1000Kitap Logosu
Yanılsamalar Kitabı
Yanılsamalar Kitabı
Yanılsamalar Kitabı

Yanılsamalar Kitabı

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.1
231 Kişi
781
Okunma
199
Beğeni
8,7bin
Gösterim
288 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 8 sa. 10 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Can Yayınları · Mart 2007 · Ciltli · 9789750707438
Orijinal adı
The Book of IIlusions
Diğer baskılar
Yanılsamalar Kitabı
Yanılsamalar Kitabı
Yanılsamalar Kitabı
Can Yayınları yirmi beş yıl önce Erdal Öz tarafından kuruldu. Önce ülkemiz çocuk edebiyatının yüzünü değiştirdi, Türkiye´nin çocuklarını düşgücü yüklü, insancıl kitaplarla buluşturdu. Sonra romanları, öyküleri, şiirleri, denemeleri, oyunlarıyla çağdaş klasik dünya edebiyatının başyapıtlarını taşıdı Türkçe´ye. Edebiyatımızın ustalarını kucakladı, gençlerini yüreklendirdi; Türk edebiyatının çeyrek yüzyılın odağı oldu. Yirmi beş yıl boyunca düşünce ve anlatım özgürlüğünü savundu, sansürle savaştı. Bağımsızlığından ödün vermedi, hep kendi ayakları üstünde durdu. Her zaman nitelikli edebiyatı benimsedi, çoksatanların tuzağına düşmedi. Doğru ve güzel Türkçe´yi korumayı ve geliştirmeyi görev bildi. Yirmi beş yılda yirmibeş milyon kitapla bir edebiyat uygarlığı kurdu. Yiröi beşinci yaşımızda, yayınevimizin kurucusu Erdal Öz´den yoksun kalmanın burukluğuyla birlikte, onun ilkelerini koruyup geliştirmenin kararlığını okurlarımızla paylaşıyoruz. Yirmi beş yılı simgeleyen yirmi beş kitap bu paylaşımın eseridir.
7 mağazanın 7 ürününün ortalama fiyatı: ₺29,24
8.1
10 üzerinden
231 Puan · 37 İnceleme
Metin T.
Yanılsamalar Kitabı'ı inceledi.
306 syf.
Yazar okuru aldatmamalı! Yok olmadı! Şöyle olmalıydı; aldatsa bile, okur bunun farkına varmamalı. Aldandığını fark eden okur küser yazara, bir daha da almaz kaale o yazarı. Zaten elinden başka da bir şey gelmez okurun. Yazar kurar. Gerçeği deforme eder. Gerçekliği bozup, yeniden kurar. Son tahlilde en gerçekçi yalancıdır iyi yazar. Evet, bu oksimoron cuk oturdu; en Gerçekçi Yalancı. Bırakın ölüleri, hayvanları, eşyaları konuşturmayı, yepyeni, hem de olmayan bir canlı türü yaratabilir yazar. Yazar kendine has öyle bir dünya kurar ki, bildiğimiz hiçbir dünya yasası olmaz o kurmacada. Yani tüm yasaları kendi koyabilir. Buna fizik yasalarını bile ekleyebilirsiniz. Ama çok ince bir nokta vardır burada. Koyduğu yasalarla çelişmez. Çelişirse okuru küstürür. Beğenmez okur. Buna yapacağınız itirazı sakın yazılı yapmayın, inkar edemezsiniz sonra. Yazarın hakikatlisi, mesela bu yarattığı “yeni dünyadaki yeni canlı türünü” öyle bir gerçeklikle verir ki, öyle bir gerçeklik duygusu yaratır ki, öyle bir gerçeklik kurar ki, okur okuduğunun gerçek olduğuna yemin eder. Çünkü yazarın yarattığı gerçekliğe iknadır, yazarın tarafına geçmiştir artık. Avukatı olmuştur onun. Öyle çıkarsamalar yapar ki, yazarına söylese, aklı durur yazarının. Tefsir yapma arzusu sarar içini. Okur ve kurmaca ilişkisine ise hiç girmeyeceğim. Aynı kurmacayı okuyan her okur, farklı, kendi meşrebiyle anlar. Aynı yazara ait bir kurmaca için rahatlıkla diyebiliriz ki, onu okuyan kadar çoğalmıştır. Bu düşünceler, Paul Auster’in “Yanılsamalar” kitabını okurken değil de, okumaya ara verip kitabın kahramanı Hector Mann’ı imdb’de ararken geldi aklıma. Yazar, Hector Mann’ı yaratırken öyle bir gerçeklik duygusu yaratmıştı ki bende, kahraman hakkında daha fazla bilgi edinirim niyetiyle imdb’de aramaya başlamıştım. Oysa Hector Mann sadece roman kahramanıydı ve imdb'de olmazdı. Yalnız olmadığımı da, Hector Mann ismini yazıp Google’de aratınca anladım. Zira, tam 430 bin sonuç (0,4 saniye) bulmuştu motor. Ne demek istediğimi anladınız di mi? Bu kitabı okuyun.
