Kayıp Gül

Serdar Özkan

Kayıp Gül Konusu

Kanada’dan Japonya’ya, Brezilya’dan Endonezya’ya yüzbinlerce okurun gönlünde taht kuran KAYIP GÜL genç Türk romancı Serdar Özkan’ın ilk romanı. Tüm zamanların en çok okunan ve sevilen kitaplarından St. Exupéry'nin Küçük Prens'i, Richard Bach'ın Martı'sı ve Paulo Coelho'nun Simyacı'sına denk tutulan Kayıp Gül, bugüne kadar 29 dile çevrildi, birçok ülkede haftalarca bestseller listelerinde yeraldı. Kayıp Gül'ün kahramanı Diana'nın peşine takılan okur, başta Türk kültürüne olmak üzere, Yunan mitolojisinden Yunus Emre'ye; William Blake'ten Sokrates'e; doğu mistisizminden Küçük Prens'e; Meryem Ana'dan Nasrettin Hoca'ya; modern yaşantıdan metafiziğe; gerçek dünyadan güllerin ve düşlerin dünyasına gizemli bir yolculuğa çıkıyor. “Çağdas bir fabl, derin ve bilgece - St. Exupéry'nin başyapıtı Küçük Prens'in tadında.” DPA - ALMANYA “Muhteşem bir öykü. Bu romanın yaptığı muhteşem. Denilebilir ki, bu romanın bizi birleştirmeye gücü var.” TVA Televizyonu - KANADA “Türklerin Küçük Prens’i tüm dünyayı büyülüyor.” Helsinki Sanomat - FİNLANDİYA “Gerçek mutluluğu aramak üzerine ilham verici harikulade bir öykü.” Magazin 2000plus – ALMANYA “Büyük bir global başarı. Simyacı, Küçük Prens ve Martı'yı sevenlerin mutlaka okuması gereken bir kitap.” Air Beletrina - SLOVENYA “Kayıp Gül Doğu ile Batı arasında bir köprü.” Vijesti - SIRBİSTAN ve KARADAĞ “Kayıp Gül hayatımda okuduğum en güzel öykülerden biri. Kitabı bitirdiğiniz zaman, kendinizi bir hediye almış gibi hissediyorsunuz. Ben öyle hissettim.” Christine Michaud, TVA Televizyonu - KANADA "Çok başarılı, masalsı bir roman." Prof. Talât Sait Halman - Bilkent Üni. Edebiyat Fakültesi Dekanı "Serdar Özkan genç ve yetenekli bir romancı, onun adını önümüzdeki yıllarda sık sık duyacağınıza sizi temin edebilirim." İskender Pala – Kasım 2003
Tahmini Okuma Süresi: 5 sa. 49 dk.Sayfa Sayısı: 205Yayınlanma Tarihi: 2012Yayınevi: Timaş Yayınları
ISBN: 9786051141060Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak
Türler:

Puan

7.210 üzerinden
2.417 Puan · 280 İnceleme

Kayıp Gül Yorumları ve İncelemeleri

Tümünü gör
Anıl

Anıl

@Camier
·
10 Mayıs 2017 19:19
1/10 puan verdi
Yazarımız ortaokul ve liseyi Robert Kolejinde okumuş. Sonrasında lisans eğitimi için basmış Amerika’ya gitmiş orada da İşletme falan okumuş… Anlayacağınız ailesi, yazarımızın eğitimi için baya bir para saçmış. Haliyle biz fakirler bilmeyiz ama muhtemelen para çok olunca bizim oğlanı birde meslek
300 etkileşim
Sevgili Okur

