Küçük Şeyler

·
Okunma
·
Beğeni
·
18,6bin
Gösterim
Adı:
Küçük Şeyler
Sayfa sayısı:
130
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053540687
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bordo Siyah Yayınları
Hâlid Ziya, Kırk Yıl adlı anılarında, "Yine bir gün kitapçıda, İstanbul’dan yeni gelmiş şeyleri gözden geçirirken, Sâmipaşazâde Sezâi Bey’in Küçük Şeyler kitabını gördüm. Küçük Şeyler beni çıldırttı. Sanat heyecanım içinde bu kitaptan duyduğum zevke ve neşeye yetişebilecek bir duygulanma bilmiyorum. Bu bana yeni bir ufuk, ülkenin yayın ve sanat göğünde vaadlerle dolu parlak bir doğuş göstermiş oldu. Küçük hikâyelerin tercüme denemeleriyle geçen zamanın ve bu Küçük Şeyler kitabıyle yinelenen temasların bende biriktirmiş olması gereken bir heyecan toplamı, (...) sanki gelecek yılların dölyatağına düşerek hayata çıkmak zamanını beklemeye başlamış bir gebelik tohumunu meydana getirmiş olacak ki, yazı mesleğinde en çok sevdiğim küçük hikâyelerden kim bilir ne kadar yazmış oldum," diyerek kendisini
öykü yazmaya yönelten etkenin Küçük Şeyler olduğunu söylemektedir.

Küçük Şeyler: Sergüzeşt yazarının, yazınımızda ilk Gerçekçi öyküleri.
84 syf.
·1 günde·7/10
SUNUŞ
Samipaşazade Sezai, Küçük Şeyler için yazdığı önsözde neyin anlatıldığının değil, nasıl anlatıldığının önemli olduğunu vurgulayarak hikayenin gücünün ayrıntıda gizli olduğunu ve güzel yazıldığı sürece basit konuların bile önem kazanacağını söyler.

KATILIYORUM..
Çünkü yazar kitabındaki hikayelerde, ne önemli rollerle süslenmiş karakterlere yer vermiş, ne de öyle ahım şahım bir konu işlemiş. Gayet basit, birkaç cümleyle özet geçilebilecek tarzda olayları, dilin gücü ve bileğinin kuvvetiyle harmanlayarak öyle hale getirmiş ki; bu hikaye için böyle bir dile gerek var mıydı diyorsunuz okuduktan sonra. Ama varmış. Yazar başta sunduğu görüşü, alın size kanıtı diyerek bu öyküleri yazmış. Evet konuları basit dedik ama yazarı da hafife almamak gerek. Hikayelerinin hemen hemen hepsi, duygusal ve içimizi burkacak bir sona yaklaşıyor. Yaklaşıyor dedim çünkü bazı hikayeler tam bitmiyor. Yazar devamını bizim hayal gücümüze bırakmış, veya; siz bu durumda olsaydınız ne yapardınız? demiş gibi ucu açık bir şekilde bırakmış. Sonlanmayan kitaplar pek sevilmez ama bu hikayelerde nedense farklı bir sıcaklık var. Bunu, yazarın basit ve hemen hemen herkesin başından geçebilecek hikayeleri bize sunuş şeklinden dolayı böyle düşünüyorum. Kitabı okurken, bu hikayenin sonu nasıl olmalı, ya da şöyle midir diye yola çıksanız, o sonuca ulaşamazsınız. Hikayelerini çoğu duygusallıkla kaplanmış olmasına rağmen ben hepsini beğendim. 1891 yılında ilk baskısı ve edebiyatımızın ilk hikaye örneklerinden olan bu güzel eseri okumamız ve okutmamız gerek diye düşünüyorum. Keyifli okumalar.

