·
Okunma
·
Beğeni
·
5142
Gösterim
Adı:
Aile Mutluluğu
Sayfa sayısı:
152
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751024992
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılap Kitabevi
Kendisinden sonra gelen birçok Rus yazarın yanı sıra Dünya Edebiyatını da derinden etkileyen Tolstoy, "Aile Mutluluğu"nu 1859'da yazdı. Hikayenin kaynağı Valeria Arseneva isimli genç kızla yaşadığı ilişkiydi.

Bir evliliğin öyküsü diyebileceğimiz bu romanın Katya isimli kadın kahramanı, babasının arkadaşı Sergey Mihayloviç'e aşık olur ve onunla evlenir. Ancak Petersburg sosyetesinin çekiciliği ve toy bir genç kadın oluşu bu evliliği gölgelendirir.

"Bana acı veren bu aşkı kendi ellerimle yıkıverdim. Bana acı veren o şeyi yıktım ben. Çok rahatım şimdi; seni seviyorum ama daha değişik bir biçimde"

Sergey Mihayloviç'in bu sözleri kadın-erkek ilişkilerinin geçtiğimiz yüzyıllarda da aynı kırılma noktalarını barındırdığını ve aynı temeller üzerine oturduğunu gösterir niteliktedir ve Tolstoy'un bir nefeste okunacak çağdaş bir yapıtıdır.
188 syf.
·9/10
Merhabalar Tolstoy’un çok bilinmeyen ancak en çok eleştirilen kitaplarından biri olan Aile Mutluluğu kitabını okuyacak olanlara tavsiyem : kitabı okumaya başlamadan önce önsözünü okumalısınız çünkü önsözde yazarın kitabın yazılış aşamaları,yazarın o zamanki ruh hali ve yazdığı dönem hakkında bilgi vermektedir.Ayrıca önsözde yazarın özel hayatıyla ilgili de bilgilere yer verilmiştir.Kitap iki bölümden oluşan iki hikayeye yer verilmiştir.İki bölümde de aşk,aile ve yalnızlık gibi konular üzerinde durmuştur.İlk bölümden biraz bahsedecek olursam : Başkahraman Maşa daha on yedi yaşındayken annesini kaybeder.Annesinden sonra onu çok arar yalnızlık ve karamsarlık gibi duygularla boğuşurken aile dostlarından olan Sergey Mihayloviç’in evlerine gelmesiyle hayatı değişir.
Beğendiğim alıntılar;
“Hayal, düşünce ve yakarışlarımın karanlıkta benimle yaşayan, yatağımın çevresinde uçuşan, başucumda duran canlı varlıklar olduğuna inanırdım.”
"Tanrım! Hatalıysam beni bağışla! Mutluluğumu, ruhumun neşesini geri ver, ya da yeni bir hayata başlamak için bana yol göster!"
“Geçmişe minnettarım, ama geçmişte kaldığı için üzülmüyorum.”
“Her şeyiniz başkaları için, kendiniz için birşey yapmıyorsunuz.”
Keyifli Okumalar Dilerim
120 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Genç bir kız ve kıza göre yaşlı bir adam...
Aralarında oluşan aşk...
Ve evlilik...
Bu kadar basit aslında kitap incelemesi bitti haydee eveeee


Gençlik insanı, kendisine ilgi duyulan her şeyi sever. Tabi bir patoz gibi sever hunharca, kimi ve neyi sevdiği belli değildir. Ne zaman ve nerede pişman olacağıda belli olmaz.

Zor Zamanlar evet bu kitapta Charles Dickens kitabında bir yerde evliliklerin bir çoğu aradaki yaş sıkıntısından dolayı harap oluyor diyordu.
(Dolaylı anlattım tam böyle yazılmamıştı)

Ilgi ve şöhret insanı bitirir yok eder. Farklılıklar ve ulaşılmazlıklar seni kendine çeken en büyük baştan alıcalardır.

