Sevinç Çokum

Yazar 7,7/10 · 51 Oy · 27 kitap · 203 okunma ·  29 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

29 okur beğendi.
51 puanlama · 50 alıntı
2 haber · 2.946 gösterim
203 okur kitaplarını okudu.
205 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
2 okur kitaplarını şu anda okuyor.
5 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Sevinç Çokum'un Biyografisi

(Sevinç Çokum, 3 Ağustos 2013-9 Ağustos 2013 tarihleri arasında 1000Kitap'ta haftanın yazarı seçildi.)
Sevinç Çokum 25 Ağustos 1943’te İstanbul Beşiktaş’ta dünyaya geldi. Üç kız evlada sahip olan ailenin en küçük çocuğudur. Beşiktaş Büyük Esma Sultan İlkokulunu, Beşiktaş Ortaokulu ve Lisesini bitirdi. İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldu; ayrıca Umumi Sosyoloji dalında öğrenim gördü. Acıbadem Özel Anadolu Lisesinde ve Etfal Hastanesine bağlı hemşire okulunda Türkçe ve Edebiyat dersleri verdi.

Orta öğrenimi sırasında bir süre İstanbul Radyosu çocuk korosunun haftalık programlarına katıldı. Klasik Batı müziği dalında özel keman dersleri alarak Türk ve değişik ülkelerin temsilcilerinden oluşan A. Kavafyan yönetimindeki İstanbul Amatör Senfoni Orkestrasında ikinci kemanlarda çaldı, konserlere katıldı. Üniversitedeyken politikayla ilgilenmeğe başladı. Bir siyasi partinin ilçe gençlik kolu başkanı oldu, daha sonra İl Gençlik Teşkilâtına geçti, bir süre sonra politikada aktif rol almaktan vazgeçti. Öğrenimi sırasında evlenen Sevinç Çokum, 1968 çalkantılı döneminde öğrenci hareketlerine fikirleriyle katıldı.

Edebiyata sevgisi ortaokul sıralarında Türkçe Öğretmeni Necmi Seren’in, lisede ise Suzan Karamanlıoğlu’nun yönlendirmeleriyle yol aldı. Necmi Seren öğretmenliğin dışında Macarca’dan çeviriler yapmış, ünlü “Pal Sokağı Çocukları” romanını Türkçeye kazandırmıştı. Sevinç Çokum daha o tarihlerde günlük tuttu, şiirler yazdı. Lisede öğrenciyken büyüklerin katıldığı Kudret Gazetesindeki bir yarışmaya girerek ikinci oldu. Üniversitede hikâyeler yazmağa başlayan yazarın Bir Eski Sokak Sesi adlı öyküsü Hisar Dergisinde (Şubat 1972) yer aldı. O sıralarda Yelken ve Eflatun Dergilerinde de birkaç hikâyesi görüldü, Ahmet Nadir Caner’in yönettiği Başkent Gazetesinde şiirlerinden bazıları neşredildi. İlk hikâyelerini Eğik Ağaçlar adlı kitabında toplayan yazar, Behçet Necatigil’in tavsiyesiyle öyküde yoğunlaştı. Bu kitabın ardından Hisar Dergisinin yanısıra Türk Edebiyatı Dergisinde de yazmağa başladı. 1975-76 yıllarında Kültür Bakanlığı bünyesinde düzenlenen komisyonlardan Halk ve Çocuk Yayınları Kurulundaki çalışmalara katıldı. 1977-79 yıllarında Türk Edebiyatı Dergisinin yazı işleri müdürlüğünde bulundu. Daha sonra, (1981-85) eşi Rıfat İzzet Çokum’la kurdukları Cönk Yayınlarını yönetti. Sevinç Çokum’un öykü, söyleşi ve diğer yazıları, Hisar, Türk Edebiyatı, Gösteri, Varlık Dergilerinde ve Dünya- Kitap’ta yer aldı.

