·
Okunma
·
Beğeni
·
2.589
Gösterim
Adı:
Gökyüzü
Baskı tarihi:
Ocak 1997
Sayfa sayısı:
240
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751003296
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkilâp Kitabevi
GÖKYÜZÜ'nü okurken, bir ömrün upuzun dramını ürpererek izleyecek ve okuduklarınızdan önemli hayat dersleri çıkaracaksınız. Birçok şeyi yaşamadan, birçok düşü gerçekleştirmeden yaşlanan insanların, o hüzünlü dünyasında dolaşıp sarsılacaksınız. Yoğun bir sevgi serüveninin dile getirildiği bu kitabı unutamayacaksınız.
240 syf.
·4 günde·7/10
Güzel ismiyle "Gökyüzü", Reşat Nuri Güntekin'in konu itibarıyle değil ama üslûp ve anlatım tarzı sebebiyle "Damga" ve "Miskinler Tekkesi" kitaplarını andırıyor: bu üç eserde de anlatıcı kitap boyunca birbiriyle bağlantılı ya da bağlantısız bir çok olayı sıralarken bir yandan da iç dünyasını ele veren nice gözlemle bize gerçek bir karakter sunmaya çalışır. Üç eserde de baş karakterimiz bir dertten muzdariptir: ya yoksulluk, ya bir sevgi ya da yaşlılık. "Gökyüzü"nde 60lı yaşlarını yaşayan karakterimiz geçmişi hatırlıyor, ardından ihtiyarlık günlerinde yaşadığı olayları anlatıyor. Esas meselemiz ise inançsızlık; çünkü bütün kitap boyunca anlatılan herşey aslında inanmak ya da inanmamak meselesi çevresinde dönüyor: ateist olan karakterimiz kendi inançsızlığını sorgulatacak bir dizi olay yaşıyor ve bu sebeple bilimin yetmediği noktada kendisini inanırken, inanmak zorunda kalırken buluyor. Ancak burada söz konusu olan İslami bir inanç da değil; ruhçuluk konusuyla başlayıp islâma geçiyor, ardından hurafelere dek uzanan bir dizi inançla temas ediyoruz. Kitabın sonundaki çözümleme ve karakterin kendi inanç buhranının sebeplerini çözüşüyle de herşey yerli yerine oturmuş oluyor: çocukken gökyüzü masallarıyla büyüyen insanlar hayat hayat olduktan sonra bu masallardan kopuyor ve hayatın akışına kapılıp gidiyorlar, ne zaman ki ikinci çocukluk denen ihtiyarlık başa geliyor, o zaman gökyüzünden yine masallar yağmaya başlıyor üzerimize, diyor yazar.

Reşat Nuri Güntekin'in eserini inanca yönelme ya da inançsız yaşama konusunda ikna edici veya ilginç gelebilecek bir itiraz gibi okumaya kalkarsak hüsrandan başka bir sonuçla karşılaşamayız gibi geliyor bana; ancak Damga, Miskinler Tekkesi adlı eserlerinde olduğu gibi kendine, hayatına ve hayata bakarak konuşan, söyleyen bir karakteri yaratabilmesi anlamında bakabilirsek yazara hakkını teslim etmiş olabiliriz bence. Yazar sözünü ettiğim diğer eserlerinde de olduğu gibi burada da kitaptan çıkarılabilecek bölümlerle hikâyesini şişiriyor, ancak bir üslûp olarak tutarlı olduğunu ve bunu bilerek yaptığını da düşünüyorum, düz bir çizgide kronolojik olarak olayların akşını anlatmak yerine sanki farklı mekânlara uğrayarak ana hikâyeyi çok da bağlamayan yan yollarda bizi gezdiriyor, bu da üslûbunun daha çok tadını almamızı sağlıyor yazarın; onun karakterleri konuşmayı, anlatmayı, söylemeyi, susmamayı seviyor.

Yazarı sevenlere öneririm.
240 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Reşat Nuri Güntekin.....
Beni kitaplarla tanıştıran, kitapları sevdiren adam...Yazarlar arasında Reşat Nuri Güntekin'nin yeri o yüzden çok ayrıdır.."Ilk göz ağrım" desem yeri.Uzun zamandır kitaplarını okumadığım için ,bu kitabını okuduğumda eski dostla karşılaşmış kadar mutlu oldum.

 Eserine gelicek olursam;Siz hiç benimsediginiz "hayat felsefem bu"dediginiz dusuncelerinizden ,davranislarinizdan taviz verdinizmi?
-asla.
 Demeyin. Çünkü, insan aciz bir varlıktır.caresizligin neler yaptırabilecegini hicbirimiz bilemeyiz."Gökyüzü" de bu konu üzerine harmanlanmış çok guzel kurgulanmış bir roman.
  
    Kahramanımız inançsız biri olmasına rağmen yeri geldiğinde hor gördüğü inanmadığı kuvvetlerden medet ummasını konu alıyor.Romanın en sevdiğim özelliği kahramanların birbirleri arasında ki diyalogları ve olaylar aralarında ki geçiş tam bir ustalık.Tek kelimeyle Reşat Nuri Güntekin farkı....onun kitaplarındaki lezzeti diğer hicbir kitapta bulamıyorum.Ornek alınacak usta bir yazar....
      
