasında gibiydim. Sanki sobanın kenarında testilerden beraber şarap içiyor şarkı söylüyorduk. Arkadaşlığın doğuşunu izledim ve de kederlendim. Çünkü minik ayrıntılar aslında çok güzel dokunuyor kalbinize. Keşke böyle dostlarım olsa diyeceksiniz sonunda.. Beklenmedik bi sondu ve içim buruk diyebilirim no spoilers sustum:) OKUYUN pişman olmazsınız cidden.
192 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Düşünün yoksulsunuz ve hiç birseyiniz yok çoğunlukla hırsızlık yaparak hayatınızı devam ettiriyorsunuz ve bir sabah uyandiginizda artık zenginsiniz (bu kitap okunur iyi okumalar)
192 syf.
·4 günde·Beğendi·7/10
Dünya tarihinin büyük kısmı savaşlar ve büyük kriz dönemlerinden oluşuyor. Kitaplarda savaşan ülkeleri , komutanları,kriz anında kaybedenleri ve kazananları ve kriz anında ön planda olan kişileri görürüz.

Peki savaşların ve krizlerin dışında kalan insanlar adı hiçbir yerde geçmeyenlere ne olur? Onları hakkında ne biliyoruz.
Dünya da bir şeyler oluyor ama herkes ön tarafı biliyor hiç arka tarafı bilen yok gerçek kaybedenleri konuşan yok sonra savaşın çaldığı hayatlar hiçbir kayıt da geçmiyor.

İşte bazı yazarlar vardır olayların görünmeyen yüzünü anlatır. John Steinbeck onlardan biri Gazap Üzümleri ile beni kendine hayran bırakan yazarımız Buhran dönemiyle alakalı verdiği eserleriyle olayların görünmeyen yüzünü kalbinize bir ok atarak anlatıyor.

Bu eser Gazap Üzümleri kadar duygusal olarak ağır basmıyor lakin unutulan insanları çok iyi bir şekilde anlatıyor. Efendim kitapta bir grup genç insanın serserilik ile geçen hayatını anlatıyor. Yazarın Fareler ve İnsanlar adlı eseri bu esere göre nasıl daha çok tanınmış şaşırıyorum. Çünkü bu eser bana göre daha iyi Fareler ve İnsanlar Kitabından.

Kitabı okurken ben çok eğlendim. Bir çırpıda okunuyor zaten sizi sıkmadan kah gülümseten kah suratınızı asan bir eser. Savaş zamanlarında savaşı az buçuk görmüş insanların kendi fakir hanelerinde savaşı hiç umursamayıp kendi yağlarında kavrulmasını anlatan sade hikayemiz bence edebiyat dünyasında hakkettiği rağbeti görmüyor.

