Kayıp Gül

·
Okunma
·
Beğeni
·
24705
Gösterim
Adı:
Kayıp Gül
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
205
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051141060
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Baskılar:
Kayıp Gül
Kayıp Gül
Kayıp Gül
The Missing Rose
The Missing Rose
Kanada’dan Japonya’ya, Brezilya’dan Endonezya’ya yüzbinlerce okurun gönlünde taht kuran KAYIP GÜL genç Türk romancı Serdar Özkan’ın ilk romanı.

Tüm zamanların en çok okunan ve sevilen kitaplarından St. Exupéry'nin Küçük Prens'i, Richard Bach'ın Martı'sı ve Paulo Coelho'nun Simyacı'sına denk tutulan Kayıp Gül, bugüne kadar 29 dile çevrildi, birçok ülkede haftalarca bestseller listelerinde yeraldı.
Kayıp Gül'ün kahramanı Diana'nın peşine takılan okur, başta Türk kültürüne olmak üzere, Yunan mitolojisinden Yunus Emre'ye; William Blake'ten Sokrates'e; doğu mistisizminden Küçük Prens'e; Meryem Ana'dan Nasrettin Hoca'ya; modern yaşantıdan metafiziğe; gerçek dünyadan güllerin ve düşlerin dünyasına gizemli bir yolculuğa çıkıyor.

“Çağdas bir fabl, derin ve bilgece - St. Exupéry'nin başyapıtı Küçük Prens'in tadında.” DPA - ALMANYA

“Muhteşem bir öykü. Bu romanın yaptığı muhteşem. Denilebilir ki, bu romanın bizi birleştirmeye gücü var.” TVA Televizyonu - KANADA

“Türklerin Küçük Prens’i tüm dünyayı büyülüyor.” Helsinki Sanomat - FİNLANDİYA

“Gerçek mutluluğu aramak üzerine ilham verici harikulade bir öykü.” Magazin 2000plus – ALMANYA

“Büyük bir global başarı. Simyacı, Küçük Prens ve Martı'yı sevenlerin mutlaka okuması gereken bir kitap.” Air Beletrina - SLOVENYA

“Kayıp Gül Doğu ile Batı arasında bir köprü.” Vijesti - SIRBİSTAN ve KARADAĞ

“Kayıp Gül hayatımda okuduğum en güzel öykülerden biri. Kitabı bitirdiğiniz zaman, kendinizi bir hediye almış gibi hissediyorsunuz. Ben öyle hissettim.” Christine Michaud, TVA Televizyonu - KANADA

"Çok başarılı, masalsı bir roman." Prof. Talât Sait Halman - Bilkent Üni. Edebiyat Fakültesi Dekanı

"Serdar Özkan genç ve yetenekli bir romancı, onun adını önümüzdeki yıllarda sık sık duyacağınıza sizi temin edebilirim." İskender Pala – Kasım 2003
205 syf.
·3 günde·1/10
Yazarımız ortaokul ve liseyi Robert Kolejinde okumuş. Sonrasında lisans eğitimi için basmış Amerika’ya gitmiş orada da İşletme falan okumuş… Anlayacağınız ailesi, yazarımızın eğitimi için baya bir para saçmış. Haliyle biz fakirler bilmeyiz ama muhtemelen para çok olunca bizim oğlanı birde meslek sahibi falan yapalım demişler. Üstelik oğlanın yazım konusunda hiçbir yeteneği olmamasına karşın onu, yazar olabileceğine inandırmışlar ve yazarlığa yönlendirmişler. Sanırsın ki çocuk liseyi bitirdi sınavdan güzel bir puan aldı ve uygun bir meslek arıyorlar… Yahu yazarlık böyle itelemeyle olacak iş mi? Ulan Martin Eden’i de mi okumadın. - Neyse yarım kalmasın ünlü yazarımızın hayatı! – İşte bu geleceğin yazarı olacak arkadaş, 2002 yılından 2010 yılına kadar tüm zamanını roman yazarlığına adamış. Ayırır tabi! Bende olsam aynını yapardım ne de olsa para kazanma derdi yok. Bu dert olmadığı gibi sağda solda ciğeri beş para etmeyecek insanlardan iş isteme gibi sorunları ise hiç yok. Gel zaman git zaman yazarımız için en nihayetinde hayalini gerçekleştirme fırsatı doğmuş ve yazarımız, bu güzide kitabını 2010 yılında yayımlamış. Kayıp Gül! Kitap yayımlanmış ve zaten aileden torpilli yazarımıza ciddi de bir para kazandırmış. Sonrasında 36 dile çevrilmiş ve 40’ı aşkın ülkede de satışa sunulmuş… 36 dile çevrilecek kadar iyi bir kitap mı? Bilmiyorum belki iyidir belki de ben anlayamadım olabilir yani ancak parası olan bir yazar için kitabının 36 dile çevrilmesi zannediyorum ki hiçte zor olmasa gerek…