https://hizliresim.com/Wq1O8E

Yılbaşı nöbetinden mutlu yıllar herkese.
84 syf.
·5 günde·9/10
Türk edebiyatının batılı anlamda ilk öykü denemesi olan bu eser 1891 yılında yayımlanmış.
Kitap yedi öykü ve bir çeviriden oluşuyor. Öykülerin tamamı, hepimizin hayatında olan küçük şeyler üzerine yazılmış ve çoğunluğu hayal kırıklığı temasını işliyor.
Öykülerin tamamına bayılmış olduğumu söylersem, abartmış olmayacağım. Keşke imkanım olsaydı da bütün bir öyküyü ve hatta bütün kitabı burada alıntı olarak paylaşabilseydim. Beklentimin çok ama çok üstündeydi hatta beni en çok etkileyen öykü kitapları arasına girdi bile diyebilirim.
Kitap baştan sonra yazarın güçlü gözlem ve betimleme yeteneğini ortaya seriyor ve aslında çoğumuzun gün içinde farketmediği ayrıntılardan bile muhteşem edebi eserler ortaya çıkartılabileceğini gösteriyor. Güçlü kalemi ile sıradan olayları bile sanata çevirebilen yazar, aslında bir olayın nasıl anlatıldığının, en az anlatılan şey kadar önemli olduğunu göstermeye çalışıyor.
Gerçekten de bu öyküleri okuduktan sonra sıradan bir olayın bile kalplere dokunacak kadar nitelikli edebi bir eser olabileceğini anlıyorsunuz.
Toplam 72 sayfadan oluşan bu kitabı herkese tavsiye ediyorum, çok beğeneceğinize eminim.
Sevgiyle kalın. :)
84 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Lise yıllarımızda edebiyat dersinde ezberlediğimiz "ilkler", dönemin edebiyatında önemli, türleri ve özellikleriyle hepsinin ayrı ayrı değeri olan canım kitaplar... Türkiye iş bankası yayınları Türk edebiyatı klasiklerini günümüz çevirisiyle ve harika kapak tasarımlarıyla bizlerle buluşturuyor ve çok da iyi yapıyor. Türk edebiyatını her zaman seven ve merak duyan biri olarak hem kitapların yazıldığı döneme ilişkin bilgi sahibi olmak hem de özelliklerini, karakterlerini ve konularını az çok bildiğim bu klasikleri tanımayı çok istediğim için okumaya karar verdim. Kapak tasarımının çok hoşuma gitmesi ve Samipaşazade Sezai ile yakın zamanda tanışmış ve Sergüzeşt romanını çok beğenmiş olmam sebebiyle öncelikle Küçük Şeyler'i okumak istedim.

Batılı anlamda hikayenin ilk örneği olan Küçük Şeyler kısa hikayelerden oluşuyor, hatta iki sayfalık hikayeler bile mevcut kitapta. Okumadan önce biraz tereddüt edip iki sayfada ne anlatacak, kopuk anlamsız hikayeler mi bekliyor beni diye düşünebilirsiniz. Ancak hikayeler bittiğinde öyle olmadığını anlıyorsunuz; Samipaşazade Sezai sondaki bir cümleyle, anlatımla bizi bazen güldürüyor, bazen içimizde bir burukluk bırakıyor ve bazen de düşündürüyor. Hikayeler daha çok duygularımız, acılarımız, üzüntülerimiz, umutlarımız, hayal kırıklıklarımız ve insana, yaşamımıza dair "küçük şeyler" üzerine.

"Dünyada bir zerre yoktur ki güzel yazılmak suretiyle önemli bir konu olarak kabul edilmesin." diyor Samipaşazade Sezai. Anlatımı anlatılandan üstün tutarak üsluba verdiği önemi belirtiyor. Yine de betimlemeleri, süslü anlatımı hiç yormuyor aksine anlatılanların bize geçebilmesini, duyguları daha iyi hissedebilmemizi sağlıyor. Bu basit, sıradan denebilecek olayları, küçük şeyleri, anlatılandan çok anlatım biçimine, üsluba, verdiği önem ile ne kadar güçlü ve etkileyeci kılabilmesindeki ustalığını kanıtlıyor bizlere Küçük Şeyler ile.
84 syf.
insanın başına gelen sıradan olayları, acıları, ümitleri, hayal kırıklıklarını, yani kimi hayat gerçeklerini ve bu gerçekler karşısında yaşanan duyguları okuyacaksın...
.
.
.
#küçükşeyler
#samipaşazadesezai
#fuatagram
84 syf.
·2 günde
Türk edebiyatına modern anlamda hikayenin ilk örneklerini kazandıran Samipaşazade Sezai "Küçük Şeyler" hikayelerinde neyin anlatıldığının değil nasıl anlatıldığını, hikayelerinin gücünün ayrıntıda gizli olduğunu, basit konuların da güzel yazıldığı sürece önem kazanacağını belirterek, olağan ama okuru derinden etkilemeyi başaran hikayelerini bize sunmuş.

