Küçük Şeyler

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.984
Gösterim
Adı:
Küçük Şeyler
Sayfa sayısı:
130
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053540687
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bordo Siyah Yayınları
Baskılar:
Küçük Şeyler
Küçük Şeyler
Küçük Şeyler
Küçük Şeyler
Hâlid Ziya, Kırk Yıl adlı anılarında, "Yine bir gün kitapçıda, İstanbul’dan yeni gelmiş şeyleri gözden geçirirken, Sâmipaşazâde Sezâi Bey’in Küçük Şeyler kitabını gördüm. Küçük Şeyler beni çıldırttı. Sanat heyecanım içinde bu kitaptan duyduğum zevke ve neşeye yetişebilecek bir duygulanma bilmiyorum. Bu bana yeni bir ufuk, ülkenin yayın ve sanat göğünde vaadlerle dolu parlak bir doğuş göstermiş oldu. Küçük hikâyelerin tercüme denemeleriyle geçen zamanın ve bu Küçük Şeyler kitabıyle yinelenen temasların bende biriktirmiş olması gereken bir heyecan toplamı, (...) sanki gelecek yılların dölyatağına düşerek hayata çıkmak zamanını beklemeye başlamış bir gebelik tohumunu meydana getirmiş olacak ki, yazı mesleğinde en çok sevdiğim küçük hikâyelerden kim bilir ne kadar yazmış oldum," diyerek kendisini
öykü yazmaya yönelten etkenin Küçük Şeyler olduğunu söylemektedir.

Küçük Şeyler: Sergüzeşt yazarının, yazınımızda ilk Gerçekçi öyküleri.
Ne hissedeceğimi çok bilmiyorum açıkçası. Türk Edebiyatı Klasikleri'ne yeni yeni alışıyorum. Samipaşazade Sezai'nin de Küçük Şeyler'ini bitirdim an itibariyle. Kısa hikâyelerden oluşan bir kitap. Bazı hikâyeleri hoşuma gitti.
Zaten ön sözde neyin anlatıldığı değil de nasıl anlatıldığının önemli olduğu yazıyor, bu yüzden betimleme bekliyordum açıkçası. Yer yer uzun cümleler yorsa da genel olarak kötü değildi benim için. Gerçekten vay be diyebileceğiniz bir durum yok, tanıtımında da yazdığı gibi insanın başına gelmesi muhtemel olan sıradan olayları ele alıyor kitap.
Kitap hakkında uzun bir inceleme yapmak istemiyorum çünkü sevmedim.

Küçükken aynı yazarın Sergüzeşt adlı kitabını okuyup hayran kalmıştım. Buradan o kitabi da kesinlikle tavsiye ederim.

Bu kitabı ise konu olarak şu şekilde oluşmuş. Sezai edebiyat için çok çok büyük olayların olması gerektiği fikrine karşı çıkmış.
Küçük şeyler de edebiyat olur onlar için de kitap yazılabilir diye bu kitabı yazmış, kanıt misali...

Kitap içerisinde kısa kısa hikayeler var ve bunların da konuları basit şeyler.
Yazar önsözde neyin anlatıldığının değil nasıl anlatıldığının önemli olduğunu vurgulamış ama bana kalırsa ki kitabı da okuyarak söylüyorum bunu, neyi anlattığı da önemliymiş!