Sistem öyle bir sistem ki zengin daha çok zengin olurken, fakir daha çok fakir oluyor. Gene nerden geldik şu sisteme. Eskiden sadece futbol sistemlerini bilirdim. Şimdiki sistemler canımı sıkıyor. Geçenlerde arkadaşımın sistemle alakalı verdiği bir örnek çok daha canımı sıktı. Paylaşayım efendim. “Eğer ki bir vatandaş bankadan 1000 TL çekerse ödeyeceği faiz 100 liradır. Şimdi bu para üzerinden farklı bir örnek ile durumu tekrardan ele alalım. 1000 lirası olan bir vatandaş, ben bu parayı değerlendireceğim deyip gider bankaya yatırırsa faiziyle alacağı para ise 100 liradır.” Zaten durumu siz anladınız da ben söylemeden edemeyeceğim. Paraya ihtiyacı olan adamın cebindeki 100 lira paraya ihtiyacı olmayan adamın cebine gidiverdi. Valla bunu niye anlattım bende bilmiyorum ama aklıma imkânı olmayan yetenekli yazarlar geliyor… Canım sıkılıyor gene.

Kitabın dili sade falan değil efendim. Dili gayet boş. Dili sade ve akıcı demeyi isterdim ancak içerikte basit cümleler olmasına rağmen okurken göze takılan iyi seçilmemiş kelimeler ve iyi aktarılamamış konuşmalarla dolu. Yazım, sosyal medya üzerinden birine bir şeyler yazarsın da akıcılığına, cümlenin yapısına dikkat etmezsin ya aynen o biçim.

Karakterler yabancı, ülke yabancı hoş olayın birazı da Türkiye de geçiyor ama olsun bu durum, bir şeyi değiştirmez; inanılmaz bir kültür çatışması var. Yahu madem yabancı karakterlerin kültürlerini, yaşam biçimlerini, konuşmalarını yansıtamayacaksın neden işin içine Diaina, Mary, Amerika falan katıyorsun…

Çok merak ediyorum, 40 farklı ülkede okunan bu kitap, bizim edebiyatımız için ne düşündürdü insanlara. Reşat Nuri’nin naifliği, Sabahattin Ali’nin romantizmi, Yaşar Kemal’in Anadolu’su çevrilse muhtemelen yüzlerine bakılmayacak. Çok yazık, para her şeye kadir olmamalı.

Tavsiye etmiyorum.
205 syf.
·3 günde·Beğendi
Merhaba dostlar:)

Öncelikle bana bu güzel kitabı hediye eden ve benim de okumama vesile olan iyi yürekli ve çok sevdiğim arkadaşım olan Pouliche teşekkür etmek istiyorum, kitap çok güzeldi, Pou:))

Kitabın detaylarına ve incelemeye geçmeden önce, şunu belirtmek istiyorum. Hayatınızda ne yapmak istiyorsanız onu yapın yapmak istediğiniz ve yapabileceğiniz, yani istediğiniz şeylerleri yapın, çoğu insan etrafına göre şekillenir, ailesini daha mutlu etmek veya etrafındakilerden taktir ve onur kazanmak, bunu herkes ister ama hiç birşey sizin ne istediğinizden önemli değil, önce ne istiyoruz ve isteklerimiz için ne yapabiliriz bi düşünün elbette bu her zaman mümkün olmayabilir, sadece sabır ve istikrarla çoğu şey yapılabilir:)

Kitapla ilgili düşüncelerime gelecek olursak, kitabımız çok fazla kahramandan oluşmuyor, yani kafamız karışmıyor olayları gayet düzgün bir şekilde takip edebiliyorsunuz. Anlamı açık ve duru bir yazımı da var. Keyifle okudum.
Kitap kahramanımız olan Diana annesini kaybederken ve annesinin ondan istediği bir istekle buluyor kendini, Annesinin istediği ise diana'nın ikiz kız kardeşi olan mery'i bulması yani olay diana'nın kayıp ikiz kardeşini araması üzerine geçiyor, ama bu olay örgüsü içinde bazen karmaşık, gizem ve bazen de duygusal olaylara şahit oluyoruz, kitabı okuduğunuz zaman ikinci paragrafta ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Kitapta yoğun bir şekilde Anne - kız ilişkisine yer vermiş bu çok hoşuma gitti, tabi kitapta aşk' ta olmazsa olmaz, oda ayrı bir heyecan katıyor.

