·
Okunma
·
Beğeni
·
2.149
Gösterim
Adı:
Vakıf ve Dünya
Baskı tarihi:
1 Ocak 1990
Sayfa sayısı:
431
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751000798
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılâp Yayınları
Baskılar:
Vakıf ve Dünya
Vakıf ve Dünya
Foundation and Earth
636 syf.
·9 günde·Beğendi·Puan vermedi
Asimov'un milyarlarca gezegene yayılmış galaktik imparatorluğun Hari Seldon adında bir bilim adamı tarafından psikotarih adıyla hayata geçirdiği bilimsel metod ve bilgi aracılığıyla karşı karşıya olduğu yıkımı minimum zararla atlatma sürecini anlatan Vakıf serisinin 5. kitabı Asimov kitabı olmanın getirdiği tipik özellikleri barındıran, serinin önceki kitaplarına kıyasla heyecan düzeyi daha altta kalan bir eser.

Her şeyden önce Vakıf ve Dünya'yı kesinlikle İnkılâp Kitabevi'nin baskısından okumamak gerek; çünkü kitabın vereceği keyfin önemli bir kısmı berbat çevirisi nedeniyle gerçekten heba oluyor. İthaki'nin yeni baskısını beklemek çok zaman alabilir diye sahaflardan aldım kitabı, pişman da oldum demek istemiyorum, ama pişmana yakın bir duruma da geldim; zira çevirmenin işkence etmek niyetiyle cümleleri katlettiği bir çeviri bu.. Örneğin Üç Robot Yasası'nın yeni yasası olarak Sıfırıncı Yasa yerine Zeroth adını kullanabilmesi (zero=sıfır, th=-ıncı)... bilmem ki ne desem..Cümlelerin çok büyük bir çoğunluğunda "-dır, dir" eki kullanılır mı? Konuşurken böyle mi konuşuyoruz? "Gelmezsen üzüleceğimdir".. Çevirmen bir çok cümlede bu hataya düşüyor. Bu da doğal olarak kitaptan soğutuyor insanı.

Ayrıca Vakıf Ve Dünya serinin bir önceki kitabına da saygısızlık yapıyor diyebiliriz. 4. kitap olan Vakıfın Sınırı'nda dünyanın adı Arz ve bütün kitap boyunca böyle kullanılıyor. Bu kitapta ise Arz kelimesi hiç bir şekilde kullanılmıyor. Neden peki?

Kötü çeviriyi bir kenara koyarsak Vakıf ve Dünya, serinin en heyecansız kitabı; çünkü bu sefer politik oyunlar, dolaplar yok; iktidar oyunları bizi şaşkına çevirmiyor; karşımızda yeni bir Seldon krizi yok; 4. kitapta tanıştığımız Vakıf üyesi Golan Trevize ve arkadaşları dünyayı arıyorlar. Bütün kitap dünyayı aramaktan ibaret. İmparatorluk gezegenlerinde her şeyin kökeni olan bir gezegenden söz ediliyor; orası da dünya elbette. Yirmi bin yıllık galaksi imparatorluğu tarihinde köken sorunu bir şekilde görmezden gelinmiş... ama işin aslı elbette öyle değil. Asimov bu kitapta karakterlerimiz yasak gezegenlerde dünyanın izini ararken farklı insan kültürleri, farklı cinsiyet özellikleri taşıyan insan topluluklarını da anlatıyor; Ursula K. Le Guin'in yarattığı dünyaları düşünürsek çok ama çok yavan kalıyor yazarın dünyası, ama yine de ilgi çekmediğini, kitaba ve bütün serinin kendine özgü yavanlığına yakışmadığını da söyleyemeyiz.

Asimov 5. kitapta da olayları robotlara, yapay zekâlara, robot yasalarına, ait olma temasına bağlıyor; okudukça genişleyen ve bizi içine alan Asimov dünyasının kuru cümlelerden oluşan ve karakterleri gelişemeyen, arada bir derinlik hissi veren yapısı bir edebiyat tadı kesinlikle vermiyor,elbette dil ve anlatım çok önemliyse bizim için; çünkü betimlemeler yine basit, yazar süslemekle uğraşmıyor, her neyse onu vermeyi, onu göstermeyi istiyor. Bu durum yazarın tarzına alışınca rahatsızlık vermiyor elbette, bu süssüz, neredeyse renksiz bilimkurgu dünyasında herşey renklendirilmemiş uzay fotoğrafları gibi: gerçekler ve önce ilgi çekiciler, ama renksizler ve çok da uzun süre ilgimizi ayakta tutamazlar gibi. Bu yavanlığın arkasında yükselen fikirler, düşünceler, yepyeni bir evren yaratma ve bu evreni şiddete minimum düzeyde başvurarak, özellikle 4. kitapta tanıdığımız ve bu kitapta da süren bir Gaia gezegeni düşüncesi- yani ekosistemle bir olmuş canlılar, insanlar, varlıklardan oluşmuş bir galaksi cenneti düşüncesi Asimov'un politik görüşlerine de uygun bir vaha yaratmak derdinde olduğunu düşündürüyor.

