Adı:
Vakıf ve Dünya
Baskı tarihi:
1990
Sayfa sayısı:
431
Format:
Karton kapak
ISBN:
9751000793
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılâp Yayınları
Baskılar:
Vakıf ve Dünya
Vakıf ve Dünya
636 syf.
·9 günde·Beğendi·Puan vermedi
Asimov'un milyarlarca gezegene yayılmış galaktik imparatorluğun Hari Seldon adında bir bilim adamı tarafından psikotarih adıyla hayata geçirdiği bilimsel metod ve bilgi aracılığıyla karşı karşıya olduğu yıkımı minimum zararla atlatma sürecini anlatan Vakıf serisinin 5. kitabı Asimov kitabı olmanın getirdiği tipik özellikleri barındıran, serinin önceki kitaplarına kıyasla heyecan düzeyi daha altta kalan bir eser.

Her şeyden önce Vakıf ve Dünya'yı kesinlikle İnkılâp Kitabevi'nin baskısından okumamak gerek; çünkü kitabın vereceği keyfin önemli bir kısmı berbat çevirisi nedeniyle gerçekten heba oluyor. İthaki'nin yeni baskısını beklemek çok zaman alabilir diye sahaflardan aldım kitabı, pişman da oldum demek istemiyorum, ama pişmana yakın bir duruma da geldim; zira çevirmenin işkence etmek niyetiyle cümleleri katlettiği bir çeviri bu.. Örneğin Üç Robot Yasası'nın yeni yasası olarak Sıfırıncı Yasa yerine Zeroth adını kullanabilmesi (zero=sıfır, th=-ıncı)... bilmem ki ne desem..Cümlelerin çok büyük bir çoğunluğunda "-dır, dir" eki kullanılır mı? Konuşurken böyle mi konuşuyoruz? "Gelmezsen üzüleceğimdir".. Çevirmen bir çok cümlede bu hataya düşüyor. Bu da doğal olarak kitaptan soğutuyor insanı.

Ayrıca Vakıf Ve Dünya serinin bir önceki kitabına da saygısızlık yapıyor diyebiliriz. 4. kitap olan Vakıfın Sınırı'nda dünyanın adı Arz ve bütün kitap boyunca böyle kullanılıyor. Bu kitapta ise Arz kelimesi hiç bir şekilde kullanılmıyor. Neden peki?

Kötü çeviriyi bir kenara koyarsak Vakıf ve Dünya, serinin en heyecansız kitabı; çünkü bu sefer politik oyunlar, dolaplar yok; iktidar oyunları bizi şaşkına çevirmiyor; karşımızda yeni bir Seldon krizi yok; 4. kitapta tanıştığımız Vakıf üyesi Golan Trevize ve arkadaşları dünyayı arıyorlar. Bütün kitap dünyayı aramaktan ibaret. İmparatorluk gezegenlerinde her şeyin kökeni olan bir gezegenden söz ediliyor; orası da dünya elbette. Yirmi bin yıllık galaksi imparatorluğu tarihinde köken sorunu bir şekilde görmezden gelinmiş... ama işin aslı elbette öyle değil. Asimov bu kitapta karakterlerimiz yasak gezegenlerde dünyanın izini ararken farklı insan kültürleri, farklı cinsiyet özellikleri taşıyan insan topluluklarını da anlatıyor; Ursula K. Le Guin'in yarattığı dünyaları düşünürsek çok ama çok yavan kalıyor yazarın dünyası, ama yine de ilgi çekmediğini, kitaba ve bütün serinin kendine özgü yavanlığına yakışmadığını da söyleyemeyiz.

Asimov 5. kitapta da olayları robotlara, yapay zekâlara, robot yasalarına, ait olma temasına bağlıyor; okudukça genişleyen ve bizi içine alan Asimov dünyasının kuru cümlelerden oluşan ve karakterleri gelişemeyen, arada bir derinlik hissi veren yapısı bir edebiyat tadı kesinlikle vermiyor,elbette dil ve anlatım çok önemliyse bizim için; çünkü betimlemeler yine basit, yazar süslemekle uğraşmıyor, her neyse onu vermeyi, onu göstermeyi istiyor. Bu durum yazarın tarzına alışınca rahatsızlık vermiyor elbette, bu süssüz, neredeyse renksiz bilimkurgu dünyasında herşey renklendirilmemiş uzay fotoğrafları gibi: gerçekler ve önce ilgi çekiciler, ama renksizler ve çok da uzun süre ilgimizi ayakta tutamazlar gibi. Bu yavanlığın arkasında yükselen fikirler, düşünceler, yepyeni bir evren yaratma ve bu evreni şiddete minimum düzeyde başvurarak, özellikle 4. kitapta tanıdığımız ve bu kitapta da süren bir Gaia gezegeni düşüncesi- yani ekosistemle bir olmuş canlılar, insanlar, varlıklardan oluşmuş bir galaksi cenneti düşüncesi Asimov'un politik görüşlerine de uygun bir vaha yaratmak derdinde olduğunu düşündürüyor.