246 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Gökyüzü kitabı, sadece Raşit çocuğun, küçük beyin, Mükerrem'in, Turgut'un, hastabakıcı Habibe Resul'un, Doktor Hasanın, Gülşen Kalfanın , Asude Bacı'nın, Pervin'in, Bedia Yengenin, Sevim'in hikayesi değil bir ayağı toprağa bir ayağı gökyüzüne bakan hepimizin hikayesi. Kitapta küçük bey lakaplı bir amcanın uzak akrabası Sevim'i öz kızı gibi sahiplenişi, uzak akrabası tahsil görmüş Turgut ile aralarını yapmaya çalışması, sonra Sevim'in sinir hastalığı, etrafındaki yaşlı tüm insanların seferber oluşu sonunda tıp dışında yöntemlerle Sevim'in tedavi edilişi anlatılmış. Biraz korku unsurları içeren bir kitap :) Her şeyin çaresi var ama ölümün yok demişler bir şeyin çaresi daha yok: " İhtiyarlamak "
Bize verilen ömrü yaşarken hepimiz yaşlanacağız. Ama ondan önemlisi bu hayatı elimizden geldiği kadar güzel yaşamalıyız ki ölürken pişman olmayalım. İhtiyarlamak gibi zor olan şey yalnız başına ihtiyarlamak diye düşünüyorum. Su verecek bir kimsenin bile olmaması çok zor bir durumdur. Hep yalnızlığın iyi bir şey gibi söylendiği anlarda ilerisini düşünüp güzel bir şey olmadığını anlamamız gerekir. Yalnız olmayın ve kitabı okumanızı tavsiye ederim :))
240 syf.
·Puan vermedi
Gökyüzü kitabı bir ömrün muhasebesi şeklinde yazılmış bir kitap resat nuri Güntekin klasiklerinden hiç evlenmemiş bir kahramanın hikayesini anlatıyor iyi okumalar
240 syf.
·Beğendi·10/10
Enfes enfes..yozlaşmış bir toplumu 100 yıl öncesinin İstanbul siluetinde gözünü budaktan sakinmadan ama yine de olanca naifligiyle anlatmış Reşat Nuri..okurken bitmesin istedim..
240 syf.
·Beğendi·8/10
İnsan göründüğü ve gökyüzü de zannedildiği gibi boş değildir. İsmini bile geçirmeyen zarif yürekli bir bey tarafından gökyüzüne olan belki muhtaçlık belki ihtiyaç ama bir o kadar kaçış anısı. Zariflik yazardan ; ve Reşat Nuri , Çalıkuşu'ndan ibaret değil.
240 syf.
Reşat Nuri Güntekin farisiyenlerin ve pozitif bilimcilerin yüzyıllar boyu suren çatismalarini akıcı ve güzel diyaloglar halinde okuyuculara aktarıyor. Gökyüzüne bakmak mi? Yoksa önümüze mi? Doğa üstü varlıkların olup olmadığı kitap boyu bir muamma ve kitap içerisindeki karakterler bu muamma etrafında okuyuculara aktarılmaktadır.
Göz göze geliyoruz; karşıdan bana gülümsüyor, esneyerek başını
sallıyor. Bu işaretin mânâsını
yalnız ikimiz anlarız.
– Uyumak deyip geçiyoruz ama bunun nasıl bir inkılâp olduğunu derin düşünürsek dehşetten çıldırmamız lâzım gelir...
...“Bir yandan
kimsesiz bir çocuk can çekişirken öte yanda rakı içip eğlenmek
vicdana sığar mı? Bir sürü saçlı, sakalı ihtiyar, yaşınızdan da
utanmıyorsunuz?”...
– Olur mu beyim öyle şey? Bizim bunak peder bile inanmaz bu
ruhlara... O, sade Kurân’a bel bağlar,
“hayır, şer Allah’tan gelir” der, ruh gelmiş, hastalık gelmiş,
düşman gelmiş o, aldırmaz, Kurân’ını okur.
Bazı çiçekler, nebat hayatının düşüncesiz cehdiyle nasıl yüzlerini
güneşe veriyorlarsa çocuk, onların aksine yüzünü ağır ağır karanlığa,
duvara çeviriyor, çeviriyor!...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gökyüzü
Baskı tarihi:
Ocak 1997
Sayfa sayısı:
240
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751003296
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkilâp Kitabevi
GÖKYÜZÜ'nü okurken, bir ömrün upuzun dramını ürpererek izleyecek ve okuduklarınızdan önemli hayat dersleri çıkaracaksınız. Birçok şeyi yaşamadan, birçok düşü gerçekleştirmeden yaşlanan insanların, o hüzünlü dünyasında dolaşıp sarsılacaksınız. Yoğun bir sevgi serüveninin dile getirildiği bu kitabı unutamayacaksınız.

Kitabı okuyanlar 112 okur

  • Sirus
  • ORHAN
  • Bahar
  • Ebrar Gül
  • Hatice albayrak
  • Nur Göray
  • Ramazan Karapınar
  • Amaril
  • AzimKâr
  • Meryem

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%8.9
14-17 Yaş
%13.3
18-24 Yaş
%24.4
25-34 Yaş
%26.7
35-44 Yaş
%11.1
45-54 Yaş
%6.7
55-64 Yaş
%6.7
65+ Yaş
%2.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%74.6
Erkek
%25.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%32.4 (12)
9
%8.1 (3)
8
%21.6 (8)
7
%21.6 (8)
6
%16.2 (6)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0