Giriş Yap
50 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Gerçekleri İtiraf Eden Bir Mektup...
Kendisi yine Stefan Zweig'ın beğendiğim kitaplarından biri oldu. Genel olarak bir kadının bir adama duyduğu tek taraflı aşk hikayesi kadının ağzından bir mektup aracılığıyla anlatılıyor. Eserde kadının içinde bulunduğu ruh hali, yaşadıkları, duyguları çarpıcı bir gerçeklikle çok iyi yansıtılıyor. Vaktim olmadığı için ancak üç günde okuyabildiğim bu kısacık hikayeyi genel olarak beğendiğimi ve çoğu okurun da beğenebileceğini söyleyebilirim. Bu kitaba bir şans verebilirisiniz.
Reklam
116 syf.
·
Puan vermedi
"Her geçen gün, her bakımdan daha iyiyim, çok daha iyi olacağım." Fournier 12 Kasım'da dul kaldı. Sylvie'nin ölümünden sonra kendine söylediği, Sylvie'ye söylediği şey oldu yukarıdaki cümle. Daha iyiye gideceği acaba Sylvie'yi unutacağı anlamını gelir miydi? Çünkü gittikçe onu hatırlatan eşyalardan, yerlerden uzak durmaya başladı Fournier. Sylvie'den önce ölemediği için de Sylvie'ye bir nispet mi yapıyordu Fournier. Bu kitap belki eşine bir mektup, ondan sonra yazmaya başladığı ve onunla daha çok da kendisi ile ilgili bir günce olabilir Fournier için. Kimbilir, öylesine de yazıyor olabilir. Ama gördüğümüz kadarıyla Sylvie'yi çok özlediği ortada. Kırk yıl. Kırk yıllık bir birliktelik ve kaçınılmaz bir son olan ölüm. Fournier'e sorsak belki kendisi de o anda ölmek isterdi. Yalnız kalmaktansa, Sylvie'siz kalmaktansa, hep yaptıkları gibi beraber, el ele çıkabilirlerdi bu sonsuz yolculuğa. Boşluğa düşmüş bir Fournier ile karşı karşıyayız kitapta. Sylvie nezdinde her birimize anlatıyor hrm kendini hem Sylvie'yi.
Dul
8.8/10 · 1.312 okunma
70 syf.
·
9/10 puan
Stefan Zweig ~ Korku
Deli bir zweig okuyucusu değilim. Her yazdığını mutlaka okurum diyemem fakat bu kitap bir başka dostum. #kitapyorumu Hani bazen hata yaptığımızı anlarız ama nasıl toparlayacağımızı bilemeyiz ya... Daha da elimize yüzümüze bulaştırırız. İşte korku tam olarak bunu anlatıyor. Yani çok bizden bir duygu. İrene adlı kadın karakterimiz zengin ve şımarık büyümüş, istediği herşeye çabucak ulaşan biri. Fakat kendisine rahat batmış olacak ki bir gün eşiyle bir davete gidiyorlar ve orada piyano çalan beyle tanışıyorlar. Aralarında yasak aşk başlıyor. Bir gün adamın evinden çıkarken kapıda bir kadın sen nasıl benim sevgilimi elimden alırsın, sizin gibiler böyledir, bak ben ne haldeyim gibi şeyler söyleyerek İrene'nin üstüne geliyor ve sonunda irene bu kadına para veriyor. Korkarak eve gidiyor. Sonrasında evde vakit geçirmeye başlıyor kadınla karşılaşmamak için fakat kızımız normalde evde vakit geçirmediğinden bu durum herkesin dikkatini çekiyor. Çocukları, eşi hatta evde çalışanlar anlam veremiyorlar. Neyse diyor artık dışarı çıkmalıyım. Artık bu korkuyu atmanın zamanı geldi. Fakat her adımında takip ediliyormuş gibi hissediyor. kadının şantajları ertesi gün başlıyor. Eve mektup geliyor para istiyor İrene çaresizce veriyor fakat nereye kadar diye düşünüyor. Öyle ki bir gün eşine durumu anlatmayı düşünüyor fakat içindeki korkudan dolayı yapamıyor. Kadın eve gelip içeri giriyor ve bir şekilde konu parmağındaki yüzüğe geliyor. Tam eşi geldiğinden kadının gitmesi için veriyor. İşte İrene o an ölmeye karar veriyor. Eczaneye giderken bir bakıyor ki ayakları aşığının evine götürmüş ona gidip bu durumdan kurtarması için yalvarmaya karar veriyor. Ve sonrasında eczaneye gidişi ve gerçeği öğrenişi. Çok etkileyen bir konuydu. Karakterin içinde yaşadığı korkuyu sizde okurken iliklerinize kadar hissedeceksiniz eminim. Kendi itiraf etseydi herşey daha kolay olacaktı fakat içindeki korkuya yenik düştü. Korku tüm kötülüklerin anasıdır diyerek kitabı okumanızı önemle arz ediyorum
Korku
Stefan Zweig
44 syf.
