Yaz Düşleri, Düş Kışları

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.104
Gösterim
Adı:
Yaz Düşleri, Düş Kışları
Baskı tarihi:
1981
Sayfa sayısı:
105
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ada Yayınları
Baskılar:
Yaz Düşleri Düş Kışları
Yaz Düşleri Düş Kışları
Yaz Düşleri, Düş Kışları
82 syf.
·8/10 puan
meltem şen tavsiyesiyle aldığım bir başlangıç kitabı Tomris Uyar için. İlk hikayeleri değil kendisinin, 80 sonrası değişmeye başlamış hikayeciliği , belki o açıdan ilk sayılabilir darbe sonrası bu kitap.

Tomris Uyar, ne yazık ki, eserlerinden çok , erkekleri - ya da kendisine ithaf edilen şiirlerle tanınan bir değer. Yazmasına, yazar olarak bilinmesine de bu mu sebep olmuş bilmiyorum, aslında sanmıyorum da. Öykülerinden kaleminin ve zihninin gücü anlaşılıyor yeterince.

Magazinsel satırları bırakıp kitaba geçeyim ben ama. Yaz Düşleri, Düş Kışları kışın başlayıp yaz sonlarında biten, düşlerle harmanlanmış ismiyle müstesna bir kitap. Dokuz öykü var içinde, farklı tekniklerle yazılmış çoğu. Genel hava kış ama çoğunlukla, hüzünlü. Beğendiklerim oldu, uzak kaldıklarım oldu, ama tam olarak giremedim ben öykülerin içine.

İlk öykü Kuskus düşle gerçek arasında olmasına rağmen nispeten en somut ve anlaşılır öykülerden biri. Sıradan bir hayat , bir anneannenin düşleri korkuları, güzel göndermeler, akıcı bir hikaye.

Filizkırandan'da bir ütopya çalışması var sanki Pera'yı da içine alan, anlaşılması güç bu masalsı öyküde şiirsel, daha doğrusu düşsel bir anlatım var, ama değişen zamana göndermeler de anlaşılıyor biraz.

Metal yorgunluğu - bir iki yıl öncesinin popüler lafı- en dikkat çeken hikayelerden. Eski bir hesap uzmanı olan Ferdi yaşamının sonlarında içini döküyor , hayatını anlatıyor. Bu anlatı, alıntılar ve fotoğraflarla destekleniyor, 1930'dan itibaren Türkiye gerçeğini yaşıyoruz biz de öyküde. Düş var ama sonunda her şeyde olduğu gibi.

Beyaz Bahçede puslu bir hikaye, parçalı anlatım, bir kız, abisi annesi ve Mehlika Öğretmen var, belki de bir beden anımsaması sadece hepsi. Ekip arabası ardından, hüzünlü.

Oyun , bir tiyatro oyunu adeta, bir çocuk oyunu ya da. Gülsün var, beş yaşında, bebeği var, yeni doğurmuş daha, çok yıkanmaktan solmuş kumaşı, ressam komşu Sevgi var. Fitne fesat insanlar var konuşmalarda hep Gülsün'ün etrafında. Ve sevgi var her şeye rağmen.

Bayırdaki Ilgım bitmemiş bir binanın bitmemiş hikayesi belki , herkesin rüyalarında kendince şekillenen.

Zula , Edip'e - bir doğum gününe- yazılmış bir şiir öykü. Bir midyecinin tiradı belki.

Rus Ruleti, içine giremediğim başka bir öykü - bir kaç farklı kişi anlatılıyor, hayalleri var çoğunun ve gerçekler

Son olarak Kuşluk Rakısı, kuşluk vakti içlen rakı haliyle. Geniş çerçeve yaz sonu terk eden yazlıkçılar ve kalanlar, gevşetici bir hikaye.

Dili temiz Tomris Uyar'ın, kullandığı bazı kelimeler fazla Türkçe yalnız. İyi ya da kötü anlamında değil, herkes alacağını alır. Isınamadım çok farklı kelimelerle anlatmaya çalıştığım gibi. Ama bu yazarın tekniğine, zekasına , en çok da cesaretine hayran olmamı engellemedi. Turgut Uyar'ın bozuk saatinin hep durduğu o güzel kadından bağımsız olarak değerlendirilmesi gerek birisi Tomris Uyar kesinlikle. Okuyup tanınmalı bence.
92 syf.
·7 günde·9/10 puan
Tomris Uyar, çok merak ettiğim ama bir türlü fırsat bulup okuyamadığım bir yazardı, etkinlik kapsamında kitaplarını incelerken arkadaşımla ikimizin de aynı anda iki kitabı gözümüze çarpmıştı, işte biri buydu, diğeri de –Otuzların Kadını- okunma sırasını beklemede.

