Artık domuzların yüzlerine ne olduğu anlaşılmıştı. Dışarıdaki hayvanlar, bir domuzların yüzlerine, bir insanların yüzlerine bakıyor ama onları birbirlerinden ayırt edemiyorlardı.
Bir gün ambarında anahtarı kaybolunca, bütün çiftlik Snowball'un anahtarı kuyuya attığı söylentisine inandı. İşin garibi, kaybolan anahtar un çuvalının altından çıktığında bile, hayvanlar bu söylentiye inanmaktan vazgeçmediler.
İnsanoğlu, kendinden başka hiçbir yaratığın çıkarını gözetmez.
Mavera
Dertsiz insan insan değil, bunu anlayın Aşksız insan hayvan cinsi, bunu dinleyin
Ahmed Yesevi
Ahmed Yesevi
dünyada insana insan kadar kötülük edebilecek hiçbir hayvan olmadığını anlamıştı.
Sayfa 221Kitabı okudu
Allah kadını daha sa­bırlı, daha dayanıklı yaratmış. Erkek zoru gördü mü sıvışıyor. Hayvan belgesellerinde bile böyle. Nedir o arslanların hali. Erkek koca gövdesiyle, yelesiyle şişi­nip duruyor. Sağa sola kükreyip hava atıyor. Dişisini dölledikten sonra işi bitiyor hayvanın. Sırt üstü yatıp uyuyor bütün gün. Dişi çocukları doğuracak, besleyip büyütecek. Üstelik avlanma yükü de onun üzerinde. Bakıyorum dişiler biraraya gelip organize oluyorlar. Avı birlikte yakalıyorlar. Erkek yan gözle izliyor olup- bitenleri. Av tamamlanınca hazret gerine gerine yerin­den kalkıyor, sallana sallana sofranın başına gidiyor. Mübarek sanki padişah geliyor; herkes kenara çekili­yor. Bu şerefsiz tek başına yumuluyor ete. Pis nefsini körlettikten sonra diğerlerine sıra geliyor.
Sayfa 155Kitabı okudu
İnsan, kendine kurallar koyulan bir hayvan gibi her duruma alışıyor.
Doğal karbon yutağı görevi gören ormanların ortadan kalkması, bu alanlarda depolanan karbondioksit gazının yeniden atmosfere salınmasına ve sera etkisinin artmasına sebep oluyor. Ormansızlaşma canlıların yaşam alanlarının yok olması ve biyoçeşitliliğin azalmasıyla sonuçlanabiliyor. Bu durum, yalnızca biyoçeşitlilik açısından değil, tıbbi araştırmalar ve yaşam kaynakları tamamen bitki ve hayvan türlerine dayalı olan insan toplulukları açısından da büyük bir tehlike arz ediyor. Ağaçlar toprağı yerinden tutup koruyamadıkların toprağın erozyona, sel ve taşkınlara maruz kalması kaçınılmaz oluyor. Yağmur suyunu tutup atmosfere bıraktıkları su buharı ile ağaçlar, dünyadaki su döngüsünde de önemli bir rol oynuyor. Ormansızlaşma sonucu atmosferdeki su buharı ve yağış miktarları azalıyor, nehir ve göllerdeki su kalitesi düşüyor ve insan sağlığı olumsuz etkileniyor. Tüm bu etmenlerin bir araya gelmesiyle daha sıcak ve kuru iklimsel koşullar ortaya çıkıyor ki, bu da dünyanın bazı bölgelerinde çölleşme ile sonuçlanabiliyor.
Sayfa 23
Eğer bir alkoliğin günün o ilk yudumunu arzuladığı kadar yaşamı arzulamıyorsan bil ki hayatta olmayı hak etmiyorsun! Üstelik bir alkolik daha o ilk yudumda hatırlar alkole bağımlı olduğunu. Ama insan o kadar aptal bir hayvan ki hayata bağımlı olduğunu ancak ömrünün sonunda anlıyor.
Ama gene de,onca umudun,onca emeğin karşılığı bu olmamalıydı.
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.