Adı:
İlk Aşk
Baskı tarihi:
Mayıs 2016
Sayfa sayısı:
102
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059133159
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Maviçatı Yayınları
112 syf.
·1 günde·7/10 puan
Yetişkin arkadaşların ilk aşklarını anlatmaya başlamasıyla Vladimir anlatmaya başlıyor. 16 yaşındayken komşusu 21 yaşındaki güzel Zinaida'ya yavaş yavaş aşık oluşunu ve yaşadıklarını anlatmakta. sevdiği kız Zinaida'da kendisine aşık olunduğunun farkında fakat Vladimir'le biraz oynamak istiyor. Kısa bir anlatım var kitapta, Rus kitaplarının o boğucu havası bunda yok kolayca okunup bitiyor. Kitabın sonucu soru işaretleriyle bitiyor fakat cevabı az çok okuyunca tahmin ediliyor. Kötü bir son. Stefan Zweig'in " Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu" adlı kitaptaki aşkı burda yok tabi. Babalar ve Oğullar kitabı kalitesinde olmasa da okumakta yarar var. Kitabı okuyunca aklıma ilk aşkın akıldan çıkmadığı geliyor ve eski zamanları hatırlatıyor. Umarım çoğunluk ilk aşkına kavuşur. İyi okumalar
96 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Üç arkadaşın birbirlerine ilk aşklarını anlatmalarıyla başlıyor. 16 yaşındaki Vladimir'in komşuları olan kendinden yaşca büyük prensese duyduğu aşk ve yaşadıkları sade ve akıcı bir dille anlatılmış.
Kısacık rahatlıkla okunacak bir kitap.

*Aşk, aşk sen ne güçlüsün! Kolayca bağışlanabiliyor, katlanabiliyorsun, işte aşk budur, bu olmalı!..
112 syf.
·1 günde·9/10 puan
İlkler unutulmaz diye bir söz vardır. Bu eserde bunu doğrular nitelikte.
3 arkadaş bir akşam otururlarken birbirlerine ilk aşklarını anlatmaya başlarlar. İki arkadaş ilk aşklarını anlattıktan sonra sıra Vladimir Petroviç'e gelir. Ama onun hikayesi biraz farklıdır.
(İpucu içerebilir.)
Vladimir Petroviç henüz 16 yaşında iken yeni taşınan komşuları Zinaida ile karşılaşır ve görür görmez onun çekici güzelliğine tutulur. Zinaida herkesin etkilendiği ve çekici bulduğu bir kızdır ve o da bunun farkındadır. Övülmeyi ve ilgiyi sever, çevresindeki erkekleri bir nevi parmağında oynatır. Vladimir Petroviç'de bunlardan biridir. Gittikçe bu kıza bağlanan Vladimir, tersine Zinaida'nın kendinden uzaklaştığını ve soğuk davranışlar sergilediğini fark eder. Bunun nedenini öğrenmek ister ve olaylar gelişir. Daha fazla ayrıntıya girmemek en iyisi.

İlk Aşk dili, kurgusu ve anlatımıyla kolayca okunabilen; sürükleyici ve bir çırpıda bitebilecek bir kitap. İlk defa Turgenyev okudum ve hoşuma gitti. Okumayı düşünenlere tavsiye ederim. Keyifli okumalar.
112 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10 puan
Sadece Rus edebiyatında değil dünya edebiyatında da yeri sarsılmayacak bir usta , Turgenyev. Onu çevresindeki diğer yazarlardan ayıran derin ayrılıklar var . Yaşamının büyük bir kısmını Fransa ' da geçirmesinden mütevellit çağdaşı olan Rus yazarlarından epey farklı bir edebi hava vardır eserlerinde .
Bu kısa öyküsünde ise , Vladimir adındaki on altı yaşındaki bir gencin kendinden hayli büyük bir kadına duyduğu dramatik ve aynı zamanda saf aşkı anlatmış yazar. Duyguların , hüznün , gamın , kederin , çeşitli ruhani hislerin izahı sade bir üslupla , vurucu bir biçimde ele alınmış .
Olay örgüsünün yanısıra aynı zamanda çoğu Rus yazarlarında gördüğümüz Çarlık Rusya'nın toplumsal koşullarına ve yazıldığı dönemde ki her katmandan insana da şahitlik ediyoruz .
Kitap nezdindeki şahsi eleştirim ise ; okuması kolay , akıcı , sıkmayan bir nefeste okunabilecek bir kitaptı lakin edebi doyuruculuğu çok da tatmin edici olmamakla birlikte yer yer karakterlerin halet-i ruhiyelerinin okuyucuya bütün şeffaflığıyla lanse edilmesi bakımındanda eksik veyahut kusurlu bir eser değildi.
Eleştirirken en çok arada kaldığım eserlerden biri oldu benim için doğrusu .
142 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Muhakkak herkesin unutamadığı bir ilk aşkı olmuştur.Kiminin hatırladıkça yüzünde tebessüm oluşur, kimi de yüreğinde bir burukluk hisseder.Bana göre Turgenyev de ilk aşkını unutamamış ki böyle bir eser kaleme almış.

