Kuştimur Kahvehanesi

6,3/10  (4 Oy) · 
11 okunma  · 
0 beğeni  · 
437 gösterim
Yirminci yüzyılın ortalarında, Kahire'nin kalburüstü semtlerinden Abbasiye'de birlikte büyüyen beş arkadaş ve dostluklarına yıllar boyu tanıklık eden, vazgeçilmez buluşma yerleri olan kahvehane.

Geçip giden zamanın anılarıyla ve etraflarını saran, sürekli gelişen bir kentin renkleriyle bezeli bir masal.

Büyük değişimler yaşayan Mısır toplumunda, arkadaşlardan her birinin kendi yolunda akan hayatları, bu kahvehanede sığınılacak güvenli bir liman bulur. Doğuştan iş adamı olan Sadık, babasının arzusunun aksine doktorluğu seçmeyip edebiyat yollarında yürüyen Tahir, zevk insanı Hamada, eylem adamı İsmail ve geri planda kalan beşinci arkadaş: anlatıcı.

Kahvehane buluşma yerleri olsa da aralarındaki bağlar onun ötesine uzanır. Aşkları, evlilikleri, boşanmaları, çocukları, torunları ve kariyerleriyle bu beş arkadaşın birbirinden farklı hayatları, bütün olanlara rağmen değişmeyen bu kahvehanede birleşir. İkinci Dünya Savaşı'ndaki bombardımanlardan 23 Temmuz 1952 darbesine, Özgür Subaylar hareketinden Batı'ya açılan Mısır ekonomisinin 1980'lerde geçirdiği çalkantılara kadar çağdaş Mısır'ın tarihini belirleyen pek çok siyasi ve tarihi olay, Necip Mahfuz'un usta kaleminde kimi başarılarla dolu, kimisi hüsranla yoğrulu bu yaşamların arka planına dönüşüyor.
Necib Mahfuz'un ölümünden önce tamamladığı son roman olan Kuştimur Kahvehanesi, temelleri çocuklukta atılan bir dostluğun zamanın alıp götürdüklerine karşı direnişinin simgesi gibi.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2012
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9786055340513
 • Çeviri:
  Utku Umut Bulsun
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Şennur İpekbayrak 
28 Eki 2017 · Kitabı okudu · 37 günde · 7/10 puan

Arka planında akan siyasi meseleler ile 70 yıl süren arkadaşlık hikayesi. Hayatları farklı akan 5 arkadaşın Kuştimur Kahvehanesi'nde düzenli buluşmalarıyla neler yaşadıklarına şahit oluyoruz. Akıcı dili, güzel dialoglarıyla kitap çok hızlı okunuyor. Ayrıca duymamış olanlar için Necib Mahfuz 1988 Nobel Edebiyat ödülünü almış bir yazar. Herkese tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.

Kitaptan 16 Alıntı

Şennur İpekbayrak 
27 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

" Kadınlar kalpleriyle düşünürler. "

Kuştimur Kahvehanesi, Necib Mahfuz (Sayfa 80 - Kırmızı Kedi Yayınevi)Kuştimur Kahvehanesi, Necib Mahfuz (Sayfa 80 - Kırmızı Kedi Yayınevi)
Şennur İpekbayrak 
28 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

" Kadınların kendilerine özgü bir dilleri vardır ve onlarla o dilden konuşmadığın zaman söylediklerinin bir anlamı olmaz. "

Kuştimur Kahvehanesi, Necib Mahfuz (Sayfa 120 - Kırmızı Kedi Yayınevi)Kuştimur Kahvehanesi, Necib Mahfuz (Sayfa 120 - Kırmızı Kedi Yayınevi)
Şennur İpekbayrak 
17 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

" ... yine de ölüm bilinmeyen bir tarihe kadar ertelenmiş bir durum olduğu için kendimizi güvende hissediyorduk. "

Kuştimur Kahvehanesi, Necib Mahfuz (Sayfa 8 - Kırmızı Kedi Yayınevi)Kuştimur Kahvehanesi, Necib Mahfuz (Sayfa 8 - Kırmızı Kedi Yayınevi)
Mecnun Ç. 
17 Mar 11:14 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayatta olduğumuz sürece umuttan kaçış yok...

Kuştimur Kahvehanesi, Necib Mahfuz (Sayfa 112 - Kırmızıkedi 4.Basım)Kuştimur Kahvehanesi, Necib Mahfuz (Sayfa 112 - Kırmızıkedi 4.Basım)
Şennur İpekbayrak 
 26 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

" Ölüm yaklaştığı zaman, dünya zevkleri çürür."

Kuştimur Kahvehanesi, Necib Mahfuz (Sayfa 75 - Kırmızı Kedi Yayınevi)Kuştimur Kahvehanesi, Necib Mahfuz (Sayfa 75 - Kırmızı Kedi Yayınevi)
Mecnun Ç. 
17 Mar 11:01 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ölüm önce insanın hafızasında başlar...

Kuştimur Kahvehanesi, Necib Mahfuz (Sayfa 106 - Kırmızıkedi 4.basım)Kuştimur Kahvehanesi, Necib Mahfuz (Sayfa 106 - Kırmızıkedi 4.basım)
Mecnun Ç. 
16 Mar 13:20 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Zaman bütün hataları düzeltir...

Kuştimur Kahvehanesi, Necib Mahfuz (Sayfa 88 - Kırmızıkedi 4.basım)Kuştimur Kahvehanesi, Necib Mahfuz (Sayfa 88 - Kırmızıkedi 4.basım)
Şennur İpekbayrak 
20 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

" Onun varlığının parıltısıyla sarhoşum. "

Kuştimur Kahvehanesi, Necib Mahfuz (Sayfa 38 - Kırmızı Kedi Yayınevi)Kuştimur Kahvehanesi, Necib Mahfuz (Sayfa 38 - Kırmızı Kedi Yayınevi)
Şennur İpekbayrak 
26 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

" Birinin hedefi imkansız hale geldiyse, o zaman ölüm onu bulabilir. "

Kuştimur Kahvehanesi, Necib Mahfuz (Sayfa 53 - Kırmızı Kedi Yayınevi)Kuştimur Kahvehanesi, Necib Mahfuz (Sayfa 53 - Kırmızı Kedi Yayınevi)
2 /