Kırık Kanatlar

8,5/10  (27 Oy) · 
96 okunma  · 
25 beğeni  · 
1.221 gösterim
Kırık Kanatlar, acımasız toplum yapısının kıskaca aldığı bir aşkın öyküsünü anlatıyor. Kahramanları arasında "kafese kısılmış kanatları kırık bir kuş" olarak tanımlanan Doğulu kadın, "avını onlarca koluyla kıskıvrak yakalayıp onlarca ağzıyla onun kanını emen bir piskopos" var. 20. yüzyıl başlarında Ortadoğu toplumunda ailesinin serveti yüzünden felakete sürüklenen genç bir kız ve aşkın inanılmaz gücü... Sınırlı aşk sevgiliyi sahiplenmeyi, sınırsız olanı sadece kendini ister. Bu uzun öykü, aşkın mutluluğa ulaşması için gösterilmesi gereken amansız çabayla, bu çabanın aşıkların kişiliğini tüketmemesi için gösterilmesi gereken dikkatli özen arasındaki dengeyi anlatılıyor.

Ruhun güçlüklere göğüs gererek acı çekmesi sakin bir köşeye çekilerek güven içinde oturmasından iyidir, diyen Cibrân, aşka rağmen dürüst ve prensip sahibi kalabilmenin gerçek aşkın bir parçası olduğunu vurguluyor.

Halil Cibrân'ın geleneksel Ortadoğu edebiyatının retorik süslemelerinden uzak, lirik ve dinamik stilini ve bilgelik felsefesini çok güzel yansıtan bu ilk dönem öyküsü, 1923'te başyapıtı Ermiş yayınlanmadan çok önce Amerikan edebiyat çevrelerini ve Göç edebiyatı yazarlarını derinden etkilemiştir.

Kırık Kanatlar'ı okurken gözyaşları arasında gülümseyecek, acıyla iç içe mutlu olacak ve felaketler karşısında yürekten kopan gerçek bir yakarış hissi duyacaksınız.
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  78
 • ISBN:
  9789756963388
 • Orijinal Adı:
  El-ecnihatü'l-Mutekessire الأجنحة المتكسرة
 • Çeviri:
  Ersan Devrim
 • Yayınevi:
  Kaknüs Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
06 Tem 16:25 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Her insan yoğun duygular taşır fakat bunları kelimelere dökmekte zorlanır. Oysa Halil Cibran kelimelerin derinliğiyle öyle cümleler kuruyor ki, duygularını tam olarak okura aktarabiliyor...

İlk aşk kıvılcımlarını kim hatırlamıyor ki? Eğer hatırlamayan varsa bu eseri okuduğunda geçmişe yapacağı yolculukta tüm hislerini tekrar yüreğinin derinliklerinden gün yüzüne çıkaracaktır...

Eserin konusu her ne kadar "Aşk" olsa da toplumda kadının sosyal konumu, ataerkil topluluklarda söz hakkının olmamasını irdeliyor...

Yazar, aşık olduğu Selma'yı yüreğinde öyle bir yere koyuyor ki, insanın içi sızlıyor okurken. Aşkı karşılık bulsa da, sosyal statü ve babasının kızı adına verdiği karar, iki aşığın birbirine hasret ama bir o kadarda yakın olmalarına sebep oluyor...

Kitabı okurken imkansız bir aşk hikayesinin yanı sıra hala günümüzde bile süregelen kız çocuklarının istemese de, zorla yaptırılan evliliklerinden dolayı yaşadıkları mutsuzluğun yanı sıra var olan umutlarının da kuş kanatları misali nasıl kırılıp yok olduklarını üzülerek okuyacaksınız...

Halil Cibran'ın kesinlikle okunması gereken eserlerinden bir tanesi. Edebi bir şçlen olan bu eseri herkese tavsiye ederim...