Sevgili Okur

@sevgiliokurum
·
06 Mart 01:17
Puan vermedi
Kitabın üzerinde şöyle bir okur yorumu var: "Simyacı, Küçük Prens ve Martı'yı sevenlerin mutlaka okumaları gereken bir kitap." Küçük Prens'i okuyan biri olarak ben de aynı fikirdeyim. Çok güzel imgelemeleri ve içe dönük mesajları var. Süsten ve ağır anlatımdan çok uzak, yani anlatımı çok yalın ve açık. Bu yönü de kitabın su gibi akıp gitmesine neden oluyor. Yani okuyanların bir çırpıda bitirebileceğini düşünüyorum. Kitabın konusu: Diana, annesinin ölümünden sonra annesinin ona bıraktığı mektuplarla baş başa kalır. Annesinin ondan istediği tek şey, söylenenleri takip ederek ikiz kız kardeşi olan Mary'i bulmasıdır. Tabii bu yolculukta öğrenmesi gereken en önemli şey ise güllerle konuşmasıdır. Zira, aksi takdirde ikizini bulmak çok güç olacaktır. Olaylar; Efes Antik Kent , Artemis Tapınağı, Meryem Ana Evi, İstanbul ve San Francisco'da geçmektedir. Anlayacağınız Yunan ve Roma mitolojisinden de esintiler bulunmaktadır. Ben ilk okuduğumda ortaokuldaydım. O zamanlar çok toy ve boştum. Yani okumaya her başladığım kitap benim içimi dolduruyordu. Bu da onlardan bir tanesiydi. Şu an zaman zaman çok ağır kitaplar okuduğum için bu kitabın biraz daha basit kaçtığını söylemek isterim. Ama ve lakin, yine de okumaktan zevk aldığım, akıcı ve ruha dokunan bir kitaptı.
7 etkileşim
Ebru

Ebru

@ebviin
·
05 Ağustos 01:16
Puan vermedi
Okuyalı 10 sene olmuştur. İlk okuduğum kitaplar arasında yerini alır. İçeriğini pek hatırlamıyorum ama hoş bir kitap olarak hatırlıyorum. Bulursam tekrar alıp okuyacağım.
12 etkileşim
İsBiKa

İsBiKa

@kitaplartozlanmadan
·
13 Haziran 2021 22:10
9/10 puan verdi
Roman Diana'nın annesini kaybetmesiyle ve ona bıraktığı bir mektupla başlıyor. Annesi Diana'ya babasının ölmediğini ve Mary adında ikiz kardeşinin oldugunu yazmıştır. Mary'i aramasını ve onunla bir hayat sürmesini istemektedir. Mary'i ararken Mary'nin annesine gönderdiği dört mektupta olan yerlerde de Mary'i arayan Diana Mary'nin güllerle konuşmayı öğrendim dediği yere yani İstanbul'a gelir. İstanbul'da Zeynep Hanım'dan güllerle konuşmak için zorlu bir ders alır. Diana bu zorlu arayışında aslında Mary'nin çok yakınında olduğunu öğrenir. Burdan sonrası spoi içerir: Serdar Özkan bu kitabında hepimizin aslında bir ikizi olduğunu önemli olanın bunu keşfetmek olduğunu öğretiyor. Hepimiz aslında iki kişiyiz bir bildiğimiz sürekli aktif olan kısım bir de bastırmaya çalıştığımız kısım. Aslında hepimizin içinde masum, anlayışlı, alçak gönüllü bir Mary bir de asi, kendini beğenmiş Diana vardır. Kitabı okumak çok keyifliydi. Yazarın kalemine sağlık. Keyifli okumalar diliyorum.
17 etkileşim
Beyza ekemen

Beyza ekemen

@Beyzaekmn
·
22 Temmuz 02:22
Puan vermedi
Sıkılmadan tek seferde okuduğum bir kitaptı. Akici bir dilinin olması sayesinde sıkılmadan okunabilecek bir kitap. Vermek istenilen mesaj açık ve net bir şekilde anlaşılıyor. Güzeldi bence
4 etkileşim

Kitap İstatistikleri

Kitabın okur profili

Kadın% 87.2
Erkek% 12.8
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Yazar Hakkında

Serdar Özkan
Serdar ÖzkanYazar · 20 kitap
Ağustos 1975'te doğan Serdar Özkan, ortaokul ve liseyi Robert Kolejde okudu. Lisans eğitimi için Amerika'ya giderek, Lehigh Üniversitesi'nde İşletme ve Psikoloji eğitimi gördü. Halen İstanbul'da yaşayan Serdar Özkan 2002 yılından beri full-time roman yazarlığıyla uğraşıyor. İlk romanı Kayıp Gül bugüne kadar 29 dile çevrildi, 40'tan fazla ülkede basıldı. Brezilya'dan Japonya'ya, Kanada'dan Endonezya'ya dünyanın dört bir yanında okurların büyük ilgi ve beğenisini kazanan Kayıp Gül, birçok ülkede haftalarca bestseller listelerinde yer aldı.

