Black Hole, bir alıntı ekledi.
2 saat önce

Şu noktaya bir daha bakın. O burada. O yuvamız. O biziz. Sevdiğimiz herkes, bildiğimiz herkes, şimdiye dek duyduğumuz herkes, gelmiş geçmiş herkes hayatını onun üzerinde yaşadı. Türümüzün tarihi boyunca sevinç ve acılarımızın tümü, kendinden emin binlerce din, ideolojik ve ekonomik doktrin, her bir avcı ve toplayıcı, her bir kahraman ve korkak, medeniyetin her yaratıcı ve yıkıcısı, her bir kral ve köylü, birbirine aşık her genç çift, her bir anne ve baba, ümit dolu çocuk, mucit ve kaşif, her ahlak eğitmeni, her yoz politikacı, her "süperstar", her "üstün lider", her aziz ve günahkar burada yaşadı; gün ışığında asılı duran bir toz zerresinin üzerinde...

Soluk Mavi Nokta, Carl SaganSoluk Mavi Nokta, Carl Sagan
Carnival of Rust, bir alıntı ekledi.
3 saat önce

Öfkeyle hareket eden ya da sevgisiz davranan bir insanın, bunun hemen öncesinde bir acı yaşadığını hiç unutma. Bu çok önemli bir nokta. Öfke sergileyen insanların bunu yapmalarının nedeni incinmiş olmalarıdır. Sevgine ihtiyaçları vardır, suçlamana değil.

Ermiş, Sörfçü ve Patron, Robin SharmaErmiş, Sörfçü ve Patron, Robin Sharma
Yaren Sıla Koç, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

15.IV.35
"İki insanın hayatlarını birleştirmesinde en ehemmiyetli nokta, birbirlerini sevmeleri ve hüsnüniyet sahibi olmalarıdır."

Canım Aliye, Ruhum Filiz, Sabahattin Ali (Sayfa 33)Canım Aliye, Ruhum Filiz, Sabahattin Ali (Sayfa 33)
Berke Can Turan, En Yakın Arkadaşımın Şeytan Çıkarma Ayini'yi inceledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

"Exorcism" eskimedi gitti. Amerikan gençlik filmlerinden diziler, oyunlar, çizgi romanlara kadar içine şeytan kaçandan geçilmiyor. Yanlış anlaşılmasın "The Exorcist"e bayılırım mesela, daha bir çok örnek de verebilirim bu konu üzerine. Fakat her ne kadar Anthony Hopkins'i çok sevsem de "Rite" gibi saçma sapan filmlerin de bir yerlerden fırlayıp gelmesine sinir oluyorum. Özetle; şeytan çıkarma ayinlerinin cılkı çıkarıldı. Elbette klasikleşmiş olan konuyu farklı bir perspektifle işleyen birkaç esere denk geliyoruz arada sırada, çok nadir değil.

"En Yakın Arkadaşımın Şeytan Çıkarma Ayini" (umarım yazının ilerilerinde tekrar isminden bahsetmek zorunda kalmam) de klasik konunun uzerinde de giden bir eser upuzun adından da anlaşıldığı üzere. Ama asıl amacı olabildiğince klişe yapmak. Bu yüzden kitabı tutup da 'Ya bunların boku çıktı.' diye eleştirmenin pek de bir anlamı yok. Ki istediği kadar çıksın, iyi işlendiği sürece sorun yok.