Güzel kitap okuyun
Yaşınıza uygun biriyle evlenin başınıza bela olur. Yok biz aşık olduk...
Bırakkk bunları
Şaka yaptım
Yaa bizim köyde yaşlı bir adam vardı kendinden 30 yaş küçük bir kadınla evlendi
Kadın kaçtı dayanamadı
Ben niye bunu anlattım ki şimdi
Amaaaan

Ikinci defa okuyun diyicem;))))
188 syf.
"-Bence erkek sevdiğini açıklamamalı.
-Nedenmiş ?
-Çünkü her zaman yalan olacaktır bu. İnsanın sevdiğini sık sık söylemesinin anlamı nedir? Bu sözcük, ağzından çıktığı anda çok olağanüstü bir şey olmak zorunda. Sürekli "Seni Seviyorum" diyen insan, ya kendini aldatmaktadır, ya karşısındakini...
-Peki, erkek bunu söylemediği sürece kadın sevildiğini nasıl anlayacak?
-Her insanın bir anlatma biçimi vardır... Sevdiğini belli eden duyguları ve davranışları..."

Tolstoy Baba yine kendi gözünden bir evlilik&aşk hikayesi yazmış. Sanki her bir bölümünü bizzat kendi yaşamış.
Evlilik aşkı öldürür mü? Evlilikte yaş farkı ne kadar önemlidir?
Sergey ve Maşa 'nın hikayesi aslında hepimizin hikayesi.
188 syf.
Anı yaşayan ve her daim elinde var olanla mutlu olmaya çalışan, olgun Sergey ile ; yaşının verdiği heyecanlarla, tutkularla dolu Maşa’nın evliliğinin öyküsü. Çiftin arasında fazlaca yaş farkı var. Bu durumun evlilik hayatına yansımasını işlemiş Tolstoy. Anlık zevklerin, beğenilme arzusunun aileye etkisi büyük. Maşa bu duygularla çırpınırken yalnız ve olgunlaşmaya çalışan bir kişilik. Yazar sonunda işte bunlar olmadığında bu genç yaş tutkularını bıraktığında mutlu olursun der gibi. Bu duyguyu işleyişi biraz sığ kalmış. Çabucak olgunlaştı Maşa. Bu kısmı gerçeklikten biraz uzak geldi. Zira bu duygu karmaşaları biraz daha çıkmaza sokabilir insanı. Bir hata bir an yetti değişmeye.
Romanın birinci kısmı tasvirler ve kurgu yönünden tatmin etmedi. İkinci kısımda insanın doğa ile uyumu, betimlemeleri iyiydi. Değişen mevsimlerle birlikte Maşa’nın da duygularının değişmesi, kalbinin coşması, ruhunun durulması arasında harika bir ilişki vardı.
Çevirenin de son sözü aile mutluluğunun özeti niteliğinde. “ Tolstoy ‘un hikayesinden çıkan anlam şudur: İnsan yaşanan deneyimin, değişen doğasının yanı sıra sevgilisiyle kendisinin mizacını da kabul etmişse; iç ve dış dünya arasında, kişinin mizacıyla doğa arasında inçe ve hassas bir örtüşme söz konusuysa , işte o zaman ailevi mutluluktan ve gerçek aşktan söz edilebilir .”
188 syf.
Tolstoy, novellasında yaş farkının evliliğe nasıl yansıdığını sorgulamış. Başlangıçta masumiyet ve birbirine hayranlıkla ilerlemektedir ilişkileri. Öyle ki Maşa, kendi mutluluğundan önce Sergey'in mutluluğunu ister. Hatta evliliklerin başında bir süre daha birbirlerine "siz" diye hitap etmeye devam ederler. Evlilik ile birlikte beklentiler de değişir. Normalde küçük şeylerle mutlu olabilen Maşa, Petersburg'a taşınmasının ve sosyeteye girmesinin ardından beğenilme arzusu duymaya başlar. Bu tatmin isteği, eşini, hatta çocuğunu ihmal etme derecesine varır. Sergey karısını kıskanır elbette fakat karısının hayranlarıyla birlikte olmasına engel olmaz. "Bir musibet, bin nasihatten yeğdir." düşüncesiyle ona bir ders vermek istemektedir ki başarılı da olur.
Karakter gelişimleri bana hızlı işlenmiş gibi geldi. Maşa çabuk olgunlaştı. Ayrıca Sergey'in duygu dünyasına pek tanık olamadım. Yine de ana fikir, hikayenin sonu tatmin ediciydi. Çıkardığım sonuç: Aşk değildir evliliği öldüren, beklentilerdir.
128 syf.
·2 günde·8/10
Hayatın bize getirdikleri ile
yeni mutlulukların başında olduğumuzun
farkında olmamızı ve her anın değerinin o AN da olduğunun bilmemizi ne de güzel
anlatmış.
LEV NİKOLAYEVİÇ TOLSTOY
188 syf.
Arka kapak yazısı:
TOLSTOY AİLE MUTLULUĞU
Hepimizin hayatında çok önemli bir yer tutar aile ve ail mutluluğu. Sevgiyi yaşadığımız,sevincimizi çoğalttığımız mutsuzluklarımızı azalttığımız yerdir aile. On üç çocuk baba. olan Tolstoy, bu romanında toplumsal yapımızın temeli ola aileyi sürükleyici ve yalın bir üslup ile kaleme alarak bizler aileyi oluşturanların hem bir birey hem de eş olarak aileyi karşı sorumlu olduklarını hatırlatıyor. Manevi dejenerasyonun, sorumluluklarının farkında olmadan yaşayan bireylerin hayatı ve mutluluğu ıskaladığı düşünülürse kesinlikle ders çıkarılacak bir roman.
geçenlerde üniversitenin kütüphanesinde dolaşırken birden gözüme ilişen bu kitabı alıp okuma isteği oluştu içimde, yazar ve bu kitabı hakkında en ufak bi bilgim olmayan bu kitabı aldım ve okumaya başladım hemen.

