1000Kitap Logosu
Sennur Sezer
Sennur Sezer
Sennur Sezer

Sennur Sezer

Yazar
Derleyen
Çevirmen
Editör
BEĞEN
TAKİP ET
7.7
123 Kişi
411
Okunma
45
Beğeni
3.552
Gösterim
Unvan
Şair, Yazar, Derlemeci, Çevirmen
Doğum
Eskişehir, Türkiye, 12 Haziran 1943
Ölüm
7 Ekim 2015
Yaşamı
İlkokula Eskişehir’de ikinci sınıftan başladı, Kasımpaşa Karma Ortaokulu’nda tamamladı. İstanbul Kız Lisesi'nde öğrenimini yarıda bırakıp, Taşkızak Tersanesi’nde ikmal ve muhasebe memuru oldu. Daha sonra Varlık Yayınevi'nde düzeltici olarak çalıştı. 1969-1975 yılları arasında Cumhuriyet ve Vatan gazetelerinde resim sergileri, ressamlar ve yazarlar ile ilgili yazılar, TRT’ye radyo oyunları yazdı. Arkın Yayınevi’nin ansiklopedilerinde redaktör ve metin yazarı olarak görev aldı. Yapı Kredi Bankası Sanat Dünyası dergisi, Asa Ajansı, Gelişim Ansiklopedisi ve Görsel Yayınlar da emekli olana kadar çalıştı. 1999 yılında kısa süre TYS genel sekreterliği yaptı. 1983’te emekli olduktan sonra serbest yazar olarak çalışmalarını sürdürüyor. Öykücü Adnan Özyalçıner ile evli. İlk şiiri Sanat Dünyası dergisinde 1958’de, ilk şiir kitabı Gecekondu, 1964’te yayımlandı. Şiir ve yazıları Varlık, Yeditepe, Hürriyet Gösteri, Yazko Edebiyat, Hürriyet Gazetesi Avrupa baskısı, Cumhuriyet Gazetesi Kitap Eki, Elele, Beaute dergi ve gazetelerde yayımlandı. Günümüzde ise çalışmalarını, Evrensel ve Cumhuriyet gazetesi ile Radikal Kitap, Varlık, Evrensel Kültür dergilerinde yayımlıyor. Doğan Hızlan, “Kimi yazarlar kadın duyarlığı sözünün üstüne basa basa yazılmasına karşıdırlar. Sezer onlardan değil, kadın duyarlığının, kargaşa içinde yaşayan bir toplumda kadın olmanın sorumluğunun şiirini yazıyor” diye yazdı. Çalışmalarını başta Günlük Evrensel ve Evrensel Kültür olmak üzere çeşitli gazete ve dergilerde yazarak, belgesel anlatılar hazırlayarak sürdürdü.
Hanife AKGÜL
Tahir ile Zühre'yi inceledi.
136 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Anonim aşk hikayesi denilince hiç kuşkusuz Tahir ile Zühre ilk akla gelenlerdendir.Tahir'in umudunu kaybetmeden zorluklara göğüs germesini, Zühre'nin bitmeyen umudu, sabrı ve sadakati..Sonu kötü bitse bile.Bence anonim hikayelere okunması için şans verilmeli..O kadar uzun yoldan gelen bu efsane hikayeler okunmaya değer derim.. Baksanıza Nazım Hikmet'e bile ilham kaynağı olmuş.. Tahir olmak da ayıp değil Zühre olmak da Hattâ sevda yüzünden ölmek de ayıp değil, Bütün iş Tahirle Zühre olabilmekte Yani yürekte.
Tahir ile Zühre
9.0/10
· 20 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
Ayşenur Gülük
Hasır Ören Padişah'ı inceledi.
Bu kitabı bir de çocuk kitabı diye basıp piyasaya sürmüşsünüz. Nasıl bir yazar çocuk kitabına böyle cümleler yazar, nasıl bir editör bunu onaylar aklım almıyor. Her yere de yazacağım buraya da yazıyorum, lütfen kimse bu kitabı alıp çocuğuna falan okutmasın!
Hasır Ören Padişah
OKUYACAKLARIMA EKLE
2