Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol

2021 Okuma Raporları

222 syf.
·
Puan vermedi
Kuyucaklı Yusuf'u uzun zaman önce okudum, büyük bir hevesle,bir çok beklentiyle... Ne yazık ki umduğumu bulamadım daha sonra bulunduğum ruh hali, yer ve zamanın etkili olduğunu düşünerek biraz zaman tanımam gerektiği kanısına vardım... Evet ,uzun bir zaman diliminden sonra yeniden okudum ancak fikirlerimde olsun duygularımda olsun pek
Kuyucaklı Yusuf
Kuyucaklı YusufSabahattin Ali · Yapı Kredi Yayınları · 2021174,3bin okunma
144 syf.
·
Puan vermedi
Şairin ağıtıdır, hüznüdür , sevincidir Rüveyda
Nurullah Genç'in şiirlerinde her zaman bir ilahi ışık, güçlü dize ve manalar bulmak mümkün. Sadece mânaya ve ilahi aşka yol alan bir meyil içerisinde; bedene değil ruha hitap eder, sevginin her halini bulmak ise okur için muhtemel. Rüveyda da şairin kendi tür ve biçimi devam ediyor. gençken kaleme almasına rağmen estetik, naiflik ve
Rüveyda
RüveydaNurullah Genç · Timaş Yayınları · 20204,070 okunma
Reklam
·
Puan vermedi
Kaybettiğim zamanı geri verin
Bu gün yazarın manga çizmeye çalışırken batırılmış bir kapağı bulunan 4n1k ismini taşıyan bu kitabına denk gelip rastgele bir kaç sayfa açtım-ki bu birkaç satır bile zaman kaybı demek benim için- ve "çok ciddi anlamda şok oldum" biçiminde bitirilmiş bir tümce ile karşı karşıya kaldım. argüman edindiğim bu ifade kesinlikle bir diyalog metni değildi ve anlatıcı konumundaki yazar tarafından paragrafa giriş tümcesinde aktarılıyordu. yazar arkadaş kitabında bir karakteri canlandırıyor olsa dahi türkçe okuyan, konuşan ve yazan insanların, özellikle de çocukların ergenlik çağındaki gençlerin bu tür kitaplardan uzak durmaları gerekiyor. en azından belirli bir yaşa erişmiş bireylerin hedef kitle olarak öne sürülmeleri söz konusu olmalı. kültür ve turizm bakanlığı ya da gençlik ve spor bakanlığı'nın benim ifade etmekte zorlandığım türadelerin yer aldığı, çocuk ve gençleri hedef kitle olarak seçtiği bilinen yayınlara izin vermiyor olmaları gerekiyor. hangi akla uyarak epsilon'un bu yayını yaptığı da tartışılmalıdır.Çocuklara ne diye türk edebiyatının klasiklerini okutmaya çalışıyor öğretmenler. bu biçimde kazanılacak okuma alışkanlığının hiçbir değeri olamaz. okurken seçici olun, çocuklarınızın da seçici olmasına izin verin. kitaplar aklı yontan araçlardır, ancak köreltmesini de iyi bilirler. konu dile geldiğinde ise nasıl zehre dönüştüklerini tahmin bile edemezsiniz.
4N1K
4N1KBüşra Yılmaz · Epsilon Yayıncılık · 20158,3bin okunma
724 syf.
·
Puan vermedi
#heryolumyolluğum
Bilirsiniz,hepimizin hiçbir zaman konuşamayacağımızı bildiğimiz ve bilinç altında kurtulabileceğimiz şeyler var. Sanki bunu yaparak iyi olacağız ya da öyle sanıyoruz ,bilmiyorum... Ama öyle şeyler de var ki değil bilinç altımız ölüm bile kurtaramaz bizi onlardan...İşte tamda öyle bir yerde tabiri caizse; "Ölü bir balığın bir suyu ölü bıraktığı bir yerde" bir tutunamayan ve ifade edilmesi gereken milyon birikmiş yorgunluk... Bu kitabın her bir kelimesine bir inceleme yazılabilir ama gelin görün ki kırk okur birden olsam yinede bundan fazlasını yazamam...
Tutunamayanlar
TutunamayanlarOğuz Atay · İletişim Yayınları · 202061,7bin okunma
193 syf.
·
Puan vermedi
#birtakıminsanlar
Sait Faik büyük bir sevgi içinde;yoksulları ,balıkçıları,İstanbul'u ,Marmara Denizini,adaları,martıları ,rüzgarı,deniz üstünü,deniz altını ve daha nicelerini şiirsel bir anlatımla dile getirdiği öyküleriyle edebiyat tarihimizin ölümsüzleri arasında yerini almış usta bir yazar... Kırk sekiz yıl süren kısa yaşamına edebiyat ve sanat
Medarı Maişet Motoru
Medarı Maişet MotoruSait Faik Abasıyanık · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 20202,125 okunma
''Cehalete geri dönüşün cehaletten çıkmaktan çok daha zor olduğunu, hafızamın rahatsız eden darbeleriyle anlamıştım... Hatta belki yaratacağım yeni ve bomboş aklım sayesinde mutlu bile olabilirdim.''