Her neyse ben pek begenmedim.
Okumak isteyen herkese iyi okumalar dilerim.
Kitap, 8 küçük hikayenin bir araya gelmesiyle 68 sayfalık bir eserden
oluşuyor. Küçük hikaye deyip geçmemek lazım, zira etkileri okuyucu üzerinde derin izler
bırakıyor. Önemli bir eser, çünkü Türk edebiyatımızda ilk kısa hikayeler olma özelliğini taşıyor.
Yazar, Tanzimat Dönemi edebiyatının da etkisiyle "sanat, sanat içindir." anlayışını
benimsemiş durumda. Ama gelin görün ki sanatı sanat için yaparken de okuyucusunu kazanmayı
bilmiş usta kalem.
Kitap, toplam 127 sayfa, ama yarısı orjinal metin diğer yarısı ise sadeleştirilmiş metin. Yani
68 sayfalık bir eserden bahsediyoruz. Buna rağmen hikayeler gayet orantılı uzunlukta. Ne azı ne
de fazlası kabul edilebilirdi. Eleştirebileceğim bir noktası, hikayelerin içinde hep karamsarlığın,
aşk acısının ya da hayal kırıklığının işlenmiş olması. Edebiyatta ilklerin arasına girmiş bir eserden
ben biraz da aydınlık tarafları görmeyi umut ederdim açıkçası.
Üslup olarak da muazzam bir yapıt ortaya koymuş yazar. Edebiyatçı olduğunu iliklerimize
kadar hissettirmiş desek yeridir.
Sonuç olarak, küçük şeylerden bile büyük dersler çıkarabileceğimizi bize aktarma
çabasında olan bu eser işini gayet iyi yapmış.
Sami Paşazade Sezai. 1892 yılında bir öykü kitabı kaleme alır. Kitabına 7 öykü (Bu Büyük Adam Kimdir, Hiç, Kediler, 250 Kuruşa 1 Asır, Düğün, Arezyalı, Pandomima) koyar. Yetmez, yayıncılar bunlara Bir Hayal, Sihirli Dükkan ve Eski Bir Mektep hikayeleri; bazıları da Mesnevi Seçmelerini ekler. Bu minik öykü kitabında Sami Bey bizimle tek bir konu işler. Hayal Kırıklıkları.
Sami Bey bununla da yetinmez ve Sözel öğrencilere Tanzimat döneminin ilk çağdaş hikaye örneğini verir. Sanat İçin Sanat anlayışı (2. Tanzimat Dönemi) kullanılır.
Kitabın adını da işlediği konuya uygun olarak Küçük Şeyler koyar Sami Bey! Geçmiş dönemin ilk örnekleri nasıl olur, neler yapılmış, kim kendini nasıl geliştirmeye çalıştırmış bunları görmemizi sağlıyor yazarımız aslında. Eh, bizlere de keyifli keyifli okumak kalıyor. Cümleten mutlu sabahlar, keyifli okumalar dilerim..
1891 senesinde yazılan bu kitap, Türk hikayeciliğininde başlangıcı olarak kabul edilir. Samipaşazade Sezai'nin iki kitabından biri, diğeri de Sergüzeşt bildiğiniz üzere. İş Kültür Yayınlarının Türk Edebiyatı Klasikleri serisinin 7. kitabı olarak bastığı kitap, 6 hikaye, 1 çeviri hikaye bir de kısa mensur şiirden oluşuyor, hikayeler;
Bu Büyük Adam Kimdir?
Hiç
Kediler
İki Yüz Elli Kuruşa Bir Asır
Düğün
Bir Kitabe-i Sengi Mezar (Bir Mezar Taşı Yazıtı -mensure)
Arlezyalı (Alphonse Daudet'in hikayesi -çeviri-)
Pandomima
Kitabın girişinde yazarın iki sayfa önsözü var. Diyor ki: "Dünyada bir zerre yoktur ki güzel yazılmak suretiyle önemli bir konu olarak kabul edilmesin." yani konu mühim değil üsluba bak diyor. Tartışılır tabi bu. Neyse ama ben sevdim hikayeleri. Şimdi tek tek hikayelerden bahsetmeyeceğim 72 sayfa kısa bir kitap zaten alın okuyun ama genelde hüzünlü. Bilhassa kedilerini, 30 yıllık eşini tercih eden teyze üzdün, Arzelyalı Jan sende üzdün, Düğündeki Dilsitan sen çok üzdün, Pandomimadaki palyaçodan hiç bahsetmiyorum, ama en çok üzen Bir mezartaşı yazıtı oldu.
Edebiyatimizdaki ilk kısa hikaye denemeleri olduğu için eser biraz kusurlu, hikayelerin sonları bağlanmamış,havada kalmış hissi veriyor. Bu da akıcılığı olumsuz etkilemiş.Tanzimat edebiyatındaki geçiş öğelerini görmek isterseniz bu eser de onlardan biri;kısacık,çabucak okuyabilirisiniz.
Klasikleri çok severek okuyordum ama bu kitabı sevemedim nedense. Yazarın diğer kitabı Sergüzeşt'i çok severek okumuştum lâkin bu kitap beni çok sıktı. Hatta son kalan hikâyeyi bıraktım, devam edemedim. Kitapta sıradan insanın başına gelmesi muhtemel olaylar, acılar, ümitler vs anlatıyor. Maalesef sevemedim.
#parlakmeltemkitapligi #türkiyeişbankasıkültüryayınları #samipaşazadesezai
Türk edebiyatında modern anlamda hikayenin ilk örneklerinin olduğu güzel bir kitap. Kitapta yer alan 7 hikayenin (toplamda 9 hikaye) ortak noktası düş kırıklığıdır. Bu durumlar "Küçük Şeyler" olarak başlıyor ve hikayede zamanla karakterlerin önemli sorunları oluyor. Kitaptaki bir hikaye ise (Arlezyalı) Alphonse Daudet'in L'Arlesienne hikayesinin çevirisidir.

