A Road to Truth from Texas

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.318
Gösterim
Adı:
A Road to Truth from Texas
Baskı tarihi:
Kasım 2016
Sayfa sayısı:
168
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055146443
Dil:
English
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Temmuz Kitap
Baskılar:
Teksas’tan Hakikate Yolculuk
A Road to Truth from Texas
You are invited to partake in the author’s challenging and wonder filled journey that eventually leads to "Truth". It is a journey that begins in Texas and builds a physical and spiritual whole while taking many turns on its course. As well as being a great example of both endurance in the search for the truth and submission to the Creator, each step of this journey reflects the struggle for Truth's sake.

The author, Najla Tammy Kepler, shares her experiences through vivid imagery of her life in the countryside, her extraordinary life with her family, the scattered life she lived in the city, her encounters with many diverse ideas, her search and questioning for the right religion, new openings into new hopes by the hand of dear friends, and also her suffering and rejoice in her findings. Her experiences in the maturing years take us into a world of deep contemplation. The author’s style is also one of the reasons why you will find this work quite smooth and delightful.
144 syf.
·Beğendi·10/10
“Kim Allah’a ulaşmaya muhabbet duyarsa, Allah da onu kendisine ulaştırmaya muhabbet duyar.”
Ne kadar hoş bir tevafuktu gözlerimin yaşarmasına neden olacak kadar. (Elhamdülillah) Aramış, araştırmış, daha İslam ile tanışmadan Allah’a Müslümanca muhabbet duymuş, Najla Hanımefendi’ye elhamdülillah Rabbimiz hidayet kapılarını aralamış ve kendileri hakikate İslam ile erişmiştir.
“Ben kimdim? Ne olmalıydım? Nereye gidiyordum? Bu yolculukta en çok ihtiyaç duyduğum o yoldaş kimdi?” Bunlar ve benzeri sorular kimi zaman belki de çoğu zaman zihinlerimizi kurcalayan cevabını merak ettiğimiz türden. Hepsinin ve daha fazlasının cevabını bu eserde Allah’ın izniyle bulacağınıza tüm kalbimle inanıyorum.
Teksas’ta dindar Hristiyan bir ailenin çocuğudur Tammy. Ailesi de onu dindar olarak yetiştirmeye başlar. Büyüdükçe, sorguladıkça kendini, yüreğinde bir boşluk belirir. Ne babasının kilisesi ne de annesinin kilisesi o boşluğa bir zerre olabilecektir. İçindeki boşlukla yapayalnız kalmıştır. Aslında değil. Çünkü “Daima yanımda olan yalnızca Tanrı’ydı. Çok şükür, O’nun beni asla terk etmeyeceğini biliyordum.” diyen -bizlerin şu an okurken gözlerimizi dört açıp, kulak vererek bizlere şah damarımızdan daha yakın olan Rabbimizin bizi yalnız bırakmadığını hatırlamamız gerekiyor- Tammy ne kadar da güzel ifade ediyor. Üstelik daha Müslüman dahi olmamışken!