En çok beğendiğim hikayesi Kediler oldu.

Zevkle okuyun..
84 syf.
Samipaşazade Sezai, ‘Küçük Şeyler’ için neyin anlatıldığının değil nasıl anlatıldığının önemini vurgulamış. Nasıl anlatıldığı kadar ne anlatıldığı da benim için çok önemliydi. Olay örgüsü, kurgu beni en çok ilgilendiren, kitabın sürükleyiciliğini etkileyen unsurlardı. Ancak kitapta bulunan her hikayenin anlatımı o kadar sakin, duru ve güzeldi ki; sayfa sayısının az olmasına rağmen sindirerek okumak için her güne birkaç hikaye ayırarak okuma süremi uzattım. Okurken olaya, kişilere ya da devamında ne olacağına bakmadan tasvirlerine odaklandım. Ancak alışkanlık sebebiyle, yine de bir olay örgüsü arama isteğimi bırakamadım. Bu sebeple kitaptaki en sevdiğim hikayeler “Arlezyalı” ve “Pandomima” oldu. Kitabın son iki hikayesi olan bu hikayeler biraz daha uzun olay örgüsü içeriyordu.

Romanlardan sonra hikaye kitaplarına Sabahattin Ali ile alıştım ve keyif almaya başladım. İçinde birçok hikayeyi barındıran hikaye kitaplarını bir çırpıda okumak yerine, günlere bölerek okumayı tercih ediyorum. Küçük Şeyler kitabında da bu şekilde yaptım. Önerim, her bir hikayeyi sessiz ve sakin alanınızı oluşturduktan sonra sindirerek okumanız. Hikayelerin kısa olması ve belli bir olay örgüsü olmaması sebebiyle aynı gün içerisinde bitirdiğinizde anlamlandıramazsınız. Ki kitaptaki her bir hikaye anlatılış biçimi sebebiyle sindirerek okunmayı hak ediyor.
74 syf.
·4 günde
Yazar Küçük Şeyler için yazdığı önsözde, neyin anlatıldığının değil, nasıl anlatıldığının önemli olduğunu vurgulayarak hikâyenin gücünün ayrıntıda gizli olduğunu ve güzel yazıldığı sürece basit konuların bile önem kazanacağını söyler.

Kitap günümüz türkçesine uyarlanmış. Bununla ilgili, "Bir Mezartaşı Yazıtı" hikâyesini orijinal haliyle okuyabilirsiniz.

Arka kapak;
Küçük Şeyler, sıradan insanın başına gelmesi muhtemel sıradan olayları, acıları, ümitleri, hayal kırıklıklarını, yani kimi hayat gerçeklerini ve bu gerçekler karşısında yaşanan duyguları ele alıyor. Ağaçların kesilmesine üzüntü duymamız, kuş sesleriyle neşelenip aşk uğruna acı çekmemiz, bir tebessümle umutlanıp kurduğumuz hayallerin yılıvermesi gibi olağan ama okuru derinden etkilemeyi başaran hikâyelerdir bunlar.
84 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Küçük Şeyler, her an başımıza gelmesi muhtemel olayları ve bu olaylar karşısındaki duygusal tepkilerimizi ortaya koymasının yanında modern Türk hikayeciliğinin ilk örnekleri olması açısından önemli bir yere sahiptir. Dış görünüşün oluşturduğu önyargılar, yaşamın bir hiç'liğe kavuşması, kesilen ağaçlar karşısındaki üzüntümüz, ölümüyle bile insanları güldüren pandomimci gibi daha birçok hikayeden oluşan, okurken yaşadığımız duygusal gerilimle kendimizi kahramanın yerine koyacağımız güzel bir eser.
84 syf.
·1 günde
Samipaşazade Sezai "Dünyada bir zerre yoktur ki güzel yazılmak suretiyle önemli bir konu olarak kabul edilmesin." diyerek neyin anlatıldığının değil, nasıl anlatıldığının önemli olduğunu vurgulayarak hikâyenin gücünün ayrıntıda gizli olduğunu ve güzel yazıldığı sürece basit konuların da önem kazanacağını söyler. Ona göre mühim olan konu değil üsluptur. Bu kitapta doğru kelimelerin küçük şeylere büyük anlamlar yükleyebileceğini göreceksiniz.
84 syf.
·4 günde·6/10
Ne hissedeceğimi çok bilmiyorum açıkçası. Türk Edebiyatı Klasikleri'ne yeni yeni alışıyorum. Samipaşazade Sezai'nin de Küçük Şeyler'ini bitirdim an itibariyle. Kısa hikâyelerden oluşan bir kitap. Bazı hikâyeleri hoşuma gitti.
Zaten ön sözde neyin anlatıldığı değil de nasıl anlatıldığının önemli olduğu yazıyor, bu yüzden betimleme bekliyordum açıkçası. Yer yer uzun cümleler yorsa da genel olarak kötü değildi benim için. Gerçekten vay be diyebileceğiniz bir durum yok, tanıtımında da yazdığı gibi insanın başına gelmesi muhtemel olan sıradan olayları ele alıyor kitap.
Bizler de mutlu olduğumuz anları gözden geçirsek, bütün kâinatın karşısında titrediği şu kelimeye ulaşmaz mıyız?

