fatmanur petek, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okuyor

Umutsuzlar Parkı
Artık ne uyanmak için bu sabahlar
Ne de bekliyoruz, beklemek için değil
...
Belki de alışıyoruz, soylu bir düşüncedir alışmak

Sonrası Kalır 1, Edip Cansever (Sayfa 172 - yapı kredi yayınları)Sonrası Kalır 1, Edip Cansever (Sayfa 172 - yapı kredi yayınları)
İpek Kamuran, bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

Kendi Hayatının Antropologu Olmak,
“İşte bu sessizlik içinde birbirimize sarılmış yatıyorduk ve ikimiz de kanlanmış çarşaf, çıkarılmış elbiseler, çıplak gövdelerimize alışmak gibi ilkel toplum ritüellerini, antropologların anlayıp sınıflamak istedikleri utanç verici ayrıntıları aklımızdan çıkarmak istiyorduk. Füsun bir süre sessizce ağlamıştı. Benim teselli sözlerime pek kulak vermemişti. Bunu hayatının sonuna kadar hiç unutamayacağını söylemiş, gene biraz ağlamış, sonra susmuştu.
Yıllar sonra hayat beni kendi yaşadıklarımın antropologu durumuna düşüreceği için, uzak ülkelerden getirdikleri kap kaçağı, eşya ve aletleri sergileyerek hayatlarına ve hayatlarımıza bir anlam vermeye çalışan bu tutkulu kişileri küçümsemek istemem hiç.”

Masumiyet Müzesi, Orhan Pamuk (Sayfa 81 - İletişim Yayınları, pdf)Masumiyet Müzesi, Orhan Pamuk (Sayfa 81 - İletişim Yayınları, pdf)

Bence insanın en kötü huyu alışmak
Keşke alışmasak yokluğa, yoksulluğa, kırılmaya, yanmaya keşke alışmasak yaşamaya ....

Geyikli Gece, bir alıntı ekledi.
19 May 00:50

"...Öyle olsun diye karar verdi, bu yeni dünyaya alışmak, ona kalmış bir şeydi. İstediği zaman yöntemini öğrenemediği hiçbir şey görmemişti daha; işte şimdi, içindekileri kızın anlayacağı gibi anlatmayı öğrenmek istemesi için de uygun zamandı. 'Kız', onun ufku üzerinde gittikçe büyüyüp, irileşiyordu."

Martin Eden, Jack London (Sayfa 18)Martin Eden, Jack London (Sayfa 18)

Orhan Ölmez- Alışmak Sevmekten Daha Zor Geliyor
...Alışmak sevmekten
Daha zor geliyor
Alışmak bir yara
Bağrımda kanıyor
Sen yoksun kollarım
Boşluğu sarıyor
Alıştım bir tanem alıştım sana ...

https://www.youtube.com/watch?v=Ql9DTDkEaIs

Oktay Demir, Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim'i inceledi.
18 May 21:33 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Nazım Hikmet Ran'ın okuduğum ilk romanı.Romana bir tedirginlik ile başladım açıkçası.İşin ucunda o güzel şiirleriyle tanıdığım Nazım'ın roman yazarlığında aynı başarıyı gösterip gösteremeyeceğini öğrenmek vardı.Şu an dönüp baktığımda rahatlıkla söyleye bilirim ki yersiz bir tedirginlikmiş bu,gayet başarılı bir kitap olmuş.
Romana başladığımda Nazım'ın bir kaç farklı karakteri ve zaman dilimini romanda peş peşe sıralamasından,konudan konuya,karakterden karaktere ansızın geçmesinden dolayı kitabın anlatım tarzına alışmak biraz sürse de karakterleri tanıdıkça kitabın bu yönü akıcılığı etkilememeye başladı diyebilirim.
Romanımızın hikayesi Nazım Hikmet'in bu güne kadar şiirlerinde konu edindiklerinden çokta farklı değil tahmin edebileceğiniz gibi. Başka bir dünyanın özlemini çeken Anadolu insanlarından bir kaçını,hikayelerini, bu özlemlerinin sırtlarına yüklediği yükü,işkenceleri,ölümleri,kaçak hayatları konu alıyor kitabımız. Mustafa Suphi'lerin 15'lerin kitapta anılması,akıbetlerinin anlatılması kitabı daha doyurucu hale getirmiş de diyebilirim.Okuyun,okutunuz diyebileceğim bir kitap.

Şükrü KESKİN, bir alıntı ekledi.
17 May 17:16

Kurşunun çaldığı ıslık sesine de alışmak mümkün, yani kalbin insanın elinde olmadan hızlı çarpmasını gizlemeye alışmak...

Zamanımızın Bir Kahramanı, Mihail Yuryeviç LermontovZamanımızın Bir Kahramanı, Mihail Yuryeviç Lermontov

Yorgunum dostlarım yorgunum şimdi:))
“Yorgunluk benim genel halim. Bana, “Nasılsın?” diye soranlara, en sık verdiğim yanıtın “Yorgunum,” demek olduğunu keşfettiğim günden beri, daha bilinçli olarak “Yorgunum”. Şu memlekette yaşayıp da yorgun olmamak mümkün mü? Beden yorgunluğu dediğinden ne olacak, iki-üç dinlenmeyle geçer, ama ben aslında vatan yorgunuyum! Ruh yorgunuyum, gönül yorgunuyum, hayat yorgunuyum; öğrenmek, bilmek, anlamak, anlamamış gibi yapmak, düşünmek, hissetmek, tanımak, tanık olmak, katlanmak, anlayış göstermek, görmezden gelmek, üzerinde durmamak, idare etmek, üzülmemiş görünmek, alışmak, alışamamak, sabretmek, katlanmak, beklemek yorgunuyum. Tam da artık bu memlekette hiçbir şey şaşırtamaz beni sanırken, her seferinde yeniden şaşırmak yorgunuyum.”
M. Mungan

Burçin Korkmaz, bir alıntı ekledi.
16 May 23:30 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

İnsan suyunun en korkunç eylemi öldürmek,en kötü huyu ise alışmak.

Edebiyat Mutluluktur, Zülfü LivaneliEdebiyat Mutluluktur, Zülfü Livaneli