Dalgın Nil, bir alıntı ekledi.
35 dk. · Kitabı okuyor

"Her defasında binlercesi olmak üzere, Suomi'mizin iki milyonluk nüfusunun tedricen gelişmiş,eğitimli,vicdanlı ve iyiliksever insanlara, hem kendi hayatlarının hem de toplum hayatının özverili kurucularına dönüşmesini istiyorum."

Beyaz Zambaklar Ülkesi, Grigory Petrov (Sayfa 165)Beyaz Zambaklar Ülkesi, Grigory Petrov (Sayfa 165)
Şeyma Bakırtaş, Dönüşüm'ü inceledi.
44 dk. · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sanayi devrimi sonrası toplumun en büyük açmazlarından kapitalizm bireyi birtakım sorumluluklara uygun davranmaya zorlar. Gregor samsa'da kendine atfedilen yükümlülükleri yerine getirmek hem ailesi, hem işvereni hemde toplum tarafından baskı altına alınır. Kapitalizm ile birlikte her türlü insani ilişkinin yerini katı çıkar ilişkileri alırken insanları birbirine bağlayan sevgi, saygı gibi kavramlar giderek kaybolur . Bunun sonucunda da işe yaramayan , aileye bir katkıda bulunmayan birey, evlat veya kardeş olsa da artık sırtta taşınan bir yüktür. Gregor samsa da bir böceğe dönüşerek çalışamaz hale gelince onun ticari niteliği sona erer ve sırtta bir yük olur . Kapitalist düzenin istekleri karşısında yabancılaşan ve isyan eden gregor samsa neden bir böceğe dönüştüğünü hiçbir zaman sorgulamaz bile yeni durumuna uyum sağlamaya çalışır . Baskılardan kurtulmak için çevresinden uzaklaşırken aynı zamanda çevresindekileri de kendisinden uzaklaştırır . Onun böceğe dönüşerek başkalaşmasından itibaren, toplumun ve ailesinin onu tutsak kılan beklentileri sonuçsuz kalmaya mahkûmdur; böceğin igrençligi, sürüden ayrılan özgür bireyin iticiligiyle özdeştir .

Charles Bukowski
"Yine hayatımda sorunlar baş göstermeye başlamıştı, neydi sorun? Yapmak istediğini yapamama meselesi miydi ? Yoksa kahrolası bu göt insanlar mıydı ? "Toplum... Topluummmmmm " Orospu çocuğu topluummmmmm" neden hep yol gösterici ve bir öğretmen olmak zorundaydı ki.''

Ragıp Sefa Sarı, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

"İslam'ın iș yapması isteniyorsa, hűkmű de onun vermesi șarttir. Islam, insanlara mescid ve tekkelerde inziva hayatı yașatmak ve vicdanlarda hapsedilmek için gelmemiștir.
Toplumu, istediği hayat tarzına góre uygun bir yaşantı biçimine sokmak için gelmiștir.

Peki bu vaaz ve nasihatle mi gerçekleșir? HAYIR !

Bu İslam'ın dűzenleyici ve yõnetici olmasıyla gerçekleșir.
Çűnkű islam, hayata kendi prensipleri ile istikămet vermek ister, İslam dűșűnce ve prensiplerini fiili olarak hayata geçirmek, emir ve yasaklarını, et ve kandan meydana gelmiş bir toplum olarak gõrmek ister.

Óyle bir toplum ki hakim olduğunda tavırları, hayat tarzı, toplumsal můnasebetleri idare șekli ile İslam'ın dűșűnce, kanun ve nizamıni temsil eder.

