·
Okunma
·
Beğeni
·
23bin
Gösterim
Adı:
Bir Yılbaşı Öyküsü
Baskı tarihi:
Eylül 2015
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944887809
Kitabın türü:
Orijinal adı:
A Christmas Carol
Çeviri:
Çiçek Eriş
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İş Bankası Kültür Yayınları
Ebenezer cimri, huysuz ve bencil bir adamdı. Kimseyle arkadaşlık etmez, eğlencelere katılmaz, işinden başka bir şey düşünmezdi. Çok parası olduğu halde, kimseye yardım etmezdi. Dünya üzerinde, iyi kalpli yeğeninden başka seveni yoktu ama Ebenezer bunu da dert etmezdi. Hiç kimseye ihtiyacı olmadığını düşünürdü. Ancak Noel öncesi kapısını çalan bir ziyaretçi her şeyi değiştirdi. Aslında ziyaretçi kapıyı çalmamış, doğrudan içinden geçmişti. Bu garip ziyaretçinin eski arkadaşına anlatacak çok önemli şeyleri vardı.
176 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Kısa bir kitap. Kitabı okurken daha önce animasyon filmini izlediğimi fark ettim :) . Hayat üzerine; yaşanmamışlıklar üzerine bir ders veriyor. Hafta sonu bitireceğim.
------
Kitabı bitirdim gerçekten etkileyici ve okunması gereken bir eser.
Bu kitap hakkında ' Evrenin Şarkısı ' adlı bir kısa yazıda yazdım. Dilerseniz bu linkten ulaşabilirsiniz:
http://yazarvar.blogspot.com.tr/...charles-dickens.html
176 syf.
·3 günde·7/10 puan
Çocuklara okunabilecek düzeyde, bir çırpıda bitirebileceğiniz bir kitap. Charles Dickens'dan okumaya başlamak için yeterli bir kitap değil. Boş zamanda yazılmış bir kitap gibi ancak betimlemeler ustalıkla yapılmış. Yolculuklarda çok rahat okunabilir.
176 syf.
·9/10 puan
yine charles dickens ' ın müthiş edebiyatı ve topluma yaklaşımını müthiş bi dillle anlatımı..kitabı okumuyorsunuz zaten o kendisini okutuyor ...ilk okuduğum kitaplar arasında olduğunu hatırlarım...küçüktüm daha belki o yüzden seviyorumdur diyeceksiniz ama daha sonra bunun filmini ingilizce olarak sınfta izlediğimi bi sene sonra da ingilizce kitabını sınıfça her hafta okuduğumuzu hatırlıyorum ve hiç sıkılmıyordum...sonuç olarak sevimli ve okunmalı dediğim kitaplardan....
147 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10 puan
***Bir Noel Şarkısı Charles Dickens'ın yazıp John Leech'in resimlediği ve ilk kez 19 Aralık 1843'te yayımlanan kitap.
Bir Noel Şarkısı: 'Ruhun kurtuluşunun şaşırtıcı öyküsü' olarak anılır.

**İnsanların tüm sorunlarına rağmen mutluluğu aradığı, paylaştığı ve kısa bir süre de olsa tüm dertlerinden, koşuşturmalarından, streslerinden, hırslarından uzaklaştığı günlerdir bayram günleri… Noel de zengin, fakir, çocuk, yaşlı demeden herkesin yeni umutlarla yeni yılı karşılamasıdır aslında…
Ancak Ebenezer Scrooge için tüm bu Noel hazırlığı, ailenin bir araya gelişi, yenilen yemekler, alınan hediyeler ve yapılan yardımlar gereksizdir. Kendi yalnızlığında yaşayan Scrooge'un hayatı ironik olarak yine bir Noel günü değişecektir. Onun hayatını değiştirense Noel Ruhu'nun ta kendisi olacaktır. (Tanıtım Bülteninden )

