Tutku Otobüsü

7,3/10  (3 Oy) · 
13 okunma  · 
5 beğeni  · 
847 gösterim
Yalnız ve tutunamayan ruhların serüveni.

Kalifornia'nın uçsuz bucaksız verimli topraklarında yollar boyunca dolaşan bir otobüs, yalnız ve tutunamayan ruhları, gitmek istedikleri yerlere taşıyor. Sürücü koltuğunda ateşli Juan Chichoy var, bu topraklara yakışan ve sınır tanımayan bir adam.

Yolcular arasında, keyifle yollara düşmüş satıcı Ernest, on yedi yaşındaki Kit, nam-ı diğer Sivilce ve film yıldızlarına hayran Norma var. Bir de Norma'yı kanatlarının altına almış olan, erkek gecelerinde dans eden striptiz yıldızı Camile.

Bu güçlü ve gerçekçi roman, yolcular sırlarını açığa vurup, geçmişlerinden uzaklaşıp, geleceğin vaat ettiklerine doğru ilerlerken, açmazların, ihtirasın, aşkın ve özlemin hikâyesi haline dönüşüyor. 
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2011
 • Sayfa Sayısı:
  274
 • ISBN:
  9789751414502
 • Çeviri:
  Seda Çıngay
 • Yayınevi:
  Remzi Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Müzeyem 
05 Eki 2015 · Kitabı okudu · 2/10 puan

John Steinbeck ne yazarsa yazsın keyifle okutturur diye düşünüyordum önceden ama bu kitabında hayal kırıklığına uğradım. Bir grup insanın otobüs ile gerçekleştirdiği yolculuğu konu alıyor roman. Karakterler iyi işlenmiş, hepsi kendince özel ve değişik ama hepsi bu kadar. Bu adam bu kadar insanı bir otobüse koyup neyi anlatmaya çalışmış açıkçası ben çözemedim. Kitapta olay denilecek türden bir şeyler de yoktu, bir avuç yolcunun monoton hikayesi sadece. Sözde hepsi aynı şehre varmak istiyor ama varmasalar da umurlarında değil. Benim elimde çok süründü bu roman, sıkılarak okudum, belki de ben anlayamadım konusunu. Yazarın okura vermeye çalıştığı bir mesaj var ise eğer ben alamadım onu. Özetle ben bu kitabı tavsiye etmiyorum.

Halil Yavuz KAYA 
07 Ara 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Açık ve net ifade etmem gerekirse bu kitapla büyük bir hüsrana uğradım. Beklediğim John Steinbeck yoktu satırlarda. Günlerde elimde dolandı ilk elli sayfada bıraktım kitabı. bir başka kitabı okuyup bitirdim. Ancak inatla tekrar elime aldım zorlanarak bitirdim. Kitabın yarısına kadar nereye varmak istediği anlaşılmıyor, gerçi yarıdan sonra bir nebze bir sürükleyicilik varda yok gibi. ilginç, çarpıcı bir yorum yok. Herhangi bir mesaj alamadım, zaman zaman anlatımda bir nefaset olsa da kitabı tamamlamaya yetmiyor .Başka John Steinbeck kitaplarında görüşmek dileğimle.

Kitaptan 22 Alıntı

Halil Yavuz KAYA 
07 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Başarılı bir şirketin en önemli hammaddesi insandır. ben daima insan bulmaya bakarım. Kauçuk ya da çelik ne zaman olsa buluna bilir ama zeka, yetenek, güzellik, hırs bunlar bambaşka bir ürün ortaya çıkarır.

Tutku Otobüsü, John Steinbeck (Sayfa 245)Tutku Otobüsü, John Steinbeck (Sayfa 245)
Halil Yavuz KAYA 
07 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

İş hayatı, okullar ve geçmişle ilgili değildir. Ne üretebildiğin önemlidir. İş hayatı dünyadaki en demokratik kurumdur. Esas önemli olan şey, ne yapabildiğindir.

Tutku Otobüsü, John Steinbeck (Sayfa 130)Tutku Otobüsü, John Steinbeck (Sayfa 130)
Halil Yavuz KAYA 
07 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Baş ağrıları annesine acı veriyordu, doğru ama aileyi de yönetiyor ve cezalandırıyorlardı. Bütün aileyi dizlerinin üzerine çöktürüyordu ağrılar.

Tutku Otobüsü, John Steinbeck (Sayfa 184)Tutku Otobüsü, John Steinbeck (Sayfa 184)
Halil Yavuz KAYA 
07 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Tarlaların üzerinde hafif bir rüzgar esti, acı baklaların ve sarsılan, üretme telaşıyla dolu toprağın kokusunu getirdi beraberinde.

Tutku Otobüsü, John Steinbeck (Sayfa 17 - remzi kitap evi)Tutku Otobüsü, John Steinbeck (Sayfa 17 - remzi kitap evi)
Halil Yavuz KAYA 
07 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Kuralların dışına çıkan bir adam, muteber birisi değil demektir.

Tutku Otobüsü, John Steinbeck (Sayfa 40)Tutku Otobüsü, John Steinbeck (Sayfa 40)
3 /