Bir Alkoliğin Anıları

8,8/10  (12 Oy) · 
27 okunma  · 
9 beğeni  · 
175 gösterim
London, 1913 yılında yayımlanan Bir Alkoliğin Anıları'nda alkolle olan deneyimini kahramanı Barleycorn üzerinden anlatıyor. Kısa ama maceralarla dolu bir hayat yaşayan yazar, otobiyografik unsurlar kullanarak yazdığı bu kitapta alkolle olan uzun soluklu ve yıkıcı ilişkisine dair pek çok ipucu veriyor. Jack London dostlukların ve toplumsal ilişkilerin alkolizm kıskacında sürüklenişini anlatıyor.

"Tüm kafayı çekme serüvenlerinin en unutulmazlarından birisi."
-Times Higher Education Supplement-

"Olağanüstü bir eser. Önce böbürlenme sonra inkâr ... alkolden iğrenmeye dair kuşkulu bir protesto ... ama bir yandan da ağır içmenin maço yanına tam bir bağlılık."
-The Times-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2015
 • Sayfa Sayısı:
  264
 • ISBN:
  9786051711768
 • Yayınevi:
  Alfa Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Li-3 
22 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi

Jack London ile tanışmama vesile olan kitaptır kendisi. Bu kitap benim için çok özel bir yere sahip. Çünkü üniversite sınavına ( ÖSS idi o zamanlar) gireceğim günün gecesinde okudum. Sabah sınava girerken aklımda alkoliğin anıları vardı. Halbuki bunun yerine sınava yönelik bilgiler olması gerekiyordu. Ama uyuyamamıştım heyecandan ve gece el ışığı ile okuyup bitirmiştim. Sınav fiyasko olmadı sonuçta.
London'ın kendi gençlik dönemini anlattığı bir kitap. Alkol, deniz, tayfalar, midye avcıları baştan sona macera, heyecan dolu. Okurken zerre sıkılmadım. Hatta alkol muhabbetlerinden o kadar etkilenmiştim ki benim de alkolle tanışmama sebep oldu diyebilirim. Kitapta bolca geçen john barleycorn da ayrı bir ikon. Denizde yaşadığı maceralar, bu maceralara başlayış nedenleri London tarafından akıcı bir şekilde anlatılıyor. Hiç Jack London okumamış insanlar, bu kitabı okuduktan sonra London hayranı olabilir. Zira ben öyleyim. Hatta önerdiğim bazı arkadaşlarım da London sever oldular.
Okuyacak olanlara şimdiden keyifli okumalar dilerim.

Şennur İpekbayrak 
28 Eki 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Jack London ile tanıştığım kitaptır. Üniversite 2. sınıfta okuyup çok da beğenmiştim. Alkole bir karakter yüklemiş ve Barleycorn diyerek bir isim vermiş Jack London. Oldukça farklı gelmişti okurken. Zevk alacağınız bir eser, okumanızı tavsiye ediyorum.

Kitaptan 26 Alıntı

Tuğba 
31 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

''Yaşamımız bir hile, ölümümüz kara bir uçurum!''

Bir Alkoliğin Anıları, Jack London (Sayfa 243 - Bordo&Siyah)Bir Alkoliğin Anıları, Jack London (Sayfa 243 - Bordo&Siyah)
Tuğba 
31 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Muhteşem bir göktaşı olmak isterdim, Varlığımın her zerresinin görkemli bir ışıltıda olmasını,uykulu ve hareketsiz bir gezegendense. İnsanın işlevi yaşamaktır, sadece varolmak değil.Harcamayacağım günlerimi onları uzatmaya çabalayarak.Kullanacağım her anını zamanımın.

Bir Alkoliğin Anıları, Jack London (Bordo&Siyah)Bir Alkoliğin Anıları, Jack London (Bordo&Siyah)
Tuğba 
31 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir daha asla gezgin ve ayyaş olmayacaktım. Bir daha asla Beyaz Mantık'ı uyandırmayacaktım.Onu nasıl uyandırmayacağımı öğrenmiştim.Beyaz Mantık şimdi Uzun Hastalık'ın yanında gömülü yatıyor.İkiside bir daha bana eziyet edemeyecekler.Uzun Hastalık'ı yerine yatıralı uzun yıllar oldu.Uykusu derin.Beyaz Mantık'ın uykusuda onun kadar derin.Yine de , sonuç olarak atalarımın benim yaşadığım çağdan önce John Barleycorn'un benim içine doğduğum toplumsal sistemin her yerinden fışkırmasından üzüntü duyuyorum.Aksi takdirde onunla tanışmazdım.Onun dostluğu beni uzun süre eğitti.

