*falah *, bir alıntı ekledi.
4 saat önce

Gerekirse biz de ölürüz; ölürüz a tarihe kaçak diye geçmeyiz!

Kafa Kağıdı, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 132 - Büyük Doğu Yayınları)Kafa Kağıdı, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 132 - Büyük Doğu Yayınları)

aslında sen şimdi kim bilir nerede
hangi hayal şilebinde kaçak yolcu
hangi korkunç yalnızlıktasın

- Atilla İlhan

Şimdi bir ketıl olcaktı birazda kaçak cay sonra hafiften şakıroyo açcaktim sabah kadar dengbeji dinleyecektim ama iste hayat bunlarin olmasina engel olcak kadarr nankör ve adaletsiz

Ferman Mamedov, bir alıntı ekledi.
Dün 16:44 · Kitabı okuyor · Beğendi

Rusça bir kelime:
(Niçevo)...
Sonsuz steplerde içi geçip başı dönen Rus'un en korkunç, kemirici mefhumu. .. "Hiç" demek... Vücutsuzluğun, yokluğun mührü, ismi...
İşte bu (Niçevo) [Ничего] tabirinin ifade ettiği Rus, Anadolu'nun gurbet türkülerini andırıcı yanık bir sesle kaçak ufukları kovalar, ortodoks salibi yolunda guya Tanrı'yı doğrular ve Allah'a taktığı sıfatın küçüğü olarak çarlara "Küçük Baba" diye hitap ederken, kendisini yüzde yüz zıddıyle, yüzde yüz zıt mistiğe bağlayacak hamleye de "hayır!" diyemez bir mizaç taşıyordu.
Bir Fransız mütefekkiri, bu tipin komünizme karşı tavrını ve komünizm inkılabına bakışını şöyle izah eder:
"- Başka şartlar, başka angaryalar ve işkenceler getiren başka derebeyleri sayesinde eski derebeylerinden alınan intikam..."

Sosyalizm, Komünizm ve İnsanlık, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 64 - Büyük Doğu Yayınları)Sosyalizm, Komünizm ve İnsanlık, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 64 - Büyük Doğu Yayınları)
sinan kaan, bir alıntı ekledi.
Dün 14:03 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Her insanın yüreğinde, iyiyle kötü arasında, tenle ruh arasında gidip gelen son derece kacak yollar vardır...

Karmaşık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 113 - Kültür yayınları)Karmaşık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 113 - Kültür yayınları)
mahmut yiğiter, bir alıntı ekledi.
25 May 23:45 · Kitabı okudu · Puan vermedi

BİN MISRA KAÇAK SONBAHAR
ELE GEÇİRİLDİ
iki sonbahar kaçakçısı
dün İzmir’de yakalandı
şair olduğunu ileri süren sanık ve İtalyan
sevgilisi ilk sorgularından sonra tutuklandılar

Yasak Sevişmek, Attila İlhan (Sayfa 23)Yasak Sevişmek, Attila İlhan (Sayfa 23)
ozge, Mahalle Kahvesi'ni inceledi.
25 May 14:02 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Etkinlik bolluğu yaşanan sitemizde #29391073 etkinliği kapsamında okuduğum ve itiraf etmeliyim ki beni Sait Faik öyküleri ile barıştıran bir kitap oldu. Daha önce okuduğum öykülerine bir türlü adapte olamamıştım. Ancak bu kitapta daha çok Sait Faik'in hayatından izler gördüm ve kendimle de özleştirebildim. Özellikle Uyuz hastalığı ardından hayal hikayesinde yazar hislerime tercüman olmuş. Hafta sonu Şevket Şahinbaş ve Ufuk Kıray 'ın sokak çocukları ile ilgili bir belgesel çalışmasının ön gösterimini izledim. Sokağın kanunlarında , güç yaşam koşullarında çocukluklarını yitiren ayakta kalma mücadelesi veren çocukların hikayesi beni çok etkiledi. En çok da kendilerini çok güzel ifade etmelerine şaşırdım. Belgeselin kahramanlarından biri olan Suriyeli Muhammet bir röportajında herkes önümüzden gelip geçiyor, bazen başımızı okşuyor, yemek veriyor ve sonra gidiyor. Kimse bizi kurtarmaya çalışmıyor diyordu. Sunum sonrasında iftar çadırı önündeki kuyrukta alım gücü olmasına rağmen sırada olan insanlardan yer kalmayıp kaçak giriş yolları arayan 3 minik dikkatimi çekti. Yanlarına gidince birinin belgeselde izlediğim Muhammet olduğunu gördüm , biraz sohbet etme fırsatım oldu. Güleç yüzü, muzip bakışı, kendini ifade tarzı, beni iftar yemeğine davet edecek kadar yüce gönüllü olması ile beni şok etti. Gerçi bende ne bekledim, nasıl bir ön yargım vardı bilemiyorum. İlk kez bir çocuk karşısında dondum kaldım. Ve röportajındaki insanlardan maalesef ki farklı davranamadım. Bu diyalogda yaşadığım duyguları usta uyuz olan ve sokakta yaşayan bir çocuk karşısında çok güzel anlatmış.Eğer yolunuz Taksim Meydandaki metro çıkışında yer alan simit sarayına yada gezi parkına düşerse belki siz de Muhammet ile sohbet etme şansı yakalarsınız. Aslında onların ön yargılardan sıyırılınca sadece çocuk olduklarını görebilirsiniz. Kitaptaki öykülerde Sait Faik'in hayal gücüne hayran kaldım. Bir sandalye, yoldan geçen hiç tanımadığı bir adam, bir gramofon onun elinde bambaşka bir hal alıp bir anda öykü kahramanına dönüşebiliyor. Aslında serseri bir yaşamı varmış gibi gözükse de inanılmaz duyarlı ve gözlem yeteneği güçlü bir insanmış ve tüm gelirlerini darüşşafaka'ya bağışlayacak kadar da yüce gönüllü. Bence değeri yeterince anlaşılamamış. Ben bile tam anlayamadım, bir kaç kitabını okuduktan sonra keşfedebildim. Artık Burgazada'ya gidip Sait Faik'in izlerini takip etmek farz oldu.

mrtdgdvrn, Fahrenheit 451'i inceledi.
23 May 15:05 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Fahrenheit 45I:Kitap kağıdının tutuşup yanma sıcaklığı.
Distopik bir ülkede insanların nasıl diye sorup neden diye sormadığı günlerde,teknolojik açıdan yanmayan evler yapılması sonucu boşta kalan itfaiyecilere yeni görev olarak ülkedeki kitapları yakma görevi verilir.Kitap okumak ve saklamak suç olmuştur.İtfaiye teşkilatında yıllardır,sorgulamadan çalışan Montag yaşadığı bir olaydan etkilenerek bu düzene karşı gelmeye çalışır ama ailesini evini kaybeder ,kaçak durumuna düşerek bu düşünce de olanların saklanarak yaşadığı bir gruba katılarak mücadele örneği vermeye çalışır.

Veysel Kurkut, bir alıntı ekledi.
23 May 01:28 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"İnsan kendini kaçak hissettikten sonra hiç bir yerde özgür değildir."

Mecburiyet, Stefan ZweigMecburiyet, Stefan Zweig