*Bir gün biri çıkıp da size geçmişinizi, hatalarınızı, yok saydığınız, unuttuğunuzu varsaydığınız anıları tek tek gözünüzün önüne serse; bugün bulunmadığınız bir ortamda adınızın nasıl anıldığını size bir güzel yaşatarak öğretse; gelecekte yaşadığınız hayatın kaçınılmaz sonucunu kafanıza bir darbe gibi indirebilseydi! Neler olurdu? Hadi bir hayal edin... "Hiçbir pişmanlığın kötüye kullanılmış bir hayat şansını telafi edemeyeceğini bilmiyordum." Diyen Hayalet belki de Dickens'ın çıkış noktasını çok güzel özetliyor. Ben de hikayenin fikri hakkında fazla söze ve yoruma gerek duymuyorum. Bir çırpıda 7'den 77'ye herkesin okuyabileceği bir hikaye. Ben okurken çok keyif aldım. Hatta bazı yerlerde ufak ufak gülmelerim bile oldu. Hatta ve hatta sonrasında -her filmi olan kitap sonrası yaptığım gibi- oturup animasyon filmini bile izledim. Ne olmuş yani benim içimde 7 de var 77 de :)
176 syf.
·Beğendi·10/10 puan
İnsan Charles Dickens okuyunca neden bazı eserlerin klasik bazılarınınsa sonsuza kadar unutulacak olan eserler olduğunu anlıyor. Çünkü yazarı günümüz " bazı yazarlar" dan ayıran bir fark var kendisi edebiyat yapabiliyor. Okuduğum çoğu kitapta ya olay güzel, dil kötü ya da tam tersiydi. Dickens ise sizi dilin dolambaçları yollarına sokuyor. Bazı cümlelerin hem bu kadar uzun hem de bu kadar anlamlı olabilmesine şaşırıyorsunuz. Eğer bir durum tasvir edilecekse Dickens bunu sayfalarca yazabilir ve okurken sıkılmazsınız. Eminim yazara dünya üzerindeki herhangi bir konu da verilse onu şiirsel anlatabilirdi. İnsan Dickens'a baktıkça yazmanın ne demek olduğunu anlıyor. Kitabın konusu ise bu şiirsel anlatımla sonsuza kadar hatırlayacağınız bir hikaye. Hayatınız her döneminde okumak isteyeceğiniz bir masal. Kişinin yaşı ne olursa olsun her zaman yapması gereken vicdan muhasebesini anlatıyor. Nasıl ki Franz Kafka'nın Dönüşüm kitabının ilk cümlesini kulaktan duyarsanız büyünün bozulması gibi Dickens da çok etkili bir giriş yaptığı için konusunu burada anlatmak yazara saygısızlık olur. Kitabı gözünüz kapalı alıp okumalısınız. Bitirdikten sonra da kalbinizin sıcacık olacağından emin olabilirsiniz.
176 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10 puan
Klasik bir hikaye. Kendine geliş hikayesi. Kıymetli değerlerin paylaşılacak çoğalacağını anlatan klasik bir hikaye. Bu hayatta sahip olunan tek güzel şeyin para olmadığını, insanların birbirlerine sevgi ve paylaşımlarının paradan daha değerli olduğunu anlatan bir hikaye.
176 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10 puan
Charles Dickens'ın bütün eserlerini okumaya karar vermemin ardından ilk tercihim Noel Şarkısı oldu. Noel Şarkısı hem yazarın en az sayfa sayısına sahip kitabı, hem de yetişkinlerin de okuyabileceği bir çocuk kitabı olması nedeniyle bence yazarı okumaya başlamak için en mantıklı tercih. Noel Şarkısı ile Dickens serüvenim başlamış bulunuyor. Kitabı okurken animasyon filmi izliyor gibi hissettim ki zaten kitap sinemaya uyarlanmış ve en kısa zamanda filmini de izlemek istiyorum. Kar, kış temalı kitapları zaten çok seven biri olarak Noel gecesinde ailelerin bir araya gelip birlikte vakit geçirdikleri kısımların betimlemelerini oldukça keyif alarak okudum.

Kitapta Scrooge isimli oldukça cimri, gülmek nedir bilmeyen, soğuk kış gecelerinde bile ısınmak için kömür yakmaya kıyamayan, yani her kuruşun, her dakikanın hesabını yapan bir karakter mevcut. Bir Noel gecesi geçmiş, şimdiki zaman ve geleceğin hayaletleri Scrooge'u alıp kendi yaşamında bir yolculuğa çıkarıyorlar. Amaçları Scrooge'a yanlışlarını gösterip, asıl yapması gerekenlerin neler olduğunu hatırlatmaktır. Ne dersiniz, sizce huysuz, cimri somurtkan Scrooge iyi kalpli, güler yüzlü, cömert bir kişi haline gelecek mi?

