Adı:
Hızlı ve Yavaş Düşünme
Baskı tarihi:
Eylül 2018
Sayfa sayısı:
567
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754345315
Orijinal adı:
Thinking, Fast and Slow
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Varlık Yayınları
Rasyonel yargı ve karar alımını sorgulayan ufuk açıcı psikoloji çalışmasıyla 2002 Nobel Ekonomi Ödülü'ne layık görülen Daniel Kahneman, çağımızın en önemli düşünürleri arasında yer alıyor. Fikirleriyle ekonomi, tıp ve siyaset dahil, pek çok alanı etkilemiş olan yazar, bu kitapta yıllardır sürdürdüğü araştırmaların sonuçlarını bir araya getiriyor. Okuyucuyla canlı bir sohbete giren yazar, sezgimize ne zaman güvenip güvenmeyeceğimizi ve yavaş düşünmenin ne zaman daha iyi olacağını öğretiyor. İş ve özel yaşamımızda seçimlerimizi nasıl yaptığımızı ve başımıza sık sık dert açan zihinsel hatalardan korunmanın farklı tekniklerini nasıl kullanacağımızı gösteriyor. Hızlı ve Yavaş Düşünme, düşünmeyle ilgili düşüncelerinizi sonsuza dek değiştirecek.
568 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Davranışlarımızın nedenleri , karar alma kriterlerimiz, ahlak anlayışımız neye göre değişir? Beni bana anlatan kitapları her zaman sevmişimdir. Bu kitap kesinlikle onlardan biri.Konuları istatistiki açıdan ele alıyor ve karar alırken nasıl kolay manipüle edildiğimizi acı bir şekilde anlatıyor.
Kitaptan bir örnek ;
600 kişiyi öldürmesi beklenen sıra dışı bir salgın olduğunu düşünün. Hastalıkla savaşmak için iki alternatif program önerilmiş. Programın sonuçlarına ilişkin kesin bilimsel tahminlerin şunlar olduğunu varsayın :
Program A benimsenirse ,200 kişi kurtulacak
Program B benimsenirse , üçte bir olasılıkla 600 kişi kurtulacak ve üçte iki olasılıkla kimse kurtulamayacak .
Hangisini seçerdiniz?
Deneye katılanların çoğu A' yı seçiyor, kesin seçeneği kumara tercih ediyor.

Peki şu şekilde sorulsaydı:
Program A seçilirse 400 kişi ölecek
Program B seçilirse üçte bir olasılıkla kimse ölmeyecek ve üçte iki olasılıkla 600 kişi ölecek .

ihtimaller iki önermede de aynı. Fakat ikinci bölümde deneklerin büyük bir bölümü kumarı seçiyor.
568 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Daniel Kahneman beynimizdeki karar mekanizmaları üzerine yaptığı araştırmalar ile 2002 Nobel Ekonomi Ödülü'ne layık görülmüş bir psikolog. Kitabında da birçok psikolog ve araştırmacının deneylerinden örnekler vererek bu karar mekanizmalarını açıklamış. Örnek verdiği pek çok karar mekanizması ufkunuzu açacak cinsten. Okumak isteyenlere mutlaka öneririm.
567 syf.
·2 günde
Sevgili dost,

Daniel Kahneman beynimizdeki karar mekanizmaları üzerine yaptığı araştırmalar ile 2002 Nobel Ekonomi Ödülü'ne layık görülmüş bir psikolog olup ekonomi anlamında Nobel ödülü alan biridir.

Kitaba genel olarak bakıldığında davranış sal ekonomi olarak bilinen insanların karar vermek ve riskleri değerlendirme konusundaki yaklaşımlarını örneklerle anlatmak ve bu yaklaşımların psikolojik yönlerini de açıklamak için kaleme alınmıştır.

İnsan zihni yoğun karmaşıklığı reddetme ve çoğu bilinçli farkındalık seviyesinin altına meydana gelen zihinsel kısa yolları destekleme eğilimindedir.

İnsanların sahip olduğu deneyimler ve duygusal durumları karar vermelerini etkiler bu nedenle en çok kendileri için en uygun ve kolay olan düşünce duygulardan etkilenirler. Bu sebepledir ki yeni, sık veya çarpıcı olan olaylar veya fikirler; eski, seyrek veya sıradan olanlara göre daha etkili olmaktadır.
İnsanlar genel olarak kaybetmekten kaçınmaya çalışır ayrıca bir seçeneğin karar alan kişiye sunulduğu çerçeve ve sunulma şekli çok önemlidir.özellikle kelime seçimi ve risk algısı uyandırması bir kararın verilmesinden çok önemlidir.Bu konuyla ilgili kitaptan bir örnek verilecek olursa ;
600 kişiyi öldürmesi beklenen sıra dışı bir salgın olduğunu düşünün. Hastalıkla savaşmak için iki alternatif program önerilmiş. Programın sonuçlarına ilişkin kesin bilimsel tahminlerin şunlar olduğunu varsayın :

