Ece Temelkuran
Ne olur geri dönme!
Önce Taksim'deydi. Beyoğlu'nda, İstiklal Caddesi'nde pek de ortalıkta olmayan duvarlarda gördüm:
"Ne olur geri dönme!"
Sonra Nişantaşı'nda gördüm aynısını. En afilli duvarı bile acısıyla tarumar edecek kadar acayip bir cümle gibiydi:
"Ne olur geri dönme!"
Büyük harflerle, şehre sığamayan büyüklükte.
"Buralarda bir çocuk herhalde" dedim. "Kendi kendine çekmek istiyor acısını ve söylüyor bunu şehirde yürümekte olan sevgilisine."
Sonra işler değişti. Maslak'ta, ki uzaktır Nişantaşı'na, oto sanayiinin duvarında gördüm aynı yazıyı, aynı harfler, aynı yazımla:
"Ne olur geri dönme!"
Ne oluyor? Biri, bir genç adam muhakkak, şehrin duvarlarına kaydetmeye mi karar verdi acısını? Şehrin duvarlarını çize çize mi katlanıyor yalnızlığa? Çünkü sadece Avrupa yakasında değil, Anadolu yakasında da:
"Ne olur geri dönme!"
Büyük harflerle, kendine sığmayan büyüklükte...
Alışır insan. Alıştığı, alışmaya başladığı anı da bilir üstelik. Gidenin yokluğuna alışmaya başladığını, bir hastalığın nekahet dönemine girdiğini bildiğin gibi bilirsin. Ve ondan sonra esecek bir rüzgâr, çalacak bir telefon, gecenin bir yarısı pişman olmuş biri beliriverdiğinde kapıda... En baştan, ta en baştan başlamak zorunda kalırsın hummaya. O yüzden işte, bir gün bir anda artık istemez olursun, geri gelmesini hiç istemez olursun. Giden bir kere gitmiştir çünkü. Bir kere giden ne kadar geri gelse gelmez. Gelişi bir türlü dikiş tutturamaz. Bu yüzden içinden, çok içinden yalvarmaya başlarsın:
"Ne olur geri dönme!"
Artık geri dönme...
İtalo Calvino'nun bir hikâyesidir. Âşık olduğu sevgilisinin her anını fotoğraflamaya karar verir adam. Giderek bir saplantıya dönüşür bu. O kadar çok fotoğraf çekmeye başlar ki, sonunda kadın bıkar ve gider. Bu kez adam, kadının yokluğunun fotoğrafını çekmeye başlar. Kadın "her yerde olmadığı" için her şeyin ve her yerin fotoğrafını çekmeye başlar adam, her anın fotoğrafını. Giderek kadının yokluğu, var olan her şeye yayılmaya başlar böylece. Onun gibi bir şey işte. O yüzden bir genç adam da elinde kara bir boyayla dolaşıyor İstanbul'da bugünlerde. Her yere yazıyor:
"Ne olur geri dönme!"
Belki önce kızın geçme ihtimali olan yerlere yazıyor. Sonra biraz düşününce başka yerlere. Sonra geceleri aklına geliyor kızın şehrin herhangi bir yerinde, orasında ya da burasında olabileceği, şuraya ya da buraya işinin düşebileceğini. Gidip oralara da yazıyor:
"Ne olur geri dönme!"
Bunun ne acıklı olduğunu, ne korkunç bir alışmak olduğunu biliyor adam. Peki kadın biliyor mu? Adamın nasıl bir isyan ve inatla ağulu aşkı başından kovmaya çalıştığını? Geri dönse adamın yeniden bütün şehri dolaşacağını... Bütün şehri dolaşıp tek tek o yazıların üzerini daha da kara bir boyayla kapatmaya çalışacağını... Hayatın maskarası olduğunu düşünüp düşünüp enayiliğine ağlayacağını... Şimdi, bugün, hayatın karşısında böyle maskara olmamak için bağıra bağıra yazdığını o cümleyi:
"Ne olur geri dönme!"
Ve bunun dünyanın en güçlü geri dön çağrısı olduğunu...
İstanbul'da genç bir erkek, bugün, delirircesine istiyor bir kadının geri dönmesini. Şehir duvarlarının manşetlerine taşıyor bunu. O adama işte, kolay gelsin diyorum...
24 Haziran 2007 / Pazar - Milliyet Gazetesi

Ve birisine alışmak, ondan kopmanın ilk zor adımıydı..
”Yanıtının anlamı açıktı, zaten hiç gelmeyecektin, bana bahşettiğin tek şey seni bekleme izniydi.”

İnsanlara, mekanlara alışmak zorunda değiliz. Dünyaya sadece uğradık ve geçip gidiyoruz. Hepsi bu.