“İlahi vahyin yönlendiriciliği ve vahyi birlikte anlamlandıracağın bir topluluk olmadan manevi derinliklere girmem mümkün mü? diye sordum kendime. Hayır, böyle bir şeyin mümkün olmadığı gayet açıktı” “Tanrım, bana yol göster, Tanrım bu acı ve hüzünden beni kurtar” Tammy’nin Allah’a ulaşmak için duyduğu bu muhabbete karşılık, Rabbimiz Türkiye’den gönderdiği bir yardım eliyle muhabbetini Tammy’e ulaştırır. Yardım elinden Tammy’e hediye gelen 40 Hadis Allah’ın izniyle Tammy’i hakikate ulaştıran ilk hikmet olur, elhamdülillah. Nice rahipler, rahibeler, nice ayinler, nice gelmiş geçmiş fakat batıla saplanmış dinler boşluğuna tek damla olamazken; 40 Hadis Tammy’nin yüreğindeki boşluğa eksiksiz, kusursuz, mükemmel, tek bir şüphe dahi bırakmadan muhabbetle ve huzurla bir rahmet sağanağı olarak yağar. Ne buyuruyordu Âlemlerin Rabbi olan Allah “…Bilesiniz ki gönüller ancak Allah’ı zikrederek huzura kavuşur (Rad Suresi 28. Ayet)”
Elhamdülillah Tammy Müslüman olur. Müslüman olmasıyla beraber imtihanlar da başlar. Ailesinden ne gibi tepkiler gördüğünü kitaba bırakarak Tammy’nin bu durum karşısındaki yanıtını kitapta geçen şu ifadelerle belirtmek isterim: “Çok şükür namazlarımı kılmaya başlamıştım ve bu ibadet bana dayanma gücü veriyordu.”  “Namaz dinin direğidir” buyuran Resulullah (s.a.v.) Efendimiz’in bu Hadis’i Şerifini sizlere hatırlatmak, zihinlerinizde ve gönüllerinizde bir ünlem işareti oluşturmasını Cenabı Allah’tan niyaz isterim.
Bu kitap sadece bir hanımefendinin yaşam hikâyesinden ibaret değil. Ben de anımsattığı halleri şöyle ifade etmeye çalışayım: Hz. İbrahim misali bir arayış, Hz. Eyüp timsali sabırla bekleyiş, Hz. Ömer(r.a.)’ın Ta-ha Suresi’ni okuyup yüreğine inen Allah aşkına varan yola 40 Hadis ile giren bir yolcu, “Güneşi sağ elime, ayı da sol elime verseler, yine de bu davadan vazgeçmem” diyen Kâinatın Efendisi Hz. Muhammed (s.a.v.) Efendimiz’in bu naçizane sözlerini Allah’ın izni ve keremiyle hatırlamamda vesile olacak ve gözyaşlarımı tutamayacak kadar da yüreğime dokunan bir eser olduğunu canı gönülden söyleyebilirim.
Kitabı okumanızı tavsiye ederim: İçinde daha nice ibretlik sözler var. Gözlerimi yaşartan sözleri, Türkiye’den gelen yardım elinin kim olduğunu, sonradan aldığı Najla ismini neden seçtiğini, tesettüre bakış açısı ve nasıl girdiği, Hristiyanların kendi dinlerindeki batıl inanışları, uygulamaları (ne yazık ki bunları biz Müslümanlar olarak uygulayan nicelerimiz var), hepsini sorgulayarak bu hakikat yolculuğuna sizlerin de çıkması duamla.
144 syf.
·9 günde·Puan vermedi
ب