Program A benimsenirse ,200 kişi kurtulacak
Program B benimsenirse , üçte bir olasılıkla 600 kişi kurtulacak ve üçte iki olasılıkla kimse kurtulamayacak .
Hangisini seçerdiniz?
Deneye katılanların çoğu A' yı seçiyor, kesin seçeneği kumara tercih ediyor.
Peki şu şekilde sorulsaydı:
Program A seçilirse 400 kişi ölecek
Program B seçilirse üçte bir olasılıkla kimse ölmeyecek ve üçte iki olasılıkla 600 kişi ölecek .
İhtimaller iki önermede de aynı. Fakat ikinci bölümde deneklerin büyük bir bölümü kumarı seçiyor.
İnsanlar karar verirken iki analiz yöntemi sahiptir. Sistem 1 ve sistem 2 dir.
Sistem 1 hızlı karar vermede uzmanlaşırken, otomatik,istemsiz ve aktiftir.. karmaşık verileri en hızlı zamanda anlamlı verilere dönüştürmeye çalışır. Günlük yaşamda yön belirlemek için esastır.İnce eleyip sık dokumadan ezbere kararların verildi yöntemdir.Hızlı düşünme merkezi olarak sayabiliriz.

Sistem 2 daha dikkatli düşünmeye olanak sağlar.Örtülü, verileri analiz edip değerlendirerek karar verilir, zaman gerektirir ve daha açık uçlu bir yaklaşımdır.

Kitap genel anlamda güzel örnek ve uygulamalarıyla okumaya değer bir eserdir.
İyi okumalar dilerim…
568 syf.
·18 günde·Beğendi·8/10
Davranışsal iktisat konusunda yazılmış pek çok kitabın anası sayılabilecek 2002 Nobel Ekonomi Ödülü sahibi Kahneman'ın kitabı. Zaman zaman kendinden uzaklaştırsa da özellikle ilk sayfalardaki örnek ve uygulamalarıyla okumaya değer bir eser.
568 syf.
·233 günde·Beğendi·9/10
Nobel ekonomi ödüllü psikolog Daniel Kahneman'ın hayat boyu çalışmalarını mümkün mertebe herkesin anlayabileceği kıvamda anlattığı başucu kitabı. Ekonomi, psikoloji, davranışsal iktisat, karar mekanizmaları gibi konulara ilgisi olanlar okumalı.
567 syf.
·2 günde·9/10
Eğer davranışsal iktisat a merak salmışsanız. Başka hiçbir kaynağa başvurmanıza gerek yok, direkt giriş olarak bu eseri okuyabilirsiniz. Benim okuduğum diğer bütün kitaplar buradaki konseptlerin yalın bir anlatımıydı. Beynin yavaş ve hızlı kısmının olduğunu iddia eden kahneman bizi rasyonaliteyi sorgulama yolculuğuna götürüyor. Kısa bir örnek şu, tatil yöresinde mücevherler satmayan usta, çırağına fiyatları yarıya indirmesini söyleyip hafta sonu kaçamak yapama çıkıyor. Fakat çırak direktifi yanlış anlamış bütün fiyatları iki katına çıkartıyor. Patron geldiğinde hiç bir mücevher bulamıyor, hepsi satılmış. Beynin yavaş düşünen kısmı ile ilgili kısa bir örnek bu. Nobel ödülü almış makalesini çok güzel bir şekilde açıklayarak biz halkın ellerine sunmuş, teşekkürler kendisine.
%22 (123/567)
·Puan vermedi
Okuduğum elimde olan diğer kitaplara nazaran yavaş giden ancak bir o kadar keyifli kitap .Beynin yavaş ve hızlı çalışabilirliliği, insanın düşünme mekanizması ,seçim yetisinin mantığının nasıl olduğu kişi ve toplum üzerine etkisi.Bunda mesela dış erkenlerin nasıl çalıştığının ya da yönlendirildiğinin insanın kararlarındaki etkisi psikolojik ve istatistiksel olarak anlatımı ilk sayfalardaki örneklerle kitaba merak uyandırıyor Akademik bir çalışma olduğu için ancak ilgi alanlarına sahip kişilerin kısa sürede okuyacağı bir kitap..ben bitirebilir miyim bilemiyorum
567 syf.
·70 günde·8/10
Özellikle yönetici olan/olacak kişilere tavsiye ediyorum, İş hayatınızda karar alım sürecinde yanlılıklarınızdan bir nebze uzak durmayı öğreneceksiniz, ayrıca beynimizin karar mekanizmasının nasıl işlediğini göreceksiniz.

