cnmuhammedkc, bir alıntı ekledi.
14 Mar 09:53 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bugünün Türk genci, yabancı sistemlere ve nazariyelere karşı ya alâkasız, yahut da körükörüne hayran olup kalmazsa, şahsiyetinin yepyeni cevherlerle dolu hazinesinin beynelmilel kıymette bir ruh fışkıracağını görecektir.

Eğitim - Gençlik - Üniversite, Peyami Safa (Sayfa 181 - Ötüken Neşriyat)Eğitim - Gençlik - Üniversite, Peyami Safa (Sayfa 181 - Ötüken Neşriyat)
Saniye SAFKAN, Türkçülüğün Esasları'ı inceledi.
 12 Mar 22:51 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Ulusal bilinci uyanmış bir ülkeye kocaman ordular gönderilse bile orada en küçük bir etkinlik kazanılamaz."

Türkçülük siyaset üstü bir fikir olduğu için ve temel hedefi doğrultusunda; Türk milletini yüceltmeyi amaçladığı, özünde olduğu gibi dürüst, çalışkan, ananelerine bağlı, adaletli vs... olmaya davet ettiği için Türkçülük ile ilgili her kitap ilgi alanımdadır. En unutulmaz Türkçü Gazi Mustafa Kemal Atatürk iken hem, nasıl olmasın? Ziya Gökalp, kitabın adından da anlaşılacağı üzere Türkçülüğün esaslarını, tarihini, gündemini ve ulusal bilinci uyandırmak için neler yapılması gerekir en anlaşılır şekilde ifade etmiştir.

Birtakım işler vardır yüceltmek için memleketi ve milleti. Türkçülük bunun kavgasını verir. Zaten bir kez Türkçüyüm diyen onun esaslarını da yerine getirmek mecburiyetindedir.
Ve Ziya Gökalp kitabın sonunda "ilgililere" seslenir:

"Ey bugünün Türk genci!bütün bu işlerin yapılması yüzyıllardan beri seni bekliyor."

Şule Harmankaya, bir alıntı ekledi.
11 Mar 15:06 · Kitabı okudu · Puan vermedi

" Turan'ımın güneşi yakından doğacaktır / Ve o gün bütün Türkler bir ordu olacaktır / Ruhları doldurdukça ülkünün yüce aşkı / Türk genci düşmanını rlbet boğacaktır "

Aşk Vatansa Şiir Turan'dır, KolektifAşk Vatansa Şiir Turan'dır, Kolektif
sitare, bir alıntı ekledi.
10 Mar 23:45 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ziya Osman Saba
Mesut olmuş görmek isterdim hepinizi
Bu bahar gününde, dertliyi, ümitsizi
Terfi etmiş memur, sınıf geçmiş öğrenci
Kadını, erkeği, yaşlısı, genci,
Bir bayram sevinciyle, kol kola sokaklarda
Sevgililer, baş başa, muratlarına ermiş
Çocuklar el ele, bir halka oluvermiş
Görmek isterdim camlardan, odalarda oturmuş
Radyoyu açmış, küçük sofra kurmuş
Yol, meydan, dere, tepe, dağ, bayır, kır
Vapurlar limanlarda yola çıkmaya hazır
Gazinolar, plajlar, sinemalar açık
Her dilden bir şarkı, her dudakta bir ıslık
Ne yoksul âhı, ne dul hıçkırığı, ne hasta iniltisi
Mesut olmuş görmek isterdim hepinizi.

Büyük Türk Şiiri Antolojisi 1. Cilt, Ataol BehramoğluBüyük Türk Şiiri Antolojisi 1. Cilt, Ataol Behramoğlu
Aysenur, Ya Sen Olmasaydın'ı inceledi.
08 Mar 20:25 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Milli hayatı sona ermiş sanılan büyük bir milletin bağımsızlığını nasıl kazandığını ve bilim tekniğinin en son esaslarına dayalı, milli ve çağdaş bir devletin nasıl kurulduğuna değinilen bir eser...
Atatürk'ü anlayamamış onun bu ülke için yaptıklarını öğrenememiş bir Türk genci bence yarım kalmıştır.
Almanya'dan Türkiye'ye gelen gencimize yapılan bu program hayli güzel...
Özgür gibi bıkmadan, usanmadan farklı öğrenme teknikleri geliştiren insanlarımızın çoğalması dileğiyle...