Kitaba başlarken bu kadar keyif alacağımı düşünmemiştim. Yazar yaşamının en genç çağlarında henüz Müslüman olmadan hatta Müslümanlık ne demek bilmeden tefekkür edip Rabbine daha ne kadar yakın olabileceğini arayıp durmuş . Hayatı hep aramakla sonrasında da bulduğuna şükretmekle geçmiş . Tefekkür etmenin ve yaşamın her anında her konuda Allah ile olmanın güzelliğini içine öyle nakşetmiş ki okurken tefekkür etmekten kendinizi alıkoyamıyorsunuz.
144 syf.
·1 günde
Kitabı okurken başka bir dinden islama geçen birinin manevi duygusunun çok daha farklı olduğunu gördüm. Alışılagelmiş bir çok davranışıma ilahi açıdan tekrar sorgulama gereği hissettim. Kitabın dili çok sade ve anlaşılır olduğu için bir günde bitebilecek bir kitap biraz sıkıcı gibi görünsede empati kurarak okuduğumuzda hayatımızı tekrar gözden geçirmemize vesile olabilecek bir kitap..
144 syf.
Bir hidayet öyküsü okuyorsunuz. Ruhun Tevhid inancına kavuşmak için nasıl çırpındığına şahit oluyorsunuz. Duygularını çok güzel ifade etmiş, biz de onun gözünden dahil olduk hayatına. Sade ve öz bir hikaye. Hidayetinin arkaplanı küçüklükten itibaren inancı, ailesi anlatılmış. Sosyal ve psikolojik hallerinden de haberdar oluyoruz böylece. Dikkatimi çeken şu oldu ki heykel, sevgililer günü, duvara poster asmak ve batıl inançlar gibi hususlarda müslüman olmadan önce de bunlara karşı duruyor. Bu durumda biz müslümanlar neden bu kadar yapışmış haldeyiz bu inançlara, sorgulamadığımızdan mı? İslam’ı anlayamadığımızdan mı?
144 syf.
Najla Tammy Hanfendi,
Ben bir nimetin kucağına dolmuş Müslüman olarak senden çok şey öğrenmiş oldum. Bizim biliyor(!) olduğunuz İslam’ı buluşunu, arayışını anlattığı bu kitabında önemli olanın ben Müslümanım zaten deyip kenara çekilmek olmadığını yaşantımızda ne kadar yer edinirse o kadar aydınlanıp İslamla kuşatılabileceğimizi anımsatmış bize. Kafa karışıklığına neden olabilecek unsurları sade bir dille aktarmış ve bizi de hatırlatmış oldu en önemlisi de insanın fıtraten İslam’a çok yakın bir varlık olduğu ve herhalukarda araştırıp azmi ederek ve Allah’a güvenerek bir sonuca ulaşabileceğini anlatmış özetle. Ayrıca Najla Hanımın ailesinden gördüğü şevkat ve sevgi onun kendisini gerçekleştirmesini ve hayatı sorgulamasına önayak olmuş İslamiyet öncesinde de sade temiz bir yaşantısı var tabii ki bu tam tersi durumlarda İslamla müşerref olma ihtimali olmadığını göstermez sadece bir çocuğun kendi değişimini sağlarken kendini sorgularken herhangi bir şeyi araştırırken genetik kodlarının yanı sıra aileden görmüş olduğu sevgi ve saygının önemli bir etkisi olduğunu da gözleri önüne serer.
Kendime eleştiri: Batıyı öyle özümsüyoruz ki kendi özümüzden uzaklaşıyoruz. Oysaki Batı’nın çalışkanlığı vesair alınıp olumsuz özelliklerini de görmemiz gerekir.
144 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kitabı okuduktan sonra bizlere sıradan gelen çoğu şeyin yeni müslüman olan birisi için ne kadar heyecan verici olduğunu anladım. Bunun sebebi şu olabilir ; bizlerin aileleri müslüman olduğu için hayata müslüman gelip müslüman olarak başlıyoruz ve yaptığımız şeylerin çoğunu sebebini bilmeden, büyüklerimizden gördüğümüz için yapıyoruz. Ancak yeni müslüman olan birisi zaten bazı şeyleri sorgulayarak müslüman oluyor ve yaptığı her eylemi sorgulayarak yapıyor. Buda o kişiye tarifi olmaz bir lezzet veriyor.Bu anlamda beni etkileyen bir kitap oldu. Bence çok büyük bir hidayet mücadelesini barındırmıyor ama okuyanların kendisini iç muhasebeye çekmesine vesile olacak bir kitap.
144 syf.
·Puan vermedi
Kitabımız Teksas' ta büyüyen genç bir kadının hayatında hissettiği eksikliği bulma çabasını, merakını ve bu hakikat yolculuğunda yaşadıklarını anlatıyor.

