·
Okunma
·
Beğeni
·
4509
Gösterim
Adı:
Tutku Otobüsü
Baskı tarihi:
Nisan 2011
Sayfa sayısı:
274
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751414502
Kitabın türü:
Çeviri:
Seda Çıngay
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Baskılar:
Aşk Otobüsü
Asiler Otobüsü
Tutku Otobüsü
The Wayward Bus
Aşk Otobüsü
Yalnız ve tutunamayan ruhların serüveni.

Kalifornia'nın uçsuz bucaksız verimli topraklarında yollar boyunca dolaşan bir otobüs, yalnız ve tutunamayan ruhları, gitmek istedikleri yerlere taşıyor. Sürücü koltuğunda ateşli Juan Chichoy var, bu topraklara yakışan ve sınır tanımayan bir adam.

Yolcular arasında, keyifle yollara düşmüş satıcı Ernest, on yedi yaşındaki Kit, nam-ı diğer Sivilce ve film yıldızlarına hayran Norma var. Bir de Norma'yı kanatlarının altına almış olan, erkek gecelerinde dans eden striptiz yıldızı Camile.

Bu güçlü ve gerçekçi roman, yolcular sırlarını açığa vurup, geçmişlerinden uzaklaşıp, geleceğin vaat ettiklerine doğru ilerlerken, açmazların, ihtirasın, aşkın ve özlemin hikâyesi haline dönüşüyor. 
(Tanıtım Bülteninden)
304 syf.
·2 günde·7/10
Bir çok steinbeck kitabı okudum, bu kitap alışılmışın dışında bir romandı benim için.

