1000Kitap Logosu
Babalar ve Oğullar
Babalar ve Oğullar
Babalar ve Oğullar

Babalar ve Oğullar

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.1
6,7bin Kişi
26,2bin
Okunma
6,2bin
Beğeni
241bin
Gösterim
258 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 7 sa. 19 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Sosyal Yayınları · 1990
Diğer baskılar
5 mağazanın 160 ürününün ortalama fiyatı: ₺13,41
Kitabı Dinlebi İle Hemen Dinle
7 sa. 45 dk.
8.1
10 üzerinden
6,7bin Puan · 925 İnceleme
Yorgun demokrat
Babalar ve Oğullar'ı inceledi.
288 syf.
·
Puan vermedi
Spoiler
İki kuşak, iki farklı bakış açısı... Turgenyev; toplumun muhafazakar, değer yargıları olan, gelenekçi, romantik kesimiyle onların nihilist, daha bireyci, yeniliklere açık çocukları arasındaki kuşak çatışmasını çok güzel işlemiş. Bir benzerinin de ülkemizde gerçekleştiğini düşünüyorum. Hatta toplumdaki kutuplaşmanın siyasi partilerden ziyade nesiller arasındaki görüş farklılıklarından meydana geldiğini düşünüyorum. Karakterlerden Bazarov güçlü kişiliği olan, sorgulayan, otorite kabul etmeyen birisi. Toplumsal değerlerden kendini soyutlamış, gururlu biri.. Yakın arkadaşı Arkadey ise biraz onun etkisinde kalsa da bu dönüşümü yaşamakta zorluk çeken bir karakter. Rus toplumunu bir karakter üzerinden anlatan Oblomov'a benzeyen bu romandaki fark bunu 2 karakter üzerinden yapması. Nasıl ki insanlar zor değişir, alışkanlıklarından vazgeçemez, ağır bir dönüşüm yaşar, toplum da öyledir. İşte Arkadiy tam da onu temsil ediyor. Evet toplum değişiyor ama bu radikal olmuyor. Çünkü bunun için bedel ödenmeli. Bazarov, bu uğurda sevdiği kadından bile vazgeçen birisi. Kimse böyle bir bedel ödemeye yanaşmadığı için pek çok kişi bir şekilde sistemin içine tıpkı Arkadey gibi giriyor. Biraz entelektüel faşizmi yansıtıyor Bazarov. Onun yanında kimse kolay kolay kendisi olamıyor. Hatta en yakın arkadaşı bile ona hayran olsa da ondan kopmak zorunda kalıyor. Arkadaşının kendi olabilmesi için romantizme karşı olan Bazarov'dan soyutlanıp bir aşk yaşaması gerekiyor. Bazarov toplumu değiştirmeye, eski Rus tutuculuğunu öldürmeye çalışıyor fakat sonunda kendisi ölüyor, onu hasta yatağında inanmadığı bilim de inanmadığı din de kurtaramıyor. Ölürken de nihilist olarak ölen ve haklı çıkan sıra dışı bir karakter Bazarov. O ölünce toplum da rahatlıyor. Çünkü radikal fikirli olanlar sevilmez. Ötekidir, bozguncudur, serseridir, onlar yok olunca toplum düzelecek zannedilir ama toplum hep aynıdır. Nitekim Bazarov bunu belki de geç de olsa anladığı için bu kadar erken ölüyor. Zaten Bazarov öldükten sonra kitapta geçen ve diğer insanlar için kullanılan:'' Hepsi güzelleşmiş, olgunlaşmış gibiydiler, herkes biraz üzüntü duyuyordu ama aslında hepsi mutluydu'' ifadeleri toplumun vasatlığa aykırı kişilere karşı olan tutumunu göz önüne seriyor. Sahi, acaba hepimiz değişimden korktuğumuz için Pavel Petroviç gibileri uğruna Bazarovları mı harcıyoruz? Ve sıcak ama samimiyetsiz karakterler uğruna soğuk ama gerçekçi kişileri mi yok ediyoruz?
Babalar ve Oğullar
OKUYACAKLARIMA EKLE
23
235
Mervé
Babalar ve Oğullar'ı inceledi.
214 syf.
·
2 günde
·
9/10 puan
"Çok eski bir gerçektir ölüm, ama herkese yeni gelir."
İnceleme yapma niyetinde değildim ama.. Sizlere çok güzel bir eserden bahsetmek istiyorum, Turgenyev'den okuduğum ilk kitap Babalar ve Oğullar. Tek kelime ile bayıldım ... Kitabın konusu; Bazarov ve Arkadiy adındaki iki arkadaşın kendi aileleriyle yaşadıkları olaylardan ve ikisinin kısa bir maceraya atılmasından bahsediyor. Konusu basit gözükse de ki asla öyle değil daha çok farklı ve okuyucuda derin bir etki bırakacak şekilde yazılmış. Ben çok etkilendim ... Karakterler arasında bana göre Bazarov çok garip biriydi.Bir cümlesi beni etkilerken bir cümlesi de hadi be ordan dedirtti fakat o son sahne, o son sayfalar beni kahretti! Bazarov'un sonu böyle mi olmalıydı. Tek diyeceğim Bazarov benim için unutulmayacak karakterler listesinde yerini aldı bile. ... Kesinlikle okuyun derim:) ✿ ✿✿
Babalar ve Oğullar
OKUYACAKLARIMA EKLE
75
Gûza Pûç
Babalar ve Oğullar'ı inceledi.
317 syf.
·
13 günde
·
8/10 puan
'X kuşağı and Z kuşağı '
Eskiden okuyup öğreniyordu gençler; çevrelerinde cahil tanınmak istemediklerinden ister istemez öğrenmeye çalışıyorlardı. Ama şimdi şöyle demek yeterli oluyor onlar için: "Dünyada her şey saçma!" (syf :68) Sizcede bu cümle çok tanıdık gelmedi mi ? ( Bu cümlenin başını tek duysam bile biri beynimi kaşırcasına bu cümleyi tamamlıyor :D ) . Neyse tamam . Bu dönemde Türkiye'de çok sırıtan bir 'çatışma' hali . Z kuşağına karşı X kuşağı . Gelenekselliğe,örf ve adetlere baskın bir şekilde önem veren bir X kuşağı, ona karşın özgürlüğe düşkün, düşündüğünü cesurca ifade eden kandırılmaları düşündüklerinden daha zor ; okudukça 21.yy yansıtan kuşak olduğunu düşündüğüm Z kuşağı . Eğer düşüncelerini ifade etmek için okumayı tercih ederse Z kuşağı ,hiç kuşkusuz politik olmasa bile düşünce şeklinde o kazanmıştır . Neşeli ve yeşilimsi günler dilerim :))).
Babalar ve Oğullar
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
42