Asimov'un dünyasını bilimkurgu okuyan herkese muhakkak öneriyorum.
636 syf.
·Beğendi·10/10
Dikkat spoiler içerir.
Her ne kadar seri ile pek alakası yok gibi görünse de son derece güzel bir roman. Serinin beşinci kitabı. Bir önceki kitaptan tanıdığımız Trevize, Pelarot ve Briss, dünyanın bilgilerinin her yerden silinmesi üzerine dünyayı bulmak için yola çıkarlar. Ellerinde çok az ipucu vardır ancak bunları kullanarak yazarın diğer romanlarında da geçen Comporellon, Aurora, Solaria, Alpha Centaura gezegenlerini ve sonunda radyoaktiviteden yaşanmaz hale gelen dünyayı bulurlar. Ancak sorularının cevapları aydadır ve orada onu eski kitaplardan tanıdığımız robot Daneel beklemektedir. Trevize verdiği kararın doğru olup olmadığını burada öğrenecektir. Bir solukta okunan bir roman.
636 syf.
·28 günde·Beğendi·7/10
İlk dört kitabını elimden bırakmadan okumama rağmen, Vakıf serisinin bu beşinci kitabını çoğunlukla sıkılarak okuduğumu söylemeliyim. Yazarın ilk dört kitaptan tam 32 yıl sonra yayınevlerinin ısrarları üzerine seriyi devam ettirmeye çalışmasının büyük bir etkisi var sanırım. Hatta belki yazarın kendisi de bu beşinci kitabın, ilk dördündeki tadı okura veremeyeceğini farketmiş olacak ki "Bu kitabı istemeye istemeye, karşı çıkamadığım ısrarlar üzerine yazdım. Aynı zevke varamazsanız kusuruma bakmayın." der gibi bir önsöz yazmış. Yazarın yaratıcılığına, hayal gücüne hayranım. Fakat bu kitap serinin diğer kitaplarından neredeyse iki kat daha uzun olmasına rağmen, sürükleyici olaylar dizisi yerine, diyaloglar, psikoloji bilimi üzerine sohbetlerden, kendini tekrar ediyor hissi veren bölümlerden oluşmuş. Yazarın yaratmada çektiği sıkıntıyı okurken fazlasıyla farkettim.

Bu olumsuz sayılabilecek eleştirilerime rağmen kitabın konusunu gerçekten çok sevdim. Serinin diğer kitaplarını da tabii ki okuyacağım ama araya bambaşka türlerden, bambaşka yazarlar katmak iyi olabilir. :)
636 syf.
·35 günde·Beğendi·10/10
Asimov'un hangi kitabını okusam bu en iyisidir demek istiyorum. Bu da onlardan biri. Bilim kurgunun ustasıdır Asimov. Bu kitap da efsanevi serinin kronolojik olarak son kitabıdır.

Kitap incelemem: https://kitapokurum.blogspot.com/...ya-vakif-serisi.html
Akşam yemeğinde Trevize düşüncelere dalmıştı. Blise ise yemeğe konsantre olmuştu.
Konuşma kaygısı taşıyan tek kişi olan Perolat, eğer bulundukları gezegen Aurora ise ve bu ilk kez yerleşilen gezegen ise Yeryüzü'ne oldukça yakın olmaları gerektiğini vurguladı.
"Hemen yakın yıldızları taramak gerek" dedi. "Bu en fazla bir kaç yüz yıldızı elemek demektir."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Vakıf ve Dünya
Baskı tarihi:
1990
Sayfa sayısı:
431
Format:
Karton kapak
ISBN:
9751000793
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılâp Yayınları
Baskılar:
Vakıf ve Dünya
Vakıf ve Dünya

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0