İslam vicdanlara hapsedildiği, cami duvarı arasına kapatıldığı, kul ile Allah arasında bir műnacaat olarak kaldığı műddetce toplumun ihtiyaçlarına cevap vermesine imkân yoktur."
{islam _ Kapitalizm Çatışması, /Seyyid Kutub

İslam Kapitalizm Çatışması, Seyyid Kutubİslam Kapitalizm Çatışması, Seyyid Kutub
ManahoS, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okuyor · 10/10 puan

K.Marks
“Oteki Dünya’yı zırva sayan.. Cennet hayâli ile canlarını fedâ edenlere ve millet için, vatan için bir şeylere katlananlara enayi diyen bir doktrinin, toplum denen Anka Kuşu için her şeyi göze alan, hattâ eşek cennetine doğru dört nala kalkan yığınla enayi bulabilmesi, gerçekten de övülecek bir hergeleliktir. Ama bu övgüler benim tiksintimi koyulaştırmaktan başka bir sonuç veremez. Bir parça aklı olan da bunu kolayca anlar. Sen de anlayabilirsin...

Gençliğim Eyvah, Tarık BuğraGençliğim Eyvah, Tarık Buğra
mehmet temiz, Claude'un İtirafları'ı inceledi.
 5 saat önce · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Emile Zola 'nın ilk kitabı. Yayınlandığı tarihte büyük tartışmalara sebep olmuş , hatta başta ABD ve İngiltere olmak üzere bazı ülkelerde basılması yasaklanmış bir kitap.

Açıkça söylemek gerekirse ben, bu kitapta yasaklanacak veya böyle şiddetli tartışmalara sebep olacak herhangi bir şey bulamadım. Ama bu durum, benim bugün itibariyle bakışımı ifade etmektedir. Kitabın yayınlandığı yıl olan 1865 yılının toplum yapısının, günümüzden çok çok farklı özellik taşıdığını da unutmamak gerekir. Bundan dolayı esas değerlendirmenin o dönemin sosyal yapısı doğrultusunda yapılmasının daha doğru olacağı kanaatindeyim.

Kitapta yazar, geçmişinde fahişelik yapmış bir kadını seven, yoksul bir delikanlı olan Claude'ın iç ve dış dünyasında kopan fırtınaları anlatmaktadır. Bunu da okuyucuya, bu saf ve iyi niyetli delikanlının, arkadaşlarına yazdığı mektuplar vasıtasıyla yansıtmaktadır.

Yazar olayları, tüm doğallığıyla muhteşem bir akıcılık ve dramatik bir şekilde bize aktarmakta olup, özellikle de Claude'un iç dünyasını harika bir şekilde tasvir etmektedir. Aslında buradaki konuyu , yazarın gençlik yıllarında yaşadığı olaylardan kaleme aldığı da söylenmektedir.

İster yazarın otobiyografisinden kaynaklansın, ister tamamen farklı olarak yazılmış olsun, kitapta, aşk,yoksulluk,fedakarlık, vefasızlık ve acıma duygularının mükemmel bir şekilde işlendiğine şahit oluyoruz.

Yukarıda da yazdığım gibi yazarın ilk kitabı olma özelliğini de taşıyan bu harika kitabı ben beğenerek okudum ve okunmasını da tavsiye ederim.

., bir alıntı ekledi.
6 saat önce

Hayatım, toplum içinde yaşamaktan daha iyi duruma gelmişti; konuşacak kimseyi bulamamaktan üzüldüğüm zamanlar, kendi kendime düşünmenin, düşüncelerimle konuşmanın ve hatta yakarışlarım yoluyla Tanrı'nın kendisiyle konuşmanın, dünyadaki insanların bana verebileceği en büyük mutluluktan bile daha iyi olup olmadığını soruyordum kendime.

Robinson Crusoe, Daniel Defoe (Sayfa 132 - Karaca Yayınevi)Robinson Crusoe, Daniel Defoe (Sayfa 132 - Karaca Yayınevi)

Okulda sorgulamayı öğretirler,hayatta sorgularsan içeri girersin.Sonuç şizofrenik toplum.