Yanılsamalar Kitabı
8.1/10
· 781 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
12
128
DrDen
Yanılsamalar Kitabı'ı inceledi.
306 syf.
...ormanda bir ağaç devrilirse ve bunu kimse duymazsa ağaç ses çıkarmış olur mu olmaz mı? Hector, o güne kadar epeyce kitap okumuştu, filozofların bütün numaralarını ve argümanlarını biliyordu. biri bir film çekerse ve bu filmi kimse görmezse, o film var mıdır yok mudur? işte yaptığını böyle mazur gösterdi. seyirciye gösterilmeyecek filmler çekecekti. inanılmaz bir nihilizim örneğiydi bu..." (sf: 200-201) Romanın üzerine kurulu olduğu fikir ise "hiçbir tanık, hiçbir iz kalmazsa tüm yaşananlar yaşanmış mıdır?" New York üçlemesinden sonra Auster'ın okuduğum ikinci kitabı. Kurgusuyla insanın başta kafasını karıştıran ancak yavaş ve sindire sindire okuduğunuzda anlayacağınız bir kitap. Roman içinde mi film izliyoruz yoksa filmin senaryosunu zihinlerimizde mi romanlaştırıyoruz? bunu keşfetmeye çalışırken "yazarın, kitabın kahramanının silueti olduğu" anlayışını bir kez daha benimsiyoruz. "Yanılsamalar" birçok eleştirmen tarafından Paul Auster’in en iyi romanı olarak kabul edildi.
Yanılsamalar Kitabı
8.1/10
· 781 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
43
Canan'ın Kitap Günlüğü
Yanılsamalar Kitabı'ı inceledi.
328 syf.
·
7 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Yazarların hikayeleri ilginçtir. Her şeyini kaybetmiş başarısız bir yazarın, unutulmuş sessiz film aktörünün izini sürerek onun hakkında roman yazmasının AUSTER dilinde güzel hikayesi. Herkes bir kaybeden bu romanda, ama işte adı Yanılsamalar Kitabı. En sevdiğim romanlardan biri oldu. Duygulu. birkaç yılda bir tekrar tekrar okunabilecek gibi bir roman. Tavsiye ederim. Sinemayı ve kitapları seviyorsanız buyurun.
Yanılsamalar Kitabı
8.1/10
· 781 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
37
Habibe
Yanılsamalar Kitabı'ı inceledi.
306 syf.
·
6 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Bir Ay Sarayı etkisi yapmasa da üzerimde Auster yine şaşırtarak, parçaları birleştirerek, en olmadık yerde sizi olabileceğine inandırarak,kaderin cilveleriyle ve hesaplaşmalarla dolu bir hikayenin içine götürüyor bizi. Hikaye içinde film, film içinde hikaye;hikaye içinde hikaye; gerçeğin içinde hayal,hayalin içinde gerçek ve yanılsamalar. Her sey inanılmaz bir şekilde birbirine bağlanıyor ve sizi bu akışa hayran bırakıyor. Hector Mann'in, bu gizemli sinemacının pesine düşmeye değer, filmlerini yok etmek için yapmış olsa da. Yazarın da dediği gibi: Felsefeciler haklıymış. Yaşadığımız hiçbir şey yok olmaz.
Yanılsamalar Kitabı
8.1/10
· 781 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
26