Kayıp Gül Sözleri ve Alıntılar

Tümünü gör
ÖZLEM SERTDEMİR

ÖZLEM SERTDEMİR

@Ozzllem
·
25 Mayıs 12:48
Zaman ileriye doğru akıp gittiği sürece, büyülendiğimiz 'gelecek' el değmemiş 'geçmiş'ten başka bir şey değildir.
15 etkileşim
ÖZLEM SERTDEMİR

ÖZLEM SERTDEMİR

@Ozzllem
·
11 Haziran 12:41
Sevgi seveni küçültmez, büyütür.
25 etkileşim
Benim Kitaplarım

Benim Kitaplarım

@Figencelik
·
12 Nisan 17:04
Kendini özel hissetmek için ihtiyacın olan tek şey,kendinsin.
68 etkileşim
ÖZLEM SERTDEMİR

ÖZLEM SERTDEMİR

@Ozzllem
·
24 Mayıs 07:47
Bilirsin, herkesin parmak izi farklıdır. Ben içimizde de bir parmak izi olduğuna inanıyorum.
22 etkileşim
yaren

yaren

@yarenrsln1
·
09 Mart 14:13
Görmek için sadece gözlerimi kullansaydım, kaybolurdum karanlık dünyanızda.
13 etkileşim

Kayıp Gül İletileri

Tümünü gör
Haklısın. Çeşmeden akan suyla bilincini arındıramazsın, bu doğru. Ama bir sembol. Şimdilik sessiz ama, küçümsemezsen ileride seninle konuşur. Başka bir deyişle, kalbine düşürülen bir iz. Şu anda silik belki, ama zamanı gelince belirginleşecek. Belki bildiklerinin artık hiçbir işe yaramadığını keşfettiğin günde olur bu. Belki de yaşamın bir merdivene benzediğini ve yukarı çıkmayı sürdürmek için geride bıraktığın basamaklara, artık dönememen gerektiğini fark ettiğinde.
Kayıp Gül
Kayıp Gül
Serdar Özkan
Serdar Özkan
İlk olarak daha lise yıllarında okuduğum bir kitaptı “
Kayıp Gül
Kayıp Gül
”. Çok beğendiğim kitaplar arasında ikinci sırayı vermiştim ona. Kitabı daha sonra okuması için sıra arkadaşıma vermiştim o kitap bana hiç gelmedi 😅. Bir iki gündür bu kitabı arıyordum kitapçılarda tekrar kitaplığımda yer vermek için. Öyle bir kitapçıda buldum ki çok şaşırdım. Kuytu bir köşede streç filmle sarılmış kirli bir şekilde duruyordu. Kitapçıya girdim ve “Bunu almak istiyorum.” dedim. Satan adam “Abi bak ikinci el bir kitap satmadan uyarayım seni bayağıdırda rafta, sonra eski püskü deyip getirme bana almam.” diye sürekli uyardı beni. Her neyse aldım adamdan. Kitabın kapağını silip bir kaç sayfa okuduktan sonra içinden, kağıt havluya yazılmış bir not düştü. Okudum. Özel bir nottu bu. Yazan kime yazmış bilmiyorum ama ince bir ruhu varmış, yazılanın yerinde olmak isterdim. İçimden bir ses “karıştır o sayfaları başka bir şeyler var mı bak!” diyordu. Öyle de yaptım ve her 20-25 sayfa da bir not daha gördüm. Bazı sayfaların da altı çizilmiş ki bundan esinlenerek sevdiceği kimse ona bir şiir bile yazmış. Ama en son notu çok üzüntülüydü. Ya platonik bir aşktı, itiraf etti ve reddedildi (ki ben böyle olmasını umut ediyorum, öyle olmalı ya) ya da terk edildi, bilmiyorum. Bu kitabın benden önceki sahibi bir kız, bu çok belli. Ancak beyler, böyle kızları üzmeyelim ya da dahada mı iyisi kızları üzmeyelim. Çok narinler ve çok sevgi dolular. Neden mi böyle diyorum: Onlar bizim bir sevgimizin dönüşünü en az 10 katıyla yansıtırken.
Aldı beni bir gülme
Kayıp Gül
Kayıp Gül
nasıl Uluslararası Bestseller olur diye düşünürken, minik bir araştırma sonucu... google.com/amp/s/www.hurri...
İmkansızı gerçekleştiren mucizeler değil, sürekliliktir.
Kayıp Gül
Kayıp Gül