Birbirinden tamamen farklı kişiliklerde, farklı yaşam tarzına sahip insanların bir otobüste dağ başında mahsur kalışını, daha doğrusu kaldırılışını konu alan eser. Çok severek okudum diyemeyeceğim maalesef.
314 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Birbirlerinden tamamen farklı karakterlere, farklı ideallere ve farklı yaşam tarzlarına sahip bir avuç insan, bir otobüsün içinde, ıssız bir dağ başında kalırsa ne olur?
Farklı koşullar altında insanlar görünen karakterlerinden ne kadar farklı olabilirler?
İnsan kendini başına kötü bir olay gelmeden tanıdığını iddia edebilir mi?
Binlerce soruyu barındıran, cevaplamaya, yol bulmaya çalışan akıcı bir roman.
İnsanın doğal dürtülerinin, bastırılmış duygularının üzerine gidiyor, satırlardan taşırıp size ulaştırıyor yazar. Uzun insan tasvirleri, psikolojik betimlemeleri ile film şeridini andırır bir anlatım şekliyle kafamızın içinde bir tablo çizmekte hiç zorlanmıyor.
Ve kitabın sonuna gelirken kaçınılmaz soruyu sormadan edemiyor insan; "Normal koşullar altında görünen mi insanın gerçek yüzüdür, yoksa şartlar değişip, alışkın olduğu ortamından ayrıldığı zaman mı gerçek kişilik ortaya çıkar?"
304 syf.
·5 günde·3/10
Merhaba;
Biliyorsunuz bir süredir John Steinbec kitaplarini okuyorum, düzenli olarak. Asiler Otobüsü ise aralarinda en ilginç olanıydı bence.
Kitaba basladiktan sonra surekli sahneye yeni karakterler girdigini görüyorsunuz, bir süre sonra bu karakterler oturur diyerek devam ettim ama bu süre de bir hayli uzun sürdü.
Yine aynı şekilde sürekli bir olay olacak beklentisi ile devam ettim fakat cok büyük, etkileyici bir olay da olmadı. Tamamen sahneye giren karakterlerin günlük rutinlerini okuduk diyebilirim. Biraz Tatlı oersembe ücmelesine banzeticem ama o üçlemede bile irili ufaklı olaylar okumuştuk.
Bunun dışında ilginç bir şekilde de kitabın akıcı olduğunu söyleyebilirim. Sanırim o rutin olaylarin içinde bir akıcılik yakalamış olduk.
Aslında bu karakterlerin şöyle bir özelligi vardı; Savas sonrasındaki rutinlerini okuduk dolayısi ile o bölgede yaşayan insanlarin savas sonrası psikolojilerini bilmek isteyenlerin hoşuna gitmis olabilir.
Ama bu da yine o böylede yaşayan insanlarin ilgisini çekecektir diye düşünüyorum.
Biri yazara bu kitaplar başlarsa, yüksek ihtimalle yazara devam etmeyi asla düşünmez.
Sanki başka biri yazmış gibiydi.
Herkese keyifli okumalar dilerim.
Youtube kanalıma bakarsanız çok sevinirim.
https://www.youtube.com/...YAdpca9gSpXaa33F04Cw
304 syf.
·97 günde·Beğendi·8/10
J. Steinbeck'in bu kitabı sitede ve bazı yayınların baskısında her ne kadar Aşk Otobüsü olarak geçse de, benim elimdeki Remzi Kitap evinin Seda Çıngay çevirisiyle basılan kitap," Tutku Otobüsü" olarak adlandırılmış.
Gerçi aynı anlam ve kapıya çıkıyor. Netice de bizi içeriği bizi ilgilendirir. Dikkatimi çeken böyle usta ve büyük kalemin kitaplarına ilginin zayıflığı, nedenini içimden belki anlamlandırabiliyorum ancak ifade etmekten imtina ediyorum.
Bunca güçlü kalemin, diğer eserlerinde olduğu gibi bu yapıtında da hayal dünyasının gerçek yaşamın içerisine mükemmeliyetle, muhteşem bir kurgu ile oturtuluşuna, yazarın her satırın da onunla birlikte onun hayal dünyasında birlikte seyahat etmiş oluyorsunuz.
Zevkle okunacak aşkın, özlemin, komplekslerin , hırsın romanı. tavsiye ederim.
304 syf.
·9 günde·8/10
Kitabın genel konusundan bahsedilmesi gerekirse ;
Farklı yaşam tarzı ve farklı sosyo-ekonomik standartları olan bir takım insanların , bir otobüs yolculuğunda bir araya gelerek, yaşadıkları macera ve olayların anlatımı olarak özetleyebiliriz.
Daha önce John Steinbeck in Bitmeyen Kavga ve Gazap Üzümleri adlı eserlerini gerçekten çok severek okumuştum. Bu iki eserde beni şaşırtan sonlar olmuştu ve aynı şeyi Asiler Otobüsü’nde de (önceki basımlarında Aşıklar Otobüsü diye geçiyor ) bekledim ancak öyle olmadı, beni şaşırtmadığını söylemek istiyorum.
Bunun dışında John Steinbeck eserlerinin kendini çok güzel bir şekilde okuttuğunu düşünüyorum. Gerek dili gerek yer verdiği betimlemeleri gerçekten muazzam. Bundan dolayıdır ki okumuş olduğum bu eseri de sevdim.. Sanırım Steinbeck in diğer eserlerini de okumaya devam edeceğim .
Herkese keyifli okumalar diliyorum :)
304 syf.
·2 günde
Çok keyif alarak okuduğum Ve bolca kafamda soru işaretleri oluşturup cevap aradığım bir kitap oldu.Bir ritimden farklı hayat tarzları Ve idealleri olan insanların bir otobüse doluşması ve hayatlarının kesişmesi ile yaşadıklarını ele alan bir kitap.Tavsiye ederim.Keyifli okumalar.Ayrıca Blogumdan da yorumumu okuyabilirsiniz.(https://sadeceyagmurr.blogspot.com/...ler-otobusu.html?m=1)
304 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Çok sevdiğim John Steinbeck'ten Asiler Otobüsü'nü bitirdim. Diğer okuduğum Steinbeck eserlerine göre çok farklı bir kitaptı açıkcası. Şu ana kadar okuduklarım arasında en sevemediğim diyebilirim.
