Giriş Yap

Samed Behrengi

Yazar
8.5
9,5bin Kişi
Tam adı
Səməd Behrəngi
Unvan
İranlı Eğitmen ve Yazar
Doğum
Tebriz, İran, 24 Haziran 1939
Ölüm
Tebriz, İran, 31 Ağustos 1967
Yaşamı
Samed Behrengi (Fars:صمد بهرنگی, Azerbaycan: Səməd Behrəngi; 24 Haziran, 1939; Tebriz, İran Şahlığı; ö. 31 Ağustos, 1967; Aras Nehri) Azeri asıllı İranlı öğretmen ve çocuk hikâyeleri ile halk masalları yazarı-derleyicisi. Hayatı Babasının adı İzzet, annesinin adı Sara idi. İran genelinde seyahatler ile Fars ve Azeri halk kültürü üzerine incelemeler yaptı. Halkın dilinde dolaşan masalları, söylenceleri derledi, yorumladı, yeniden yazdı. Bunları derlemenin yanı sıra, çocuk öyküleri yazdı. Ne var ki kimilerince çocuk öyküleri olarak görülen bu yapıtlar kimilerince de İran ve diğer dünya halklarına, adalet, eşitlik, dogmayı sorgulama, direnebilme gibi öğütlerde bulunan metinlerdir. Zamanının Şah yönetimine karşı masal ve hikâyeler yazarak karşı koymaya çalışmış, başkaldırmıştır.Samed Behrengi öğretmen okulunda okumuştur. Öğrenimini tamamladıktan sonra köy okullarında öğretmenliğe başlamıştır. Kısa hayatı boyunca her zaman çocuklara hayatı anlatmaya çalışmış ve öğretmenlik görevinde kalmıştır. Samed Behrengi (1967) 29 yaşındayken şüphe uyandıran bir biçimde Aras Nehri'nde ölmüştür. Yüzerken boğulduğu söylentisi yayılsa da buna kimse inanmadı, çünkü Behrengi, yazdığı masallarla, ülkesinin başına çöreklenmiş Şahlık düzenini açıkça eleştiyor, her türlü baskı yönetimine karşı çıkıyordu. Bu yüzden suikaste uğradığı düşünülmektedir.Yapıtları onlarca dile çevrilmiştir.