Emine Oruç, Vejetaryen'i inceledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · 6/10 puan

2016 Uluslararası Man Booker ödülü alan kitap 3 bölümden oluşturulmuş. İlki kitabın isminden anlaşılacağı üzere, kötü rüyalar görmeye başlayan kadının ( Yonghe) vejeteryan olmasıyla beraber hayatından tüm hayvansal ürünleri çıkarmasıyla başlar. Bu bölümde kocasının umarsızca davranıp Yonge yi anlmaya çalışmaması beni içten içe sinirlendirdi. Rüyalar görüp tuhaflaşan kadının zamanla bir bitkiye dönüşme isteğinin olduğunu anlatıyor . İkinci bölümde eniştesiyle olan ilişkisini anlatıyor . İkisinin psikolojisi bozuk saçma sapan şeyler yapıyorlar . ( İğrenç bir durumdu aralarındaki olanlar ) . 3. Bölümde ablasının gözünden anlatılıyor. Yonhenin yemeden içmeden tamamen kesildiği kendini tam anlamıyla bitkiye ( ağaca ) dönüştüğünü zannetmesi evresini anlatmakta. Değişik bir roman olmuş. Yazar, Kore yaşam tarzı, kültürünü ve toplum ilişkilerini güzel bir şekilde okurlarına sunmuş.
Okurken kitaptan ciddi anlamda rahatsız oldum. Ama Hang Kang da bunu istemiş belli ki okuyucuya cinselliği,şiddeti, ilişkileri ve saplantılarımızı sorgulayacağımız içsel bir yolculuğa çıkarıyor.

Veysel Yılmaz, Budala'yı inceledi.
 9 saat önce · Kitabı okudu · 22 günde · 9/10 puan

Dostoyevski'nin Budala adlı romanı gerçekçi bir romandır. Şöyleki;Dostoyevski hemen her filozofun araştırdığı "Sevgi" meselesine farklı bir boyuttan yaklaşmaktadır.Dünyayı anlama ve anlamlandırma sürecinde önemli bir niteliğe sahip olan sevme,sevilme,değer görme, Dostoyevski’nin de eserinde çekirdek yapıyı oluşturmaktadır.Dostoyevski budala adlı eserinde iyilik temasının sevgi teması ile birleştirildiğinde
doğruluk, dürüstlük, açıklık gibi sahip olunan duyguların tam anlamıyla bir “budala”lık olduğunu söylemektedir.
"Niyetim bütünüyle güzel bir insanı anlatmaktır"der ve budala’yı bu amaçla kaleme alır peygamberimsi kahramanı Prens Mişkin’i böyle yaratır.Prens mişkin'in temelde sahip olduğu doğruluk ve sevgi,onu iyi bir insan yapmaktadır.
Bu iki özellik kitabı basit bir duygu yüklü roman olmaktan çıkarmaktadır.Yazarın çok zeki olması kitaba ayrı güzellikler katmaktadır "Zaten bütün utangaçlar hükmetmek ister."sözü kısa, çarpıcı ve bir o kadar da doğru bir cümledir.Kitap,insan toplum ilişkileri üzerinden derin bir psikolojik yapı sergilemektedir.
Kitapta çok fazla toplumsal gerçek bulunduğundan yazara da toplumcu gerçekçi diyebiliriz.Bu bakış açısıyla, iyi kalpli ve saf bir budala'nın gözünden toplumsal gerçeklere bakabiliriz. Özellikle ippolit karakterinin dönemin rus politik anlayışını yansıtan mektubu buna bir örnektir.Aynı zamanda bu roman temiz saf duygular ile sadece bir portre de bile görüp aşık olabilen sevgi insanı olan Prens Mişkin'in, Nastasya tarafından sınandığı bir aşk romanıdır.Dostoyevski'nin mişkin karakteriyle vermek istediği mesaj bence şudur:
Peygamber kadar dünya iyisi de olsan,kalbine yenik düşersin.Kimseye zararım dokunmaz zannedersin,fakat tutunamadığın için insanların da hayatını mafedersin.Bunlar aynı zamanda senin hataların ve zayıflıklarındır.Ama böyle olmazsan, bırak iyi olmayı İnsan olamazsın!!!