Kitapta farklı yaşam tarzları ve farklı sosyo-kültürel çevrelerden olan bir grup insanın aynı otobüste yolculuk yaparken ve bu yolculuğun öncesinde yaşanılanlar anlatılıyor. Karakterler hakkında çokça fikir sahibi oluyoruz ama kitabın nerdeyse yarısına geldiğinizde bile yeni karakterler eklenmeye devam ediyor hikayeye. Bu da karaktere adapte olmayı biraz zorlaştırıyor diyebilirim. Karakterlerin hepsinin gösterdiklerinden farklı korkuları, heyecanları, karanlık yönleri var, belki bu yolculuk ve yolda kalmayla da kendilerini keşfetmeleriyle alakalı bir mesaj vermek istemiş olabilir yazar ama bunu daha iyi yapabilirdi diye düşünüyorum. Eserin iyi yanı akıcı olması denebilir. Bu da yazarın kaleminin iyiliğinden ve duruluğundan kaynaklanıyor bence. İlk okuduğum Steinbeck eseri bu değilmiş allahtan diye sevindim kitabı bitirdiğimde. Kitapla ilgili tek tavsiyem yazara başlangıç için bu kitabın seçilmemesidir. Nefret ettim denilemez ama sevemedim de.
Herkese iyi okumalar diliyorum.
304 syf.
·Puan vermedi
Steinbeck insanların hem en alçak en kötücül gelebilecek yanlarını ve hem de en kırılgan en masum noktalarını çok iyi gösterebilen bir yazar. Bu zıt şeyleri bir insanda bir arada gösterebilmek bunlardan tek birinin üzerinde yoğunlaşıp karakterleri öyle yaratmaktan daha zor. İnsan olmak tam olarak böyle bir şey çünkü. Steinbeck de kitaplarında insanlar yaratıyor ve bunu çok güzel başarıyor. Bir karakteri önünüze koyduğunda bu gerçekten bir karakter oluyor. Asla havada kalmıyor. Asiler otobüsü sadece bir otobüs evet. Bir yerlere yetişmeye çalışan insanları taşıyan bir otobüs. İçindekiler farklı karakterlere sahip birbirinden oldukça farklı insanlar. Steinbeck, karısına karşı çok hassas davranan bir adamın nasıl gaddarlaşabileceğini gösteriyor. Sivilcelinin eline geçen en ufak bir fırsatta arsuzunu nasıl taşırdığını gösteriyor. Steinbeck bu kitabıyla nereye varmaya çalışmış ne anlatıyor diye düşünenler olmuş. Juan otobüsü çamura saplamasaydı olanlar olacak mıydı? Ya da otobüse dönmeseydi daha neler yaşanacaktı? Juan küçük oyununu Guadalupeli Meryem ile değil de insanlarla oynadı. Kendi de oyunun içindeydi. Juan'ın hilesi otobüstekilerin birbirleriyle ilişkisinde zaten günün birinde belki farklı koşullarda farklı yerlerde yaşanacakları hızlandırmış gibiydi. Çünkü " Herkes hayatında bir noktada kahpelik yapar. " Juan'ın hilesi otobüsteki insanların hayatında bir kırılma noktası oldu. Kendi arzularının korkularının sorgulayışlarının öfkelerinin ve bastırdıkları her şeyin bir kırılma noktası. Bence insanı anlamak isteyenlerin okuması gereken bir kitap.
274 syf.
·2/10
John Steinbeck ne yazarsa yazsın keyifle okutturur diye düşünüyordum önceden ama bu kitabında hayal kırıklığına uğradım. Bir grup insanın otobüs ile gerçekleştirdiği yolculuğu konu alıyor roman. Karakterler iyi işlenmiş, hepsi kendince özel ve değişik ama hepsi bu kadar. Bu adam bu kadar insanı bir otobüse koyup neyi anlatmaya çalışmış açıkçası ben çözemedim. Kitapta olay denilecek türden bir şeyler de yoktu, bir avuç yolcunun monoton hikayesi sadece. Sözde hepsi aynı şehre varmak istiyor ama varmasalar da umurlarında değil. Benim elimde çok süründü bu roman, sıkılarak okudum, belki de ben anlayamadım konusunu. Yazarın okura vermeye çalıştığı bir mesaj var ise eğer ben alamadım onu. Özetle ben bu kitabı tavsiye etmiyorum.
304 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Çok seviyorum #nobel ve #pulitzer ödüllü yazarın insan davranışları ve ruhu üzerindeki derin ve yoğun çözümlemeleri ve doğa tasvirlerini,hayal dünyasını gerçek yaşamın içine muhteşem bir kurgu ile oturtmasını ve okurken kare kare yaşatmasını... Bir yandan da anlam veremiyorum neden daha çok okunmadığına#ernesthemingway külliyatımı bitirip okuduğum için gözümü çok sevdiğim yazar #johnsteinbeck külliyatına diktim. Elimde olanları okuyup eksiklerimi tamamlamak istiyorum.
Yine muhteşem bir okuma oldu. California'da kuzeyden güneye inen büyük otoyolların birinde, Asiler Köşesi diye anılan bir dört yol ağzı vardır. Burada Juan Chicoy ve karısı Alice Chicoy bir dükkan-lokanta işletirler. Aynı zamanda ayrıca tamirhane olan dükkan Juan Chicoy'un Asiler Köşesi ile San Juan de la Cruz arasındaki otobüs hattı bayiliğini devralınca aynı zamanda otogar oldu. Yanlarında çalışan Norma ve sivilceli(Kit) onlarla orada yaşıyor neredeyse boğaz tokluğuna çalışıyorlardı. Asiler Otobüsü"Bir Tanem" nün yolcuları gelmeye başlar. Hepsi birbirinden farklı karakterde ve duyguda olan yolcular ile Juan'ın yolculuğu başlar. Şiddetli yağmurdan bir dağ başında otobüs mahsur kalır. Şimdi bu eski otobüste maskeler düşer, zamanla herkes takındığı sahtelikten sıyrılır ve iç dünyasında olan gerçekle yüzleşir. Yolculuk varması gereken noktada biter, artık yolcular için bence yeni bir hayat başlar...
Mutlaka okuyun ve okutun tavsiyemdir...
274 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Açık ve net ifade etmem gerekirse bu kitapla büyük bir hüsrana uğradım. Beklediğim John Steinbeck yoktu satırlarda. Günlerde elimde dolandı ilk elli sayfada bıraktım kitabı. bir başka kitabı okuyup bitirdim. Ancak inatla tekrar elime aldım zorlanarak bitirdim. Kitabın yarısına kadar nereye varmak istediği anlaşılmıyor, gerçi yarıdan sonra bir nebze bir sürükleyicilik varda yok gibi. ilginç, çarpıcı bir yorum yok. Herhangi bir mesaj alamadım, zaman zaman anlatımda bir nefaset olsa da kitabı tamamlamaya yetmiyor .Başka John Steinbeck kitaplarında görüşmek dileğimle.
.
- Memlekette her şeye bir aldırmazlık, alay edip omuz silkme huyu başladı. Bence gençler Amerika’ ya olan inançlarını kaybettiler. Dedelerimizde inanç vardı..