Bu yolculuk sırasında tanıştığı eşi Murat ile inancını kaybetmeden İslam' ı daha iyi bir şekilde tanımıştır.

Kitabımız sade ve akıcı bir dille yazılmıştır. Kısa sürede bitirilebilir.

"İnancımı güçlendirdikçe, çaba sarf ettikçe ve hayatıma anlam katmak için uğraştıkça selamete ve hakikate daha da yaklaşıyor olacak mıyım? " Ruhumun derinliklerinden umut dolu ve güçlü bir ses cevap verdi ; "İnşallah öyle olacak."
144 syf.
·5 günde·Beğendi·Puan vermedi
Müslüman olarak doğduğumuz için şükrederiz ve kendimizi şanslı hissederiz. Belki hayata 1:0 galib başlarız ama bu kitabı okuduktan sonra anladım ki sonradan hidayete eren bir insanın aldığı manevi zevkten mahrum bir galibiyet benimkisi. Galiba kültürel müslümanlıktan sıyrılıp tıpkı ilk defa müslümanlıkla şereflenenler gibi yeniden doğuşa ihtiyacı var kalplerimizin. Allah'a inanmaya programlanmış olan kalplerimiz ondan başkasına inanç duyunca nasıl manevi bir acı duyar ve insan içinde derin ve kapanmayan bir boşluk hisseder bunu çok iyi anlatmış hanımefendi. Hele ki namazla ilgili duyguları özellikle de ilk ramazan ayı deneyimi bende kendimi sorgulamamı ve bu ibadetlere bakış açımı gözden geçirmemi sağladı. Okunup şöyle bir silkelenilecek bir kitap. Okuyun efenim :)
137 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Çok uzun zamandır kendimi bir kitaba bu kadar kaptırıp nasıl geçtiğini anlamadan saatler içerisinde bitirmemiştim. O kadar duru bir şekilde içine alıyor ki.

Fiziksel, duygusal, manevi olarak yorgun hissettiğim bir günde kendimi bir olay akışına bırakmak isterken elim bu kitaba gitti. Yazarın samimi ve duru hali, yolculuğu yeşillikler getirdi, gönlümü suladı.
144 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Kitabın kapağını gördüm, ismini okudum ve dikkatimi çekti. Bazı kitapları niçin aldığınızı bilmezsiniz. Aynen böyle oldu.
Nejla, Tammy hanımefendinin hayat hikayesi dikkatimi cezbetmişti.
Kitap elime ulaştıktan iki gün sonra okumaya başladım ve bitirdikten sonra kitabı elimden bıraktım.
Kitaba giriş yazan hanım dediğinde çok haklı. Kitap "canlı tasvirler, akıcı üslup, sade bir dil." ile yazılmış.
Yaşanılan hayatın insana kattığı şeyler dışında kitap, kendini okutturuyor.
Hızlı bir giriş. Çocukluk. Çocukken bizim belki köy hayatı diyebileceğimiz hayvanlarla içiçe yaşadığı güzel anılar ve anne baba ayrılığı ile sonuçlanan kötü bir son. Akabinde babasının yanında dini olarak yetişme. Gençlik yılları. Okul. İş hayatı. İslama girmeden önce sorguladığı sorular. Huzur bulmak için gidilen çeşitli mezheplere ait kiliseler. Ve bir vesile ile Amerika toplumunun zıddına, nazik, yardımsever bir Türk genci ile tanışma. Aslında bir vesile.

Kitap güzel. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Okumalısınız.
Amerika'ya, Teksas'a bir de Teksaslı akıllı bir genç kızın gözüyle bakmalısınız. Bir de Hristiyanlığa.