"Hiç!"
Samipaşazade Sezai
Sayfa 13 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 1.Basım
Kendisinden beklenilen yalnız güldürmek. Bak, kalbinin kırık olduğu bu durumda, gözyaşları içinde boğulduğu şu ümitsiz ve dargın halde herkes kahkahalarla gülüyor.
Odaya girer girmez herkes gülüşmeye başladı. Çünkü Paskal, asılmış bir adam taklidi yaparak o meşhur maharetiyle dilini çıkarmıştı. Hayatında herkesi güldürdüğü gibi ölümünde de kimseyi ağlatmayan zavallı Paskal'ın bu seferki hali taklit değil, ölüm kadar hakikatti.
Bununla beraber yine sever.
Bir başkasının kolunda gördükten sonra daha da çok sever. Yalnız bir şey söyleyemez.

Zavallı çocuğu, işte bu bir şey söyleyememek öldürür.
Samipaşazade Sezai
Sayfa 61 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 1.Basım
"Bir alimin varlığın içyüzüne bakışıyla bir şairin kainata bakışı aynı mıdır ? İlkinin gerçeği araştırmaya adanmış bakışlarında küçük bir kırgınlık, büyük bir sükunet görülürken ikincisinin benzersiz bir cennetin hayaline dalmış kararsız gözlerinde bir hüznün, bir ıstırabın varlığına şahit olunmaz mi? "

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Küçük Şeyler
Sayfa sayısı:
130
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053540687
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bordo Siyah Yayınları
Hâlid Ziya, Kırk Yıl adlı anılarında, "Yine bir gün kitapçıda, İstanbul’dan yeni gelmiş şeyleri gözden geçirirken, Sâmipaşazâde Sezâi Bey’in Küçük Şeyler kitabını gördüm. Küçük Şeyler beni çıldırttı. Sanat heyecanım içinde bu kitaptan duyduğum zevke ve neşeye yetişebilecek bir duygulanma bilmiyorum. Bu bana yeni bir ufuk, ülkenin yayın ve sanat göğünde vaadlerle dolu parlak bir doğuş göstermiş oldu. Küçük hikâyelerin tercüme denemeleriyle geçen zamanın ve bu Küçük Şeyler kitabıyle yinelenen temasların bende biriktirmiş olması gereken bir heyecan toplamı, (...) sanki gelecek yılların dölyatağına düşerek hayata çıkmak zamanını beklemeye başlamış bir gebelik tohumunu meydana getirmiş olacak ki, yazı mesleğinde en çok sevdiğim küçük hikâyelerden kim bilir ne kadar yazmış oldum," diyerek kendisini
öykü yazmaya yönelten etkenin Küçük Şeyler olduğunu söylemektedir.

Küçük Şeyler: Sergüzeşt yazarının, yazınımızda ilk Gerçekçi öyküleri.

Kitabı okuyanlar 2.887 okur

  • büşra tekgöz
  • Melik Çetin
  • Begüm Övül
  • Ayla Çal
  • Yaşar Erdoğan
  • a
  • B
  • Murat Karabacak
  • Medine Şahin
  • Kerem Hacıoğlu

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.1 (1)
9
%0.2 (2)
8
%0.2 (2)
7
%0.1 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0.1 (1)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları