Akif Bey

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.437
Gösterim
Adı:
Akif Bey
Baskı tarihi:
Mart 2019
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057931238
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bilge Kültür Sanat
Türk edebiyatının deniz konulu ilk piyesi olduğu için tiyatro tarihimiz açısından önemli olan Akif Bey’de, denizin güzelliği ve insanı etkileyen tarafları Akif Bey’in ağzından dile getirilir.
Bir savaş gemisinin kaptanı olan Akif Bey, Dilrüba adında ahlak yönünden düşük bir kadınla evlidir. Dilrüba ile evlenmek isteyen Esat Bey Rusların Türk donanmasını Sinop’ta yakmaları üzerine Akif Bey’in savaşta öldüğü haberini yayar. Dilrüba da kocasının Sinop’taki deniz savaşında öldüğünü iki yalancı şahitle ispat edip başkasıyla evlenmek için gerekli belgeyi alır ve Esat Bey’le düğün hazırlıklarına başlar. Sinop baskınından sağ olarak kurtulan Akif Bey, Dilrüba ile ilgili bütün gerçekleri babasından öğrenir. İntikam almak amacıyla düğün gecesi Dilrüba’nın evine gider ve ardından trajik olaylar yaşanır.

Eserin tiyatro severlerin ilgisini çekeceğini umuyor, Tiyatro Klasikleri serisi içinde yayımlamanın tiyatromuza katkıda bulunacağını düşünüyoruz.
112 syf.
·9 günde
Kadınların hepsi çok edepli çok namuslu demiyorum ben. Aralarında edep ve hayadan yoksun olanlarda var. Ve bunlara inanıp tuzağına düşende birkaç masum kişi. Akif'ti bu oyunun masum karakteri. Dilruba idi melek görünümlü şeytan... Esad'dı Dilruba'nın yeni oyuncağı. Kim bilir kaç gönlü daha bu iğrenç aşk ile yaktı. Aşktan gözü kör olan Akif Dilruba' nın bir fahişe olduğunu bilmesine rağmen vazgeçemiyordu. Lakin bu kabul edilemez ve kesinlikle ceza gerektiren bir hataydı. Akif'te bunun için Dilruba'nın ölmesine karar vererek eski karısının nikahlandığı gün evine gitti. Önüne Esad engeli çıkınca onunda ölmesi gerektiğini düşündü. Esad ve Akif bir fahişe için birbirlerini öldürünce oğlunun intikamını almak isteyen Süleyman Kaptan'da bu olaylara sebep olan asıl etken Dilruba'yı öldürür. Ve Dünya'dan bir fahişe iki de masum insan göçer. Tabii bu Dünya'nın sadece bir derdidir. Unutmayın!!! Dünya, dertlerin dünyasıdır. İnsanlara düşen ise bu dertlere karşı ayakta durup direnmektir.
140 syf.
·2 günde·8/10 puan
Namık Kemal’den okuduğum dördüncü tiyatro eseriydi. En etkileyici ve sürükleyici olan buydu. Tanzimat yazarlarımızın eserlerini de bence okumalı ve tanımalıyız.
110 syf.
·7 günde·Beğendi·5/10 puan
(Spoiler) Zavallı Akif Bey, yalancı ve aldatıcı bir kadın olan Dilruba'ya aşık bir eştir. Akif Bey göreve gittikten sonra Dilruba denen gözünü para bürümüş, erkeklere ve sevgiye hiç onem vermeyen ama çok güzel olan kisi, Akif Bey'in şehit olduğunu yaymak için 2 yalancı sahit tutar ve Esat Bey ile evlenecegi gece düğününe Akif Bey gelir. Babası Süleyman ve Şahin sayesinde gercekleri öğrenip meyhaneye gider. Orda yalancı sahide denk gelip isin aslini tamamen öğrenir. Olduğu meyhanede uyuyakaldiginda babası ve Şahin gelir. Akif Bey'in rüyasında sayiklamalarindan babası Dilruba'yı öldüreceğini anlar. Akif Bey yalan söyleyerek gerdeğe girecek Esat ile Dilrubanin (önceden Akif Beyle kendi odaları olan) odasına girer ve Esat'ı vurur, Esat Akif Bey'i bicaklar. İkisi de orada ölürken Süleyman Bey iceri girer ve Dilruba'yı kendisi öldürür. Öncesinde de Akif Bey'in dilinden yine en son sevdigi kadının ismi dökülür ...
130 syf.
·7/10 puan
Görev icabı gemisiyle savaşa katılan Kaptan Akif Bey'in yeni evlendiği eşini bırakarak gitmesiyle başlayan, Şehit haberi gelmesiyle iç karartıcı süreç başlıyor. Bunu fırsat bilen genç eşi iddet müddeti dolar dolmaz başka birisi ile nikah kıyarken öldü sanılan Kocasının gelmesiyle durumlar karışıyor. Kitapta kadının yılan gibi sinsi ve sessiz hareket etmesi ve aslında sevmediği erkeklerle evlenmesi belki sadece kendi nefsini köreltme çabası, saygınlık hissi kazanma, sahip olunma duygusu olarak görülebilir fakat yaptığı hainlik kabul edilemez. Bu tarz kadınların oluşu insanın kalbinde tiksinti uyandırıyor. Bir kadını sevmenin nelere gebe kaldığını gösteren güzel bir eser.
120 syf.
·2 günde·6/10 puan
Akif Bey Namık Kemalin kaleme aldığı bir tiyatro fakat okurken tiyatro okur gibi değil de roman okuyormuş gibi bir hikâyesi var ,Akif Bey ve başından geçen acıklı olaylar anlatılmış ve sayfaların arasında kurulan bazı cümlelerden Namık Kemale neden "Vatan Şairi " denmiş çok iyi anlıyor insan,cümlelerinde, hikâyelerinde vatan sevgisi adeta sel olmuş akıyor. Klasikler çok güzel fakat sonları değişik olsun isterdim tabi. Akif Bey okunması zevkli,cabuk okunan guzel bir kitap.
108 syf.
·1 günde
Divan Edebiyatı’nın etkilerinin sürdüğü Tanzimat Dönemi benim okumayı çok fazla sevdiğim bir dönem değildir aslında ama bu ay okuduğum kitaplar arasında Türk Klasikleri’ne yer vermek istedim.
Lisede LYS-Edebiyat bölümüne hazırlanırken eser-yazar-karakter-konu kısımlarına fazlasıyla çalıştığım için okuduğum esere yabancılık çekmedim.

