Asturya'da İsyan Bütün Oyunları 1

7,6/10  (10 Oy) · 
28 okunma  · 
6 beğeni  · 
401 gösterim
Ben ihtiyar SantIago, bir ömür yaşadım, mutluluk nedir bilmedim. Babam madenciydi, dedem de, dedesinin dedesi de […] Kış gelecek, kar yağacak, şu dünyada kimseler adımı anmayacak. 1934 yılı, 5 Ekim'i 6 Ekim'e bağlayan gece… Asturyalı maden işçileri, sömürü düzenine, baskı rejimine, haksızlığa karşı isyan ateşini yakarlar. Bu ateşin, Oviedo'nun küçük bir kasabasında yaşayan insanlara ulaşması uzun sürmez.

Albert Camus'nün 1935 yılında, 22 yaşındayken Alger Emek Tiyatrosu'ndan üç dostuyla birlikte kaleme aldığı Asturya'da İsyan, 1934 yılında Asturya'da yaşanan işçi isyanını konu alır. 5 Ekim gecesi Asturyalı maden işçilerinin başlatmış olduğu grev, İspanyol hükümetince görevlendirilen ordu tarafından 19 Ekim günü bastırılmış, geride çok sayıda ölü, binlerce yaralı bırakmıştır. Oviedo halkı, kendini bir anda isyanın ortasında bulmuşken güç dengeleri değişecek, yeni şartlara göre yeni menfaatler belirlenecek, ahlaki değerler ve inançlar yeniden sorgulanacak, ilişkiler sil baştan düzenlenecektir. Savaş görmemiş genç bir delikanlı, ömrünün son günlerini yaşayan bir meczup, yıllardır bugünün hayalini kuran idealistler, bu kargaşada yerlerini arayan kadınlar, çok geçmeden savaşa dönüşen bu isyandaki yerlerini alacaklardır. İktidarın sahip olduğu muazzam gücün karşısında neticesi dünden belli bir mücadeleye giren bu insanların farklı öyküleri fakat ortak bir düşleri vardır.
Albert Camus'nün bütün oyunları Can Yayınları'nda.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2015
 • Sayfa Sayısı:
  72
 • ISBN:
  9789750724145
 • Çeviri:
  Ayberk Erkay
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Black Garden 
25 Tem 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 6/10 puan

1934 senesinde İspanya'nın Asturya bölgesi ve diğer bölgelerinde, herhangi bir parlamento seçimi sonrası patlak veren, madencilerin ve bir kısım halkın başlattığı bir isyan vardır, bu isyan günler sonra iç savaşa dönüşür, sosyalizm ve devrim gibi tabirler havada uçuşur, derken, devlet bu isyanı askerleri ile bastırmayı başarır.
Bu bu talihsiz şeyleri tasvir etmeyi belki insanlara tekrar yaşatıp durumun vehametine vurgu yapmayı planlayan Camus, işte bu oyunu yazmıştır. Oyun zamanla bir hayli ilgi görmeye başlamıştır.
Şiddet içerikli olmasına rağmen okunması güzel olan bu Camus oyununu okumadan geçmeyiniz.

Black Jack 
09 Ara 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kış gelecek, kar yağacak, şu dünyada adımı kimseler anmayacak! Nefis bir oyun okudum diyebilirim. Belkide oyunun en güzel sözlerinden biriydi. Katulunya bölgesindeki madenciler ve onları ayaklandıran bir grup insanı konu alan oyun Camus'un romancılığının yanında oyun yazma becerisini de gözler önüne seriyor. Siyasi bir oyun olduğunu rahatça söyleyebiliriz. Shakespeare tadı da yok değildi oyunda. Ben bu tadı çok rahat aldım. Başka okuyan tabi önce Shkespeare'in oyunlarını tecrübe etmiş olması gerekiyor. Tiyatro'nun önemini burada anlatmaya gerek yok sanırım. Shakespeare'in Tragedyalarındaki o ağır dram ve ölümleri bu oyunda da çok rahat görebiliyoruz. Kısa ama çok etkili bir Camus oyunu okumaktan büyük keyif aldım. Tiyatro okumayı çok sevdiğim için kitabı elime aldığım gibi bitirdim. Zaten oyunlar tek oturumda okunmalı yoksa olayın bütünlüğüne erişmek çok mümkün olmuyor.

Sonuç olarak bir Camus oyunu okumak istiyorsanız eğer, Asturya'da İsyan çok iyi başlangıçtır. Keyifli okumalar! :)

Kitaptan 3 Alıntı

Bünyamin Müftüoğlu 
10 Kas 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

... sanmayın çekip gidendir perişan olan, geride kalandır asıl dünyası zindana dönen.

Asturya'da İsyan, Albert Camus (Sayfa 33 - Can Yayınları, Ayberk Erkay)Asturya'da İsyan, Albert Camus (Sayfa 33 - Can Yayınları, Ayberk Erkay)
Black Garden 
25 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Ben ihtiyar Santiago, bir ömür yaşadım, mutluluk nedir
bilmedim. Babam madenciydi, dedem de, dedesinin de­desi de. Evlendim sonra. İyi kadındı karım, kötülüğünü
görmedim; memnun muydun deseler orası da meçhul.
Bir oğlum oldu -babadan madenci- öldü gitti göçük al­tında. Kimsenin canını yakmadım, şikayet etmedim hiç
halimden, bir şu gençlerin hali dert oldu içime. Ne yalan
söyleyeyim, iyi savaştım. Bu saatten sonra kazanacak şe­yim yoktu ondandır belki. Kış gelecek, kar yağacak, şu
dünyada adımı kimse anmayacak.

Asturya'da İsyan, Albert CamusAsturya'da İsyan, Albert Camus

Kitapla ilgili 1 Haber

Can Yayınları'nın yenilenen kapaklarına iki ödül birden
Can Yayınları'nın yenilenen kapaklarına iki ödül birden Can Yayınları’nın, Utku Lomlu tarafından hazırlanan Albert Camus’nün Bütün Oyunları ve George Orwell’in Paris ve Londra’da Beş Parasız kitaplarının kapak tasarımları da European Design Awards 2016’da EDSilver ve EdBronze ödüllerine layık görüldü.