Noel Şarkısı elinize alıp okumaya başladığınızda bir gün içinde bitirebileceğiniz,  okuru sıkmayan bir kitap. Çocuk kitabı olarak tanımlansa da bence her yaştan kişiler okuyabilir. Ayrıca Can Yayınları'nın kitap tasarımına bayıldım. Kapak, sayfalarda yer alan resimler kitabı çok daha eğlenceli hale getiriyor.

Pişmanlık kavramının masalsı bir anlatımla,  oldukça duru bir şekilde anlatıldığı Noel Şarkısı verdiği mesaj açısından da beğenimi kazandı. Birçok insan şu konuda hemfikirdir: Bir kez geldiğimiz bu dünyada haddinden fazla hırs, açgözlülük ve boşa yapılan eylemlerle zaman kaybetmek yerine, mümkün olduğunca hayatın kıymetini bilmeli ve zamanımızı dolu dolu geçirebilmeliyiz. Bazı kişiler çeşitli bahaneler üretip "Ne yapalım, nasıl dolu dolu geçirelim?" diyebilir. Bence işe güzel bir film izlemek, güzel bir kitap okumak veya en kolayından karşınızdaki kişiye küçük bir tebessüm armağan ederek başlayabilirsiniz. Hiçbir insanın kaçamayacağı malum son geldiğinde geriye baktığınızda yaptığınız kötülükleri düşünmek yerine neden ne kadar sevildiğinizi,  güleryüzünüzle, samimiyetinizle insanlarla kurduğunuz ilişkileri veya hayatınızda yer alan güzellikleri düşünmeyesiniz? Surat asmak yerine gülümseyin, saatlerce boş boş oturmayın ailenize, sevdiklerinize zaman ayırın,  okuyun, izleyin, öğrenin. Pişman olacağınız şeylerin sayısını mümkün olduğunca en aza indirin.

Son olarak, okuyacağım bir sonraki Charles Dickens kitabı Oliver Twist olacak. Küçük Oliver'ın hayatını da fazlasıyla merak ediyorum. Hepinize keyifli okumalar...
176 syf.
Robin Williams'ın oynadığı filmini izledikten sonra kitabını da okumak yeni nasip oldu. Filmi aslında aşırı derecede beğenmemiş izlenmese de olur filmler kategorisine atmıştım. Kitabı okuduğum zaman filme göre bir tık daha ötede gördüm ve okudum. Kitapta Scrooge karakterimizin Noel'e olan tepkisi ve insanlara olan tutumunu noel öncesi gelen üç hayaletle birlikte sorgulamasını çok etkileyici bir dille okuyoruz ve kendimizi bile sorgular hale geliyoruz. Scrooge'un hayaletler sayesinde yaşadıkları ve gördükleri ile birlikte yaşananlar bizleri ve Scrooge'u düşüncelere itiyor. Okunması gereken bir eser.
130 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
Dickens'dan mükemmel bir öykü. Benzetmeleri, tanımlamaları, betimlemeleri ile çok güzel bir Dickens kalemiydi. Ana karakterimiz olan Scrooge'u bir tanımlama şekli var hayran kaldım. Biraz uzun ama okumanızı tavsiye ederim bu güzel tanımlamayı.
"İçinin soğukluğu yaşlı yüz hatlarını ka­tılaştırmış, sivri burnunun ucunu dondurup dü­şürmüş, yanaklarını büzmüş, yürüyüşünü kasıp dikleştirmiş, gözlerini kan çanağına çevirmiş, ince dudaklarını morartmış gibiydi ve gıcırdayan sesiyle tiz perdeden konuşurdu. Başında, kaşla­rında ve sakalları seyrelmiş çenesinde donmuş çiy tanecikleri vardı sanki. Gittiği her yere kendi ayazını da beraberinde götürür, sıcak havalarda bile yazıhanesinde buz keserdi. Noel’de bile bir nebze olsun buzlar çözülmezdi. Dışarıdan gelen sıcak ya da soğuk Scrooge’u çok az etkilerdi. Hiçbir sıcak onu ısıtamaz, hiçbir kış soğuğu donduramazdı. Hiçbir rüzgâr ondan daha keskin esemez, hiçbir kar hedefi­ni öfkeyle gözüne kestirerek onun kadar kasıtlı yağamaz, hiçbir sağanak ondan daha duyarsız olamazdı. Kötü hava onun karşısında aciz kalır­dı. En şiddetli yağmur, kar, tipi ve don yalnızca bir açıdan daha ağır basıyorlardı ona: Arada bir efendice “dindikleri” oluyordu, ama Scrooge asla dinmezdi."
Soğuk, ruhundaki tüm canlılığı yitirmiş bir insan ancak bu kadar güzel tarif edilebilirdi. Beni kitaba en çok bağlayan şey bu kişi tanımlamaları oldu.

