Başkalarının senin hakkında ne düşündükleri konusunda endişe duyduğun sürece, onlar senin sahibindir.

Semrâ Sultân, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okudu · 9/10 puan

Sultan Murad rahat bir soluk aldı. Az da olsa içinde bir endişe kımıltısı kalmıştı. Artık o kımıltı da yoktu. Bütün düşündüklerini söyleyebilirdi. Bu işi bugün burada bitirecekti. Ya bitirecek veya kendisi bitecekti.

IV. Murad, Yavuz BahadıroğluIV. Murad, Yavuz Bahadıroğlu
Sefer Fındık, Esir Şehrin Mahpusu'yu inceledi.
11 saat önce · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 9/10 puan

Esir Şehir Üçlemesinin 2.kitabını Esir Şehrin Mahpusu...

1. kitaptan ana karakterimiz Kâmil Bey'in hapisteki zamanlarını konu alıyor adından da belli olacağı üzere. Kâmil Bey hapse girer cezası 7 yıldır. Bir yanlış anlaşılmayla siyasi suçluların olduğu bölüm yerine azılı suçluların yanına gönderilir Kâmil Bey. Başlarda bu onun için önemli bir deneyim olur. Hüküm giymiş suçlularla tanışır ve hikayelerini öğrenir. Kullanılan argo dilini, farklı şiveleri ilk defa duyuyordur. Vatanına bu kadar uzak kaldığı için daha da kahrolur. Mahpushanede işleyen sömürü düzenini de görür. Koğuş ağalarının mahpushane yönetimine çalışıp içeride üstünlük kurdukları acımasız bir yönetime tanık olur.

Kâmil Bey'in mahpusta aklından çıkmayan iki şey vardır. Ailesi ve kurtuluş mücadelesi. Eşi ve kızını için sürekli endişe içindedir. Onları dışarıda yalnız, tanımadıkları bir hayata bıraktığı için suçluluk duygusu içindedir. Öte yandan kurtuluş mücadelesinin ne şekil devam ettiğini öğrenmeye çalışır. Ama bir türlü doğru bilgiye ulaşamaz. Çünkü herkes farklı haberler getirmektedirler Anadolu'dan.

Edebi bir romandan farklı olarak içerdiği tarihi bilgilerle önemli bir eser Esir Şehir Üçlemesi. Kurtuluş savaşı zamanı İstanbul'un, Anadolu'nun durumunu, farklı kesimden insanların Padişaha, Mustafa Kemal'e, işgalci güçlere bakışını bizlere sunuyor.

Bazı bölümleri sıkıcı geldi diyebilirim ama genel itibariyle zevkle, merakla okuduğum bir kitap oldu. En kısa zamanda 3.kitap olan Yol Ayrımı'na başlamayı düşünüyorum. Vatanımızın ne koşullarda kurtarıldığını halkın içinden anlatan önemli bir seri okuyalım arkadaşlar.

Delal yaman, bir alıntı ekledi.
11 saat önce · Kitabı okuyor

' Sınırları aşması için zorlanan çocuk endişe belirtileri gösteriyor. Yalnız kalmaktan, hata yapmaktan korkuyor. Yalnızlıkla baş etmek için içsel kaynaklarına müracaat edemiyor. Hep dışarıdan kendisine yönelecek bir ilgi arayışında olabiliyor. '

Yavaşla, Kemal Sayar (Sayfa 25 - Kapı yayinevi)Yavaşla, Kemal Sayar (Sayfa 25 - Kapı yayinevi)
Muammer, bir alıntı ekledi.
20 saat önce · Kitabı okudu

"İnsanlar endişe duymuyorlar. İnsanlar yakınlarında gerçekleşen acıları duymaktan ve anlatmaktan gizli bir zevk duyuyorlar. Birilerini gizlice gözetlemek gibi anlıyor musun?"

Hayal Meyal, Tarık Tufan (Sayfa 115)Hayal Meyal, Tarık Tufan (Sayfa 115)

Millet olarak sorunumuz özür dileyememek..Artık kesinleştirdim bunu kafamda.Büyük ya da küçük nasıl hata yapıldıysa özür dileyebilmeli insan.Özür dileyen de uysal baş zannedilmemeli tabi... Bu haller endişe verici şekilde üzücü .

Hacer, bir alıntı ekledi.
25 May 23:22 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kederle dolusun. Merak ve endişe içindesin. Demek ki hakikati görmüyorsun. Karamsarlığın kaynağı ışıktan uzak durmaktır. Gayret atına bin, himmet dile ve ümit et.

Yoksulluk İçimizde, Mustafa Kutlu (Sayfa 18)Yoksulluk İçimizde, Mustafa Kutlu (Sayfa 18)

Canımızın yanmasından endişe duyan insanlar , yeri gelir ateşin ortasına itenlerin başında gelir.

- Sinem Tetik

Kalk Kudüs'e gidelim sevgilim..
Çöp bidonlarının arasında dolaşalım
Bak şu çocuk var ya vuracaklar onu! (...)
Endişe Etme Çocukların Kalbine Değen Kurşunlar Sekmezler Hiçbir Yere

~Tarık Tufan~

Nasıl ki birine aşık olduğunda tüm insanları sevmeye başlıyorsa;
çok sevdiği birine kırılınca da herkese küsüyor insan.
En sevdiği ve güvendiği bile kırıyorsa bir insanı, hiç tanımadıkları neden kırmasın?
Ve o andan itibaren her şeye karşı umudunu yitiriyor insan.
Neden güven konusunda sürekli bir endişe var, neden sırtını rahatça bir başkasına dönemiyor insan.
Belki de en iyisi, belli etmemeli sevgisini...

ONUR BULUT