Kitap ilk 200 sayfası şemalar, görsel deneyler içeren kısımlar ve akıyor gidiyor. Orta kısım en zoru, gerçekten ilerlemek için fazladan çaba göstermeniz lazım. Son kısımlarda yine günlük hayatta daha çok faydasını göreceğimiz konular var. Aklıma gelmişken yazayım, her bölümün sonunda o bölümün özeti niteliğinde cümleler var. Konuyu toparlama konusunda çok yardımcı oldu.

Endüstri mühendisliği öğrencisi olarak Karar Teorisi dersinde gördüğüm ancak derste hiçbir şey anlamadığım “Beklenti Teorisi” kısmı bu kitapta çok iyi anlatılmıştı. 7/10 verdim, o da orta kısımda çok zorlandığım için.

Hızlı ve Yavaş Düşünme
Daniel Kahneman
568 syf.
·23 günde·8/10
Psikoloji yönü ağır basan bir ekonomi kitabi zevkli ancak sakin ve dinç bir kafa istiyor. Ilk bölümler pisikoloji deneylerinden çıkarsamalar yapsada sonlara doğru daha gündelik bilgiler veriyor yazar.
568 syf.
·144 günde·Puan vermedi
İstatistik, psikoloji gibi alanlarla ilgileniyorsanız tam bir kaynak kitap. Ancak benim gibi sıradan okuyucular için ağır ve sıkıcı. İlk 200 sayfa iyiydi ama sonrasında sürünerek okudum. Neredeyse dört ay oldu. Akademik olarak ilginiz varsa mutlaka okuyun, yoksa hiç bulaşmayın.
“İnsanlar, özgür olduklarını düşünerek yanılıyorlar, fikirleri kendi yaptıklarının bilinciyle ve bunları belirleyen nedenlerin bilgisizliğiyle oluşur. Bu yüzden özgürlük düşünceleri, eylemlerinin hiçbir nedenini bilmemelerinden başka bir şey değildir.”
... tek bir hamam böceği kirazlarla dolu bir kasenin çekiciliğini mahveder; ama bir kiraz, hamam böcekleriyle dolu bir kaseye hiçbir şey yapmaz.
Daniel Kahneman
Sayfa 349 - Beynimiz olumsuzluklara daha doğrusu negatif verilere pozitif verilerden daha çok önem atfeder.
2003'te yayımlanan bir makalede, organ
bağışı oranının Avusturya'da %100'e yakın ama Almanya'da sadece %12, Isveç'te %86 ama Danimarka'da sadece %4 olduğu belirtildi.
Bu muazzam farklar, kritik sorunun formatının neden olduğu bir çerçeveleme etkisidir. Bağış oranının yüksek olduğu ülkelerde, bir ayrılma formu vardır; organ bağışı yapmak istemeyen kişilerin bu formda uygun kutucuğu işaretlemeleri gerekir. Bu basit işi yapmazlarsa, gönüllü bağışçı sayılırlar. Katılım oranının düşük olduğu ülkelerdeyse bir dahil olma formu vardır: organ bağışı yapmak
için bir kutucuğu işaretlemeniz gerekir. Hepsi bu kadar.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hızlı ve Yavaş Düşünme
Baskı tarihi:
Eylül 2018
Sayfa sayısı:
567
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754345315
Orijinal adı:
Thinking, Fast and Slow
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Varlık Yayınları
Rasyonel yargı ve karar alımını sorgulayan ufuk açıcı psikoloji çalışmasıyla 2002 Nobel Ekonomi Ödülü'ne layık görülen Daniel Kahneman, çağımızın en önemli düşünürleri arasında yer alıyor. Fikirleriyle ekonomi, tıp ve siyaset dahil, pek çok alanı etkilemiş olan yazar, bu kitapta yıllardır sürdürdüğü araştırmaların sonuçlarını bir araya getiriyor. Okuyucuyla canlı bir sohbete giren yazar, sezgimize ne zaman güvenip güvenmeyeceğimizi ve yavaş düşünmenin ne zaman daha iyi olacağını öğretiyor. İş ve özel yaşamımızda seçimlerimizi nasıl yaptığımızı ve başımıza sık sık dert açan zihinsel hatalardan korunmanın farklı tekniklerini nasıl kullanacağımızı gösteriyor. Hızlı ve Yavaş Düşünme, düşünmeyle ilgili düşüncelerinizi sonsuza dek değiştirecek.

Kitabı okuyanlar 232 okur

  • Mustafa Önal
  • Görkem Artüz
  • tevrat
  • Secil ozev
  • Burak Gülbeniz
  • tuğba olgun
  • Enes Cula
  • 517. sᴏᴋᴀᴋ
  • Adnan Mete Darboğaz
  • Ali

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%20
Erkek
%80

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%28 (28)
9
%19 (19)
8
%31 (31)
7
%12 (12)
6
%5 (5)
5
%3 (3)
4
%1 (1)
3
%0
2
%0
1
%1 (1)

Kitabın sıralamaları