Kitabın konusu da oldukça güzel. Cimri, insanlarla ilişkisi her daim soğuk olan, kötü bir patron, kötü bir akraba, paraya düşkün olan ama harcamaya kıyamayan, insanlara bir yardımı dokunmayan bir adam Scrooge. Yukarıdaki tanımlamadan nasıl bir insan olduğu belli zaten. Bir Noel günü Scrooge'u 3 hayalet ziyaret eder ve onun hayatında büyük değişiklikler yapmasına vesile olurlar. 3 hayaletten ilki geçmişine, ikincisi şimdiki zamana ve üçüncüsü de geleceğine götürür. Sadece kendi hayatını dışarıdan bir gözle izlemekle kalmaz çevresindeki insanların da hayatlarını görür. Onların nasıl her şeye rağmen mutlu olup, kalplerinin iyilikle dolu olduklarını görür ve kendisini sorgulamaya başlar. Çok güzel ve sıcak bir dönüşüm hikayesiydi.

Şu üç günlük dünya cimrilik yapacak, kimseye yardım eli uzatmayacak, taş kalpli olacak bir dünya değil. Aslında dünyadaki tüm insanlar içlerindeki iyiliği ortaya çıkarıp her zaman ona göre davransa dünya çok güzel bir yer olur. Ama maalesef bu sadece ütopya. Olsun, gerçek olamayacaksa da en azından kitaplarda okuyup bundan huzur bulabiliyoruz :) İyi ki kitaplar var ❣
176 syf.
·10/10 puan
Benim için en önemli eserlerden biridir çünkü ben daha çok küçükken babamın kuponla bana almış olduğu ilk kitap olan Bir Noel Şarkısı’nı ilk okuyuşumu hiç unutamam o kadar çok etkilenmiştim ki kitabı hem bitirmiş ve Noel babanın bana da armağanlar getirmesini dilemiştim ama sabah okula gitmek için uyandığımda hiç bir şey değişmemiş ve gelen bir armağanda yoktu.Hemen mutfaktaki annemin yanına koşarak odamda hiç kutu gördün mü ? diye sormuş annem de hayır demişti.Neden ne kutu oğlum demişti bende hiçbir şey demiştim.Annem bendeki tuhaflığı farkedince babama durumu izah etmiş babam benden önce kitabı okuduğundan kitaptan etkilendiğimi anlayıp neden kutu aradığımı da çözmüştü.O günde okulun bitmesini ve gecesinin olmasını istiyordum.Eve gelip yemek yiyip ödevlerimi yaptıktan sonra yatağıma girip yine aynı dileğimi yapıp erkenden uyumamaya çalıştım.Sabah uyandığımda büyükçe bir kutu gardırobun yanında durmaktaydı o an ne yapacağımı bilemeden kutuya yönelip açmaya çalışmıştım.Açtığımda dileğimin gerçekleştiğini görmüştüm istediğim tahtadan katlanabilir bir maşaydı o da tam karşımda durmaktaydı.Sevinçten ne yapacağımı bilemeden annemlerin yanına koşarak anne bu sefer dileğim kabul oldu istediğim masam gelmiş demiştim.Annem ve babam birbirlerinin gözlerine bakarak çaktırmaya çalışmışlardı.Ben de o zamanlarda anlayamamış ve çok sonra öğrenmiştim.Bu mükemmel kitabın bendeki anısı böyleydi.
....
“Şu dünyanın ikiyüzlülüğüne bak !”dedi
“Hiçbir şey yoksulluk kadar zor olamaz.Hiçbir şey de zenginlik peşinde koşmak kadar aşağılanamamıştır.”