Azim
Eski cabalarim kalmadı hayata karşı .şunu bunu olacağım şunları yapmam gerek soylemlerim yok ,eskisi kadar heyecan vermiyor hayat ,eskisi kadar dürüst samimi değil insanlar , zaman nasılsa herşeyi çok güzel çaldı ,biz sadece bakakaldik .yine cabalarimiz olsaydı da calacakti zman herseyimizi ,herşey en güzel yıllar çocukluk yıllarıydı yine kötü zamanlardan geçtik ancak düşünme üzerine bu kadar zaman harcıyor muyduk? Şimdi herşeyi düşünüyoruz herşeyin bir bedeli oluyor kimse yaptıklarımı umursamaz tavırlar ile yargilamamazlik yapmıyor ,galiba eski zamana aşık olduk .belkide günümüz e alışmak bizi baya yıpratacak ....

Gülzar Ardal, Kızıl Yükseliş'i inceledi.
12 Mar 20:05 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitabı beğendim ama olumlu olumsuz çok yeri vardı. Konu ve kurgu çok güzel olmasına rağmen ilk başlarda alışmak çok zordu. İlk 100-150 sayfa biraz zor okunuyor kitaba adapte olmakta epeyce zorlandım.

Yazar kendi oluşturduğu dünyayı açıklamamış ve biz de pat diye o bilmediğimiz dünyanın içinde bulunca afallama oluyor tabi ki ama dile alışınca özellikle 200. sayfadan sora çok sürükleyici oluyor ve bir çırpıda bitiyor.
2. kitabı da çok merak ediyorum arayı kısa tutacağım.

.
Konusuna gelecek olursam
İnsanlar renk kodlarına göre ayrılmış en düşükler kızıllar ve yüksekler de Demir Altınlar olmak üzere birçok renge ayrılıyor.
En düşük olan kızıllar insanlığı kurtardığını zannederek Mars’ın yeraltlarında çok zorlu şartlarda insanlar Dünyada rahat yaşasınlar ve Mars yaşanmaya hazır hale gelsinler diye çalışmaktadır.

Marslı Darrow ise insanlar yıllardır Mars ta yaşamaya başladığını öğrendiğinde Altınlardan intikam almaya yemin etmiştir. .

Ah, alışmak !..  Hislerimizin şimşeğini bir saniyenin ummânında bir katre kadar yaşatıp yutan dipsiz uçurum..

Hasan Hüseyin Korkmazgil
Yüreğim sızlıyor bu roman iyi bitmeyecek
Beterin beteri var diyenlere inanmıyorum
Hep böyle havalar besler fırtınaları
Korkarım bu mavi ışık çabuk sönecek
Duymazdım durgun suların bezgin türkülerini
Alışmak ölümün bir başka adıymış bilmezdim

Bir yangın sonu yorgunluğu yakıyor avuçlarımı
Bir rüzgar kulaklarımdan hiç eksilmiyor
Esirgenmiş bir dünyada müthiş yalnızım
Geri dönsen bile ben artık o ben olmayacağım
Yüreğim sızlıyor bu roman iyi bitmeyecek…

Sen Yoksun...
Hasretin şarkıları ince telden ses verir.olur da bel ki gönülleri titretir.insandan uzak kalmak belki de  seni biraz kendine getirir.insan bu ya  ne de  çok hâller vardır.sen yoksun diye söylenirken sabahında gözler seni aramaktan usanmıştır.
Bir yola koyulup da nereye gittiğini soranlara  yolun kaderine mahkum olup da kavusamamak  vardır.ne de sessizsin bugun  titresmek gelmiyor degilmi icinden.coşkulu sarkılar, heyacanlar ne de sönük kaldı birden.elemin ses çıkarmaz demek tellerinden.bu hal ne de zor geldi tellerine, alısmak belki tek çare.yarın yağmur var belki siler götürür hasretten,özlemden kalan kirleri tellerinden.evet  bugun ay da soluk bakıyor.günesten gelenler ona yetmiyor gibi insanlar ne hale getirdiler sizleri.karanlıkta kalmış kalplerin sömürgesi olmuşsunuz belki.mavi sevmeyi öğretirmiş kırmızı hasrete koyvermişliği.neymiş bu renklerin kudreti.dalından dökülen yaprakların kelebeklere özlemi işte kışın habercisi.bir bahar ki  nicelerinde kelebeğin hayali gibi.ucsun ki guzel kokulu sünbülüne kavuşsun.benim biçare bağlamam da rahatına kavuşsun

Burçin KAŞTAN, bir alıntı ekledi.
10 Mar 15:36 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dünya dediğimiz rüyalar alemi, bir uyurgezerin şaşkınlığı içinde kapısından giriverdiğimiz bir evse eğer, edebiyatlar da alışmak istediğimiz bu evin odalarına asılmış duvar saatlerine benzer.

Kara Kitap, Orhan Pamuk (Sayfa 157)Kara Kitap, Orhan Pamuk (Sayfa 157)