Hayatın Mucizeleri

8,9/10  (9 Oy) · 
14 okunma  · 
7 beğeni  · 
771 gösterim
Edebiyat tarihinin büyük isimlerinden Stefan Zweig, acı dolu geleceği öngören duyarlılığıyla XX. yüzyıl Avrupası'na damgasını vurmuş bir aydındı.

Hayatın Mucizeleri, Stefan Zweig'ın Birinci Dünya Savaşı öncesinden İkinci Dünya Savaşı sonrasına kadar yayımlanmış öykülerini bir araya getiren bir seçki. Psikolojik çözümlemelerle derinleşen bu öykülerde Zweig, tuhaf yazgıların savurduğu insanların izini sürüyor. Savaş karşıtlarının ve kurbanlarının, hayatın baskısı altında ezilenlerin, her daim azınlıkta kalanların, beklenmedik tutkuların tutsağı olanların, kapana kısılan ruhların öyküleri bunlar. Hayatın Mucizeleri, Stefan Zweig'ın kaleminde, her biri tek tek kendi döneminin ruhunu kıskıvrak yakalayan öykülerle, insan ruhunun dipsiz derinliklerini mesken tutan bir retrospektif.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2011
 • Sayfa Sayısı:
  264
 • ISBN:
  9789750712876
 • Çeviri:
  Esen Tezel
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Dila. 
27 Nis 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Yine harika bir Zweig öykü seçkisi. Sanırım okudukça Zweig hayranlığım da artıyor. Mükemmel psikolojik tahliller, içinden çıkılmaz ruh hallerinin anlatımları...

Hangisini diğerlerinden biraz daha fazla olsun, ayrı sevdim bilmiyorum; hepsi çok çok iyi ve etkileyiciydi. ama sanıyorum ki Mecburiyet öyküsüne pek fazla çekinmeden en vurucu diyebilirim. Zorunlu askerlik ve savaş haliyle ilgili mükemmel cümleler var konuşmalarda, askere çağrılan bir karakter ve kocasını savaşa göndermemek için direnen bir kadın karakterin ağzından savaş karşıtı ve aslında çok naif aynı zamanda çok sert sözleri okuyoruz.

Zweig'ın ayrım yapmadan her kitabı gibi bu kitabını da çok şiddetli tavsiye ediyorum.

Kitaptan 22 Alıntı

Bugün artık hiçbir şeyin hükmü yok, yalnızca paranın var, lanet olasıca paranın, bir de insanın kendi reklamını yapmayı bilmesinin...

Hayatın Mucizeleri, Stefan Zweig (Sayfa 215)Hayatın Mucizeleri, Stefan Zweig (Sayfa 215)

Sakin ve mutlu olmaktan başka bir şey istemiyordu; arzu ettiği tek şey, bir tapınağa kaçar gibi kaçabileceği büyük bir huzurdu.

Hayatın Mucizeleri, Stefan Zweig (Sayfa 98)Hayatın Mucizeleri, Stefan Zweig (Sayfa 98)

Halkların ve dinlerin birbirine yabancılığı, kanlarını birbirine daima yabancı ve düşman olarak görme, birbirinden şüphe duyma yönünde verilen eğitim; bu şüphe ve olumsuzluk ancak sevgiyle aşılabilirdi.

Hayatın Mucizeleri, Stefan Zweig (Sayfa 39)Hayatın Mucizeleri, Stefan Zweig (Sayfa 39)

Hep iyi niyetli ve çabuk inanan, yumuşak başlı ve çekingen biri olmuştu; oysa insan, başka hayatlardan beslenen yırtıcı bir hayvan gibi acımasız, hırslı ve sinsi olmalıydı.

Hayatın Mucizeleri, Stefan Zweig (Sayfa 132)Hayatın Mucizeleri, Stefan Zweig (Sayfa 132)

Birlikte yaşadığı bütün bu insanların kendisine ne kadar yabancı, ne kadar korkunç uzak olduklarını tuhaf bir duyguyla bir kez daha hissetti.

Hayatın Mucizeleri, Stefan Zweig (Sayfa 117)Hayatın Mucizeleri, Stefan Zweig (Sayfa 117)

Bu gözler henüz alçak gönüllülüğü bilmiyordu; o dünyevi olmayan, temiz sevgiyi de.

Hayatın Mucizeleri, Stefan Zweig (Sayfa 40)Hayatın Mucizeleri, Stefan Zweig (Sayfa 40)
3 /