Şeyda 
29 Mar 19:12 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Babasının isteği ile piskoposun yeğeni evlenmek zorunda kalan Selma ile Cibran'ın umutsuz aşkı..
Herşeye rağmen birbirinden vazgeçmeyen iki kalp,
Yitirilmeyen umutlar ,
Genç yaşta aşkı için hayatını kaybetmeyi göze alan bir kadın..

ZEHRA 
30 Ağu 13:17 · Puan vermedi

Kitapta Selma ile cibranın aşkı anlatılıyor. En basit tabiri bu iken kitabı okumaya başlayınca olaylardan çok anlatış biçimi kelimeleri seçimi o kadar içine alıyor ki sizi ben ne yazsam kabalık etmiş olacağım gibi geliyor. Aşki bu kadar naif anlatmış olması mükemmel Halil cibran dili ve anlatımıyla diğer yazarlarımızdan çok farklı ama bu kitapta içinize dokunan bir şeyler var. Günümüz laylaylom aşklar ilginizi çekmiyorsa bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.

Zagor 
30 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu kitapta ne yok ki! Hüzün, hayal kırıklığı, toplumun kadına bakışı, kırık bir kalp, umutsuz bir aşk, Selma, Cibran... Kitabın şiirsel bir dili var, nasıl bittiğinin farkına bile varamıyorsunuz. Tavsiye ederim.

Dünyadaki tek özgürlük aşktır diyor Halil cibran kitabinda sırf bu cümlesi için bile okunmaya değer sevgili okuyucular.. benim elimde olan kitap Avrupa yakası basımı. Kitap 150 sayfaya yakın bunun yarısında Halil cibran'ın hayati yer alıyor kalan yarısı ise uzun öyküsünden oluşuyor.. ben kitabı anlatmaktan ziyade okumanız taraftariyim. Aşağıda sadece kitaptan bazı alıntılar yapacağım onun dışında kitabın arka kapağında ki yazılanları yazmak istiyorum
Kavuşamayan her sevgilinin kırıktır kanatları. Bedenin tüm hücrelerinde hissedilen, ruhu saran hazin bir aşk öyküsüdür. Babasının eski arkadaşının ziyaretine giden genç adamın değişen hayatı....
Devamını ben getirmiyorum siz okuyun bence
Bazı alıntılar
⏺️Bana mutluluktan söz etme çünkü anıları beni yaralıyor
⏺️Kalbin tek dili olan sükunete sığındım
⏺️Sessizlik ölümden daha yakıcı değil mi
⏺️Aynı duyguyu paylaşan kederli ruhlar birbirleriyle karşılaştıklarında huzur bulur.
⏺️ Aşk; eğer gözyaşlarıyla yıkanmışsa , saflığını ve zerafetini sonsuza kadar koruyacaktır.
⏺️Hayatımda başıma gelen hiç bir şey o aşk dolu günlerden daha güzel ve hiç bir şey o ürpertici acı ve elem dolu o gecelerden daha fazla can yakıcı değildi.
⏺️ Kadının yüreği zamanla ya da mevsimler değişmez; sonsuza kadar ölse bile asla yok olmaz. Kadının yüreği savaş yerine dönen bir kır gibidir; ağaçlar kökünden söküldükten, çimenler yandıktan, taşla kanla kızıla boyandiktan ve toprağa kemik ve kafatası ekildikten sonra , sanki hiç bir şey olmamış gibi sakinleşir ve sessizlik çöker; çünkü belli aralarla bahar ve guz gelir ve işlerin başına geçerler
Kendinizden bir şeyler bulup çok daha fazlasını sadece 77 sayfada görebilirsiniz

HIDIR SİNANOĞLU 
06 Haz 22:14 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sana Tanrı 'nın yüreğimin küllerinden yaktığı kutsal meşaleyi göstereceğim ,biliyorsun seni bir annenin tek çocuğunu sevmesi gibi seviyorum, aşk bana seni kendimden bile korumayı öğretti. Aşk arzularımı öldürüyor ki sen özgürce ve erdemli olarak yaşayabilesin. Sınırlı aşk sevgilinin tutkusuyla doyurulmak ister, oysa sınırsız olan sonsuzluk ve ölümsüzlükten başka bir şey içermez ve de tanrıdan başka bir şeyin önünde eğilmez.

