Antony Beevor

Antony Beevor

8.6/10
7 Kişi
·
16
Okunma
·
8
Beğeni
·
856
Gösterim
Adı:
Antony Beevor
Unvan:
İngiliz Tarihçi ve Yazar
Doğum:
İngiltere, 14 Aralık 1946
Winchester Üniversitesi ve Sandhurst Kraliyet Askerî Akademisi’nde modern askerî tarih öğrenimi yaptıktan sonra 5 yıl İngiltere ve Almanya’da 11.Süvari Birliği’nde görev yaptı. Annesi, büyükannesi, büyük ninesi de yazar olan Beevor, askerlikten ayrılınca bir süre bir reklam şirketinde finans müdürü olarak çalıştıktan sonra yazarlık alanına geçti
"Tarihte daha önce diplomaside ve politikada yalan böylesine güçlü bir silah olmamıştı hiç. Biz Almanlar iktidara el koyan bir adam tarafından kurnazlıkla aldatıldık.."
"Tanrı bize Hitleri gönderecek kadar neden kızdı Almanya ya !
"Alman halkı bu kadar cahil mi ?böyle bir cezayı hak etti mi ?.."
Antony Beevor
Sayfa 99 - Yapı kredi yayınları..
"Rus ,sen ne yedin?
_yanıt
"Inan bana Rus bende tereyağı, yumurta yedim ama bu gün değil ..bu gün hiçbirşey yemedim ...
_
"Rus su almaya gidiyorum ,kafama ateş etme ,ayağıma et ..Çocuklarım var ,annem var "
"Bir çok asker bir kağıt parçasına yazılı "Beni Bekle" şiirini sol göğüs cebinde taşımakta ve saldırıya geçme öncesindeki anlarda bir dua gibi okumaktaydı "
Antony Beevor
Sayfa 235 - Yapı kredi yayınları..
"Hayatı cok seviyorum,daha doyasıya yasamadim.Yaşım on dokuz .Sıkça önümde ölümü görüyorum ve onunla boğusuyorum .."
Antony Beevor
Sayfa 115 - Yapı kredi yayınları..
Goebbels son bir kaç ayda Hitler'in halka hiç görünmemesinden endişeye düşmüştü. Nihayet onu esas olarak haber filmi kameralarınca çekilmek üzere Oder cephesine bir teftişte bulunmaya ikna etti..

Karşılarında ,çökmüş haldeki Führer 'i görünce şaşırdılar. .Subaylardan biri "yüzü tebeşir gibi bembeyazdı "ve "ışıltılı gözleri bana bir yılanın gözlerini hatırlattı "diye yazacaktı. ..

Konuşmak için harcadığı çaba herhalde Hitler'i tüketmiş olmalıydı. .Berline dönüş yolculuğunda, ağzından tek bir kelime çıkmadı. Şoförüne göre "düşüncelere dalmış olarak"öylece oturdu ...bu son yolculuguydu .Reich Şansolyeligi'nden bir daha sağ çıkmayacaktı. ..
Antony Beevor
Sayfa 161 - Yapı kredi yayınları..
"Aşırı şiddetin bütün kıtalarda insan ruhunu felce uğratabildiği ortaya çıktı "
Antony Beevor
Sayfa 64 - Yapı kredi yayınları..
"Artık Hitler için ,nasyonal sosyalizm ya da üçüncü reich için ,hatta bombalarla harabeye çevrilen şehirlerde kıstırılmış nişanlılarımız, annelerimiz ya da ailelerimiz için dövüsmuyorduk. .basbayagı korkudan dövüşüyorduk ....kendimiz için, çamur ve karla dolu deliklerde ölmemek için dövüşüyorduk ; fareler gibi dövüşüyorduk. ."
Antony Beevor
Sayfa 45 - Yapı kredi yayınları..
#spoiler#
"Öncelikle tarihi sıkılmadan okumak isteyenler için biçilmiş kaftan gibi bir yazar "Antony Beevor" rusların ve aynı anda amerikan askerlerinin adeta bayrak yarışı yaparcasına Berlin'i ele geçirmeye çalışmasını bir solukta okuyacaksınız. .çok titiz ve özenle hazırlanmış bir belge niteliğindeki kitap ..biyografik tanıtımları, dokümanları, entrikaları anlatmakta bizlere ..öyle bir fotoğraf var ki kitapta (berlin düştükten sonra ağlayan bir alman çocuk asker) iste o fotoğraf bile savaşın nasıl saçma bir olgu olduğunu ispata yeter ..savaşı gerçekten hiç kimse kazanmamistir sayısız oluleriyle Almanlar kaybetmiştir Ruslar kaybetmiştir ..aslında dünya insanlığını 2.kez kaybetmiştir
Yazarın diğer.kitaplarinida keyifle okuyacağım diyerek iyi geceler diliyorum ..lütfen barışla kalın ..
Savaşın, tüm kötülüklerini, bütün gerçekliğiyle, sanki bir romanmış gibi anlatan muhteşem bir tarihi belgesel kitap. Yazar olayları o kadar güzel bir kurguyla anlatıyor ki, aynı anda her iki tarafta yaşananları, neredeyse zaman mefhumu olmadan, sanki maç anlatan bir spiker gibi bize an be an aktarıyor.