Olaylar bir arkadaş grubunda herkesin ilk aşkını anlatmasıyla başlıyor.Ancak Vladimir Petroviç,hatırasını anlatmak yerine mektup şeklinde paylaşıyor.
Baş karakterimiz olan Vladimir 16 yaşında lise öğrencisidir ve yazlıklarında komşusu olan 21 yaşındaki fakir ama prenses Zasekin'e aşıktır. Bu aşk çerçevesinde meydana gelen kıskançlıklar,duygu değişimleri anlatılmış.

Kitap gayet akıcı bir dille ve okuyucuyu sıkmadan yazılmış.Ben beğenerek okudum,sizlere de tavsiye ederim :))
142 syf.
·2 günde·8/10 puan
İlker unutulmaz sözünü doğrular nitelikte ve genelde de ilkler hüsranlamı sonuçlanıyor bilemedim.
Turgenyev’i ilk okuyuşum.Bir çırpı da kurgu ve anlatımıyla okunuyor.Kitap ana karakteri Vilademir’in Znaidaya olan aşkını ele almış. O döneme göre ve yaşa göre değerlendirdiğimizde güzel diyebileceğimiz bir eser.
111 syf.
·1 günde·7/10 puan
Herkese merhaba.
Turgenyev hiç okumadığım bir yazardı ve böylelikle ilk aşk kitabını okuduğum için artık tanımış ve biliyor sayılıyorum. İlk aşk kitabı birkaç erkek adamın bir araya gelerek ilk aşklarını anlatmasıyla başlıyor. Baş karakterimiz ilk aşkını anlatmasıyla olaylar başlayıp gelişiyor. Açıkcası çok güzel bir kitap olduğunu düşündüğüm ama beklentimin altında karşılayan bir kitap oldu. Hepimizin ilk aşkı olmuştur ve onu çok başka dillerde anlatırız tekrar ve tekrar. Bu yüzden bu kitapta ki ilk aşk bana göre baya altında kaldı.

Kitap kısa ve akıyor ama okurken çok sıkıldığımı belirtmek istiyorum. Giriş güzeldi ama gelişme aşamasından sonra sıkılmaya başladım. Olaylar kısa ve öz bir şekilde daha farklı bir dilde daha iyi anlatılabilirdi diye düşünüyorum.

Bir de şöyle bir düşüncem var ki, belki de baş karakterin yaşının küçük olması ve onun yaşına göre ilk aşkının o dilde anlatılması diye de düşünüyorum. Ama kitap yine de beklentimi karşılamadı. Ama yine de okunabilir bir kitap. Okuyup okumamak size kalmış. En azından şans verebilirsiniz.
102 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kitapla ilgili bilgiler bulunabilir.
Kırık Bir Aşk Hikayesi
Misafirlerin gidip sadece Sergey Nikolayeviç, Vladimir Petroviç ve ev sahibinin kaldığı bir evde basit bir soruyla başlar her şey.
"Hadi ilk aşklarımızı anlatalım..."
Ev sahibi ve Sergey Nikolayeviç'in sıradan aşk hikayelerinden sonra mikrofuna eline alan Vladimir Petroviç'in hüzünlü aşk hikayesini anlatır bize Turgenyev bu uzun öyküde.
Aslında Petroviç hikaye anlatma becerisi olmadığını söyleyip yazarak daha iyi ifade edeceğini teklif eder ve 15 gün sonra buluştuklarında yazdıklarını takdim eder. Ve böylece başlar bu öykü.
İlk aşk, ilk heyecan herkes yaşamıştır bunu. Kimi hatırlar, unutmaz bir ömür boyu. Kiminin de hafızasında yer bile işgal etmez. Unutulup gitmiştir kör olasıca bellekten.
16 yaşındaki Vladimir Petroviç'in ilk aşkı ve ilk yazgısının (belki de son) adı da 21 yaşındaki Prenses Zinaida Aleksandrova. Komşu olarak taşınırlar bizim oğlanın evlerinin oraya. Diyeceksin ki prensesin ne işi var orada. Eskiden varsıllarmış canım, sonradan tuş olmuşlar işte. Hikaye nasıl olsun.

