8,3/10  (16 Oy) · 
37 okunma  · 
12 beğeni  · 
947 gösterim
GÖKYÜZÜ'nü okurken, bir ömrün upuzun dramını ürpererek izleyecek ve okuduklarınızdan önemli hayat dersleri çıkaracaksınız. Birçok şeyi yaşamadan, birçok düşü gerçekleştirmeden yaşlanan insanların, o hüzünlü dünyasında dolaşıp sarsılacaksınız. Yoğun bir sevgi serüveninin dile getirildiği bu kitabı unutamayacaksınız.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 1997
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9789751003296
 • Yayınevi:
  İnkilâp Kitabevi
 • Kitabın Türü:

Reşat Nuri Güntekin farisiyenlerin ve pozitif bilimcilerin yüzyıllar boyu suren çatismalarini akıcı ve güzel diyaloglar halinde okuyuculara aktarıyor. Gökyüzüne bakmak mi? Yoksa önümüze mi? Doğa üstü varlıkların olup olmadığı kitap boyu bir muamma ve kitap içerisindeki karakterler bu muamma etrafında okuyuculara aktarılmaktadır.

Kitaptan 2 Alıntı

Mâsiva 
20 saat önce · Kitabı okuyor

Halbuki benim hatıra dediğim şeylerin bir, iki gün evvel çektirilmiş bir dişin yeri gibi daha sızısı tamamıyla geçmedi. Başlanmış birçok işlerim vardı. Hepsi olduğu yerde duruyor. Okumayı tasarladığım, hatta alıp kütüphaneme koyduğum kitaplar vardı, hâlâ bekliyor. O halde ben, bu kırk seneyi ne yaptım, nasıl rüzgâra savurdum?

Gökyüzü, Reşat Nuri GüntekinGökyüzü, Reşat Nuri Güntekin

Karanlık ve Dolambaçlı Düşünceler
Ya ben.?
Benim en uzak hatıram daha dün olmuş gibi.. Hatta bunlara hatıra demek bile doğru değil.. Bir vaka insana zevk, azap, korku, ümit, hasılı iyi, yahut kötü bir heyecan veren şeydir.. Onun hatıra olması için bu heyecenlardan temizlenip ayrılması bir mücerret fikir, bir ölü manzara halini alması lazım gelir.. Halbuki benim hatıra dediğim şeylerin bir, iki gün evvel çektirilmiş bir dişin yeri gibi daha sızısı tamamiyle geçmedi.. Başlanmış bir çok işlerim vardı.. Hepsi olduğu yerde duruyor.. Okumayı tasarladığım, hatta alıp kütüphaneme koyduğum kitaplar vardı, hala bekliyor.. O halde ben, bu kırk seneyi ne yaptım nasıl rüzgara savurdum.?

Raşit çocuğun uçsuz bucaksız enginine bedel benim avuç içi kadar bir yerim var.. Aynı bir noktaya dürbünün iki ayrı ucundan bakan bir insan gibi birimizin erişilmez uzaklar da gördüğünü öbürümüz yapyakın görüyor..

Bu neden böyle oldu.?

Sayfa 9-10

Gökyüzü, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 9 - İnkılâp Kitabevi Yayın)Gökyüzü, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 9 - İnkılâp Kitabevi Yayın)