Yaz Düşleri Düş Kışları tam da ismiyle kitabın ruhuna yakışır, tam anlamıyla kitabın atmosferini yansıtıyor. 9 öyküden oluşan kitapta insanların sıradan hayatlarına misafir oluyorsunuz, normal seyrinde devam eder gibi görünürken birden insanların düşlerine sapıyorsunuz, yazarın kalemi o kadar samimi ve doğal ki bazen düş mü gerçek mi diye bocaladığınız anlar oluyor. Düşsel yolculukta o kaçışın, hayalin, umut kırıntıların size aynı yaz havasında denizin yüzünüze ılık ılık esmesi gibi hissettirirken aslında gerçeklerin kış mevsimi kadar ayaz ve soğuktan uyuşmuş ellerinizi hangi cebinize koyacağınızı kestirememenin verdiği hisle çaresizliği yansıtıyor.

Öykülerin her birine eşit mesafede olsam da ilk başlarda kitabın kapağını kapattığımda –Kuskus, Metal Yorgunluğu, Beyaz Bahçede ve Oyun- adlı hikâyelere dair satırların hala zihnimde canlandığını itiraf etmeliyim. :) Her ne kadar anlatımı basit, günlük konuşmalarla ifade edilen satırlar olsa da duygu aktarımı bana karakterin o anki durumunu yansıttı, betimlemeleri abartısızdı ama samimiydi hatta bazı satırlarda bahçede ağaçların altından geçerken onlara dair ifadelerinde burnuma çiçeklerin kokusu da gelmedi değil :)

Öykülerin bazılarında yarım kalmışlık hissi vardı ama beni rahatsız etmedi, bir öyküsünde yarım kalan bir bina hakkında karakter -bitseydi beğenen az olurdu, şimdi düşleriyle tamamlıyorlar yapının eksikliklerini, yarım yamalaklığında kendi yaşamlarının özetini görüyorlar- şeklinde bir konuşma vardı, bazılarının ardından ben de birkaç şey düşündüm böylelikle :)

Unutmadan bir de bazı öykülerin şiirle harmanlanmış oluşu da hoşuma gitti, şiire mesafeli olan bana böyle düzyazıyla desteklenince daha bir hoş geldi.

Kısacası, öykü sevdiğimden ve anlatımı bana hitap ettiğinden, benim hoşuma gitti.
82 syf.
·12 günde·Beğendi·8/10 puan
Diğer öykülerine göre biraz sönük bir kitaptı. Ama dili ve anlatımı her zamanki gibi harika. Tomris'i sevenlere, araştıranlara ve yakından tanımak isteyenlere her halükarda öneririm.
81 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Okunmaya değer bir Tomris Uyar kitabı. Yazarın Metal Yorgunluğu ve Aramızdaki Şey adlı eserlerinden sonra okuduğum üçüncü kitap. Günlük hayatın keşmekeşliğinde yaşayan insanların öyküleri..Ve onları bu rutinden çıkaracak düş yolculukları... İyi okumalar...
92 syf.
·5 günde·9/10 puan
Günlük hayatın keşmekeşini düşlere sığdıran insanlar... Elimde çayım yanan sobanın başında gaz lambası ışığında yansıyan suretten dinledim bazı öyküleri. Bazılarında ise deniz kıyısında esen rüzgara verdim kulağımı, arada martı çığlıkları eşlik etti bu sohbete...

Yazarın kalemini beğendim. Diğer kitaplarını da inceleyip okuma listeme ekleyeceğim.
82 syf.
·9/10 puan
Tomris Uyar'dan yine ilham verici, harika öyküler. En güzelini seçmede zorlansamda 'Oyun' ve 'Bayırdaki Ilgın' ı keyifle okudum.

"Kişi kaç kere göklere kaldırmalı başını
Göğü görmezden önce?"
92 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Yaz düşleri, düş kışları ne güzel bir isim. Okumadan önce yaz düşlerini anladım da düş kışlarını anlamamıştım. Çünkü niyeyse düş kelimesi bende hep pozitif çağrışım yapıyormuş bunu fark ettim. Sanki düşlerin kışı olmazmış gibi.
Kitaptaki öyküler günlük yaşamdan minik kesitler sunuyor. Düşler nerede başlıyor nerede bitiyor çoğu zaman anlayamadım. Sanki bir kapıyı açınca düşlere açılırmışız gibi düşünürken gerçeklerle düşleri kol kola girmiş görünce hoşuma da gitti aslında.
Bunlar dışında kitap genel olarak bana çok hitap etmedi açıkçası.
82 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10 puan
Bu zamana kadar Tomris Uyar'ı tanışmayışımın verdiği mahçubiyeti yaşamaktayım.. Sözlerinin ve cümlelerinin zerafetini beynimin içinde ipeksi yumuşaklığını tarif edemeyecek kadar bilinçsizim...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yaz Düşleri, Düş Kışları
Baskı tarihi:
1981
Sayfa sayısı:
105
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ada Yayınları
Baskılar:
Yaz Düşleri Düş Kışları
Yaz Düşleri Düş Kışları
Yaz Düşleri, Düş Kışları

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0