Genç, kibirli, güzel prensese hayranlık ile başlayan süreç günden günden tutkulu bir aşka dönüşür. Prenses hazretlerine sadece bizim oğlan aşık olmaz. Prensesin evinden çıkmak bilmeyen Kont Malevski, Doktor Luşin, Şair Maydanov, emekli kaptan Nirmatski, asker Byelovzorov ve bizim oğlanın babası da tav olur 21 yaşındaki prensese. Ev bildiğin Şampiyonlar Ligi, kurtlar sofrası. Prenseste kaprisleriyle, kibiriyle hepsini sıkıcı hayatında eğlence olarak görmeye başlar. 16 yaşındaki masum, saf duyguları kimin umrunda?
Velhasıl kelam bizim oğlanın kara sevdası hayat ile olan bağlantılarını kopartır. Severek yaptığı ata binmeleri, yürüyüşleri yapmaz. Üniversite sınavlarına girmek için ders çalışmalarını yarıda bırakır. Artık gecesinde, gündüzünde, düşlerinde bir tek kişi vardır. Prenses Zinaida Aleksandrovna...
Ve hayatta çoğu şeyin yolunda gitmediği gibi burda da her şey yolunda gitmez. Bizim eleman, büyük saygı duyduğu, annesinden daha yakın bulduğu babasının prensesle olan gönül macerasını öğrenir ve Cahit Berkay'ın Kırık Bir Aşk Hikayesi adlı fon müziği devreye girer.

https://www.youtube.com/watch?v=BEr5ww63iyM

Derken seneler geçer, evler taşınır, semtler değişir. Baba kalpten ölür ve oğluna bir mektup kalır: "Oğlum, kadınların aşkına dikkat et; ondan sakın, o yavaş zehirden."
Genç prensese ne mi olur? Kimseye yar olmaz, kara toprak hariç!
"Ölüm haberini duydum merhametsiz ağızlardan,
Kıpırdamadan, dinledim."

dizeleri dökülür dilinden.

