Küçük Şeyler

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.280
Gösterim
Adı:
Küçük Şeyler
Sayfa sayısı:
130
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053540687
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bordo Siyah Yayınları
Baskılar:
Küçük Şeyler
Küçük Şeyler
Küçük Şeyler
Küçük Şeyler
Hâlid Ziya, Kırk Yıl adlı anılarında, "Yine bir gün kitapçıda, İstanbul’dan yeni gelmiş şeyleri gözden geçirirken, Sâmipaşazâde Sezâi Bey’in Küçük Şeyler kitabını gördüm. Küçük Şeyler beni çıldırttı. Sanat heyecanım içinde bu kitaptan duyduğum zevke ve neşeye yetişebilecek bir duygulanma bilmiyorum. Bu bana yeni bir ufuk, ülkenin yayın ve sanat göğünde vaadlerle dolu parlak bir doğuş göstermiş oldu. Küçük hikâyelerin tercüme denemeleriyle geçen zamanın ve bu Küçük Şeyler kitabıyle yinelenen temasların bende biriktirmiş olması gereken bir heyecan toplamı, (...) sanki gelecek yılların dölyatağına düşerek hayata çıkmak zamanını beklemeye başlamış bir gebelik tohumunu meydana getirmiş olacak ki, yazı mesleğinde en çok sevdiğim küçük hikâyelerden kim bilir ne kadar yazmış oldum," diyerek kendisini
öykü yazmaya yönelten etkenin Küçük Şeyler olduğunu söylemektedir.

Küçük Şeyler: Sergüzeşt yazarının, yazınımızda ilk Gerçekçi öyküleri.
84 syf.
·1 günde·7/10
SUNUŞ
Samipaşazade Sezai, Küçük Şeyler için yazdığı önsözde neyin anlatıldığının değil, nasıl anlatıldığının önemli olduğunu vurgulayarak hikayenin gücünün ayrıntıda gizli olduğunu ve güzel yazıldığı sürece basit konuların bile önem kazanacağını söyler.

KATILIYORUM..
Çünkü yazar kitabındaki hikayelerde, ne önemli rollerle süslenmiş karakterlere yer vermiş, ne de öyle ahım şahım bir konu işlemiş. Gayet basit, birkaç cümleyle özet geçilebilecek tarzda olayları, dilin gücü ve bileğinin kuvvetiyle harmanlayarak öyle hale getirmiş ki; bu hikaye için böyle bir dile gerek var mıydı diyorsunuz okuduktan sonra. Ama varmış. Yazar başta sunduğu görüşü, alın size kanıtı diyerek bu öyküleri yazmış. Evet konuları basit dedik ama yazarı da hafife almamak gerek. Hikayelerinin hemen hemen hepsi, duygusal ve içimizi burkacak bir sona yaklaşıyor. Yaklaşıyor dedim çünkü bazı hikayeler tam bitmiyor. Yazar devamını bizim hayal gücümüze bırakmış, veya; siz bu durumda olsaydınız ne yapardınız? demiş gibi ucu açık bir şekilde bırakmış. Sonlanmayan kitaplar pek sevilmez ama bu hikayelerde nedense farklı bir sıcaklık var. Bunu, yazarın basit ve hemen hemen herkesin başından geçebilecek hikayeleri bize sunuş şeklinden dolayı böyle düşünüyorum. Kitabı okurken, bu hikayenin sonu nasıl olmalı, ya da şöyle midir diye yola çıksanız, o sonuca ulaşamazsınız. Hikayelerini çoğu duygusallıkla kaplanmış olmasına rağmen ben hepsini beğendim. 1891 yılında ilk baskısı ve edebiyatımızın ilk hikaye örneklerinden olan bu güzel eseri okumamız ve okutmamız gerek diye düşünüyorum. Keyifli okumalar.