Şevket Karaaslan, Türk Ülküsü'ü inceledi.
08 Mar 13:27 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

“Bir milletin ikbali gençliğinin terbiyesine mevdudur.” Layibniç bu sözünde çok haklıdır. Bugünün çocukları, bugünün gençleri yarının kumandanları, idarecileri, kanun yapıcılarıdır. Bugün mazbut bir ahlâk, ilmî bir şuurla yetişen genç, yarın cemiyeti için fena bir uzuv olamaz. Genci, gençliği yetiştirmek bir millet meselesidir. / Atsız Hocanın 1932 yılında yazdığı bu satırlar bugün ne denli hayati bir mesele olduğunu ortaya koymaktadır! Bu kitabı tüm yeni neslin okumasını, kavramasını ve yaşatmasını dilerim...

1989 yılı…Türkiye ilk defa pizza dükkanlarıyla tanışır.Türkiye’ye birkaç dükkan açarak pazarın nabzını yoklayan ünlü marka aldığı sonuçla şoka girer. Bekledikleri gibi olmaz.Boğazına düşkün olduğu için pizzayı seveceğini düşündükleri Türk tüketicisi, pizzayı sevmez.Dükkanlar kapatılır.Geri dönülür.

1991 yılı.Murakami-Wolf-Swenson Productions’ın ürettiği bir çizgi film dünyada büyük ilgi görür.Yapımcı şirket Türkiye’deki bir özel kanala bu çizgi filmi teklif eder.Kanal şaşkındır, fiyat gerçekten olması gerekenin %10’udur.Adeta kapandaki peynir gibi duran bu teklifi kaçırmaz özel kanal.Yayınlanmaya başlar.Çizgi film Türkiye’de de çok tutulur.Oyuncakları, rozetleri, kartpostalları, defterleri ve kitap kapları ile müthiş bir pazarlama da beraberinde gelir.

1994 yılına gelindiğinde çizgi film milyonlarca çocuğu ve genci etkisi altına almıştır.Bu çocuklar tuhaf bir biçimde annelerinden pizza pişirmesini istemeye başlar.Türk anneleri pizzayı nasıl yapacağını bilmez.Talep gitgide artar.Derken pizza zinciri dükkanlarını yeniden aktif hale getirir, yeni dükkanlar açar.Çocuğu yemek yemeyen anneler mecburen pizza sipariş eder.Liseli, üniversiteli gençler arasında bir itibar nesnesi haline gelir. Türk mutfağının demode lahmacunu, pidesi terk edilmiş, gençler gruplar halinde pizza dükkanlarına gider hale gelir.

Tesadüfen (!) pizza talebini patlatan bu çizgifilmi çoktan tahmin ettiniz değil mi?Bravo! O çizgi film “Ninja Kaplumbağalar”!O pizza zincirini de tahmin ediyorsunuzdur,onu da buraya yazmayayım.

Şimdi o çocuklar büyüdü, çizgifilmi ilk izleyenler 30’larına geldi.İlk jenerasyon genç evli, yeni nesil aile oldu.Onlardan sonraki jenerasyon şimdilerde üniversite öğrencisi, ya yurtta ya da öğrenci evinde kalıyor.İlk jenerasyondaki evliler evde yemek pişirmek yerine sık sık şöyle diyor : “Pizza mı söylesek?”Bir sonraki jenerasyon da yurt odasına ya da öğrenci evine neredeyse her akşam pizza sipariş ediyor.