Akif Bey adlı tiyatro eserinde de ahlak yönünden zayıf görülen Dilruba’yla evli olan Akif Bey’in Sinop’a savaşa gitmesi ama orda şehit olduğu yalanını Dilruba’nın planlamasıyla başka bir adamla evlenmesi ve aslında Akif Bey’in ölmediği için çıkıp gelmesiyle ilgili olaylar yer alıyor.

Tanzimat Dönemi’nde vatan, millet kavramlarını kullanan Namık Kemal toplumcu sanat çizgisinde gitmiştir. Tiyatrolarını halkı bilinçlendirme aracı olarak görmüştür. Vatan, millet kavramlarını ilk kez kullanan Namık Kemal aynı zamanda “Vatan Şairi” olarak da tanınmaktadır. Tanzimat Dönemi’ndeki sanatçılar her ne kadar Divan Edebiyatı’nı eleştirse de etkisinden kurtulamamışlardır.

Tanzimat Dönemi eserlerini okumayı her ne kadar sevmesem de her ay bir Türk Klasiği okumaya çalışacağım. Okuyacak olan ya da okuyan herkese şimdiden iyi okumalar diliyorum. :)
130 syf.
AKİF BEY;Anlaşıldı.biz Sinopta düşmana teslim etmeyelim diye gemiyi yakmıştıkya,herkes bizi şehit oldu zannetmişler.Bunlarda duymuşlar.şimdi yanlarına geldik,ölü görmüş gibi gönüllerine bir hüzün,,bir dehşet çöktü.Gelin, gelin şuraya oturalımda Sinoptan nasıl kurtuldum,herkesin ölü sandıgı Akif nasıl karşınızda duruyor da hepinizle konuşuyor.size anlatayım.Namık Kemalin güçlü kaleminden tek kelime ile harika...
'Akif Bey', Namık Kemal'in yazımını Magosa'da zindanda tamamladığı; vatanseverlik konusunun yanı sıra savaş psikolojisinin ve insan ilişkileri arasındaki güvenin öneminin işlendiği bir piyesimizdir.
-Deniz savaş subayı Akif Bey, Karadeniz'e savaşa gittiğinde vatan sevgisi ile doludur ve şehitlik derecesini düşünmektedir. Ne var ki karısı Dilruba'ya olan büyük aşkı Akif Bey'i bir ikilemde bırakmaktadır. Zorlu savaş koşullarından bir şekilde kurtulup memleketi Çürüksu'ya dönmeyi başaran Akif Bey, geçen zaman boyunca burada gerçekleşen değişimler karşısında hayrette kalmaktadır ve hayatı hiçbir zaman eskisi gibi olmayacaktır. En yakınımızdaki insanlara dahi ne kadar güvenebilirsiniz? İnsanlara olan güveninizin sağlamlığı olası yıkımınınızın kuvvetini mi artırır? Okuyalım görelim...
Olayların yaşandığı Çürüksu kenti Osmanlı himayesine on altıncı yüzyılda geçmiş, 93 Harbi sonrası Rus Çarlığı yönetimine bağlanmış. Günümüzde Gürcistan sınırları içindedir. Yeni adı Kobuleti'dir.
İyi okumalar...
130 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Namık Kemal'in 1874 yılında Magosa'da yazdığı Akif Bey adlı romanın beş perdelik bir facia oyunu. Oyunda en kahraman kocaya bile ihanet edebilecek bir tipte, fahişe bir kadının aile ve cemiyet hayatında oynadığı yıkıcılığı sahneye koyuyor. Kısa ama akıcı ve merak uyandırıcı bir oyun bence... Hele ki kendi canını hiçe sayarak sevmenin böylesi görülmemiştir. Tavsiye ederim Kısa olması nedeniyle arada okunacak güzel bir eser.