Yani dostlar, okumanız tavsiye olunur, "Diana ikizini bulacak mı, ikizini ararken yaşadığı şeylere, gizeme, heyecan'a, şaşkınlığa, yada diana baştan sona bir kurgunun içinde miydi? Eminim bunlara sizde şahit olmak istersiniz" bir solukta okunacak kitap sizi bekliyor:))

Keyifli okumalar dilerim şimdiden.
205 syf.
·5/10
Kendini sorgulamak durumunda kalan bir kızın hikayesi. Benim kendimi sorgulamamı sağladı mı? Hayır! Emeğe saygı tabi ki o kadar düşünülmüş yazılmış farklı uygarlıklara kadar araştırılıp konu edilmiş, öyküleme güzel. Fakat bana bir şey katsın ya da sonunda şaşırayım isterdim. Sonu başından belli bir kitap olmasın istenmiş ama belliydi.
364 syf.
·Puan vermedi
Birden içimden bu kitaba inceleme yazmak geldi. Kütüphanemi karıştırırken denk gelince oldu birdenbire.

Sizin de bazen kitabı bitirdikten sonra ben bunu neden okudum, zamanımı geri verim dediğiniz olur mu?

Burdan serdar ozkana sesleniyorum.
Yazma.
Greenpeace'e üye ol, torna tezgahlarını geliştir, lokma dök, ülkemizi örovizyonda temsil et, tapu kadastroda memur ol ama ne olur yazma.
205 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Kitaba başlarken gayet normal bir romana başlarmış gibi olacaksınız. Başında; Artemis, Meryem Ana Kilisesi, Yunan mitolojosinden bahsederek gayet ilgi çekmeyi başarıyor. Sayfaları geçtikçe bir sonraki sayfayı daha çok merak ederek çeviriceksiniz. Sayfaları geçtikçe, kendinizi Diana'nın yerine koyacak, farklı hayallere, güllere farklı gözle bakmaya başlıyacaksınız. Bir yandan da olağanüstü bir anneyle tanışacaksınız. Roman son 20 sayfada bambaşka bir hayal dünyasına bürünüyor. İçiniz gidip gelerek, ara sıra istemsiz, karşınızdakine ahmakça gelecek şekilde sırıtıyorsunuz. :) Mutlaka okumalısınız... Kitap aşkınız çoğalsın... :)
205 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Son zamanlarda okuduğum en muhteşem kitap. Yazarın adını daha önce hiç duymamıştım. Uluslararası en beğenilen kitaplardan 28 dilde çevirisi var. Küçük Prens tadında..
Kayıp bir ikizin izinden, San Francisco'dan İstanbul'a, güllerin ve düşlerin dünyasına uzanan gizemli bir yolculuk..
205 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Serdar Özkan'ın okuduğum ilk ve son kitabı.
Kitabı okuyan arkadaşların incelemelerini okuduğumda yazara haksızlık ettiklerini düşünmüştüm ama şu an son derece haklı olduklarını görüyorum. Kesinlikle zaman kaybı. Bir arkadaşın incelemesinde belirttiği gibi "Sen yazma Serdar. Bırak başkaları yazsın."
205 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10·
Bu kitap çok güzel bi kitap kokusu bile çok hoş bu kitabı okumak isteyenlere tavsiye ederim çok hoş ve çok güzel kitap aşkı anlatıyor ben beğenerek okudum ve ayrıca da tüm zamanların en çok okunan ve sevilen kitaplarından birisidir . Beğendiğim kitaptı hatta bu kitabı okurken diana ya hayran kaldim . Okumanızı tavsiye ederim bazı insanlara saçma gelebilir ama bize bazı şeyleri öğretenler ders verenler de kitaplar da olabilir öyle değil mi arkadaşlar ...
205 syf.
·2 günde·9/10
Sevgili http://1000kitap.com/meneksezamani Kitap kardeşliği etkinliğinde bu kitabı okumama sebep olduğunuz için çok teşekkür ederim.

Bir kendini keşfetme hikayesi, masalsı yazımı ile aldığı tüm övgüleri hak ediyor...

Düşünmenize; içinizde ki iyi ve kötü yönleri keşfetmeniz açısından yazılmış dünyaca ünlü bir çok esere göre daha kolay anlaşılır bir eser olması sebebiyle keyifle okunacak bir kitap...