https://hizliresim.com/Wq1O8E

Yılbaşı nöbetinden mutlu yıllar herkese.
84 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Lise yıllarımızda edebiyat dersinde ezberlediğimiz "ilkler", dönemin edebiyatında önemli, türleri ve özellikleriyle hepsinin ayrı ayrı değeri olan canım kitaplar... Türkiye iş bankası yayınları Türk edebiyatı klasiklerini günümüz çevirisiyle ve harika kapak tasarımlarıyla bizlerle buluşturuyor ve çok da iyi yapıyor. Türk edebiyatını her zaman seven ve merak duyan biri olarak hem kitapların yazıldığı döneme ilişkin bilgi sahibi olmak hem de özelliklerini, karakterlerini ve konularını az çok bildiğim bu klasikleri tanımayı çok istediğim için okumaya karar verdim. Kapak tasarımının çok hoşuma gitmesi ve Samipaşazade Sezai ile yakın zamanda tanışmış ve Sergüzeşt romanını çok beğenmiş olmam sebebiyle öncelikle Küçük Şeyler'i okumak istedim.

Batılı anlamda hikayenin ilk örneği olan Küçük Şeyler kısa hikayelerden oluşuyor, hatta iki sayfalık hikayeler bile mevcut kitapta. Okumadan önce biraz tereddüt edip iki sayfada ne anlatacak, kopuk anlamsız hikayeler mi bekliyor beni diye düşünebilirsiniz. Ancak hikayeler bittiğinde öyle olmadığını anlıyorsunuz; Samipaşazade Sezai sondaki bir cümleyle, anlatımla bizi bazen güldürüyor, bazen içimizde bir burukluk bırakıyor ve bazen de düşündürüyor. Hikayeler daha çok duygularımız, acılarımız, üzüntülerimiz, umutlarımız, hayal kırıklıklarımız ve insana, yaşamımıza dair "küçük şeyler" üzerine.

"Dünyada bir zerre yoktur ki güzel yazılmak suretiyle önemli bir konu olarak kabul edilmesin." diyor Samipaşazade Sezai. Anlatımı anlatılandan üstün tutarak üsluba verdiği önemi belirtiyor. Yine de betimlemeleri, süslü anlatımı hiç yormuyor aksine anlatılanların bize geçebilmesini, duyguları daha iyi hissedebilmemizi sağlıyor. Bu basit, sıradan denebilecek olayları, küçük şeyleri, anlatılandan çok anlatım biçimine, üsluba, verdiği önem ile ne kadar güçlü ve etkileyeci kılabilmesindeki ustalığını kanıtlıyor bizlere Küçük Şeyler ile.
84 syf.
·4 günde·6/10
Ne hissedeceğimi çok bilmiyorum açıkçası. Türk Edebiyatı Klasikleri'ne yeni yeni alışıyorum. Samipaşazade Sezai'nin de Küçük Şeyler'ini bitirdim an itibariyle. Kısa hikâyelerden oluşan bir kitap. Bazı hikâyeleri hoşuma gitti.
Zaten ön sözde neyin anlatıldığı değil de nasıl anlatıldığının önemli olduğu yazıyor, bu yüzden betimleme bekliyordum açıkçası. Yer yer uzun cümleler yorsa da genel olarak kötü değildi benim için. Gerçekten vay be diyebileceğiniz bir durum yok, tanıtımında da yazdığı gibi insanın başına gelmesi muhtemel olan sıradan olayları ele alıyor kitap.
73 syf.
·1 günde·6/10
Kitap hakkında uzun bir inceleme yapmak istemiyorum çünkü sevmedim.

Küçükken aynı yazarın Sergüzeşt adlı kitabını okuyup hayran kalmıştım. Buradan o kitabi da kesinlikle tavsiye ederim.

Bu kitabı ise konu olarak şu şekilde oluşmuş. Sezai edebiyat için çok çok büyük olayların olması gerektiği fikrine karşı çıkmış.
Küçük şeyler de edebiyat olur onlar için de kitap yazılabilir diye bu kitabı yazmış, kanıt misali...