Yukarı Mahalle aslında bir üçlemenin ilk adımı diğer adımlar ise Sardalya Sokağı ve Tatlı Perşembe. Buhran Dönemlerini iyi bir şekilde kullanan yazara bir şans verirseniz eğer bu zamana kadar neden şans vermedim diye pişman olacaksınız..
192 syf.
·3 günde·10/10
Az bilinen ama çok guzel bir Steinbeck eseri daha.. Okudukça hayranlığım katlanarak artıyor. Yukarı Mahalle, bir üçlemeye dahil olan kitap. Aklım çok karışık bu konuda çünkü öncesinde okuduğum Sardalye Sokağı ve Tatlı Perşembe'den önce mi sonra mi okunuyor çok tartışılmıştı, bazı arkadaşlarım ilk kitap dediler bazı arkadaşlarım son kitap dediler, ne hikmetse kitabin arka kapağında bile son kitap ile üçleme tamamlaniyor diyor ama bana kalırsa bağımsız bir kitap önce de sonra da okunabilir. :) Neyse gelelim kitaba, nasıl bu kadar yetenekli olabiliyorsun, böyle güzel eserler verebiliyorsun sevgili yazarım? Böyle yetenekli bir yazarın sadece 'fareler ve insanlar' kitabıyla biliniyor olması da ayrı acı verici.. bütün devleşmiş eserleriyle ayrı boyutta bir yazar, her bir eserinin ayrı bir önemi var mutlaka okuyun.. Böyle eserlerin kıyıda köşede kalmaması gerekiyor okumalı, okutulmalı ve öncelikli olarak tavsiye edilmeli. Herkese keyifli okumalar.
192 syf.
·Beğendi·10/10
John Steinbeck külliyatını yapmaya çalıştığım, aslında hak ettiği övgüyü almadığını düşündüğüm bence Dünya Edebiyatı'nın en önemli yazarlarından biri...
"Yukarı Mahalle" bir üçlemenin ilk kitabı onu sırayla;
-Sardalya Sokağı
-Tatlı Perşembe takip ediyor.
Üçlemeyi çok ara vermeden okumayı planlıyorum.
Yine muhteşem bir eser okudum. Her kitabında hayranlığım artıyor.Cümleleri oya gibi işlemesine bayılıyorum. Bu onun anlattığı olayları yaşamanıza neden oluyor. Yukarı Mahalle'de okurken o mahallede yaşadım. Açlık sınırında yaşayan arkadaşların bir testi şarap bulduklarında kendilerini dünyanın en mutlu insanı saymalarına tanık oldum.Rengarenk karakterleri olan buldukları her şeyi paylaşan fedakâr, bir anda kavgaya tutuşup sonra unutan, bazen içlerinde kötülük olmasa da şartlar gereği hırsızlık yapan, insanlara yardım etmeye çalışan bu arkadaşları çok sevdim. Okurken tebessüm ettim.Onlar için mutluluk paradan daha önemliydi. Her okuduğum kitabı gibi kesinlikle tavsiyemdir.
228 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Az bilinen, çok güzel, John Steinbeck eserlerinden bir tane daha. John Steinbeck'a olan hayranlığım okudukça katlanıyor. Nasıl bu kadar yetenekli olabiliyorsun, nasıl bu kadar güzel eserler
verebiliyorsun John? Böyle güzel eserleri olan bir yazarın, genel olarak sadece 'Fareler ve İnsanlar' kitabıyla bilinmesi acı verici. Normalde bir yazarın en büyük eserini okuduktan sonra diğer eserleri doğal olarak okuyucuya o büyüklükte gelmez. Ama Steinbeck bu durumun dışında. Yazarın en büyük eseri olarak kabul edilen Gazap Üzümleri'ni okuduktan sonra bile yazarın diğer kitaplarıyla kıyaslamanız mümkün değil. Çünkü her bir eserinin (okuduğum eserlerinin) ayrı bir önemi, farklı bir boyutu var.

Kitabımız yer yer çok komik, yer yer hüzün verici, tıpkı hayat gibi. Danny'e moruk dedesinden iki ev miras kalmasıyla olaylar gelişir. Kenar mahallede iki ev büyük bir prestij ve zenginlik belirtisi haliyle. Danny'miz biraz yaramaz bir genç. Hapislere girer çıkar, arkadaşları vardır hem de öyle arkadaşlar ki keşke herkesin öyle arkadaşları olsa. İlk başta Danny ve Pilon vardır. Danny'ye miras kalan iki evden birinde Danny diğerinde de Pilon kalır. Tabii kiracı olarak kalır Pilon, her ne kadar kira vermek yerine şarap içmeyi daha mantıklı bulsa da. Bu arkadaşlığa zamanla yeni arkadaşlar eklenir. Gece gündüz demeden içilen şaraplar. Tek derdi şarap içmek olan arkadaşlar. Çalışmayan, gece gündüz yatan, bir grup arkadaş. Bir evde 7 kişinin ve 5 köpeğin kaldığı sefil bir ortam. Ancak hallerinden memnunlar:) Dolayısıyla zamanla evde sefalet hayatı sürülür.

Yukarıda çalışmayan, sürekli yatan arkadaşlar dedim ama gerek olduğunda nasıl bir işbirliği içerisinde çalıştıklarını, çabaladıklarını görmek şahane bir şey. Gerçek arkadaşlık da bu olsa gerek. Yeri ve zamanı geldiğinde tek bir güç olabilmek.