Konumuz da açıldığına göre işleniş gelelim o zaman. İşleniş hizmet eden en büyük etkenlerden biri kitap kapağıdır ve 'EYAŞÇA' (oh be) bu konuda güzel bir başarıya imza atıyor. 80'lerden fırlamış fosforlu, kabarık saçlı, VHS'leri andıran bol nostaljili ve renkli kapak son derece ilgi çekici. Zaten kitabı incelemeye beni iten en büyük etkenlerden biri de kapağın tasarımı olmuştu. İçeriğine gelecek olursak maalesef biraz sivri dilli olmak zorundayım. Birincisi kitabın karakterleri çok zayıf. Çoğunun klasik birer 80'ler tipi genç olması yazarı detaylandırma konusunda kolaya kaçmaya itmiş gibi bir durum sezdim. Bu karakterler zaten tarih boyunca çokça işlendi, herkesin gözünde belli bir imaj var ve bunu kırmaya gerek yok. Eğer bu şekilde yola çıkıldıysa yanlış. Zaten sonuç da yanlış, aslında yola çıkış biçimi ne olursa olsun yetersiz kalmış diyebiliriz. Abby ve Gretchen'ın arkadaşlığı üzerinden belli karakteristik özellikler detaylandırılmaya çalışılmış fakat sonuçta pek de olması gereken bir durum ortaya çıkmamış. Glee, Margeret ve Wallace'tan bahsetmiyorum bile, yalnızca isimleri ile aklımdalar. O da kitabı yeni bitirdiğim için, iki gün sonra sorsanız belki hatırlamayabilirim. Fakat, bu tarz bir hikaye için kuvvetli bir yan karakter gerekiyordu, ki koyulmuş da. Kitapta "egzorsist" diye bahsedilen fakat o kelimeyi bana "egsoz" gibi çağrışım yaptığından kullanmayıp orijinalini tercih ettiğim ve "exorcist' dediğim bir tipleme tabi ki var, fakat farklı bir bakış açısıyla verilmeye çalışıldıysa da derinleştirilemediğinden başarısız olan bir karakter olup çıkmış kendisi de. Ayrıca çeviriden ve yayınevinden mi yoksa direkt yazardan mı kaynaklandığını çözemediğim birtakım sorunlar da var. Birincisi; paragraflar arası birbirinden alakasız ani geçişler çok. Anlık bir dikkat dağınıklığı durumunda sizi yakalayan bu ani değişiklikler sizi birden birkaç satır öteye atıp okurken yakaladığınız ritmi çok rahat bozabilir nitelikte. Ayrıca; evet ağzı bozuk gençliği resmederken kaba ve küfürlü bir dil kullanmak gayet normal, fakat 'lan'lar 'ulan'lar havada uçuştuğu an olaylar biraz garibime gitmeye başladı. Açıkçası bunun tamamen çeviriyle alakalı olduğuna eminim diyebilirim.

Kitabın nostalji hissiyatı üzerinden gittiği, gerek kapağı gerekse bölümlerin isimlerinin dönemin belirleyici şarkılarından seçilmiş olmasından belli olan bir durum. Ama ben şu kapaktaki yorumu anlamlandıramadım. "Okurlara Black Mirror'ın San Junipero bölümünü andıracak." Black Mirror'ı severim, San Junipero da beni en çok etkileyen bölümdü. (Biraz üstün körü değineceğim daha fazlası kitabın sonunu berbat edebilir.) Buna rağmen ben bir ilişki kuramadım. Yani yalnızca, 80'ler havası ve bir arkadaşlık üzerine gitmesi üzerine bu kanıya vardıysa yorumu yapan arkadaş, biraz sığ düşünmüş demektir. Ha, son sayfalara göre düşündüyse, o zaman gidip San Junipero'yu bir kez daha izlemesi gerekir diye düşünüyorum.

Kitabın çok da fazla kuvvetli yanı yok. Bu yanlardan en öne çıkanı ise zamanı kullanmaya karar vermiş olması. Kitabı okuduktan sonra ne söylemek istediğimi anlayacaksınız. Küçük ve kısa bir hamle farklı bir tat kazandırmış. O da olmasaydı zayıf karakterler ve duyduğu ihtiyacı karşılayamayacak kadar az düzeyde korku ve gerilim unsuru içerisinde gelişen hikaye kendi ağırlığı altında ezilebilirdi. Elbette sadece bu değil, akıcı dil her zaman romanı bir nebze kurtaran bir durum olmuştur ve burada da çok güzel iş görmüş.

Sona yaklaşırken şunu söylemek isterim: 80'lerin kültüründen fırlamış korku filmlerini izlerken anlamlandıramadığım bir keyif aldığım çok oldu. Çok da üstünde düşünmedim önemli olan eğlenmek. 'EYAŞÇA' üzerinde de çok düşünmeden okumak ve o şekilde kabul etmek lazım, yoksa şikayet edecek nokta çok. Bu şekilde bir film olsa boş vaktimde kafa dağıtmak için tercih ederdim diye düşündüğüm sırada da zaten 2019'da sonuçlanacak bir prodüksiyon sürecine alındığını da öğrendim. Bakalım eğlendirebilecek mi?