Kitap içerisinde kısa kısa hikayeler var ve bunların da konuları basit şeyler.
Yazar önsözde neyin anlatıldığının değil nasıl anlatıldığının önemli olduğunu vurgulamış ama bana kalırsa ki kitabı da okuyarak söylüyorum bunu, neyi anlattığı da önemliymiş!

Her neyse ben pek begenmedim.
Okumak isteyen herkese iyi okumalar dilerim.
84 syf.
·1 günde·8/10
Edebiyatımızın batılı anlamda ilk hikaye denemesi olan Küçük Şeyler adlı eser 1891 yılında yayınlanmıştır. Bu eser sıradan olayları, acıları, ümitleri, hayal kırıklıkları yani kimi hayat gerçeklerini ve bu gerçekler karşısında yaşanan duyguları ele alıyor. Samipaşazade Sezai'nin dediği gibi
"edebiyatta küçük detaylar vardır ve bu görmezden gelinen küçük şeyler edebiyatın temel taşlarını oluşturur."
Neyin anlatıldığını değil, nasıl anlatıldığının önemli olduğunu vurgulayarak hikayenin gücünün ayrıntıda gizli olduğunu ve güzel yazıldığı sürece basit konularında önem kazanacağını söyler.
  Eser yedi hikayeden oluşuyor. Bunlar; Bu Büyük Adam Kimdir, Hiç, Kediler, İki Yüz Elli Kuruşa Bir Asır, Düğün, Pandomima, Allphonse Daudet'ten çevrilen Arlezyalı adlı hikâyelerdir.
Genel olarak dili gayet akıcı hikâyelerdi hepsini beğendim diyebilirim. En çok İki Yüz Elli Kuruşa Bir Asır hikâyesinden etkilendim. Çamlıca’nın güzelliğini, oradaki ağaçları, koruları gerçekçi gözlemlerle anlatması çok iyiydi.
84 syf.
·Beğendi·7/10
Kitap, 8 küçük hikayenin bir araya gelmesiyle 68 sayfalık bir eserden
oluşuyor. Küçük hikaye deyip geçmemek lazım, zira etkileri okuyucu üzerinde derin izler
bırakıyor. Önemli bir eser, çünkü Türk edebiyatımızda ilk kısa hikayeler olma özelliğini taşıyor.
Yazar, Tanzimat Dönemi edebiyatının da etkisiyle "sanat, sanat içindir." anlayışını
benimsemiş durumda. Ama gelin görün ki sanatı sanat için yaparken de okuyucusunu kazanmayı
bilmiş usta kalem.
Kitap, toplam 127 sayfa, ama yarısı orjinal metin diğer yarısı ise sadeleştirilmiş metin. Yani
68 sayfalık bir eserden bahsediyoruz. Buna rağmen hikayeler gayet orantılı uzunlukta. Ne azı ne
de fazlası kabul edilebilirdi. Eleştirebileceğim bir noktası, hikayelerin içinde hep karamsarlığın,
aşk acısının ya da hayal kırıklığının işlenmiş olması. Edebiyatta ilklerin arasına girmiş bir eserden
ben biraz da aydınlık tarafları görmeyi umut ederdim açıkçası.
Üslup olarak da muazzam bir yapıt ortaya koymuş yazar. Edebiyatçı olduğunu iliklerimize
kadar hissettirmiş desek yeridir.
Sonuç olarak, küçük şeylerden bile büyük dersler çıkarabileceğimizi bize aktarma
çabasında olan bu eser işini gayet iyi yapmış.
84 syf.
·Beğendi·8/10
Sami Paşazade Sezai. 1892 yılında bir öykü kitabı kaleme alır. Kitabına 7 öykü (Bu Büyük Adam Kimdir, Hiç, Kediler, 250 Kuruşa 1 Asır, Düğün, Arezyalı, Pandomima) koyar. Yetmez, yayıncılar bunlara Bir Hayal, Sihirli Dükkan ve Eski Bir Mektep hikayeleri; bazıları da Mesnevi Seçmelerini ekler. Bu minik öykü kitabında Sami Bey bizimle tek bir konu işler. Hayal Kırıklıkları.
Sami Bey bununla da yetinmez ve Sözel öğrencilere Tanzimat döneminin ilk çağdaş hikaye örneğini verir. Sanat İçin Sanat anlayışı (2. Tanzimat Dönemi) kullanılır.
Kitabın adını da işlediği konuya uygun olarak Küçük Şeyler koyar Sami Bey! Geçmiş dönemin ilk örnekleri nasıl olur, neler yapılmış, kim kendini nasıl geliştirmeye çalıştırmış bunları görmemizi sağlıyor yazarımız aslında. Eh, bizlere de keyifli keyifli okumak kalıyor. Cümleten mutlu sabahlar, keyifli okumalar dilerim..