John Steinbeck okunması gereken bir yazar. Sadece Fareler ve İnsanlarla anılmayı hak etmeyen bir yazar. Kıyıda köşede kalmaması gereken eserler bunlar. O yüzden böyle eserler okunmalı ve öncelikli olarak tavsiye edilmeli.
192 syf.
·Beğendi·10/10
Hayatımda okuduğum nadir kitaplardandır.. uzaktan bakıp eleştirdiğiniz bazı insanların iç dünyasını bu kdr güzel aktaran başka bir kitap hatırlamıyorum.. herşeyden öte yaptıkları her kötü şeye vicdanlarını rahatlatacak onurlu bir gerekçe bulmaları bambaşka bir bakış açısı kazanmanızı sağlıyor..
192 syf.
·5 günde·9/10
Kitabı en başından beri yüzümde bir tebessümle okudum. Kitabın içindeki karakterler zaman zaman genel ahlak kurallarına aykırı davransalar bile bu davranışlarını komik kılıflara uydurmayı çok iyi becermişler. Her şeye rağmen arkadaşlığı, bir arada olmanın mutluluğu çok güzel anlatan bir kitap.
192 syf.
·Puan vermedi
Tam bir kenar mahalle romani. Merak etmediğiniz insanların duymak istemeyeceğiniz hikayeleri. Yoksaydiklariniz ve serin bir akşam üzeri tesadüfen karsilastiginizda yolunuzu degistirdiklerinizin öyküsü. Yalin duru ve carpici. Yukarı Mahallede yaşanılanlar bambaşka hayatların acı gercekleri. Dokunmak görmek ve orada olduğunu bilmek istemediklerinizin sessiz cigligi... Steinbeck yine dislanmislarin tutunamayanlarin ve talihsizlerin sesini duyurmus...Keyifli okumalar.
192 syf.
·7/10
İlk başta hapisten kaçmış işsiz güçsüz Danny'ı ve bir Danny'e iki ev miras kalır,miras kalan iki evle birlikte toplumdaki statüsü bir anda değişen Danny bir evinde kendisi otururken diğer evinde arkadaşı Pilon'a sözde kiralar ama Pilon'un Danny'e iç kira ödemeyeceğini ikisine biliyorlardır. Pilın'da Danny'e kira ödemediği için kendisini suçlu hissetmeye başlar ve eve başka kiracılar daha alır ve onlarında kendisine kira ödemeyeceğini farkındadır, ama olurda Danny kendisinden bir gün kira isterse "Yeni kiracılar bana kendi payını ödemiyor Danny ondan kira ödeyemiyorum diyebilecektir. Pilon'un oturduğu ev yanar ve Pilon'da diğer arkadaşlarıyla birlikte Danny'ın evinde yaşamaya başlar. Hep birlikte aynı evde yaşayan kafadarlar hayatlarına pek çok dost daha dahil edecekler pek çok badireler atlatacaklardır...
Kitabın ana temasından her insanın nefsine yenik düşeceğini ve karşılıksız iyiliğin çok düşük bir ihtimal olduğunu anlıyorsun.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tortilla Flat
Baskı tarihi:
2001
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780553069693
Kitabın türü:
Çeviri:
İngilizce
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
A Pearson Education Company
"Steinbeck is an artist; and he tells the stories of these lovable thieves and adulterers with a gentle and poetic purity of heart and of prose." -- New York Herald Tribune

Adopting the structure and themes of the Arthurian legend, Steinbeck created a "Camelot" on a shabby hillside above the town of Monterey,California and peopled it with a colorful band of knights. At the center of the tale is Danny, whose house, like Arthur's castle, becomes a gathering place for men looking for adventure, camaraderie, and a sense of belonging. These "knights" are paisanos, men of mixed heritage, whose ancestors settled California hundreds of years before. Free of ties to jobs and other complications of the American way of life, they fiercely resist the corrupting tide of honest toil in the surrounding ocean of civil rectitude.

As Steinbeck chronicles their deeds--their multiple loves, their wonderful brawls, their Rabelaisian wine-drinking--he spins a tale as compelling and ultimately as touched by sorrow as the famous legends of the Round Table, which inspired him.

Kitabı okuyanlar 457 okur

  • Viyan
  • Dr.Okur

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0.6 (1)
3
%0
2
%0
1
%0