Ufuk açıyor. Bir anı, yaşam hikayesi olmaktan çıkıp, ibret veren, sarsan, sorgulatan, bazı şeyleri daha iyi yerleştirmeyi sağlayan güzel bir esere dönüşüyor. Hoş bir hayat hikayesi okuyorsunuz.
İslamı bir kere daha seviyorsunuz. Bunun için bile okunur. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Okuyunuz.
144 syf.
Najla Tammy Kepler hanımefendinin hayatına, hidayetine şahit oluyorsunuz.
Kitaba başladığımda satırlar epey içine çekti sonra bir duruluk kazandı ve duruluğun getirdiği sakinlikte kitap sonlandı. Sade ve öz anlatımıyla film izler gibi kitabın sonuna ulaştım. Yormadı, sıkmadı, bunaltmadı aksine dinlendirdi, tefekkür ettirdi hatta bazı şeyleri sorgulattı diyebilirim.
Hidayet bulmaya çalışan bir ruhun ızdırabına, çırpınışına, arayışına şahit olacaksınız..
Beni en çok etkileyen kısım şuydu: Najla Tammy Kepler hanımefendinin iç sıkıntısı bir türlü geçmiyor hiçbir şey onu tatmin etmiyor, bir boşluk içinde olduğunun farkında ve sürekli arayış içinde. Doğruyu bulmak için çabalıyor, dualar ediyor ve hiçbir şekilde arayıştan, dua etmekten vazgeçmiyor..
Mücadele örneği sergiledi diyebilirim.
Hidayet öykülerine ilginiz varsa okumanızı öneririm.
144 syf.
·9/10
İlk okumaya başladığımda sanırım odaklanamadığım için sıkılırım diye düşünürkeennn son sayfanın kapanışında yüzümde güzel bi tebessüm ve huzur bıraktı.
İnsan içinde bulunduğu bi güzelliği başkasının dilinden de dinleyince onun yorumuyla da mutlu oluyor..
Hiç bilmediği bir güzelliğin , huzurun, mutluluğun, ilmin peşinden ilerleyip ve en önemlisi inanıp doğru yola varmak mükemmel bi durum ...
Yüreğimize güzel dinimizin sıcaklığını sonuna kadar gururla hissettiren bi kitap..
Sanırım güvenebileceğimi sandığım insanlar tarafından hayal kırıklığına uğratıldıkça insanların hareketlerinden şüphelenmeye başlamıştım
Beni düşünmeye sevk eden başka bir şey de muhafazakar giyim tarzıydı.

Onurunu ve saygınlığını bu şekilde korumak ve fiziksel görünüşünden ziyade imanı ve aklıyla değer görmek istemeleri kendi seçimleri olamaz mıydı?
... başörtüsü ve kullandıkları sade görünümlü kıyafetler üzerinde düşünmeye başladım.

İslam dini asırlar öncesinden kadını ve erkeği; onurlarını, namuslarını muhafaza etmeleri, böylece yabancıların şehvetinden korunmaları maksadıyla kendilerini sergilemekten men etmişti.

Erdemliliği kişinin hem içinde hem de dışında gerçekleştirmeyi savunan böyle bir anlayışı tanıdığım için çok şanslıydım ve halkın içinde kendimi daha rahat hissedebilmenin yolunu uzun ve bol kıyafetler giymekte buldum.
Najla Tammy Kepler
Sayfa 99 - Temmuz Yayıncılık
Hiçbir teşekkür ifadesi, bana kalem kullanabilme yeteneğini veren Yaratıcı'ya olan minnetimi yeteri kadar ifade edemez.
Najla Tammy Kepler
Sayfa 9 - Temmuz Yayıncılık

Kitabın basım bilgileri

Adı:
A Road to Truth from Texas
Baskı tarihi:
Kasım 2016
Sayfa sayısı:
168
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055146443
Dil:
English
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Temmuz Kitap
Baskılar:
Teksas’tan Hakikate Yolculuk
A Road to Truth from Texas
You are invited to partake in the author’s challenging and wonder filled journey that eventually leads to "Truth". It is a journey that begins in Texas and builds a physical and spiritual whole while taking many turns on its course. As well as being a great example of both endurance in the search for the truth and submission to the Creator, each step of this journey reflects the struggle for Truth's sake.

The author, Najla Tammy Kepler, shares her experiences through vivid imagery of her life in the countryside, her extraordinary life with her family, the scattered life she lived in the city, her encounters with many diverse ideas, her search and questioning for the right religion, new openings into new hopes by the hand of dear friends, and also her suffering and rejoice in her findings. Her experiences in the maturing years take us into a world of deep contemplation. The author’s style is also one of the reasons why you will find this work quite smooth and delightful.

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0