72 syf.
·7 günde
1891 senesinde yazılan bu kitap, Türk hikayeciliğininde başlangıcı olarak kabul edilir. Samipaşazade Sezai'nin iki kitabından biri, diğeri de Sergüzeşt bildiğiniz üzere. İş Kültür Yayınlarının Türk Edebiyatı Klasikleri serisinin 7. kitabı olarak bastığı kitap, 6 hikaye, 1 çeviri hikaye bir de kısa mensur şiirden oluşuyor, hikayeler;
Bu Büyük Adam Kimdir?
Hiç
Kediler
İki Yüz Elli Kuruşa Bir Asır
Düğün
Bir Kitabe-i Sengi Mezar (Bir Mezar Taşı Yazıtı -mensure)
Arlezyalı (Alphonse Daudet'in hikayesi -çeviri-)
Pandomima
Kitabın girişinde yazarın iki sayfa önsözü var. Diyor ki: "Dünyada bir zerre yoktur ki güzel yazılmak suretiyle önemli bir konu olarak kabul edilmesin." yani konu mühim değil üsluba bak diyor. Tartışılır tabi bu. Neyse ama ben sevdim hikayeleri. Şimdi tek tek hikayelerden bahsetmeyeceğim 72 sayfa kısa bir kitap zaten alın okuyun ama genelde hüzünlü. Bilhassa kedilerini, 30 yıllık eşini tercih eden teyze üzdün, Arzelyalı Jan sende üzdün, Düğündeki Dilsitan sen çok üzdün, Pandomimadaki palyaçodan hiç bahsetmiyorum, ama en çok üzen Bir mezartaşı yazıtı oldu.
84 syf.
·3 günde·6/10
Edebiyatimizdaki ilk kısa hikaye denemeleri olduğu için eser biraz kusurlu, hikayelerin sonları bağlanmamış,havada kalmış hissi veriyor. Bu da akıcılığı olumsuz etkilemiş.Tanzimat edebiyatındaki geçiş öğelerini görmek isterseniz bu eser de onlardan biri;kısacık,çabucak okuyabilirisiniz.
84 syf.
·6/10
Klasikleri çok severek okuyordum ama bu kitabı sevemedim nedense. Yazarın diğer kitabı Sergüzeşt'i çok severek okumuştum lâkin bu kitap beni çok sıktı. Hatta son kalan hikâyeyi bıraktım, devam edemedim. Kitapta sıradan insanın başına gelmesi muhtemel olaylar, acılar, ümitler vs anlatıyor. Maalesef sevemedim.
#parlakmeltemkitapligi #türkiyeişbankasıkültüryayınları #samipaşazadesezai
84 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Kitap kısa ve siradan hayatlari konu alan hikayelerden oluşmaktadır.Benim en beğendiğim hikaye "dugun" oldu.hikaye dilistan adındaki genç kızın odalıgi olarak alindigi Behçet beyin evleneceğini duyunca vereme yakalanıp ölmesini konu aliyor.ben Türk klasiklerini dönemi yaşattığı için severek okuyorum.samipasazade sezai Türk klasikleri serisinin başarılı yazarlarından.yazarin eserlerinden tercih edecek olursaniz serguzesti de okumanızı tavsiye ederim.
Samipaşazade Sezai, Küçük Şeyler için yazdığı önsözde, neyin anlatıldığının değil, nasıl anlatıldığının önemli olduğunu vurgulayarak hikâyenin gücünün ayrıntıda gizli olduğunu ve güzel yazıldığı sürece basit konuların da önem kazanacağını söylüyor.
〰️Kitap 8 farklı hikayeden oluşuyor.Aşk acısı ,hayal kırıklığı ,karamsarlık hikayelerin ana konuları.Lakin kitabın adının "Küçūk Şeyler "olduğuna bakmayın.Anlatılmak istenen şeyler o kadar büyük ki... En etkilendiğim hikayeler ;Kediler ,Düğün ,Arlezyalı ve Pandomima oldu.
30 yıllık eşini kedilere tercih eden teyze den tutun ,kahrolasıca Behçet Beyi , aşk acısına dayanamayan Jan ve Pascal'ı sizde unutamıyacaksınız ve ayrıca Kitaplığınızda muhakkak olması ve okumanız gereken önemli bir klasik .
Bizler de mutlu olduğumuz anları gözden geçirsek, bütün kâinatın karşısında titrediği şu kelimeye ulaşmaz mıyız?