Asimov'un dünyasını bilimkurgu okuyan herkese muhakkak öneriyorum.
636 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Yazarın henüz 7 kitabını(vakıf serisini) okudum. Ama tüm kitapları birbiriyle bağlantılı sanırım. Çok zevkle okuyorsunuz. Her kitapta farklı bir amaç ve macera var. Ama olay örgüsü çok benzer, 3 kitaptan sonra bir amaç ve karşısında aynı stilde bir bubi tuzağı. Bazen yeter artık asimov evrimleş diyebilirsiniz ama kesinlikle tekrar okumak istiyorsunuz.
636 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Trevize, Pelorat ve Gaia' dan Bliss Dünyayı aramak için tekrar uzay yollarındadır. Efsane ve mitlerin yönlendirmesiyle o denli ısrarlı ve azimli arıyorlardı ki

- BURADAYIZ ! diye seslendim. Bulun bizi. Onlar bulmak, biz de bulunmak istiyoruz .

Bu kitapla Asimov bizi Robot Serisi kitaplarından anımsayabileceğiniz gezegenlere götürüyor. Bir nevi halka tamamlanıyor ve başlangıç noktasına dönüyoruz. Finale geldiğimde gülmeden edemedim. Eski bir dosta rastlamaktan çok mutlu oldum.

Seriyi arka arkaya okumak yorucu oldu biraz. Asimov' un anlamıyormuşuz gibi fikirlerini ısrarla tekrarlaması da sıkıcıydı. Bu nedenle bir mola veriyorum. Dün iki kitaplık küçük bir seriye rastladım. Biraz havam değişsin.

Serinin sıralamasını yine vereceğim, VAKIF SERİSİ
1- Vakıf (İthaki) / İmparatorluk (Altın)
2- Vakıf ve İmparatorluk (İthaki) / Altın Galaksi (Altın)
3- İkinci Vakıf (İthaki) / Gizli Tanrılar (Altın)
4- Vakıf’ın Sınırı (İthaki) / Galaksi Çöküyor (Altın)
5- Vakıf ve Dünya (İthaki & İnkılap)
6- Vakıf Kurulurken (İthaki) / İmparatorluk Kurulurken (Altın)
7- Vakıf İleri (İthaki) / Erişilmez İmparatorluk (Altın)
431 syf.
·1 günde·7/10 puan
Sonu serinin ilk üç kitabına göre sade kalsa da okunabilirliği bundan etkilenmiyor. Zahmet edip ilk dört kitabı okumuşsanız, bunun da okunması lazım diye düşünüyorum.
636 syf.
·11 günde·Beğendi·10/10 puan
Hazırladığım Vakıf Evreni rehberini (https://www.youtube.com/watch?v=6XF-iR5M1AU) buraya taşımaya karar verdim. Tüm kitaplar sırasıyla gidecek.

16. Sırada, zamanında Türkçe’ye Vakıf ve Dünya olarak çevrilen, 1986 yılında yayınlanan 7. Vakıf romanı, Foundation and Earth var.

Tüm seri çok güzel bir yere bağlanıyor ve Asimov’un 11. Sırada bahsettiğim Vakıf İleri’de açık ettiği, insanlşığa, galaksiye ve evrene dair felsefesini, muazzam şekilde tamamlıyor. Şu ana kadar okunan her şey, o kadar iyi bir şekilde özetlenip bir mantığa oturtuluyor ki, demek o şunun, bu bunun, diğeri öteki içinmiş ve toplamda her şey tek bir şey içinmiş deyip, oturduğunuz yerde kalıyorsunuz.

Beni üzen nokta, Asimov kitabın sonunu daha önce de bahsettiğim gibi, devamını yazmaya niyetli şekilde bitiriyor ama işte ömrü yetmediği için mümkün olmuyor ve devamı Asimov’un zihniyle birlikte bu dünyadan göçüp gidiyor.

