Irelia, Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu'yu inceledi.
41 dk. · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

***spoiler***

bu kitaba ben incelikle sevmek cümlesini yakıştırdım.

55 sayfaya bir ömür sığar mı?
55 sayfada bir aşk anlatılır mı?
peki bir kadın, bir ömür bilinmezliğe dayanabilir mi?

bilinmeyen bir kadın, sen öyle bir kadınsın ki, hayatının başlangıcını onu gördüğün ilk gün sayacak kadar naifsin. ben bu sorulara bu yüzden olumsuz cevap veremem. çoçuğunun ölümüne duyduğun acıyı anlayamam belki ama canın kadar sevdiğin çocuğunun acısını hafifletmek için babasına mektup yazdığını sindirebilirim. dayanmak değil bu pekâlâ, biliyorum ki sen ölüm döşeğinde bile onu sevmiş olduğun için kıvanç duyacak bir kadınsın. sadıksın, içinde bir ömür taşıdın onu. sadıksın, ondan olan çocuğunu gözlerden sakındın, onun için farklı acılara katlandın. ve yine sadıksın, bilinmemene ve bilinmeyecek olmana rağmen bu mektubu yazdın.

iki düzine olan mektubun neden bu kadar canımı yaktı? kendimden parça/parçalar bulduğum için mi? anılar kesiştiği kadarıyla da olsa nasıl da derine işliyor cümleler. hem de kelimesi kelimesine...

yıllar sonra onu gördüğünde karşında, seni davet ettiğinde evine, anlatamaz mıydın her şeyi ona? hatırlaması için elinden geleni yapmaz mıydın? hatta başaramaz mıydın bunu? ya da gönderdiğin güllerin üzerine not düşemez miydin hep o bilinmek isteyen adını? hepsini yapabilirdin, biliyorum bilinmeyen bir kadın. içten yapılan şeylerin kıymeti vardır, bilirim, zorlamakla olmaz, onun kendi istemiyle hatırlanmak, tanınmak istemiştin.

kızamıyorsun, seviyorsun çünkü. darılamıyorsun, seviyorsun çünkü. o bilmese bile sen biliyorsun ya, yetiyor bu, ne kadar acıtsa da. belki, incelikle sevdiğin bu adam, kendisi için yaptıklarını, vazgeçtiklerini, fedakarlıklarını bilse, bilmesini geç, aşık olurdu sana. ama sen belkilere ihtimal vermeyecek kadar onun bilmesini istiyordun. ve bir defa daha o saatlerin cehennemini yaşamak zorunda kalsaydın, ve seni neyin beklediğini önceden bilseydin de, yapmış olduklarının hepsini yine yapardın, bir defa daha, binlerce defa daha yapardın. cümlelerini okudukça ne kadar da senim diyorum. sen boşluğa aitsin bilinmeyen bir kadın, yine olsa yine düşerim dediğin o boşluğa aitsin.

neden güçlüsün bu kadar anlatsana biraz bilinmeyen bir kadın? sevmek bunun gibi bir şey işte, sevmek diyorum, öyle ki sevmek, canını yaksa da, benliğini ezse de her hatırada, tanınmasan da, hatırlanmasan da, bilinmesen de tarafından, sevebilmek, bilmezden gelerek. ondan olan her değere, her varlığa, her şeye sahip çıkabilmek, sırf ondan diye koruyabilmek.

sayfalar sayfaları acıyla kovalarken beni en çok sarsan tarafı bu olayda, seni asla tanımamış olanın okumayı bitirdiğinde yazdıklarını, silüetini rüya görme hali gibi hatırlamasıydı, hatırlamak denebilirse. ama sen zaten bunu biliyordun, bu yüzdendir ki ölümünden sonra R.nin eline ulaştı mektubun. "her şey olduğu şekliyle iyiydi, her şeye rağmen... sana teşekkür ederim... seni seviyorum, seni seviyorum... elveda." diyebilecek kadar incelikle sevebildiğin için bilinmeyen bir kadın, gece, sana imrendiğim gecedir.

mektubunu bitirirken şu sözler eşlik etti bana sanki:

"sen zahmet etme ne gerekiyorsa ben yaparım, hatta gerekirse sen olurum kendimi aldatırım."

