Hastalar Risalesi

8,8/10  (34 Oy) · 
117 okunma  · 
29 beğeni  · 
1.134 gösterim
Hastalara manevi bir teselli, bir geçmiş olsun ve hatır sormak makamında yazılmış devaları hâvidir.

Herbir devasında, ayrı ayrı binler çeşid ilâçlar gibi tesir gösteren bir risaledir. Asıl hastalığın manevi hastalıklar olduğu, maddi hastalıklar dine zarar vermemek şartıyla bir nimet, bir rahmet olduğu, çok güzel ve şirin bir tarzda anlatılıyor.
 • Baskı Tarihi:
  2000
 • Sayfa Sayısı:
  222
 • ISBN:
  9786055314231
 • Yayınevi:
  Ufuk Yayınları
 • Kitabın Türü:

Hastanın sıkıntılı ve o psikolojik durum içerisinde rahatsızlığını unurturabilecek, hastalığına farklı bir bakış açısıyla bakabileceği, değerli bir eser.

Mehmet Kaya 
30 Ağu 17:02 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Güzel gören güzel düşünür güzel düşünen hayatından lezzet alır" düsturuyla hastalık ve belalara bakış açımızı değiştirerek hastalığı bile sevmeyi bizlere öğretiyor... Hastalıktan şikayet etmemeyi, aksine şükretmek gerektiğini, ve bize bıraktığı muazzam neticelerin ahirette meyve verdiğini edebi bir dille ruhumuza kabul ettiriyor...

Muhammed zeki altun 
20 May 19:50 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Üstadin kaleme aldiği tum risaleler okumaya değer yapitlardir. Hastaliğin da şifaninda Rabbimizden geldiğini bilmek ve sabrederek şukretmek dilegiyle. Herkese iyi okumalar arkadaslar .

Halit KÜÇÜK 
08 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Etrafımızda bir çok sıkıntılı, hastalıklı insan var. Biz de bazen bu sıkıntıların içine düşüyoruz. Neden? Hastalıklar neden var? Bu sıkıntıların veriliş amacı nedir? Hastalıkları nasıl görmeliyiz? Nasıl başa çıkabiliriz? Bu ve hastalıkla ilgili daha bir çok şey bu kitapta.

Kitaptan 14 Alıntı

"Herşey zıddıyla bilinir." Meselâ, karanlık olmazsa ışık bilinmez, lezzetsiz kalır. Soğuk olmazsa hararet anlaşılmaz, zevksiz kalır. Açlık olmazsa, yemek lezzet vermez. Mide harareti olmazsa, su içmesi zevk vermez. İllet olmazsa, âfiyet zevksizdir. Maraz olmazsa, sıhhat lezzetsizdir.

Hastalar Risalesi, Bediüzzaman Said NursîHastalar Risalesi, Bediüzzaman Said Nursî

Herbir günah içinde küfre gidecek bir yol var. O günah istiğfar ile çabuk imha edilmezse, kurt değil, belki küçük bir manevî yılan olarak kalbi ısırıyor.

Hastalar Risalesi, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 49)Hastalar Risalesi, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 49)

Said Nursi
Sen, hastalığın ağırlığından merak ediyorsun. O merakın, senin hastalığın ağırlaştırır. Hastalığının hafifleşmesini istersen, merak etmemeye çalış.

Hastalar Risalesi, Bediüzzaman Said NursîHastalar Risalesi, Bediüzzaman Said Nursî

Madem dünya bir gün bize haydi dışarı diyecek, feryadımızdan kulağını kapayacak, o bizi dışarı kovmadan biz bu hastalıklar ikazatıyla şimdiden onun aşkından vazgeçmeliyiz. O bizi terketmeden, kalben onu terke çalışmalıyız. Evet hastalık bu manayı bize ihtar edip der ki: "Senin vücudun taştan, demirden değildir. Belki daima ayrılmaya müsaid muhtelif maddelerden terkib edilmiştir. Gururu bırak, aczini anla, mâlikini tanı, vazifeni bil, dünyaya ne için geldiğini öğren!" kalbin kulağına gizli ihtar ediyor. Hem madem dünyanın zevki, lezzeti devam etmiyor. Hususan meşru olmazsa hem devamsız, hem elemli, hem günahlı oluyor. O zevki kaybettiğinden hastalık bahanesiyle ağlama; bilakis hastalıktaki manevî ibadet ve uhrevî sevab cihetini düşün, zevk almaya çalış.

Hastalar Risalesi, Bediüzzaman Said NursîHastalar Risalesi, Bediüzzaman Said Nursî
2 /