Sena Bezgin, Kan Kırmızı Yol'u inceledi.
2 dk. · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kapağı yine çok güzel ve almadan olmuyor.
Kurgusunu beğendiğim kitabın kendisini fazla beğenmemezlik yapmadığımı söyleyerek başlayım.
Çöl gibi kurak yerde yaşayan(!) bir ailede, babasının ölümü ve kardeşinin ondan koparılmasıyla derinden etkilenen Saba'nın yolculuğunu anlatıyor. Gayet sağlam.
Kitap işlerken de macera üstüne macera olunca cidden okuma isteği arttı bende güzelce de bitirdim diyebilirim.
Genelde kitapların başrollerinin hep masum ve kendini sevdirme durumundan farklı olarak Saba bazen çok sinir bozucu olabiliyordu ki bu da kitabı beğenmemin bir başka sebebi.
Seriden oluşuyor,
Tabi sonu ayrı bir şey.
İkinciyi aldırtacaksınız yine.

slytherin varisi, Ölü Ozanlar Derneği'yi inceledi.
 5 dk. · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

"Ormanda yol ikiye ayrıldı. Ben en az tercih edileni seçtim." gibi bir söz yer edinmiş hafızamda. Filminden etkilenip okuduğum kitaplardan birisi. Neil Perry'nin intiharı (!) çok üzmüştü. Favorim Nuwanda :D Kitap bitmesine diye günde sadece 2-3 sayfa okuyordum. Sonunda ise bu kitabın dövmesini yaptıracağıma karar verdim.

Emirhan Çetinkaya, Paris ve Londra'da Beş Parasız'ı inceledi.
8 dk. · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

"Genç bir insan olarak Paris'te yaşayacak kadar şansın varsa geri kalan hayatında nereye gidersen git, Paris senin içinde bir şenlik olarak kalacaktır." demiş Ernest Hemingway.
Sanırım bu, Orwell için hiç de geçerli olmamış.
Cebinizde paranız yoksa Paris bile bir şenlik yerinden çıkıp ıstırap yeri haline gelebiliyor.

Kitap parasızlığın yol açtığı birçok sorunun başında gelen açlığın, insanı nasıl bambaşka birine dönüştürebildiğini anlatıyor. Açlıktan kimliği değişen insan ancak yoğun uğraşlar sonucu iş bulabiliyor (çünkü para kazanmak için iş bulmak için bile bir yerlere para vermek gerekiyor) ve bulduğu bu iş de insani değerlerden yoksun, iş verenin işçilerin çaresizliğini kullanarak onların sırtından mümkün olduğu kadar fazla asalakça para kazandığı türden bir iş oluyor.
Bilindik bu tür konuların yanı sıra kitap açlığın ve işsizliğin psikolojisini derinlemesine anlatıyor.
Son kıyafetine kadar eşyalarını rehin vermeler, her gün ekmek yemek zorunda kalmalar, karnın aç bir halde iş bulabilmek için kilometrelerce yürüyüp her seferinde red cevabı alıp aynı yolu geri yürümek zorunda kalmalar, eğitimli bile olsan sırf paran olmadığından düzgün kıyafetler alamadığın için insanların seni aşağılık görmeleri...
Yazarın bu çilesini okurken aklıma Charlie Chaplin'in Modern Times filmindeki işsiz karakterinin yanlışlıkla hapse düştükten sonra hapisten çıkış günü geldiğinde çıkmamakta direttiği sahne geldi.
"Başlarına talih kuşu konmadığı sürece bu hayattan kurtulmanın tek yolu hapse düşmek."
Çünkü modern kölelikte insanın hapishanedeki gibi karnının doyacağının garantisi yoktur. Hapisteki insan cezasını çeker ama onun cezasını çekmesinin düzene pek bir katkısı yoktur. Oysa yazarın anlattığı modern kölelik düzeninde işsizlerin bile bir görevi vardır:
Berbat koşullarda çalışanların haklarını aramalarına engel olmak için patronlar tarafındandan kullanılmak.

Kitap ve Kahve Delisi, İnci'yi inceledi.
9 dk. · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

#kitapyorumum
Bitti...
Kızılderili Kino ve eşi Juana'nın Coyotito adındaki bebeklerini bir gün akrep sokar. Çaresiz kalınca soylulara bakan doktora giderler ama paraları olmadığı için kapıdan geri döndürülürler. Geçimini inci toplayıcılığından kazanan aile bir dua eder oğullarını iyileştirmek için nadide bir inci bulmak ... İnciyi bulduktan sonra başına gelenleri ve ailenin yaşadıklarını şiirsel bir anlatımla bize aktaran Steinbeck yine bir baş yapıt sunmuş. Hayatı ve insanlığı sorgulamak isteyen herkese şiddetle tavsiye ederim... 5/5

BERÇEM ARSLAN, Ve Dağlar Yankılandı'ı inceledi.
11 dk. · Kitabı okumadı · Puan vermedi

khaled hosseini'nin diğer iki kitabının gölgesinde kalacak olan ve benim de diğer iki kitaba** nazaran daha bir az beğendiğim kitap. sanırım bu da karakter çokluğundan ve afganistan'ın biraz daha geri planda kalmasından kaynaklandı. karakterler arası geçiş iyiydi aslında ancak bazı karakterin hikayesi fazla uzatılmış - açıkçası gereksiz bulmadığım hikayelerde yok değil - bu nedenle havada kalan hikayeler var. genel olarak iyi bir kitap, okunabilir ancak yazarın diğer iki kitabını okuyanlara aynı tadı verir mi bilemem.

slytherin varisi, Küçük Prens'i inceledi.
12 dk. · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 10/10 puan

İçinde Atatürk'e yer veren, bir kıyafetin insanlar üzerindeki etkisini ve algısını belirten, bir gülün değerini anlatan ve kitabı kapatırken "Büyükler anlayışsız." dediğim, dayanamıyıp İngilizce versiyonunu da okuduğum kitap

G.R.R.M'e kazandığı paralar yetmedi heralde bir de bunu çıkardı. Tamamen para kazanmak amacıyla Tyrion'ın ağzından çıkan kitaptaki sözlerin aynısını bir kez daha satıyor. Belki koleksiyon amacıyla alınabilir.