İncelemeler

Tümünü Gör
56 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
"Ben bilmek istiyorum; gerçekten de yaşamak dediğimiz şey şu bir avuç yerde yaşlanıncaya kadar dolaşıp durmaktan mı ibaret; yoksa dünyada başka şekilde yaşamak da mümkün mü?" Diyerek bilinmez yollara düşen cesur bir balığın hikayesi
Küçük Kara Balık.
Samed Behrengi
bu kitabında, bir ırmakta yaşayan küçük kara balığın, denize, özgürlüğe ulaşma çabasını ve yeni yerler keşfetme merakını anlatıyor. Küçük kara balığın çevresindeki baskılara, tutucu düşünce yapısına karşı gelip, karşılaştığı zorluklara rağmen pes etmeyerek amacına ulaşmasını ve bütün balıklara yol göstermesini anlatıyor.
Küçük Kara Balık
kitabı bir dönem ülkemizde yasaklanmış, halen İran'da yasak kitaplardanmış. Nedeni ise kitabın, şartları kabullenip uyum sağlamak yerine direnmeyi ve sorgulamayı teşvik etmesi. Yazarın ölümü de bu yüzden oldukça şaibeli bir şekilde olmuş. Kitap, kalıplara uyum sağlayıp, kaderine razı olmak yerine çabayı anlatması bakımından, yakın zamanda okuduğum
Martı Jonathan Livingston
kitabını anımsattı bana. İki kitabı da okumanızı tavsiye ederim.
Küçük Kara Balık,
çocuk kitabı olarak kabul edilmesine rağmen ben çocuk kitabı tanımına uygun olduğunu düşünmüyorum. Bu kitap daha çok yetişkinlere hitap ediyor bence. Şiddet öğesi barındırması, öldürme konusunun geçmesi açısından küçük yaş gruplarına olumsuz etkisi olabileceğini düşünüyorum. Bir sınıf öğretmeni olarak öğrencilerime okutup olumsuz etki riskini göze alamam. Aynı zamanda ölüm ve yaşamın anlamı üzerine düşünmenin felsefesini çocukların henüz kavrayamayacağını düşünüyorum. Bu açıdan kitabın tavsiye edildiği gibi yedi yaş ve üzeri değil de on iki yaş ve üzeri herkesin okumasını tavsiye ederim. Keyifli okumalar diliyorum. Kitapla kalın.
·
2 yorumun tümünü gör
Reklam
48 syf.
·
1 günde
·
Puan vermedi
Bu kitap, büyükler için kaleme alınmış masal kitabına benziyor. Çünkü çocuk masallarında genellikle sevgi pıtırcıklığı, hep ama hep mutluluk, "şekerden bir dünya" ile karşılaşıyoruz. Düşünüyorum ki, bir zaman gelişmenin en esas göstergelerinden bir tanesi, benim gibi birçok insanın bu kitaba "büyükler için masal" değil de, "küçükler için örnek alınabilecek ve anlamlı hikâye" demesi olmalı.. Bu incelemeden aynı zamanda ebeveynlere sesleniyorum: "Çocuktur; anlamaz" düşüncesiyle anlam yoksunu bıraktığınız evlatlarınıza her karşılaştığınız masal kitabını okutmayın! Behrengi'nin şu eseri, ilkokul kitaplarında bile yer almalıyken, sonu prens ve prensesin mutluluğu ile biten saçma anlatımları dinlemiş bir gelecek bu dünyaya revâ mıdır?.. Gelelim kitaba. Zaten masal olduğu için birkaç cümlede de özetleyebilirim ama yapmayacağım. O yüzden konudan değil, yazarın bize iletmek istediği fikirlerden bahsedeğim. Küçük Karabalık, yaşadığı "sularla kaplı mekân" dışında da bir dünyanın mevcutluğuna inanıyor ve etrafında bir tek kişinin ("balık" desem daha doğru olacaktı galiba) bile onun bu sözlerine inanmamasına rağmen düşlerindeki dünyayı aramak kararına geliyor. Hem de hiç kimseyi dinlemeden.. Tüm kötü ya da iyi ihtimalleri göz önüne alarak.. İşte buradan da yazarın okucuya gönderdiği mesajları duymak mümkün: Hayat, gördüğümüz, duyduğumuz, bildiğimiz hatta bilmediklerimizden ibâret değildir. Bir şey hakkında bilgi sahibi olmamamız, kesin olarak onun varlığı ya da yokluğu demek değildir. Hatta var olmayan bir şey hakkında düşünülemeyeceğine göre aklımıza gelen her bir fikir, yeni düşünce, nesne ya da mekân mevcuttur. Fakat bakış açısına göre bu farklı farklı insanlarda değişik olabilir. Felsefeyi olağanüstü basit bir anlatımla ileten yazar, aynı zamanda kitapta hüzüne de yer vermiş. Hep söylüyorum, yine de söyleyeceğim, çocuklara mutluluk denince düğün, prens ve prensesin bir ömür saadeti gibi saçmalıkları aşılayan kitaplar, ileride yalnız hayal kırıklıklarına neden olur. Onlara mutluluğu gösterdiğimizde hüzünü de, sevinci gösterdiğimizde acıyı da tanıtmalıyız. Küçük Karabalık, şimdilik bu konuda idolüm. Tüm büyüklere ve küçüklere öneriyorum. Keyifli okumalar!
Küçük Karabalık
8.6/10 · 25,1bin okunma
·
3 yorumun tümünü gör
56 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
"Hayat küçük bir alanda daireler çizerek yaşlanana ve elinde hiçbir şey kalmayana kadar yüzmekten mi ibaret, yoksa dünyada başka bir şekilde yaşamak mümkün mü, bilmek istiyorum." der Samed Behrehgi'nin Küçük Kara Balığı. Küçük Kara Balık bilmek ister dünyada başka bir şekilde yaşamak mümkün mü?. Annesi ise çok kızar yavrusuna bu düşüncelerinden dolayı. Başka yerleri merak etmek, başka akarsulara, denizlere ,okyanuslara gitmek de neyin nesidir? Küçük Kara Balığı bu fikrinden ne kadar vazgeçirmeye çalışsalarda annesi ve komşuları, o merakının, hayallerinin peşinden gitmek için düşer yollara. Çünkü o kendisine çizilen sınırlar içinde yaşamını tamamlamak, ömrünü boşuna geçirmiş, her şeyden şikayet eden yaşlı balıklardan olmak istemez. Samed Behrengi 1939'da Tebriz'de yoksul bir işçi ailesinin çocuğu olarak dünyaya gelir. Kısacık yaşamı boyunca öğretmenlik, çocuk hikayeleri ve halk masalları yazarlığı ve çevirmenlik yapar.29 yıllık yaşamı İran'da şah döneminin en baskıcı zamanlarına denk gelir. Ancak bu baskıcı rejim Behrengi'nin başka bir yaşamın varolduğunu anlatmasını engelleyemez. O yazdıklarıyla mücadeleyi, cesareti ve özgürlüğü en yalın haliyle anlatır. Samed Behrengi'nin 1968 yılında 29 yaşında iken Aras nehrinde ölüsü bulunduğunda, şahı eleştiren yazılarından ötürü suikaste uğradığı düşünülür. Behrengi'nin yazdıkları içinde belki de çocukların en çok gönlüne taht kurandır Küçük Kara Balığın hikayesi. Küçükler kadar büyüklerinde okuması, üzerine düşünmesi gerekeni belki de. Şöyle diyor Küçük Kara Balık "Ölüm her an gelip beni gafil avlayabilir. Fakat yaşadığım sürece ölümün beni kolayca bulmasına izin vermeyeceğim. Bir gün ölümle yüz yüze kalırsam, ki kalacağım, buna üzülmeyeceğim. Önemli olan, yaşamımın ya da ölümümün diğerleri üzerinde bırakacağı etkidir..." Bu dünyada her şeye rağmen yola çıkanlara, korkmadan cesurca bu hayatı yaşamayı seçenlere selam olsun.
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42