- Yo, ekmek parası peşindeydiler onlar. İnanç falan için vakitleri bile yoktu. Şimdi insanlar pek çalışmıyor. İnanç için bol bol vakitleri var.
.
“...ara sıra beraber gezmeye gideriz. Sonra, bilinmez... belki anlaşırız. Herkes eninde sonunda evlenmek ister. Ben de bir delikanlıyım. E...şeydir...iyidir bir delikanlının karısının olması. Şey verir bu ona...çalışma hırsı verir.”
“Gitmek istiyordu ama annesiyle babasıyla değil, tek başına gitmek isterdi. Başka başka, acayip acayip insanlar görmek; bu yolla kendisi de başkalaşmak, acayipleşmek istiyordu. İçinde üstü kapalı büyük kuyular varmış gibi geliyordu ona. Belki de vardı. Aşağı yukarı herkeste vardır.”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tutku Otobüsü
Baskı tarihi:
Nisan 2011
Sayfa sayısı:
274
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751414502
Kitabın türü:
Çeviri:
Seda Çıngay
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Baskılar:
Aşk Otobüsü
Asiler Otobüsü
Tutku Otobüsü
The Wayward Bus
Aşk Otobüsü
Yalnız ve tutunamayan ruhların serüveni.

Kalifornia'nın uçsuz bucaksız verimli topraklarında yollar boyunca dolaşan bir otobüs, yalnız ve tutunamayan ruhları, gitmek istedikleri yerlere taşıyor. Sürücü koltuğunda ateşli Juan Chichoy var, bu topraklara yakışan ve sınır tanımayan bir adam.

Yolcular arasında, keyifle yollara düşmüş satıcı Ernest, on yedi yaşındaki Kit, nam-ı diğer Sivilce ve film yıldızlarına hayran Norma var. Bir de Norma'yı kanatlarının altına almış olan, erkek gecelerinde dans eden striptiz yıldızı Camile.

Bu güçlü ve gerçekçi roman, yolcular sırlarını açığa vurup, geçmişlerinden uzaklaşıp, geleceğin vaat ettiklerine doğru ilerlerken, açmazların, ihtirasın, aşkın ve özlemin hikâyesi haline dönüşüyor. 
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 150 okur

  • Feride Devecioğlu
  • Leyla ATÇEKEN
  • Batuhan Kılıç
  • Tuncay KALENDER
  • Burak
  • Merve Pürsal
  • ahmet cuci
  • Seyo
  • Cansu Aydemir
  • Ülkü

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%3.2 (2)
9
%1.6 (1)
8
%3.2 (2)
7
%1.6 (1)
6
%0
5
%1.6 (1)
4
%1.6 (1)
3
%0
2
%1.6 (1)
1
%0