Ve ilk aşk, ilk heyecan, ilk keder, ilk sevinç, ilk tutkunun sona ermesi ya da bir ömür boyu akıldan çıkmaması, acının vücuda nüfuz etmesi. Artık hangisi size uyarsa...
Kitaptan bir pasaj
"Ah gençlik! Gençlik! Pervasızca, umursamadan gidiyorsun kendi yolunda - dünyanın bütün hazineleri seninmiş gibi; keder bile seni umutlandırıyor, acı bile alnına çok güzel oturuyor. Öz güvenli ve küstahsın ve "Sadece ben canlıyım, bakın!" diyorsun. Kendi günlerin hızla uçup, hiçbir iz bırakmadan yok olur ve içindeki her şey güneşin altında eriyip giderken bile mum gibi... kar gibi... ve belki de senin sihrinin bütün sırrı istediğin her şeyi yapabilme gücünde değil, yapmayacağın hiçbir şey olmadığını düşünme gücünde gizli. Rüzgarlara saçtığın bu, herhangi bir amaç için asla kullanmayacağın hediyeler. Her birimiz, hediyeler konusunda çok savurgan olduğuna inanmışız - şöyle haykırmaya hakkı olduğuna: "Oh, neler yaşamadım, keşke zamanımı boşa harcamasaydım."
Kitap çok akıcı ve 100 sayfadan ibaret. Kendinizi hemen olayın içinde buluyorsunuz. Bordo Siyah yayınlarından okumayın da nereden okursanız okuyun. İmla ve noktalama işaretlerine hak getire. Okumak isteyenlere keyifli okumalar dilerim.
104 syf.
·1 günde·Puan vermedi
İvan Sergeyeviç Turgenyev:Rus edebiyatının en güçlü realist yazarı...
İlk Aşk eserini,tatlı bir söylemle, hayal ile gerçek arasında kurduğu, ip cambazı seyrindeki denge hissiyle beğeni yağmurunu fazlasıyla hak eden bir dünya klasiği...
Sevimli uzun kış gecelerinde hemen kitabı edinin, ruhu dinlendiren müzikler ve sıcak bir kahve eşliğinde satırların deryasına derin bir dalış yapın derim.Sürükleyici üslup, hoş söylem gücüyle seveceğiniz bir eser... İyi okumalar.
112 syf.
Ilk aşk okuduğum 2. Turgenyev kitabı. Biraz babalar ve ogullar'ın gölgesinde kalmış bir kitap. Ama kesinlikle çok başarılı.
16 yaşında bir gençten aşkı okuyoruz. Kısacık ama dolu dolu bir kitap.
Ben cok severek okudum. Daha önce Turgenyev okumayanlar için ozellikle öneririm.
87 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
Kitap, ana karakteri Vladimir'in orta yaşlarında, arkadaşlarına okumak üzere ilk aşkını kaleme almasıyla başlar.

Vladimir 16 yaşında iken komşu eve bir Prenses taşınır. Ve prensesin oldukça çekici, güzel, zeki ve insanların etrafında pervane olmasından hoşlanan, 21 yaşında bir kızı vardır. Bu kıza yani Znaida'ya aşık olur çok geçmeden Vladimir. Basit bir ilk aşk öyküsü gibi giderken Vladimir, Znaida'nın etrafındaki kendisine aşık, ne istese yapmaya hazır insanlardan birine değil de başka birine aşık olduğundan şüphelenmeye başlar. Bu kişiyi öğrenmeye çalışırken yaşadığı aşk acısı ve öğrendikten sonra yaşadığı acılar...

Kitabın anlatımı, kurgusu, akıcılığı kesinlikle iyiydi. Ama çok kısa bir kitap olmasına rağmen dönemin aile ilişkilerini anlatması, psiklojik tahlilleri ve çok etkileyici duygu tasvirleri ile okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.
112 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Kitap kapağında bu aşk, bu tutku, bu adanış: İnsanın kendini kurban etmesi mutluluğun doruğudur - en azından kimileri için . yazıyor etkileyici bir söz . Kitap aynı adı gibi bir ilk aşk hikayesini anlatıyor. Rus edebiyatına olan aşkımdan okudum bu kitabı Altınpost yayıncılığa ait basımını okudum çevirisi çok güzel ve akıcıydı gerçekten. Okunmaya değeceğine inanıyorum.
Ah gençlik! Hiç bir şey umursadığın yok senin. Sanki dünya nimetlerinden faydalanman sona ermiyecekmiş gibi... Kedere, acılara, aldırdığın yok, onlarda bile hoş bir yön bulursun. «Ben yaşıyorum ya !... » diye böbürlenirsin. Çünkü günlerin nasıl yıldırım hıziyle ardı ardından koştuğunun farkında değilsin şimdilik.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İlk Aşk
Baskı tarihi:
Mayıs 2016
Sayfa sayısı:
102
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059133159
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Maviçatı Yayınları

Kitabı okuyanlar 3.279 okur

 • Burak Akşen
 • Hatic
 • Yavuz DEMİR
 • Yıldıss
 • Hümeyra
 • Hatice Arıkan
 • Berna Aktaş
 • Gülsüm Bekdemir
 • Merve Saraç
 • Hümeyra Karanfil

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.4 (4)
9
%0.8 (7)
8
%1.1 (10)
7
%0.7 (6)
6
%0.4 (4)
5
%0.3 (3)
4
%0.1 (1)
3
%0
2
%0.1 (1)
1
%0

Kitabın sıralamaları