Bir Alkoliğin Anıları, Jack London (Bordo&Siyah)Bir Alkoliğin Anıları, Jack London (Bordo&Siyah)

Eleştirmenler, yarattığım karakterlerden biri olan Martin Eden'in, bu kadar hızlı bir eğitim sürecinden geçmesinden yakınıyorlardı. Martin Eden'i üç yılda, devlet okulu eğitimi almış bir denizciden başarılı bir yazar yapmıştım. Eleştirmenler bunun imkansız olduğunu söylediler. Oysa Martin Eden bendim; iki yıl lisede ve üniversitede, bir yılı da yazarak geçirilen üç çalışma yılı sonunda, -bu üç yıl da, çok fazla ve çok yoğun çalışmayla-yazılmıştı.

Bir Alkoliğin Anıları, Jack London (Sayfa 182 - Bordo Siyah)Bir Alkoliğin Anıları, Jack London (Sayfa 182 - Bordo Siyah)

Kadınlar ırkın gerçek koruyucularıdır. Erkekler savurgan, maceracı ve kumarbazdır. Sonunda onları kadınları kurtarır.

Bir Alkoliğin Anıları, Jack London (Sayfa 247 - Bordo Siyah)Bir Alkoliğin Anıları, Jack London (Sayfa 247 - Bordo Siyah)

Hayat yaşamak için yalan söyler. Hayat, durmaksızın yalan söyleme sürecidir. Hayat, akışın ülkesinde çılgınca bir danstır. Bu ülkede, kuvvetli gelgitler içindeki görünüşler, aklımızın alabileceğinin ötesinde, ayların tekerleklerine zincirlenmiştir. Görünüşler hayalettir. Hayat, görünüşlerin değiştiği, karıştığı, birbirinin içinden geçtiği, titrek titrek çırpındığı, solduğu, gelip geçtiği, bütün diğer görünüşler gibi yeni görünüşler olarak ortaya yeniden çıktığı bir ülkedir

Bir Alkoliğin Anıları, Jack London (Sayfa 232 - Bordo Siyah)Bir Alkoliğin Anıları, Jack London (Sayfa 232 - Bordo Siyah)

"Bunu deftere yazsan iyi olur,"dedim içkimi bitirdiğimde. Benim adima açılmış yeni bir sayfa görmenin ve otuz sent yapan borcumun, kurşun kalemle oraya yazilmasinin bana verdiği tatmin duygusunu düşünün bir kez! Altın parıltılı Sisler arasında, bu sayfaya daha çok kareler yazıp çizileceği, yeniden yazılıp yeniden çizileceğini, yani geleceği gördüm.

Bir Alkoliğin Anıları, Jack London (Sayfa 75 - Bordo siyah)Bir Alkoliğin Anıları, Jack London (Sayfa 75 - Bordo siyah)

Yaşam doluyum, canlıyım. Hareket ediyorum, hareket etme gücüm var. Üstüne bindiğim canlı şeyin hareketlerini istediğim gibi yönetebiliyorum. Var olmanın ihtişamına sahibim. Bana gurur veren tutkuları ve ilhamları biliyorum. Duygu krallığında bir kralım ben ve hiç yakınmadan tozları, ayaklarımın altında çiğniyorum. Yine de, çevremdeki güzelliklere ve mucizeye güvenmez gözlerle bakıyorum. Ben olmadan bu kadar zamandır süregelen ve ben gittikten sonra da sürecek olan bu dünyada, kapladığım zavallı yeri düşünüyorum. Şimdi bana ait olan bu inatçı topraklarda, gövdelerini ve yüreklerini kıran insanları hatırlıyorum. Sanki yok olamaz olan herhangi bir şey yok, yok olabilen bir şeye aitmiş gibi! Bu adamlar gelip geçtiler. Ben de geçip gideceğim.

Bir Alkoliğin Anıları, Jack London (Sayfa 230 - Bordo Siyah)Bir Alkoliğin Anıları, Jack London (Sayfa 230 - Bordo Siyah)
3 /