Okumayı sevmek, hayattaki can sıkıcı saatleri en güzel saatlerle değiştirmektir.

Montesquieu

Abdullah tiryaki, İlk Öğretmenim'i inceledi.
13 Mar 21:33 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Kitap 3.yada 4. Sınıfta okumaya zorunlu hale getirilmeli. Neden okumalıyız , neden okutmalıyız sorularının cevabını kısa bir öykü De bulabiliriz.. öğretmek için öğretmen olmaya gerek Yok . Öğretmek için çabalayan , destek veren , öğretmek için kendini adayan herkes öğretmendir...
Hani denir yâ okuyacak kişi kendini küçükken belli eder diye , öyküde ki küçük kızda böyle belli ediyor kendini.. okumayı dersi sevmek öğretmeni sevmekten başlar..
80 sayfalık bir öykü kitabı hem geçmişinize hemde geleceği düşünmenize götürecek sizi... hayırlı okumalar olsun..

Emre AK, Don Quijote'yi inceledi.
12 Mar 09:01 · Kitabı okudu · 20 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap okumayı ve edebiyatı sevmek istiyorsanız okumanız için tavsiye edeceğim ilk kitap Don Kişot'tur. Fiili hayatta da pek çok yarayışlı bilgiyi ihtiva eden bu kitabın okunmasını zaruret olarak ifade etsem abartmış olmam.

Okumayı sevmek, hayattaki can sıkıcı saatleri en güzeI saatIerIe değiştirmektir.

Montesquieu

#okumak
Okumayı sevmek, hayattaki can sıkıcı saatleri
en güzel saatlere değiştirmektir...

Kitap okumayı sevmek başka.. Kitabı bir fetiş aracı haline getirmek başka..

İpek Seray, Sevmek, Sevinmek, İyi Şeyler Üstüne'yi inceledi.
 02 Şub 16:09 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yaşar Kemal görüşleriyle, düşünceleriyle, sorunları ele alma biçimi, doğup büyüdüğü yerleri bu kadar severek anlatması ve en önemlisi akıcı, usta dili ile en en sevdiğim yazarlardan biri. Uzun roman okurken arada mola niyetine böyle deneme, inceleme türünde eserler okumayı severim. Dinlendirici etkisi oluyor. Yaşar Kemal'in kısa kısa yazılarından oluşturulmuş bu eseri benim için biçilmiş kaftan oldu adeta. Yaşar Kemal kendini anlatıyor'u da okudum pek tabiki. Ülkemizde böyle bir yazar hatta böyle bir insan yaşamış olması büyük şans. Bir kez daha rahmetle anıyorum kendisini.

Okumayı sevmek, hayattaki can sıkıcı saatlari en güzel saatlerle değiştirmektir… Çeyrek saatlik okumanın gideremediği kederim olmamıştır.” Montesquieu.

Gün İlke Yıldırım, bir alıntı ekledi.
25 Oca 21:04 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Tarih okumayı sevmek için, garip, fakat gerçektir ki, mitoloji yani menkıbe ve efsane okumayı sevmek ve alışmak lazım. Zira mitoloji okumanın evvelen bizim dışımızdaki bir dünyayı ilgiyle izletmek gibi bir alışkanlık verdiği açık. İkincisi mitolojiyi ve menkıbeleri iyi okuyan, bilen ve ustalık edinen okuyucuya birtakım tarihçi geçinen acemilerin gerçek dışı olguları yutturması mümkün değildir.

Türklerin Tarihi 2, İlber Ortaylı (Timaş Yayınları)Türklerin Tarihi 2, İlber Ortaylı (Timaş Yayınları)