Ali Osman Sarı 
 25 Şub 01:59 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Halil Cibran aynı bizim doğu batı arasında kalmış yazarlarımıza benziyor. O bir tutunamayan. Ve bir tutunamayan iki sevdalının aşkını bir solukta okunabilecek bir estetikle yazmış. Arada doğuya altan alta veriştirmiş üst düzey bir ataerkilliğin karşısında sadece feminist inlemelerin olduğu dokunuşlar kitapta yerini almış.

Kitaptan 50 Alıntı

ali bekdas 
21 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Aynı duyguyu paylaşan kederli ruhlar birbirleriyle karşılaştıklarında huzur bulurlar.

Kırık Kanatlar, Halil Cibran (Sayfa 73)Kırık Kanatlar, Halil Cibran (Sayfa 73)
Nurhan Işkın 
06 Tem 02:16 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Zulme baş kaldırmayan, kendisi zulmetmiş olur.

Kırık Kanatlar, Halil Cibran (Sayfa 134 - Mavi Çatı Yayınları)Kırık Kanatlar, Halil Cibran (Sayfa 134 - Mavi Çatı Yayınları)
Nurhan Işkın 
06 Tem 01:20 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Uygar toplumlarda kadın biraz daha bilinçlendi, ama erkeğin hırsları nedeniyle kederleri arttı. Geçmiş zamanların kadını mutlu bir eşti, oysa günümüzün kadını zavallı bir metres olmaktan ileri gidemiyor. Kadın eskiden ışıkta bir kör gibi yürürdü, oysa şimdi karanlıkta gözü açık yürüyor. Eskiden cehaleti içinde güzeldi, yalnızlığında erdemli ve güçsüzlüğünde güçlüydü. Bugün becerileriyle çirkin, bilgisiyle yüzeysel ve kalpsiz. Bir kadında güzellikle bilginin, beceriyle erdemin, bedensel güçsüzlükle ruhsal gücün birleştiği günü görebilecek miyiz?

Kırık Kanatlar, Halil Cibran (Sayfa 111 - Mavi Çatı Yayınları)Kırık Kanatlar, Halil Cibran (Sayfa 111 - Mavi Çatı Yayınları)
Nurhan Işkın 
06 Tem 01:56 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Anne sözü yüreklerimizde gizlidir.

Kırık Kanatlar, Halil Cibran (Sayfa 120 - Mavi Çatı Yayınları)Kırık Kanatlar, Halil Cibran (Sayfa 120 - Mavi Çatı Yayınları)
Nurhan Işkın 
06 Tem 02:25 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bülbül yavruları köle olmasın diye, yuvasını kafes içine kurmaz...

Kırık Kanatlar, Halil Cibran (Sayfa 142 - Mavi Çatı Yayınları)Kırık Kanatlar, Halil Cibran (Sayfa 142 - Mavi Çatı Yayınları)
Nurhan Işkın 
05 Tem 19:34 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Genç kızlığına kadar yetiştirdiği tek kızından ayrılmak her erkeğin ruhunun hüzün kaplamasına sebep olur.

Kırık Kanatlar, Halil Cibran (Sayfa 94 - Mavi Çatı Yayınları)Kırık Kanatlar, Halil Cibran (Sayfa 94 - Mavi Çatı Yayınları)

Yalnızlığın yumuşak, ipeksi elleri vardır, buna rağmen güçlü parmaklarıyla kalbi kavrar ve canını hüzünle ağrıtır. Yalnızlık, ruhani yücelmenin olduğu kadar, hüznün de yandaşıdır.

Kırık Kanatlar, Halil Cibran (Sayfa 6)Kırık Kanatlar, Halil Cibran (Sayfa 6)
5 /