"Hiç!"
Samipaşazade Sezai
Sayfa 13 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 1.Basım
Bununla beraber yine sever.
Bir başkasının kolunda gördükten sonra daha da çok sever. Yalnız bir şey söyleyemez.

Zavallı çocuğu, işte bu bir şey söyleyememek öldürür.
Samipaşazade Sezai
Sayfa 61 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 1.Basım
"Bir alimin varlığın içyüzüne bakışıyla bir şairin kainata bakışı aynı mıdır ? İlkinin gerçeği araştırmaya adanmış bakışlarında küçük bir kırgınlık, büyük bir sükunet görülürken ikincisinin benzersiz bir cennetin hayaline dalmış kararsız gözlerinde bir hüznün, bir ıstırabın varlığına şahit olunmaz mi? "
"Sen memnun ol ki ben kedileri seviyorum. Ya bunların yerine herifleri sevsem..."
Samipaşazade Sezai
Sayfa 26 - Bilge Kültür Sanat

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Küçük Şeyler
Sayfa sayısı:
130
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053540687
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bordo Siyah Yayınları
Baskılar:
Küçük Şeyler
Küçük Şeyler
Küçük Şeyler
Küçük Şeyler
Hâlid Ziya, Kırk Yıl adlı anılarında, "Yine bir gün kitapçıda, İstanbul’dan yeni gelmiş şeyleri gözden geçirirken, Sâmipaşazâde Sezâi Bey’in Küçük Şeyler kitabını gördüm. Küçük Şeyler beni çıldırttı. Sanat heyecanım içinde bu kitaptan duyduğum zevke ve neşeye yetişebilecek bir duygulanma bilmiyorum. Bu bana yeni bir ufuk, ülkenin yayın ve sanat göğünde vaadlerle dolu parlak bir doğuş göstermiş oldu. Küçük hikâyelerin tercüme denemeleriyle geçen zamanın ve bu Küçük Şeyler kitabıyle yinelenen temasların bende biriktirmiş olması gereken bir heyecan toplamı, (...) sanki gelecek yılların dölyatağına düşerek hayata çıkmak zamanını beklemeye başlamış bir gebelik tohumunu meydana getirmiş olacak ki, yazı mesleğinde en çok sevdiğim küçük hikâyelerden kim bilir ne kadar yazmış oldum," diyerek kendisini
öykü yazmaya yönelten etkenin Küçük Şeyler olduğunu söylemektedir.

Küçük Şeyler: Sergüzeşt yazarının, yazınımızda ilk Gerçekçi öyküleri.

Kitabı okuyanlar 390 okur

  • Adem özsoy
  • Zeydin
  • Hande Gül
  • Verda
  • limonsekeri
  • Birem Yenier
  • Yunus İlhan
  • Semanur özer
  • Büşra Ayvenli
  • Yaşar KEMAL

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0.8 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0.8 (1)
2
%0
1
%0