Sayfa 18 - Doğan Kitap
Reklam
544 syf.
·
Puan vermedi
Bu incelemede kitaptan değil de daha çok çevirisinden bahsetmek istiyorum...Ki bu ciddi anlamda can sıkıcı ve dayanılmaz bi durum. Öyle ki kendimi kitabı okumuş dahi saymıyorum.... Gerçek, çevirmenin okuyucu ile yazar arasına girmesinden kitaptan ne anladığımı bilmiyorum. Ki bu hem yazarın hem okurun hakkına tecavüzden başka bir şey
Baudolino
BaudolinoUmberto Eco · Doğan Kitap · 2003663 okunma
''Bizler, ufacık şeylerden rahatsız olmaya hazırız. Mutlu günlerimizi pek azken, dertli günlerimiz pek fazla. Tanrı'nın bize bağışladığı güzellikleri görebilsek, kötülüklerle baş ederken daha güçlü oluruz.''
...hem de her şeyden önemlisi utanmaz bilgisizliğimi sergilemek zorunda kalmadım. Aslında bu da genel anlamda oldukça "rahat" bir şeydi ve insan uygun koşullar altında sınıfta da kendini "yok edebilirdi" ve olanaklar sonsuzdu ve insan yaşarken de "ölebilirdi".
Sayfa 141Kitabı okudu
Reklam
Sevin ağlayabiliyorsan Unutmanın kardeşidir ağlamak Uyur uyanır yatağında duyguların Düşüncenin kucağında hep çocuktur Ağlamak.
Sayfa 79 - AĞLAMAK
Ne kadar acıyorum kendime; bu yüzden başkalarına acımaya fırsat bulamıyorum. Bütün acımamı kendime harcadım. Dilencilerden kaçıyorum. Biri yüzüme bakıp acıklı şeyler anlatacak diye titriyorum. İnsanlık dışı oldum.
Sayfa 671Kitabı okudu
...Sen kalbimdeyken her şeye katlanabilirim, bir keresinde senden mektup gelmeyen günlerin korkunç olduğunu yazmıştım, doğru değil, evet korkunç derecede zordu o günler, ***kayık ağırdı ve korkunç derecede su alıyordu, ama yine de senin sularında yüzüyordu.*** Yalnızca tek bir şeye Milena, senin alenen yardımın olmadan katlanamam: "korku"ya, bunun İçin fazla güçsüzüm, bu canavara bakamam bile, beni sürükler götürür.
Sayfa 115Kitabı okudu
129 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
BİR DÜŞ İKİ HAYAT
BİR DÜŞ İKİ HAYAT Bir kadın var düşümde adını bilmediğim. Bir kadın, benim mi değil mi anlamadığım. Bir kadın var gülüşüne ömrümü soldurduğum. Bir kadın.. Ben bir kadın derim bin ah dökülür kalemimden sayfalara.. Ne kolay şimdilerde birilerine sevgiyle hitap edebilmek, ona aşk diyebilmek ve çok çabuk aşk dediğinden vazgeçebilmek.. Oysa aşk dilden kolay düştüğü kadar kolay düşmez kalpten. Yar yara olur bazen ve ona rağmen yinede yaranın şifacısıdır yar. Can’da sevdi Manolya’sını lütfuda başı üstüneydi kahrı da fakat bu aşktan en çok kahır düştü Can’ın payına, çok sevdi, çok yaralandı. Ayrılığın acısıyla yanıp kavrulan Can, sevdasının en güzel hatıralarına tutup yaşamak için sebep ararken, Manolya kokulu düşler kurdu hayalinde. Belki Can ve Manolya’nın aşkı yarım kaldı ama yaşadıkları o kısacık birliktelikleriyle bir ömre sığacak hikayeler yarattılar. Bir Düşte İki Hayat kurdular. Bazen yüzünüzde tatlı tebessümler bırakan, bazense gözyaşlarınızın akmasına vesile olan sayfaları çevirdikçe aşkın aslında sadece dilden düşen üç harften ibaret olmadığını anlayacak, onların sevdalarına ve aşklarına şahitlik edeceksiniz. Ayrılıklar da sevdaya dahil derler ya azizim işte öyle birşey…
Bir Düş İki Hayat
Bir Düş İki Hayat
Bir Düş İki Hayat
Bir Düş İki HayatNasrullah Çam · Agnes Yayımcılık · 202210 okunma
133 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.