Bazı kişilerin hoşuna gitmeyecek olsa da (hikayeler kısa olduğu için) okunması gereken güzel bir kitap.
Samipaşazade Sezai, Küçük Şeyler için yazdığı önsözde, neyin anlatıldığının değil, nasıl anlatıldığının önemli olduğunu vurgulayarak hikâyenin gücünün ayrıntıda gizli olduğunu ve güzel yazıldığı sürece basit konuların da önem kazanacağını söylüyor.
〰️Kitap 8 farklı hikayeden oluşuyor.Aşk acısı ,hayal kırıklığı ,karamsarlık hikayelerin ana konuları.Lakin kitabın adının "Küçūk Şeyler "olduğuna bakmayın.Anlatılmak istenen şeyler o kadar büyük ki... En etkilendiğim hikayeler ;Kediler ,Düğün ,Arlezyalı ve Pandomima oldu.
30 yıllık eşini kedilere tercih eden teyze den tutun ,kahrolasıca Behçet Beyi , aşk acısına dayanamayan Jan ve Pascal'ı sizde unutamıyacaksınız ve ayrıca Kitaplığınızda muhakkak olması ve okumanız gereken önemli bir klasik .
_Gelin güzel mi? _Güzellik ona kalmış!Görmüyor musunuz ne kadar esmer.Kaşları da ne kadar düşük.Yalnız gözlerini beğendim._Gözleri sizin gözlerinize ne kadar benziyor! Diğer tarafta _Gelin güzel değil ama elbisesine bayıldım.Mor Atlas üzerine sırma işleme ne kadar yaraşıyor. _Bundan daha güzel gelinlik elbise olmaz.Fakat “Belim ince görünsün” diye korsesini ne kadar sıkmış ! Baksanıza,rahat nefes alamıyor ! _Kardeş ! Kendi belin gibi arıyorsan onu hiç kimsede bulamazsın.Diğer köşede _Darısı başına. #samipaşazadesezai #küçükşeyler #okudumbitti Yukarıdaki bölüm sizlerede tanıdık geldimi Geldi Geldi dediğinizi duyuyor gibiyim Şimdi kitaba gelecek olursak muazzam bir eser.İnsanın başına gelmesi muhtemel sıradan olayları,acıları,ümitleri,hayal kırıklıklarını,yani kimi hayat gerçeklerini ve bu gerçekler karşısında yaşanan duyguları ele alıyor.Ben severek okudum.Sizlerinde okumasını çok isterim. Beni bu kitapla buluşturan eşim @grcyomer teşekkür ediyorum ️ #tavsiyekitap #hayallervekitaplar #benbirkitapkurduyum #türkedebiyatıklasikleri #türkiyeişbankasıkültüryayınları
Sergüzeşt eseri ile bütünleşen Samipaşazade Sezai Türk Edebiyatı'nın modern tarzda ilk hikayecelik türünden eser veren bir yazarıdır. Kısa hikayelerden oluşan Küçük Şeyler isimli kitabında olaydan çok olayın nasıl anlatıldığının mesajını veren yazar bu minvalde başarılı da olmuştur. Ki bu eseri bugün bile heyecanla okunmaktadır. Hikâyelerinin konuları genel olarak sevinç, hüzün, hayal kırıklığı, hayatın acı gerçeklerini kapsamaktadır. Hikâyeler içerisinde 'Kediler'i çok beğendim
İçinde kısa kısa hikayeler barındıran, Türk Klasiklerinden olan bu kitap gayet akıcı ve insanı sıkmayan bir şekilde okunuyor. Hayatın içinde var olan acıları, kırgınlıkları, ümitleri anlatıyor bu hikayelerinde. Ama Önsöz'de yazdığı gibi; '' Dünyada bir zerre yoktur ki güzel yazılmak suretiyle önemli bir konu olarak kabul edilmesin. '' Gerçekten de anlatış tarzı olsun, yaptığı tasvirler olsun o küçük şeyler okuyucu etkisi altına alıyor.
Bununla beraber yine sever.
Bir başkasının kolunda gördükten sonra daha da çok sever. Yalnız bir şey söyleyemez.