İşte algılarımız böyle yönetiliyor.20-30 yıllık stratejiler çiziliyor, uygulanıyor.Bizim eğlenceli diye izlediğimiz masum çizgifilmler, diziler, sinema filmleri birtakım fikirlerin beyinlerimize çok daha hızlı zerk edilmesini sağlayan katalizörlerdenibaret.Ve emin olun, bu bilinçaltı pazarlamacıları, bu algı sihirbazları bize sadece pizza yedirmiyor…!
Bu sadece bir örnekti, her Amerikan filminde Apple bilgisayarların görünmesi bugünkü Apple çılgınlığının temeliydi.Her filmde sabah işe giderken elinde Starbucks kahve ile koşturuyor olması bugün bir kahveye 15 lira ödüyor olmamızın müsebbibi.Afrika’da ayağında ayakkabı olmadığı için pet şişe bağlayan Afrikalı gençlerin elinde içine su doldurulmuş Coca-Cola kutularıyla gezmeleri ve bununla sınıf atladıklarını düşünmeleri de yıllardır Coca-Cola’nın yaptığı “MUTLULUK” reklamlarının sonucu. Gerçekte mutlu olmayanlar içtikleri içecekten mutluluk akıtmaya çalışıyor işte, başka bir şey değil.

Biz hatırlamayız ama babalarımızın hayranı olduğu Western (Vahşi batı) filmlerindeki karizmatik kovboyu. O kovboyun ağzındaki Marlboro sigarayı babalarımız bugün hala bırakabilmiş değil. Etkiye bakar mısınız?İşte bu yüzden unutmayalım;Bize sunulan görüntülerin, reklamların, film ve dizilerin %99’u bir amaca hizmet ediyor.İnanmadan, etkilenmeden, kendimizi kaptırmadan önce iki kere düşünelim.

“Bütün uyuyanları uyandırmaya bir tek uyanık yeter” diyordu Malcolm X,Uyanık olmayana pizzayı da yedirirler, kolayı da içirirler üzerine de bir sigara yaktırırlar…Afiyet olsun!

Saniye SAFKAN, Türk Ülküsü'ü inceledi.
 05 Mar 01:31 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Bugünün çocukları, bugünün gençleri, yarının kumandanları, idarecileri, kanun yapıcılarıdır. Bugün mazbut bir ahlak; ilmî bir şuurla yetişen genç yarın cemiyeti için fena bir uzuv olamaz. Genci, gençliği yetiştirmek bir memleket meselesidir." // H.N.Atsız/ TÜRK ÜLKÜSÜ

Türkçülük "Irkçısınız(!)" diyenlere inatla bu kitabın satırlarında gizli. Milli menfaat uğrunda "millet adına" bencil olmak, gençliği kültürünün özüyle yetiştirmek demektir Türkçülük. Atsız doyuracak kadar anlatmış ülküsünü. Bu arada Nihal Atsız'ın olumsuz eleştirilecek yönleri vardır bana göre. Türk Ülküsü'nü okuduğunuzda siz de bulacaksınız belki o noktaları. Zaten bir şeyleri eleştirmeyecekseniz okumayın daha kolay öylesi! Yine de bu kitap Türkçülüğü anlamak adına okunabilecek yetkin kitaplardan bana göre.
Tabi ki yetinmeyin. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, diğer Türk büyüklerini de okudukça daha daha daha iyi anlayacaksınız: Son çare Türklüğü hatırlamakta, unutturmaya çalışanlara karşı!!

Ne mutlu TÜRKÜM diyene!

Ece Borak, bir alıntı ekledi.
04 Mar 23:27 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gençlerden biri yüksekçe bir taşın üzerine çıkarak Atatürk'ün Bursa Nutku'nu okumaya başladı." TÜRK GENCİ , İNKİLÂPLARIN VE DEVRİMİN BEKÇİSİDİR...BUNLARI ZAYIF DÜŞÜRECEK EN UFAK BİR KIPIRTI DUYDU MU...HEMEN MÜDAHALE EDECEKTİR. ELLE, TAŞLA, SİLAHLA...NESİ VARSA ONUNLA KENDİ ESERİNİ KORUYACAKTIR."

Gece Sesleri, Ayşe Kulin (Sayfa 193)Gece Sesleri, Ayşe Kulin (Sayfa 193)