130 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Gene geldik Tiyatrolara. Gemi Reisimiz Akif Bey’in konu edindiği hikayemize girelim. Konu Namık Kemal olunca ‘Milliyetçi’ bir kitaba gireceğimizi ilk baştan bilmemiz gerekiyor. Böylelikle başlıyoruz.
Burada bir Dilruba (Haatun) yengemiz var ki ne kadar güzel bilmem ama ona olan aşkından Akif Bey de bir romantizm bir romantizm yani. Kızlar aradınız aşkların üstünden 1 asır geçmiş yanlış döneme denk gelmişsiniz. Akif Bey’in romantizmi de gerçekten günümüzde aranacak derecede hani. (Biraz da ben torpil yapıyorum kesinlikle çaktırmadan)
Dilruba yengemizi hiç sevmedim tabi o da ayrı bir konu. Senin eşin savaşa gidiyor. Sen düğüne falan koşuyorsun. Bir de dikkatimi çekiyor halen, eski dönem yazarları özellikle buna çok değinmişler. Aldatan kadın. Geçen bu konuya değinmiştim, çok açmayacağım ama oldukça dikkat çekici bir şekilde bu konuya eğilim var.
Oldukça acıklı bir hikaye olduğunu söyleyebiliriz. Öyle çok üst düzey, şu mesajı veriyor gibisinden bir yazı yazmanın anlamı yok ama bu kötü olduğu anlamına asla gelmez. Çok sağlam ve mantıklı yerleri var ki bir de bunun yanında Tiyatro eseri olması beni ona çekti. Sonuçta 5 günde 20den fazla Shakespeare okumuş (şaka şaka, yedim) birisi olarak Tiyatro eserlerini bizim yazarlarımızın kaleminden çıkınca ayrı bir merak ediyorum.
Bol keyifli okumalar diliyorum. Bunun yanında bu akşam temsilcilerimiz; Akhisar, Beşiktaş, Fenerbahçe, Karabağ’a başarılar diliyorum..
112 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Namik kemal tarafindan yazilmis tiyatro turunde guzel akici ve konu bakimindan dusundurucu sekilde ele alinmis bir eserdir. Etkisi altinda birakan her zaman ele alinan capkin erkek temali romanlarin kadin versiyonu misali bir eser . Ulkesi icin askere savasa giden bir kocanin ardindan öldu haberinin gelmesiyle kesin olmayan haberi yalancj sahitler tutarak kesjnmis gibi gosteren hemen ardindan baska bir adamla evlenen hafif mesrep bir kadinin yasattiklarjnj her evlendigi adama oncekini mecburen kabullenmis edelarla ilk defa gonlum sana dustu diyerek tavlayan ancak kendi yalaninda bogulanlarin hikayesi olma kiymeti de tasiyan guzel bir eser
120 syf.
Deniz subayı otan Akif Bey, Dilruba adında kötü yollu bir kadınla evlenir. Akif Bey’in Sinop muharebesine gitmesiyle Dilruba eşinin öldüğünü yalancı şahitlerle kanıtlar. Amacı bir başkasıyla evlenmektir. Evlenmek üzereyken Akif Bey ve babası Dilruba’nm bulunduğu Çürüksu’ya gelirler. Durumu öğrenirler. Akif Bey hemen Dülruba’nın evine gider, Dilruba’nın yeni eşiyle karşıla¬şır. Kavga sonucu ikisi de ölür. Bunun üzerine Akif Bey’in babası da Dilruba’yı öldürür.
Dünyada her şey olabilir, insana gereken her fenalığa kendini hazırlamaktır. Düşündüğü başına gelmezse hiç zararı olmaz, gelirse fayda görür. Çünkü bir belaya bekleyerek uğramak ansızın tutulmaktan bin kat ehvendir.
Namık Kemal
Sayfa 23 - Akif