Yarıda bıraktığım bu kitap babası ölen genç bir kızın babasının en iyi dostu olan adama karşı hislerini ve o adamın da bu genç kıza karşı olan hislerini anlatıyor, en azından ilk 60 sayfasından bunu anlayabildim. En son adam ve kızda evlilik telaşı vardı. Açıkçası kendim felsefe alanına ilgi duyduğumdan bu tür hikaye ve romanları okumakta zorluk çekiyorum, olay ne kadar karşılıklı aşk hikayesi gibi görünse de pedofiliye kaydığını düşündüğümden ve bunu okumamın kendime pozitif bi faydası olmayacağını bildiğimden kitabı yarıda bıraktım eğer okuyacak bi kitabınız yoksa ve boş zamanınız varsa alın okuyun yoksa hiç başlamayın derim.
188 syf.
Aralarındaki yaş farkını hiçe sayan küçük bir kızın kendisinden yaşça büyük olan bir adamla evlenmesi ve gençliğinin verdiği eğlence hayatına düşkünlük, kocasıyla arasının açılmasına sebep oluyor.Evlenmeden önce ve evliliklerinin ilk yıllarında kocasına hayran olacak derecede Aşık olan Maşa,zaman geçtikçe evlilikle ilgili beklentilerinin farklı olduğunu anlıyor ve eşinden uzaklaşmaya başlıyor.
'
'
Tolstoy,bu romanında toplumsal yapımızın temeli olan "Aile"yi sürükleyici ve yalın bir uslûp ile kaleme alarak,evlilik Aşk'ı öldürüyor mu ? sorusunu çok güzel bir şekilde vurgulamış.
Kitap,yazarın erken dönem eserlerinin en
güzel örneklerinden.
Tolstoy'un yıllar sonra bile hâla anlaşılıp,severek okunmasını sağlayan sade dilini
çok seviyorum.
188 syf.
·2 günde
Aile Mutluluğu Tolstoy'un erken dönem ve otobiyografik özellik taşıyan eserlerinden biridir. Yaş farkına rağmen yapılan bir evlilik ve bu evliliğin meydana getirdiği zorluklar anlatılmaktadır. Yaş farkı, kuşaklar arası kafa yapısının karı koca arasında ne türden sıkıntılar teşkil ettiğini dört mevsim üzerinden karakterlerimizin ruh hali ile tasvirlendirilmiş. Kitabı okuyanların geneli betimlemelerin çokluğundan şikayetçi olsa da bence hikayenin ana hatları bu betimlemelerdir. Konusu bakımından minik bir Anna Karenina olsa da Aile Mutluluğu da kendi içinde bambaşka güzellikler içeren bir kitap. Eşler arası uyum, saygı, sadakat, vefakarlık ve fedakarlık değerlerini pek yerinde işlemiş Ahlakçı Yazarımız Tolstoy