·
1 günde
·
Puan vermedi
Bazı kitapları okuduğunuz da keşke orijinal,salt haliyle okuyabilsem diyorsunuz.Çizimlerle desteklenen ,Yves Berger'in babası John Berger ile annesine ithaf ettiği bir eser. Kitabın konusunun ağıt olup isminin neden " uçuşan etekler" olduğunu anlamaya çalışıyorsunuz .( Herşey o gür....spoi.) Çok zor değil mi gidenin ardından son bir yazı,mektup bir ağıt. Her kelimesinde hem o sıcaklığı bir o kadar da hayatın acımasızlığını soğukluğunu buluyorsunuz. "Gözlük camlarının yakın görüşü sağlayan alt yarıları (hipermetrop) biraz yıpranmıştı, o yüzden yenileri ısmarlasak mı, demiştin. Ben de eski reçetenden sipariş ettim onları, on gün sonra teslim edilmek üzere. Nedenini bilmiyorum ama adeta bir taahhütte bulunurcasına peşin ödedim parayı. Onları almaya gittiğimde, örtük gözkapaklarını son kez öpmüştüm.""
Reklam
Geceyarısı Mektupları | Salâh Birsel | Bağlam Yayınları
Merhaba Mektup türünde kitapları okumayı sever misiniz? Ben çok severim ve yazarın en içten haliyle karşılaştığımı düşünürüm hep. Hele bir de Salâh Birsel gibi, yazdığı her türde özgün ve ironik dilini hemen hissettiren, şehir ve yaşam kültürüne dair zengin bir külliyat yaratmış, edebiyatın en güzel anlatıcılarından birinin, kendi tabiriyle bir “sözcük hokkabazının” kaleminden çıkmışsa. Geceyarısı Mektupları Salâh Birsel’in gönderdiği mektuplar ve ona gönderilen mektuplar olmak üzere 2 bölümden oluşuyor. Bölümlerin başında yer alan kısa açıklamalar çok hoşuma gittiği için burada da paylaşacağım: 1-) Bölüm- 1001 Selam, 1001 Teşekkür: “Ben bu mektupları size dakikası dakikasına duyurmuyorum. Ama bütün bunlar zamanlarında ah o hop-hula zamanlarında, bir bir yazılmıştır.” 2-) Bölüm - Fiyangolu Mektuplar: “Zamanlarında Salâh Birsel’ e gönderilen şataraban peşrevler” Yazarın, 1970- 1990 yılları arasında dönemin edebiyatçıları ve eleştirmenleri ile mektuplaşmalarını barındıran kitapta, Türk ve Dünya edebiyatına hâkim olan akımlar ve edebiyat eleştirmenliği üzerine fikir alışverişlerine şahitlik yapıyor, yayıncılık ve bilhassa edebiyat dergiciliği atmosferinin kokusunu duyuyorsunuz. Yeri geliyor, Sait Faik’in kullandığı bir kelimenin ne anlama geldiğini tartışan bir dizi mektuplaşmaya şapka çıkarıyor, yeri geliyor masum edebiyat dedikodularına tebessüm ediyorsunuz. Geceyarısı Mektupları, Salâh Birsel’in yükte hafif pahada ağır anlatımı ile, bol notlar alıp yeni okumalara yelken açabileceğiniz bir yolculuk vadediyor. Sağlıcakla kalın.
Geceyarısı Mektupları
8.7/10 · 21 okunma
Reklam
2
1000
10bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42