Öyküleri:
Eğik Ağaçlar (1972), Bölüşmek (1974), Makina (1976), Derin Yara (1984),Onlardan Kalan (1987 ) Bu kitaplar birleştirilerek, Bir Eski Sokak Sesi, Evlerinin Önü, Onlardan Kalan adlarıyla yeniden yayımlandı. Rozalya Ana (1993- Türkiye Yazarlar Birliği Armağanı), Beyaz Bir Kıyı (Fas’ta geçen hikâyeleri 1998), Gece Kuşu Uzun Öter (2001 ), Al Çiçeğin Moru (2010).

Romanları:
Zor (1977), Bizim Diyar (1978), Hilal Görününce (1984- Milli Kültür Vakfı ve TYB Armağanları), Ağustos Başağı (1989), Çırpıntılar (1991), Karanlığa Direnen Yıldız (1996), Deli Zamanlar (2000), Gülyüzlüm (Tefrika roman olarak yazılışı 1988, kitaplaşması 2003 ), Gece Rüzgârları (2004), Tren Burdan Geçmiyor (2007), Arada Kalmış Tebessüm (2010), Lacivert Taşı (2011- Eskader Roman Armağanı)

Gazete Yazıları: Güzele Bakan Karınca (1997), Vaktini Bekleyen Tohum (2000 )

Anlatı: Hevenk- Kayıp İstanbul (1993-TYB Armağanı)

Radyo programları ve TV senaryoları da bulunan Çokum, Yeniden Doğmak adlı dizi senaryosuyla Ankara Gazeteciler Cemiyeti, 1988 Basın Şeref Belgesine lâyık görülmüştür.

Çevrilmiş Eserleri:
Çarmıh,Bir Geminin Getirdikleri, Der Neu Mensch İn Der Türkei – Almanya(Seçkiye Katılan Öyküler)
BizimDiyar, Prof.Dr. Azize Cefarzade’nin çevirisiyle- Azerbaycan-Baku.(Roman)
Tarifsiz Bir Sesin Hikâyesi, Moderne Turkse Verhalen- Hollanda (Seçkiye Katılan Öykü)
Denizin Dalgası Saçların, Racconti dell Anatolia-İtalya (Seçkiye Katılan Öykü)
Deli Zamanlar Arapçaya çevrilerek Mısır’da yayımlandı (Roman)
Tarlabaşı’nda Sabah Oluyor, Istanbul In Women’s Short Storıes – England ( Seçkiye Katılmış Öykü)
Deli Zamanlar Arnavutluk, Bulgaristan ve Hindistan’da yayımlanmak üzere çevrilmektedir.

Eserleri üniversitelerde araştırma konusu olan Sevinç Çokum’un yurt dışında da bazı eserleri üzerinde çalışmalar gerçekleşti. Ayn Şems Üniversitesinden Ayşe Abdülvahid Çırpıntılar romanıyla ilgili, Batıda Türk Göçmenlerinin Sorunları adıyla yüksek lisans yaptı.(2008-2010) Ayrıca yine Mısır’da Kahire Üniversitesinden Muhammed Eyd, yazarın Beyaz Bir Kıyı adlı eserini dil bakımından inceleyen bir çalışma ortaya koydu.(2010-2011)

İlk kitabıyla insan sevgisi ve hümanizma çizgisinde görünen Sevinç Çokum, zaman içerisinde öykü ve romanlarında değişimler yaşadı. Toplum ve birey arasındaki ilişkileri kurcalayan yazar, ilk romanlarında ulusun değerlerini kişilerine aktararak onları tarih perspektifi içinde ele aldı. Giderek insanın iç yapısındaki derinliklere yönelen yazar, sanatın sınırları olmayacağını savunarak evrenselliğe ulaştı. Deli Zamanlar romanıyla birlikte hikâyelerindeki ince gözlemleri, dil özenini ve ironik bakışı romanlarına taşıdı. Tren Burdan Geçmiyor ve Arada Kalmış Tebessüm, Lacivert Taşı gibi son romanlarında sosyal-psikolojinin verileriyle insanı anlamaya çalıştı. Abukiz adını verdiği bir felsefe ortaya atarak, çok renkli ve prizmatik bir yapı içinden dünyaya baktı. İçtenliği önemseyerek öğretilerin dışındaki doğruları aradı.