188 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Mesele Tolstoy ise çok objektif olamayabilirim ama bu kısa novella, yazıldığı zaman haksız eleştirilere maruz kalmış. Bir kadın karakterin ağzından anlatılan, Tolstoy'un (eşini başka bir yazarda bulamadığım) gerçekçi romantik bakış açısı, olayların sıradanlığıyla süslü ruhsal gelişim ve değişimler... Bilemiyorum dostum, en adi gerçek bile en güzel hayallerden daha yücedir. Sonsözde çevirmenin de dediği gibi : "Doğal bir aşk, tutkunun onu belirli bir zamana ve özel anlara hapsederek dayattığı kısıtlamalardan da özgürdür."
128 syf.
·4 günde·6/10
Donemin orta sinif burjuvazi ailesinden masa ile yine ayni siniftan yasca buyuk mihalic'in evliluk seruveni. Anlatim akici, tasvirler oldukca canli ama konu guzel betimlemelerin yaninda zayif kalmis.Yazari sevdigim icin diger kitaplarini da okumayi dusunuyorum.Ayrica cevirmen de guzel cevirmis.
Eskiden sadece zaman geçirmek için okuduğum kitaplar, birdenbire hayatımın en güzel zevklerinden biri haline gelivermişti. Çünkü kitapları onunla birlikte okuyor, birbirimizin kitaplar hakkındaki görüşlerini dinliyor ve en önemlisi de kitapları bana o getiriyor.
"Ah! Ben sizinle devri aleme bile gelirim." dedi.
Ben:
"Öylese gidelim." dedim.
Gülümseyerek başını salladı.
"Ah! Ya işlerim? dedi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Aile Mutluluğu
Sayfa sayısı:
152
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751024992
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılap Kitabevi
Kendisinden sonra gelen birçok Rus yazarın yanı sıra Dünya Edebiyatını da derinden etkileyen Tolstoy, "Aile Mutluluğu"nu 1859'da yazdı. Hikayenin kaynağı Valeria Arseneva isimli genç kızla yaşadığı ilişkiydi.

Bir evliliğin öyküsü diyebileceğimiz bu romanın Katya isimli kadın kahramanı, babasının arkadaşı Sergey Mihayloviç'e aşık olur ve onunla evlenir. Ancak Petersburg sosyetesinin çekiciliği ve toy bir genç kadın oluşu bu evliliği gölgelendirir.

"Bana acı veren bu aşkı kendi ellerimle yıkıverdim. Bana acı veren o şeyi yıktım ben. Çok rahatım şimdi; seni seviyorum ama daha değişik bir biçimde"

Sergey Mihayloviç'in bu sözleri kadın-erkek ilişkilerinin geçtiğimiz yüzyıllarda da aynı kırılma noktalarını barındırdığını ve aynı temeller üzerine oturduğunu gösterir niteliktedir ve Tolstoy'un bir nefeste okunacak çağdaş bir yapıtıdır.

Kitabı okuyanlar 375 okur

  • Ece
  • Moonlight_Sonata
  • Oktay Mert
  • Beyzanur Erol
  • Eda
  • Evlaa
  • maminadochka
  • Ayşegül Çambel

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0.8 (1)
8
%0
7
%0
6
%0.8 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0