Zavallı çocuğu, işte bu bir şey söyleyememek öldürür.
Samipaşazade Sezai
Sayfa 61 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 1.Basım
Bizler de mutlu olduğumuz anları gözden geçirsek, bütün kâinatın karşısında titrediği şu kelimeye ulaşmaz mıyız?

"Hiç!"
Samipaşazade Sezai
Sayfa 13 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 1.Basım
"Sen memnun ol ki ben kedileri seviyorum. Ya bunların yerine herifleri sevsem..."
Samipaşazade Sezai
Sayfa 26 - Bilge Kültür Sanat
-Gelin hanımın adı ne?
-Sitâre Hanım!
-Güzel mi?
-Neresi güzel, ben de bilmem. Renk desen yok, kaş desen düşük, boy desen meydan süpürgesi.
-Böyledir de, niçin bu kadar ayıla bayıla aldı?
Başparmağıyla para sayar gibi işaret ederek, "Bu var, bu! Şimdi güzelliği kim arıyor?"
Samipaşazade Sezai
Sayfa 41 - Kent Yayıncılık

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Küçük Şeyler
Sayfa sayısı:
130
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053540687
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bordo Siyah Yayınları
Baskılar:
Küçük Şeyler
Küçük Şeyler
Küçük Şeyler
Küçük Şeyler
Hâlid Ziya, Kırk Yıl adlı anılarında, "Yine bir gün kitapçıda, İstanbul’dan yeni gelmiş şeyleri gözden geçirirken, Sâmipaşazâde Sezâi Bey’in Küçük Şeyler kitabını gördüm. Küçük Şeyler beni çıldırttı. Sanat heyecanım içinde bu kitaptan duyduğum zevke ve neşeye yetişebilecek bir duygulanma bilmiyorum. Bu bana yeni bir ufuk, ülkenin yayın ve sanat göğünde vaadlerle dolu parlak bir doğuş göstermiş oldu. Küçük hikâyelerin tercüme denemeleriyle geçen zamanın ve bu Küçük Şeyler kitabıyle yinelenen temasların bende biriktirmiş olması gereken bir heyecan toplamı, (...) sanki gelecek yılların dölyatağına düşerek hayata çıkmak zamanını beklemeye başlamış bir gebelik tohumunu meydana getirmiş olacak ki, yazı mesleğinde en çok sevdiğim küçük hikâyelerden kim bilir ne kadar yazmış oldum," diyerek kendisini
öykü yazmaya yönelten etkenin Küçük Şeyler olduğunu söylemektedir.

Küçük Şeyler: Sergüzeşt yazarının, yazınımızda ilk Gerçekçi öyküleri.

Kitabı okuyanlar 259 okur

  • limonsekeri
  • Birem Yenier
  • Yunus İlhan
  • Semanur özer
  • Büşra Ayvenli
  • Yaşar KEMAL
  • Bayan Gigil

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%1.3 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%1.3 (1)
2
%0
1
%0