Sevinç Çokum'un Kitapları Kitap Ekle

9,6/ 10  (5 Oy) ·  19 Okunma
8,8/ 10  (4 Oy) ·  12 Okunma
7,0/ 10  (2 Oy) ·  7 Okunma
0,0/ 10  (0 Oy) ·  6 Okunma
Bütün Kitapları Göster
Nurhan Işkın, bir alıntı ekledi.
31 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Başsız kalan Kırım'a başsız mezarlar dememin sebebi budur oğul...

Hilal Görününce, Sevinç Çokum (Sayfa 49)Hilal Görününce, Sevinç Çokum (Sayfa 49)
Nurhan Işkın, bir alıntı ekledi.
02 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

O karlı gecede Bahadır birdenbire uyandı.Sanki uzaklardan bir atlı gelip kapıyı vurmuştu.

Hilal Görününce, Sevinç Çokum (Sayfa 317)Hilal Görününce, Sevinç Çokum (Sayfa 317)
Gülsüm Yalçın, bir alıntı ekledi.
10 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Tuhaf bir kıpırtı var içimde.Türklüğümü hiç böylesine derinden hissetmemiştim.Kendimize dönelim, kendimizi tanıyalım diyorum.Hürriyet önce kendimizi tanımakla başlıyor.

Bizim Diyar, Sevinç Çokum (Sayfa 36 - Cönk yayınevi)Bizim Diyar, Sevinç Çokum (Sayfa 36 - Cönk yayınevi)
Kitapdelisi, bir alıntı ekledi.
08 Mar 20:01 · Kitabı okuyor

Sıkıldıkça, daraldıkça, umutsuz kaldıkça neden göğe bakarız, neden yerlerden değil de göklerden yardım dileriz, şimdi anlıyorum. Ve seziyorum ki Yaratan yüksek bir yerdedir, umut da öyle...

Lacivert Taşı, Sevinç ÇokumLacivert Taşı, Sevinç Çokum
Kitapdelisi, bir alıntı ekledi.
08 Mar 19:54 · Kitabı okuyor

Siz kendi elinizle kendinize eziyet edenlerdensiniz, size yeryüzünde sizden başka hiç kimse zarar veremez.

Lacivert Taşı, Sevinç ÇokumLacivert Taşı, Sevinç Çokum
Kitapdelisi, bir alıntı ekledi.
08 Mar 19:56 · Kitabı okuyor

Dünyaya gelmenin marifet olmadığını, insanlaşmaya doğru adım adım yol almamız gerektiğini söylerdi babam.

Lacivert Taşı, Sevinç ÇokumLacivert Taşı, Sevinç Çokum
Gülsüm Yalçın, bir alıntı ekledi.
11 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kırılsın varsın hayalleri.Pek çabuk kırılan hayal de zaten barınmamalı insanda.

Bizim Diyar, Sevinç Çokum (Sayfa 88 - Cönk yayinevi)Bizim Diyar, Sevinç Çokum (Sayfa 88 - Cönk yayinevi)
Nurhan Işkın, bir alıntı ekledi.
31 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Sen ne söylersin? Hani nerde hanlarınız,hani nerde o ihtişamlı devir?Git de kavukları kırılmış mezarlara bak!O giraylar öldü,mezar taşları paramparça oldu.Hakikisi orda.Git gör.Harap,viran.Şimdi söyle hangisi daha değerli?"

Hilal Görününce, Sevinç Çokum (Sayfa 46)Hilal Görününce, Sevinç Çokum (Sayfa 46)
Nurhan Işkın, bir alıntı ekledi.
31 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Osmanlı'yla bağımızı kopardı.Bizi bir başımıza koydu.Onlar da Türk,biz deTürk'üz.Neden bizim adımız Tatar kondu?Nice Kırım Türk'ü,yalanı hakikat diye kabul edip aldandı.Kırım'ın istiklali,Osmanlı'nın buralardan çekip gitmesine bağlıdır diye aramıza fitne soktular!

Hilal Görününce, Sevinç Çokum (Sayfa 38)Hilal Görününce, Sevinç Çokum (Sayfa 38)
Bütün Alıntıları Göster

Sevinç Çokum ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Henüz yorum eklenmedi.