Konu,1944 yılı noeli yani yılın son günlerinde, Almanya ana topraklarına Sovyet ordusunun henüz girmemiş haliyle başlıyor. Yazar, 1945 yılının ilk günlerinde, Sovyet ordularının, Almanya ana topraklarına girip,1945 yılı Mayıs ayının ilk günlerinde Berlin'i tamamen ele geçirinceye kadar ki sürede yaşanan olayları gerek askeri açıdan,gerek siyasi açıdan,gerek ekonomik açıdan ve gerekse sosyal açıdan tüm vahşetiyle çok ayrıntılı olarak bize anlatıyor. Tabiiki sadece Sovyet cephesi değil,zaman zaman Amerikan, Fransız ve İngilizlerin saldırdığı cephelerdeki olan savaşlardan da bizi bilgilendiriyor. Tüm bu bilgiler haritalarla ve o günlerden kalan dramatik resimlerle de destekleniyor.

Vahşet ki ne vahşet,Bir yanda SS ve Nazi inzibatları,diğer taraftan daha önce kendi topraklarında yapılan vahşetin kat kat fazlasını bu defa Almanlara yapmak için gelen Sovyet askerleri ve NKVD (Almanların SS nin Ruslardaki karşıtı) mensupları. Her zamanki gibi arada kalan ve vahşetin en acımasızını yaşayan sivil halk. Böyle bir savaş ortamından,ölmeden,yaralanmadan,tecavüze uğramadan veya esir edilip yıllarca köle olarak ağır koşullarda çalıstırılmadan kurtulmak hemen hemen imkansız gibi bir şey.

Naziler Almanya'da iktidara yüzde otuzluk bir oy oranıyla gelip, ülkeyi tamamen tek adam hegamonyası altına almışlardı. Oysa iktidarlarının sonuna geldiklerinde Alman halkının sadece yüzde otuzu değil, yüzde yüzü de tükenmişti. Tek bir kişinin megalomanlığı, çevresindeki en yakın insanlar da dahil olmak üzere, başta üzerine titrer gibi gözüktüğü kendi ülkesinde, Avrupada ve dünyada milyonlarca ölü,yaralı,yerlerinden yurtların edilen,açlık ve perişanlıktan dolayı her türlü onursuzluğu yapmak zorunda kalan,esir kamplarında ömür tüketen ve yıllarca tutsak köleler olarak çalıştırılan hayatlara sebep olmuştur.

Bütün bu olanların özetini, Rus askerlerine teslim olan bir Alman, yapılan sorgusunda kullandığı şu cümleyle bize ve bütün dünyaya anlatıyor sanırım.
''Hitler'in tuttuğu yegane söz, iktidara gelmeden önce verdiği sözdür: BANA ON YIL VERİN ALMANYA'YI TANIYAMACAKSINIZ.''

Gerçekten de verdiği sözü tutmuştu. Çünkü ne Almanya kalmıştı ne de Alman halkı.

Peki bütün bunlardan insanlar ders çıkarabildi mi? bence hayır. Çünkü o tarihten bu yana insanlığa ve kendi ülkelerine büyük zararlar veren kaç diktatör geldi geçti ? Bundan sonra da daha kaç tanesi gelip geçecek. Sonuçta ise zararı hiç bir günahı olmayan insanlar çekecek.

Kitap hakkında söylenecek çok söz var ama daha fazlasını yazmak , kitabı yazana,yayınlayanlara ve verilen emeğe saygısızlık olur. Onun için burada bitirmek en doğrusu.

Ben mutlaka kitabı okumanızı öneririm. O insanların o günlerde yaşadıklarını mutlaka hissetmelisiniz. Yaşananların bir benzerinin yakın zamandaki örneği hemen yanı başımızdaki Suriye. Dünyanın ne olacağını hiç kimse tahmin edemez.
Dilerim hiç kimse bir daha benzer şeyler yaşamak zorunda kalmaz.

Yazarın biyografisi

Adı:
Antony Beevor
Unvan:
İngiliz Tarihçi ve Yazar
Doğum:
İngiltere, 14 Aralık 1946
Winchester Üniversitesi ve Sandhurst Kraliyet Askerî Akademisi’nde modern askerî tarih öğrenimi yaptıktan sonra 5 yıl İngiltere ve Almanya’da 11.Süvari Birliği’nde görev yaptı. Annesi, büyükannesi, büyük ninesi de yazar olan Beevor, askerlikten ayrılınca bir süre bir reklam şirketinde finans müdürü olarak çalıştıktan sonra yazarlık alanına geçti

Yazar istatistikleri

  • 8 okur beğendi.
  • 16 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 52 okur okuyacak.