Sadık Kocak, Komplo'yu inceledi.
8 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Üvey kızına güzel bir atıf sonrası başlayan bir kitap. Kitabı -yalan olmasın- net araştırdım yani ismi pek yok, fiyat desen yüksek ve bende sadece o kitabı o site üzerinde alabilenlerin yorum attığı siteden baktım yorumlara. Fazla para verenlerin yorumları değerlidir. Onlar daha yüksek bir paranın karşılığını beklerler her zaman ve olumlu bulup başladım kitaba ki sanırım 540 sayfaydı.
Yazarın yazmaktan ziyade yazamadıkları da önemli mesela Yahudi karşıtlığını kendisi değil de bir Müslümana söylenmesi henüz sayfa 11de dikkat çekiyor.
Kitabın başında oldukça tanıdık bir stil, ilk hikaye ve kitabın içerisinde yine geçeceği belli diyorsunuz.
Kitabın başı da çok ilginç. İlk hikaye sonrası hemen bir suikast ve ölüm, oldukça ilgi çekici olmuş. Genelde bu tarz yazılarda 50 sayfa hatta 100 sayfa bazen de abartmıyorum 130-150 sayfa can sıkıcı geçer.
Kitabın başında gördüğümüz Jay Tice gerçekten ihanet mi etti yoksa ona mı ihanet edildi anlamak gerçekten güç. Zaten kitabın bayağı bir kısmı bu soruya cevap aramakla geçiyor ve sayfalar elinizden yağ gibi kayıyor.
Jay Tice’nin intikam için hapisten Frank Theosopholis adında bir mahkumla kaçması ve sonra onu öldürmesi de oldukça şaşırtıyordu ve kaçış sahneleriyle beraber yaşananlar çok ilgi çekiyordu.
Kitabın en güzel yanlarından birisi de benim için tabi, ara vermek zorunda kalıp geri döndüğümde o hikayeyi kaldığım yerden hatırlayıp tekrar bölüm başına dönmeden bitirebilmektir. Bu yönüyle de oldukça iyiydi.
Değinmek istediğim bir nokta da hanımlar her zaman ki gibi. Sürekli kitaplarda ve filmlerde hatta dizilerde de bu var. Kadınlar her zaman haksız ya da sinir bozucu kısımları yapar, yapmaması gerekenleri yapıp duruma daha da zorluk getirirler. Bilmiyorum hiç dikkatinizi çekti mi? Bu kitapta da Tice’nin kaçarken yaşadıkları olaylarda kısa süreliğine bir kadına güvenmesi ve hatta onu kendi kızı yerine koyması sonrası olanları görünce de ağzım açık kaldı resmen.
Yazarın kendisinin de romandan bağımsız olarak çalıştığı alanları gördüğümde açıkçası tamam dedim bu kadın, yazar. Orduya ait bir beyin takımında çalıştığı da kitabın arka kapağında paylaşılan bilgiler arasında. Açıkçası ben olayın gidişinden memnun oldum. Filmi çekilse izlenir aslında, güzel bir polisiye olacağına eminim. Belki de benzettikleri vardır, kim bilir? Keyifli okumalar, iyi akşamlar dilerim..

sueda reyyan, Jurnal Cilt 1'i inceledi.
 8 saat önce · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitaplara bu kadar maşukken, kitaplara hasret kalmak. Sadece kitaplarıyla değil, bence hayatıyla da devasa dersler veren yazar Cemil Meriç. Ben felsefe ya da sosyoloji pencerelerinden bakmadım bu kitaba, ideolojik gözlüklerle de okumadım. Edebi olarak seyran etmeye çalıştım Meriç’in dünyasını. Ve kaç gündür hayal etmeye çalışıyorum kütüphanesini, merak ediyorum kitaplarını, el yazısını. Bir de sesini. Netten araştıracağım ses kaydını, acaba eleştirileri gibi ses tonu da yüksek perdeden, sert ve köşeli mi??

Neden bilmem Cemil Meriç’le Necip Fazıl’ı cümlelerinin heybeti ile benzetirim zihnimde. Acaba birbirlerini gördüler mi diye araştırayım dedim netten; Cemil Meriç’in şu cümlesi hislerime tercüman oldu sanki: ‘’ Ben bilim adamıyım, Necip Fazıl ise iman adamı..’’ Aynı sohbet meclisinde olsalardı da, saatlerce dinleyebilseydim onları, ne güzel olurdu:)

Cemil Meriç… Yazıları hem derya, hem uçurum, bazen çöl, bazen bataklık. Doyumsuz, hırçın, asil ve yalnız bir okyanus. 4 yaşında okumayı öğrenip, kitapların dünyasına saklanan,’’ düşman dünyaya dostsuz geldim’’ diyen bu yalnız ruhun eleştirileri çok keskin, köşeli ve rijit. Tavizsiz ve bahanesiz. Galiba gözlerini kaybettikten sonra, karanlıkta hapsolduğu dünyasında yeni alemlere inmeye çalıştıkça ve zorlandıkça, dilinin üslübu ve eleştirileri daha bir derinleşmiş, keskinleşmiş. Hayat zorlaştıkça, aşmaya çalıştığı duvarlar büyüdükçe, Meriç’in cümlelerindeki heybet te büyümüş sanki. Belki farklı olsaydı, her daim yaşamın içinde yer alabilseydi ya da daha kolay bir hayata misafir olsaydı, daha yumuşak, daha toleranslı tenkitleri olur muydu acaba düşünmeden edemedim. O yüzden belki de gevşek mizaçlara, tembel ruhlara ağır gelebilir yazıları.