Bunun verdiği hüzün ile, serinin müthiş sonlanmasının verdiği tatmin duygusu birleşince de, derin bir hayranlık doğuyor. Sol omzumun tamamını kaplayan, bu kitabı bitirdiğimde yaptırmaya karar verdiğim, benim için Vakıf Evreni’nin özeti niteliğinde olan koca bir dövmem var. Vakıf evrenine duyduğum hayranlığı ve ondan öğrendiklerimi hatırlatıyor.

Bu maceraya, ideal şekilde çıkma fırsatını yakalayan herkesin çok şanslı olduğunu düşünüyorum. Tüm bunları okuyabildiğimiz bir dönemde hayatta olduğumuz için de. Bu yüzden çok minnettar ve mutluyum.

Teşekkürler Isaac Asimov.

Öncesi - Vakıf Evreni 15. Kitabı: Foundation's Edge/Vakıf'ın Sınırı
Vakıf’ın Sınırı
636 syf.
·28 günde·Beğendi·7/10 puan
İlk dört kitabını elimden bırakmadan okumama rağmen, Vakıf serisinin bu beşinci kitabını çoğunlukla sıkılarak okuduğumu söylemeliyim. Yazarın ilk dört kitaptan tam 32 yıl sonra yayınevlerinin ısrarları üzerine seriyi devam ettirmeye çalışmasının büyük bir etkisi var sanırım. Hatta belki yazarın kendisi de bu beşinci kitabın, ilk dördündeki tadı okura veremeyeceğini farketmiş olacak ki "Bu kitabı istemeye istemeye, karşı çıkamadığım ısrarlar üzerine yazdım. Aynı zevke varamazsanız kusuruma bakmayın." der gibi bir önsöz yazmış. Yazarın yaratıcılığına, hayal gücüne hayranım. Fakat bu kitap serinin diğer kitaplarından neredeyse iki kat daha uzun olmasına rağmen, sürükleyici olaylar dizisi yerine, diyaloglar, psikoloji bilimi üzerine sohbetlerden, kendini tekrar ediyor hissi veren bölümlerden oluşmuş. Yazarın yaratmada çektiği sıkıntıyı okurken fazlasıyla farkettim.

Bu olumsuz sayılabilecek eleştirilerime rağmen kitabın konusunu gerçekten çok sevdim. Serinin diğer kitaplarını da tabii ki okuyacağım ama araya bambaşka türlerden, bambaşka yazarlar katmak iyi olabilir. :)
636 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Dikkat spoiler içerir.
Her ne kadar seri ile pek alakası yok gibi görünse de son derece güzel bir roman. Serinin beşinci kitabı. Bir önceki kitaptan tanıdığımız Trevize, Pelarot ve Briss, dünyanın bilgilerinin her yerden silinmesi üzerine dünyayı bulmak için yola çıkarlar. Ellerinde çok az ipucu vardır ancak bunları kullanarak yazarın diğer romanlarında da geçen Comporellon, Aurora, Solaria, Alpha Centaura gezegenlerini ve sonunda radyoaktiviteden yaşanmaz hale gelen dünyayı bulurlar. Ancak sorularının cevapları aydadır ve orada onu eski kitaplardan tanıdığımız robot Daneel beklemektedir. Trevize verdiği kararın doğru olup olmadığını burada öğrenecektir. Bir solukta okunan bir roman.
636 syf.
·35 günde·Beğendi·10/10 puan
Asimov'un hangi kitabını okusam bu en iyisidir demek istiyorum. Bu da onlardan biri. Bilim kurgunun ustasıdır Asimov. Bu kitap da efsanevi serinin kronolojik olarak son kitabıdır.

Kitap incelemem: https://kitapokurum.blogspot.com/...ya-vakif-serisi.html

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Vakıf ve Dünya
Baskı tarihi:
1 Ocak 1990
Sayfa sayısı:
431
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751000798
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılâp Yayınları
Baskılar:
Vakıf ve Dünya
Vakıf ve Dünya
Foundation and Earth

Kitabı okuyanlar 223 okur

  • Hermaste
  • Engin merzali
  • Koray Yılmaz
  • Fatih YILMAZ
  • Gizem Deniz Bayhan
  • FAITH
  • JASCHARR
  • Gökhan
  • muhammed
  • Mustafa Samancı

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1 (1)
9
%1.9 (2)
8
%1 (1)
7
%3.8 (4)
6
%0
5
%0
4
%1 (1)
3
%0
2
%0
1
%0