Charles Dickens’ın en değerli eserlerinden biri olan bu eser insanlığa dair sıcak ve korkunç bir Noel öyküsüdür.Kitapta konu olarak Ebenezer Scrooge ismindeki huysuz,cimri,zengin ve yapayalnız bir bir ihtiyarın sıradışı öyküsü anlatılmaktadır.Etrafında olmasına izin verdiği tek kişi eski ortağı Jacob Marley yıllar öncesinde hayatını kaybetmiştir lakin bir gün Jacop Marley ortağına onu üç ruhun ziyaret edeceğini söyler ve o gece Scrooge ile beraber sırasıyla geçmişe, günümüze ve geleceğe gider.Başta hayaletin gösterdiklerine inanmak istemese de bu yolculukların sonunda hayatı ve kendisi sonsuza dek değişir.Scrooge bu yolculuktan sonra ölümünün ne kadar korkunç olacağının farkına vararak iyilik yapmaya başlar.
Gerçekten noel böyle bir şey olsaydı farklı din ve ırklar sahip olması hiç farketmez önemli olan fakirlerin karınlarını doyurması,hediyeler verilmesi ve mutlu olmalarına neden olduğundan çok güzel evrensel olarak derin anlamlar taşıyan bir gün olurdu.Son olarak şunu da belirtmek isterim kitabın filmi de bulunmaktadır.Kitabı okuduktan sonra filmini de izlemenizi tavsiye ederim.
“Dünya üzerinde kahkaha ve güler yüzlülük kadar kadar karşı konulmaz derecede bulaşıcı olan bir şey yoktur.”
Yüzünüzde gülümsemenin hiç eksik olmaması dileğiyle
Sevgiyle ve Sağlıcakla Kalın...
Şu Tanrı'nın düzenine bakın ki,üzüntü ve hastalık ne denli bulaşıcı ise,kahkaha da o denli bulaşıcıdır.Ona karşı konulamaz.
Şu dünyanın adaletine bak! Dünyada fakirlerden daha hakir görülen kimse yok ama hiçbir şey zenginlik peşinde koşmak kadar şiddetle kınanmıyor!
Bu dünyada iyilik uğruna yapılan şeylerin başta hep alayla karşılandığını, gülüp geçenlerin gözlerinin açılmayacağını biliyordu.
Kişilerin seçtikleri yollar onları önceden kestirilmiş hedeflere taşırlar. Ama bu yollar değişecek olursa, varış noktaları da değişebilir.
Dünyada hastalık ve üzüntü bulaşıcı olsa da hiçbir şeyin kahkaha ve neşe kadar çok sirayet etmemesinin oldukça adil, hakkaniyetli ve asil bir düzenleme olduğunu söyleyebilirim.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bir Yılbaşı Öyküsü
Baskı tarihi:
Eylül 2015
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944887809
Kitabın türü:
Orijinal adı:
A Christmas Carol
Çeviri:
Çiçek Eriş
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İş Bankası Kültür Yayınları
Ebenezer cimri, huysuz ve bencil bir adamdı. Kimseyle arkadaşlık etmez, eğlencelere katılmaz, işinden başka bir şey düşünmezdi. Çok parası olduğu halde, kimseye yardım etmezdi. Dünya üzerinde, iyi kalpli yeğeninden başka seveni yoktu ama Ebenezer bunu da dert etmezdi. Hiç kimseye ihtiyacı olmadığını düşünürdü. Ancak Noel öncesi kapısını çalan bir ziyaretçi her şeyi değiştirdi. Aslında ziyaretçi kapıyı çalmamış, doğrudan içinden geçmişti. Bu garip ziyaretçinin eski arkadaşına anlatacak çok önemli şeyleri vardı.

Kitabı okuyanlar 2.527 okur

  • Alper
  • Şevin Altun
  • Neslihan bozkurt
  • Tuğçe
  • Ayşe Sezan Ekmekci
  • Nalan
  • Angel advocate
  • Berkehan Sarı
  • Emre Karakuş
  • Şirin

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1.3 (12)
9
%0.7 (7)
8
%1 (9)
7
%0.8 (8)
6
%0.2 (2)
5
%0.2 (2)
4
%0
3
%0
2
%0.2 (2)
1
%0

Kitabın sıralamaları