• Muhakkak ki ruhumun benim gözümden kaçacak kadar uzak köşelerinde bir şeytan saklı... Beni oyuncak gibi kullanıyor...
 • BEN FİLİSTİNLİ ÇOCUK... Ben Filistinli çocuk; Yoksul aç, Bir dilim ekmeğe, Bir yudum suya muhtaç. Ben Filistinli çocuk; Açsa güzel çiçekler, Görmez gözüm Bana silah uzanır, Gül ve çiçek yerine... Burda gül değil, Gülleler vardır. Ben Filistinli çocuk; Unuttum oynamayı, Unuttum oyuncakları Bir tek oyun var bildiğim; Sapanla savaşmak... Silahtan başka, Oyuncak da görmedim zaten... Ben Filistinli çocuk; Doğduğumda kendimi savaşın içinde buldum. Gözümden yaş değil, Kan gelir... Ben dövüşürüm, Zulmün tankına karşı. Oyun nedir? Tatmadım ben, Benim oyunum savaşmak, Hem oyunda vurulursan; 'EBE' olunur. Ben oynarken, "ŞEHİT" olurum... Ben Filistinli çocuk; Ne zaman duyulacak feryadım? Ne zaman duyulacak ahım!! Ne zaman!... Ne zamanı yok artık, Düşünecek vakit de!... Sen okula başladığında, Ben savaşta olacağım. Kitap,defter görmedim. Kuş nedir? Çiçek nedir? Ninni nedir? Sevgi nedir? BİLMEDEN!!... Ben Filistinli çocuk; Söyleyin,söyleyin! Nedir benim günahım?... Ne zaman duyulacak ahım! Ne zaman !... Vatanında garip esir, Gülmeyi unutmuş... Gözlerinden boncuk boncuk, Yaş değil KAN gelen Çocuklar da olduğunu bilmenizi isterim. Ey yeryüzü çocukları!.. İnsanlık ölmesin diyenler!... Kardeşsek eğer; Gelin de!... Beraber gülelim, Beraber oynayalım, Beraber yaşayalım...
 • 330 syf.
  ·Puan vermedi
  Bu kitap hakkında çok güzel yorumlar gördüm. Herkes çok beğenmişti. Bende bu yüzden almaya karar verdim ve aldım. Ama sadece bu kitabı değil birkaç kitap daha aldığım için bu kitabı hemen okumaya başlamadım. Arka kapaktaki yazıyı okudum. Kapakta yazanlar kafamda çok başka şeyler çağrıştırdı ve bende bu tür kitapları çok okuduğumu çok sevdiğimi ama henüz böyle bir kitabı okumak istemediğimi düşündüm. Bir türlü karar veremiyorum hangisini okusam diye. Sonunda kitaplığımdaki okumadığım kitaplarla beraber yeni aldıkları mı da koydum masanın üstüne ablamı çağırdım ve bir tanesini seçmesini söyledim-ablamda bunları henüz okumamıştı- Ablam ise sanki günlerce onun kararını vermeye çalışmış ve kararından vazgeçmemek için hemen son noktayı koymak istermiş gibi KARDEŞİMİN HİKAYESİ adlı bu kitabı seçti. Bende hiç tereddüt etmedim ve o kitabı aldım elime. Başladım okumaya. Normalde içinde cinayet olan bir kitapta katili merak edersiniz ama bu kitapta öyle olmuyor. Katil umrumda bile değildi. Çünkü kitabın başlığıydı benim ilgimi çeken. Kardeşinin hikayesini okumak için hem sayfaları çok çabuk çevirmek istiyorum hem de satırlardaki bir harfin bile gözümden kaçmasını istemiyordum.
  -!!SPOİLER OLABİLİR!!-
  Kitabın ortalarına gelmiştim artık ama kitaptaki Ahmet karakteri de gazeteci kız da bana saçma gelmişti.Çünkü Ahmet yalnızlığı seven bir adamdı ve senelerce yalnız yaşamıştı hatta evine giren kişilerin sayısı çok azdı ve bu kişilerin evine girmesinden bile memnun değildi. Ama gazeteci kız gitmesin diye neler yaptı. Bunun nedeni kitapta az da olsa geçti ama ben tatmin olamadım.Gazeteci kız ise hem adamı tersleyip kötü şeyler söylüyor hemde adamın peşinden ayrılmıyor.Bunun sebebi de merak duygusu olarak işlenmiş kitapta. Bu bana pek olası gelmedi çünkü merak tanımadığın birisinin evinde kalmana neden olacak kadar olamazdı benim için.

  Bunların haricinde kitabı gerçekten beğendim. Kitabın sonu hiç beklemedim bir şekilde oldu. Ben daha başka şeyler düşünmüştüm ve hiç de öyle olmadı. Kitap beni şaşırttı ve bu da benim hoşuma gitti.Genel olarak kitaplarda ve filmlerde mantık pek aramam ama benim açımdan mantıklı gelmeyen bu şeyleri kitaba yakıştıramadım. Yine de kitap okumaya değer ve düşündürücü bir eser okumalısınız ama benim gibi bazı yerlere takılıp da cevap aramaya kalkarsanız kitaptan pek de zevk alamayabilirsiniz.
 • Senin benim gözümden düşmeye ne hakkın var bi sor kendine
 • Bayağılıktan tiksinirim. Özgürüm, zenginim, kendimi genç ve güzel hissediyorum; Yüce Meclis'ten birinin oğlu diye budalanın birine, bir gün içinde batabilecek bir tüccara, bana nazını çektirecek güzel bir adama ya da karısı olduğum için günde yirmi kez yüzümü kızartacak birine varmayacağım. Bu konuda hiç merak etmeyin. Babam her istediğimi yapar, bir dediğimi iki etmez. Eğer şairimin hoşuna gidersem, o da benim hoşuma giderse, aşkımızın parlak köşkü öyle yükseğe kurulur ki, hiçbir felaket ona erişemez. Ben dişi bir kartal yavrusuyum; beni gördüğünüz zaman gözümden anlayacaksınız.
 • Şu hayattan çokta bir şey istemedim oysaki
  Sadece biraz sevgi çokça aşk istedim
  Çaya kaç şeker attığımı
  En sevdiğim kitabı
  Tekrar tekrar izlediğim filmi bilsin istedim
  Daha benim gözümden yaş dökülmeden o silsin istedim
  Galiba bu dünyada istenecek en zor şeyi istedim ...