1000Kitap Logosu
Mayıs Gecesi
Mayıs Gecesi
Mayıs Gecesi

Mayıs Gecesi

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.6
64 Kişi
216
Okunma
49
Beğeni
1.957
Gösterim
64 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 1 sa. 49 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Yordam Kitap Yayınları · Ekim 2020 · Karton kapak · 9786051723969
Orijinal adı
Майская ночь
Diğer baskılar
Mayıs Gecesi
Mayıs Gecesi
Mayıs Gecesi
Bir derebeyi çocuğu olarak, Dikanka dolaylarındaki bir çiftlikte geçirdiği çocukluk yılları boyunca kulağına çalınan halk şiirleri ve türküleriyle, masal, söylence ve öyküleriyle beslenen Gogol, Kazak atalarının aşkları ve efsanelerini dinleyerek büyüdü. Rus gerçekçiliğinin kurucularından olan Gogol’e saygınlık kazandıran ilk eserleri Ukrayna’daki bu çiftlik yaşantısına dair anlatılardır. Bunların en ünlülerinden ikisi, Mayıs Gecesi ve Portre’dir. Mayıs Gecesi’nde Levko ve Galya’nın aşkını köy yaşantısının içinde, usta işi doğa tasvirleriyle anlatan Gogol, Portre adlı öyküsünde, gizemli bir portrenin, insanların hırslarını birer enstrüman gibi kullanarak yaşantılarını nasıl cehenneme çevirdiğini anlatıyor. Portre, Gary Shteyngart’ın “Shylock on the Neva” öyküsüne, Mayıs Gecesi de Nikolay Rimski-Korsakov’un aynı adlı operasına esin kaynağı olmuştur. Edebiyatseverler için, Hasan Âli Ediz’in güzel Türkçesiyle… “Kiraz ve salkım ağaçlarından meydana gelen sık ve el değ-memiş orman, köklerini suyun soğuk derinliklerine uzatmıştı... Doğanın en güzel yelpazesi gece rüzgârı, gizlice ağaçların yanına sokularak onları öptüğü zaman, yapraklar sanki darılıyormuş gibi, zaman zaman başlarını hoşnutsuzlukla sallıyordu. Bütün doğa uykuda idi...” Mayıs Gecesi’nden
5 mağazanın 9 ürününün ortalama fiyatı: ₺8,4
7.6
10 üzerinden
64 Puan · 13 İnceleme
Sebiha kabadayı
Mayıs Gecesi'ni inceledi.
151 syf.
·
Puan vermedi
•• Köy yaşamı ve olağanüstülükleri, mucizeleri içinde barındıran bu kitapta Gogol, bizlere Galya ve Levko’nun aşkını anlatır. Birbirlerine sevdalı olan ve evlenmek isteyen ama önlerinde bir engel olan bu Kazak gençlerinin nasıl mutlu sona ulaşacakları anlatılmıştır. Levko’nun büyük çabaları sayesinde kitap güzel bir sonla bitmiştir. •• Olağanüstü doğa olayları çok fazla yer aldığı için yer yer kitap karışık gelebilir sizlere de. Onun haricide bir oturuşta hemen bitebilecek keyifli bir masal okumak isterseniz tavsiye ederim.
Mayıs Gecesi
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
64 syf.
·
1 günde
Çok fazla bilinmeyen bir öykü kitabı desem yanlış tabir kullanmış olmam. Tabiat üstü olayların da barındığı bu eserde birbirine sevdalanan iki gencin hikayesine şahit oluruz. Biraz yorucu bir dili var, okurken sıkıcı geliyor açıkçası, "mutlaka okuyun!" demem, lâkin külliyatını bitirmeye çalışıyorsanız alabilirsiniz. Elbette Yordam ve Hasan Ali Ediz çevirisiyle. "Güneş alçaldı, akşam yakındır, Çık ve bana gel, sevgilim benim!"
Mayıs Gecesi
OKUYACAKLARIMA EKLE
11
ecitah
Mayıs Gecesi'ni inceledi.
151 syf.
·
11 günde
·
Beğendi
·
6/10 puan
Olay bakımından biraz "ne oldu şimdi?" desem de kullanılan cümle ve betimlemeler olayın üstüne güzel bir örtü örtüyor diyebilirim. Kesinlikle okuyun der miyim muamma, fakat Gogol bu boru mu derseniz vakit kaybı da demem. Akıcı, anlatımı güzel bir eser; iyi okumalar.
Mayıs Gecesi
OKUYACAKLARIMA EKLE
5