Korkunun Felsefesi

6,7/10  (3 Oy) · 
4 okunma  · 
4 beğeni  · 
131 gösterim
Güvenlik kameraları. Havaalanı güvenlik şeritleri. Kepenkleri indirilmiş mağaza vitrinleri. Toplumsal korkunun tezahürleriyle her gün karşılaşıyoruz. Haber bültenleri sürekli dört bir yanımızı kuşatan binbir türlü tehlikeden ve içimizdeki kötü bir şeyler olacak hissini durmadan körükleyen artan terör tehdidinden bahsediyor.

Korkunun Felsefesi bu güçlü duygunun altında yatan fikirleri ve arkasında saklanan sorunları araştırırken, korkunun nasıl ve neden modern hayatın her çatlağından içeri sızdığını soruşturuyor. Korkunun doğasını keşfetmek için bilimi, politikayı, sosyolojiyi ve edebiyatı didik didik ediyor.

Yüzünü siyasi ve toplumsal âleme çevirerek Machiavelli ile Hobbes'un felsefelerinde korkunun rolüne eğiliyor. Süregiden "terör savaşları"nda korkunun politik kullanımı ve çağımızı tanımlayan daimi alarm halinden kendimizi kurtarmanın mümkün olup olmadığını sorguluyor.

Svendsen, hümanist iyimserliğin izlerini taşıyan daha aydınlık, daha az ürkütücü bir geleceğin imkânını tartışıyor. İsabetli ve kışkırtıcı saptamalarıyla kendi insanlık halimizi ve çağımızın mevcut durumunu düşünmeye iten Korkunun Felsefesi, hayali ve gerçek tehlikeleri sarmalayan örtüyü kaldırarak bizi korkularımızla yüzleşmeye zorluyor...
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2017
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9786056727115
 • Çeviri:
  Murat Erşen
 • Yayınevi:
  Redingot Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Kemal Erdem Coşar 
04 Şub 17:10 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 8/10 puan

Birçok ünlü düşünürün sözleri, sayısız anket ve sonuçları, yaşananlar güncel ve çok eskiye dair olayları ele alışı ve bunların hepsini çok tutarlı bir şekilde 'Korkunun Felsefesi'ne sığdırmak...
Gıda sektörü, terör, salgınlar, din, ırk, ekstrem sporlar ve daha birçok uç noktadaki korkuları ele alıp bir konuda farklı görüşlere sahip iki önemli isimlerin fikirlerini ortaya koyarak kendi fikirleriyle ifade etmiş.
Norveçli yazarın bu kitabı hazırlarken değindiği kaynakları sayamadım. Gerçekten üzerinde çalıştığı çok açık.
En çok etkileyen noktalardan biri ise, diğer yazarlar gibi belli bir konu hakkında sadece kitap tavsiyesi vermeyip aynı zamanda film önerisi yazması, konuyla bağlantılı olan yani mesaj içeren filmleri belirtip konusu için ufak bir paragraf yazması. Hatta, şarkılara değinip bu şarkıdaki bu söz bu konuyu özetlemiş demesi de yazarın renkli bir kişiliği olduğunu gösteriyor.
Kitap her ne kadar yoğun olsa da, beni çok bunaltmadı.
Son olarak çevirmen Murat Erşen'e değinmek istiyorum. En az yazar kadar çok başarılı bir iş çıkarmış ki böyle spesifik konular içeren bir eseri düzgünce çevirmesi takdire şayan.
Sonuca gelirsek, birçok çıkarımda bulunabileceğimiz başarılı bir kitap çıkarmış Lars Fr. H. Svendsen. Okumanızı tavsiye ederim.