Dikkatimi çeken diğer bir nokta da överken de eleştirebildiği.. Mesela Dosto’yu hayranlıkla överken yeri geliyor yeriyor da hakkaniyetle. Ama bu teraziyi menfi eleştirilerinde dengeleyemiyor sanki. Eleştirileri öylesine derin, yakıcı ve kıvrandırıcı ki, cümlelerindeki hayvan benzetmeleri canlanıyor sanki tasvir ettiği ruhlarda.

Mesela, kurtköpeği gibi yaşayan dostları, anka kuşu gibi hayal meyal görünüp kaybolan üniversite hocaları , papağandan bile sevimli olmayan profesörler, siyaset gergerdanları ,edebiyat gorilleri, orangutanlar, köstebek beyinler… :)

Jurnal okurken rahatsız olduğum nokta şu ki; şahsi mahremiyetine, hislerine şahit olmak istememem. Daha kendini bile anlayamayan insanoğluna en mahrem hislerini, en özelini paylaşmayı insafsız buluyorum ben. Zira insan zor,
herkesin -kimselerin giremediği- kendi özel küçük dünyası olması gerektiğini düşünüyorum. Mesela keşke Meriç’in frengi korkusunu hiç okumasaydım dedim kendime. Aklımda hep fikirleriyle, cümleleriyle kalsaydı.

‘BU Ülke’ kitabından sonra da aynı şeyleri hissetmiş, aynı kararları almıştım okumalarım adına. Okumak, okumak ama çılgınlar gibi okumak… Okumak ancak kitapları ilahlaştırmadan okumak..

Daha fazla okumak için gece uykularımı mı azaltsam diye düşündüren kitap..:)

Keyifli okumalar, sevgiler, sygılar..

Evren Çakmak, Korku'yu inceledi.
9 saat önce · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 7/10 puan

Fazla rahat bir yaşamdan sıkılıp macera arayan, alışkın olmadığı bu hızlı dünyaya girince afallayan ve duygu karmaşası içinde kendini çözümlemeye çalışan bir kadın. Bu dünyaya adım attıkça kendi farklılıklarını daha çok hissediyor, özellikle korkusunu bastırmayı bir türlü beceremiyordu. Korkuyu sürdürmek ve korkuyla yüzleşmek arasında sürekli gidip geliyordu.

Zweig'ın betimlemeleri diğer kitaplarında olduğu kadar kaliteli. İnsanın duygu ve düşüncelerini yine başarılı aktarmış, şaşırtmadı.

Ancak benim fikrime göre; Zweig insanların yaşadıklarını çok iyi çözümlese de bu duruma gelme sebeplerini düzgün açıklayamıyor. Yani bir korkudan bahsetmek istiyor, korkuyu mükemmel aktarıyor ama zemin hazırlama konusunda aceleci ve yüzeysel davranıyor. Zaman zaman "Bu karakter bu analize uymuyor." diyorum kendimce.

SPOILER UYARISI

Kitabı yine de beğendiğimi söylemeliyim. Şantajcının kiralık oyuncu olduğunu öğrenince kadına üzüldüm diyebilirim. Ancak kocasının da böylesine rahat davranmasını anlayamıyorum. Farklı kültür ve mizaca sahip toplumların hayatları hakkında empati kurmak pek mümkün olmuyor. Hatta adamın aldatıldığını bile bile böyle bir oyun yapması bana gülünç geliyor. Ayrıca kadın, gerçekleri öğrendiğinde kocasını bırakıp yeni ve özgür bir yaşama veya doğrudan ölüme gider diye düşünmüştüm. Ailennin tekrar biraraya gelip mutlu olması da garipsediğim başka bir nokta.

Yusuf, Kuyucaklı Yusuf'u inceledi.
12 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Türk Edebiyatı başyapıtlarından olmayı gerçekten sonuna kadar hak eden bir kitap. Kuyucaklı Yusuf'un hikayesini okurken hep son delikanlının hikayesini okur gibi hissettim. Bi diğer nokta ise kitapta kötü katakterlerin çok yoğun olması ve Kuyucaklının etrafını kuşatmasıydı. İyilik resmen kapana kısılmıştı. Bugünleri çağrıştırdı bana.

Anmak Unutmak
İki tür nokta var
Biri önüne ve ardına bakar,
Biri ardına bakmaz,
Ardını noktalar.
Özdemi̇r Asaf

Farazi Düşünce, nokta
Var noktadan oluşur, yokta..
Noktanın içinde binlerce nokta...
Ve her bir nokta,
Apayrı modda!