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Akif Bey
Baskı tarihi:
Mart 2019
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057931238
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bilge Kültür Sanat
Türk edebiyatının deniz konulu ilk piyesi olduğu için tiyatro tarihimiz açısından önemli olan Akif Bey’de, denizin güzelliği ve insanı etkileyen tarafları Akif Bey’in ağzından dile getirilir.
Bir savaş gemisinin kaptanı olan Akif Bey, Dilrüba adında ahlak yönünden düşük bir kadınla evlidir. Dilrüba ile evlenmek isteyen Esat Bey Rusların Türk donanmasını Sinop’ta yakmaları üzerine Akif Bey’in savaşta öldüğü haberini yayar. Dilrüba da kocasının Sinop’taki deniz savaşında öldüğünü iki yalancı şahitle ispat edip başkasıyla evlenmek için gerekli belgeyi alır ve Esat Bey’le düğün hazırlıklarına başlar. Sinop baskınından sağ olarak kurtulan Akif Bey, Dilrüba ile ilgili bütün gerçekleri babasından öğrenir. İntikam almak amacıyla düğün gecesi Dilrüba’nın evine gider ve ardından trajik olaylar yaşanır.

Eserin tiyatro severlerin ilgisini çekeceğini umuyor, Tiyatro Klasikleri serisi içinde yayımlamanın tiyatromuza katkıda bulunacağını düşünüyoruz.

Kitabı okuyanlar 330 okur

  • Büşra Tirli

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0