Bir annenin ölümünden sonra bile kızına yol gösterici nitelikte bıraktığı anıları ve onun kendini keşfetmesine yarayacak hatıraları ile kendi iç dünyasındaki kibir, gurur, gibi kavramların ne kadar da gereksiz olduğunu öğrenecek olan Diana...

İnsanın kendi içinde taşıdığı ego ve ruhun iç içe geçmesinde hangisinin daha kıymetli olduğunu anlatan kitap, emin olun kendinizi tekrar sorgulamanıza sebep olacak...
“Orası bana çok uzak, aramızda koca bir okyanus var, hem ben yüzme bilmiyorum ki.”
- Korkma, sadece yürü. Eğer yükünü bırakırsan su seni taşır.
“Benim yüküm yok ki. “
- Suyun seni taşımayacağını düşünmen ağır bir yüktür. Şimdi onu bırak ve yürü. 
Her insanın içinde iki kişilik vardır. Biri iyi diğeri kötü. Hangisini beslersek, hangisinin elinden tutarsak biz o oluruz..

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kayıp Gül
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
205
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051141060
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Baskılar:
Kayıp Gül
Kayıp Gül
Kayıp Gül
The Missing Rose
The Missing Rose
Kanada’dan Japonya’ya, Brezilya’dan Endonezya’ya yüzbinlerce okurun gönlünde taht kuran KAYIP GÜL genç Türk romancı Serdar Özkan’ın ilk romanı.

Tüm zamanların en çok okunan ve sevilen kitaplarından St. Exupéry'nin Küçük Prens'i, Richard Bach'ın Martı'sı ve Paulo Coelho'nun Simyacı'sına denk tutulan Kayıp Gül, bugüne kadar 29 dile çevrildi, birçok ülkede haftalarca bestseller listelerinde yeraldı.
Kayıp Gül'ün kahramanı Diana'nın peşine takılan okur, başta Türk kültürüne olmak üzere, Yunan mitolojisinden Yunus Emre'ye; William Blake'ten Sokrates'e; doğu mistisizminden Küçük Prens'e; Meryem Ana'dan Nasrettin Hoca'ya; modern yaşantıdan metafiziğe; gerçek dünyadan güllerin ve düşlerin dünyasına gizemli bir yolculuğa çıkıyor.

“Çağdas bir fabl, derin ve bilgece - St. Exupéry'nin başyapıtı Küçük Prens'in tadında.” DPA - ALMANYA

“Muhteşem bir öykü. Bu romanın yaptığı muhteşem. Denilebilir ki, bu romanın bizi birleştirmeye gücü var.” TVA Televizyonu - KANADA

“Türklerin Küçük Prens’i tüm dünyayı büyülüyor.” Helsinki Sanomat - FİNLANDİYA

“Gerçek mutluluğu aramak üzerine ilham verici harikulade bir öykü.” Magazin 2000plus – ALMANYA

“Büyük bir global başarı. Simyacı, Küçük Prens ve Martı'yı sevenlerin mutlaka okuması gereken bir kitap.” Air Beletrina - SLOVENYA

“Kayıp Gül Doğu ile Batı arasında bir köprü.” Vijesti - SIRBİSTAN ve KARADAĞ

“Kayıp Gül hayatımda okuduğum en güzel öykülerden biri. Kitabı bitirdiğiniz zaman, kendinizi bir hediye almış gibi hissediyorsunuz. Ben öyle hissettim.” Christine Michaud, TVA Televizyonu - KANADA

"Çok başarılı, masalsı bir roman." Prof. Talât Sait Halman - Bilkent Üni. Edebiyat Fakültesi Dekanı

"Serdar Özkan genç ve yetenekli bir romancı, onun adını önümüzdeki yıllarda sık sık duyacağınıza sizi temin edebilirim." İskender Pala – Kasım 2003

Kitabı okuyanlar 8.464 okur

  • seyfi gürün
  • Rabia Kenel
  • Rana Tarakçı
  • Zeliha Kenel
  • Papatya452
  • Kitap Hırsızı
  • Şeydanur
  • Melike Beşli
  • Neslihan Peçen
  • Burçin Cengiz

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.2
14-17 Yaş
%5.3
18-24 Yaş
%31.5
25-34 Yaş
%26.6
35-44 Yaş
%20.9
45-54 Yaş
%8.1
55-64 Yaş
%0.9
65+ Yaş
%1.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%82.6
Erkek
%17.3

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%18.6 (304)
9
%12.6 (207)
8
%16.7 (274)
7
%15.4 (252)
6
%10.9 (178)
5
%7.4 (121)
4
%3.2 (53)
3
%3.7 (60)
2
%2.8 (46)
1
%3.1 (51)

Kitabın sıralamaları